Γενικά Όσα δεν φέρνει ο χρόνος…Χάρη η κοκατιλίνα-βασίλισσα μας (συνέχεια)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ο γιατρός, μου έχει συστήσει την αλόη για ξηροδερμία-φαγούρα στον Μάριο. Δεν έχω χρησιμοποιήσει φρέσκο φυτό, έχω αγοράσει από κατάστημα βιολογικών τζελ.
tinypic-no-longer-available.jpg

Το αραιώνω (μια μικρή ποσότητα) με εμφιαλωμένο νερό και λίγο βιολογικό ροδόνερο και τον ψεκάζω.
 
Το ζήτημα, πιστεύω, είναι να γνωρίζουμε τι ψεκάζουμε και τι επιπτώσεις έχει.
Έχεις δίκιο.
Δεν υπάρχει χημική ουσία καταπολέμησης χωρίς επιπτώσεις στο περιβάλλον και στα ζωάκια μας.
Όσο πιο δραστική είναι μάλιστα... Τόσο πιο μεγάλες συνέπειες επιφέρει.
αν θυμαστε Μαρτιο γεμισα κοκκινη ψειρα.
Είναι εξαιρετικά απλό και εύκολο να γίνει αυτό.
Ένα αυγό στο μέγεθος της μύτης της καρφίτσας που θα έρθει στο χώρο μας είτε κρυμμένο σε κάποια συσκευασία ή εξοπλισμό, είτε παρασυρόμενο από ένα ρεύμα αέρα κλπ, είναι αρκετό αν δε δώσουμε την απαραίτητη προσοχή να εξελιχτεί σε μάστιγα.
Δυστυχώς όταν θα μπορέσουμε να δούμε, να αντιληφθούμε την ψείρα στο χώρο μας και στα πτηνά μας οι αριθμοί της θα έχουν ξεφύγει και η καταπολέμησή της θα είναι τουλάχιστο πολύ δύσκολη.
Ακριβώς για όλα τα παραπάνω προτείνω τους ζεστούς μήνες του χρόνου την μηνιαία προληπτική αντιμετώπιση με κάτι ποιο ήπιο. Όσοι έχουν ζήσει αυτό τον εφιάλτη μπορούν να καταλάβουν τη σημασία αυτής της πρόληψης.
Θα ήθελα να γνώριζα... Οι παπαγάλοι τελικά ξεφεύγουν από τη μάστιγα της κόκκινης ψείρας;
 
Έχεις δίκιο.
Δεν υπάρχει χημική ουσία καταπολέμησης χωρίς επιπτώσεις στο περιβάλλον και στα ζωάκια μας.
Όσο πιο δραστική είναι μάλιστα... Τόσο πιο μεγάλες συνέπειες επιφέρει.

Είναι εξαιρετικά απλό και εύκολο να γίνει αυτό.
Ένα αυγό στο μέγεθος της μύτης της καρφίτσας που θα έρθει στο χώρο μας είτε κρυμμένο σε κάποια συσκευασία ή εξοπλισμό, είτε παρασυρόμενο από ένα ρεύμα αέρα κλπ, είναι αρκετό αν δε δώσουμε την απαραίτητη προσοχή να εξελιχτεί σε μάστιγα.
Δυστυχώς όταν θα μπορέσουμε να δούμε, να αντιληφθούμε την ψείρα στο χώρο μας και στα πτηνά μας οι αριθμοί της θα έχουν ξεφύγει και η καταπολέμησή της θα είναι τουλάχιστο πολύ δύσκολη.
Ακριβώς για όλα τα παραπάνω προτείνω τους ζεστούς μήνες του χρόνου την μηνιαία προληπτική αντιμετώπιση με κάτι ποιο ήπιο. Όσοι έχουν ζήσει αυτό τον εφιάλτη μπορούν να καταλάβουν τη σημασία αυτής της πρόληψης.
Θα ήθελα να γνώριζα... Οι παπαγάλοι τελικά ξεφεύγουν από τη μάστιγα της κόκκινης ψείρας;
Η αλήθειαείναι ότι εμείς προσωπικά ποτέ δεν είχαμε θέμα με τα ζωύφια και δεν μπορώ να ξέρω πως είναι, απλά ψεκάζαμε τάχα για πρόληψη.
 
Δεν υπάρχει ούτε μία κτηνιατρική σελίδα ή site που να αφορά στα petbirds που να προτείνει προληπτικούς ψεκασμούς.
Όλες αναφέρονται στους τρόπους καταπολέμησης αν παρουσιαστεί προσβολή.
Μην ξεχνάμε πως είναι διαφορετικό να συζητάμε για εκτροφές 200-300-400 καναρινιών ή άλλων πουλιών που φυλάσσονται σε μη κατοικημένους χώρους και διαφορετικό για πτηνά συντροφιάς εντός οικιών με την συνήθη λάτρα μας.
Βλέπω ότι τα καναρίνια είναι πιο ευπρόσβλητα αλλά ούτε για αυτά έχω διαβάσει περί προληπτικών ψεκασμών αλλά περί σχολαστικής καθαριότητας.
Προς επιβεβαίωση όσων σας γράφω, γιατί σίγουρα δεν τα ξέρω όλα αλλά διαβάζω πολύ για να απαντήσω υπεύθυνα και εμπεριστατωμένα σε κάθε θέμα και όχι από κεφαλιού μου, σας γράφω μεταφρασμένο τον επίλογο του link που σας δίνω :

Αν το πουλί σας μολυνθεί από ακάρεα ή ψείρες ο κτηνίατρός σας θα το περιθάλψει με την χρήση φαρμάκων τύπου ιβερμεκτίνης ή σπρέι και σκόνες που περιέχουν συστατικά όπως περμεθρίνη.
Αποφύγετε τη χρήση των λεγόμενων «προληπτικών μέσων" στο κλουβί σας, τα οποία είναι αναποτελεσματικά και είναι κατασκευασμένα από παραδιχλωροβενζόλιο, το ενεργό συστατικό της ναφθαλίνης. Αυτή η χημική ουσία είναι καρκινογόνος όταν εισπνέεται από το πουλί σας και μπορεί επίσης να προκαλέσει βλάβη του ήπατος, προειδοποιεί το BirdChannel.com. Σπρέι ή σκόνες που περιέχουν οργανοφωσφορικά όπως το μαλαθείο είναι επίσης δυνητικά επικίνδυνες για τα πουλιά και δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται πάνω τους, προειδοποιεί το AvianWeb.com. Αφού το πουλί σας έχει αντιμετωπισθεί από τον κτηνίατρό σας για την εξάλειψη των παρασίτων που το μαστίζουν, καθαρίστε καλά το κλουβί του, και αν υπάρχει σοβαρή προσβολή στο σπίτι σας, να γίνει επαγγελματική αντιμετώπιση, ενώ το σπίτι θα είναι κενό.
 
Από όλα, όσα τελικά ειπώθηκαν εδώ, καταλαβαίνω πως η καθαριότητα είναι όντως μισή αρχοντιά. Και ο πρώτος άνθρωπος που μας έδωσε την Χάρη από μωρό αυτό μας είχε πει: καθαριότητα πάνω από όλα, σε τροφή-νερό-κλουβί και πλύσιμο όλα με ζεστό νερό και ξύδι κάθε μέρα. Μπορεί να μην ήταν "μορφμένος", να είναι απλός λάτρης των πτηνών (έχει πάρα πολλά και διάφορα είδη στην αυλή του), αλλά η πείρα και η παρατηρητικότητα του ανθρώπου τελικά ήταν σημαντική.
Και εφόσον τήρησα και τηρώ την εντολή αυτή πιστά από την πρώτη μέρα που η Χάρη πάτησε πόδι στο σπίτι μας (2 φορές τουλάχιστον την ημέρα καθαριότητα σε όλα τα κλουβιά-νερά-τροφές, στο σπίτι μέσα, κλπ.), βλακεία μας και υπερβολή τα προληπτικά ψεκάσματα... ( Τζάμπα κόπος και χρήμα, μα πάνω από όλα - τζάμπα ταλαιπωρία για τα πουλιά μας. Ο υπερβολικός ζήλος του πρωτάρη, βλέπετε...
Το θετικό είναι ότι πήγαμε ιατρό, βρήκαμε το πρόβλημα και το αντιμετωπίζουμε: μπάνια με χαμομύλι (θα πάρω και καλέντουλα!), κατάλληλη διατροφή, χωρισμός σε δικό της κλουβί, βόλτα όλο το απόγευμα στο σπίτι ελέυθερη (όλη μέρα πάνω μου είναι, το μωρό μου, εν τω μεταξύ!) και πολλή-πολλή αγάπη!
Υ. Γ.: περί στρές: να σας πω ότι η Ζίζη χθες μπήκε στο δικό της καινούριο κλουβί και της άλλαξα θέση και έγινε πολύ βόκαλ, που λέμε, κακάριζε συνέχεια, αλλά νόμιζα πως τραγουδά, γιατί τους είχα μουσική. Και σήμερα το πρωί ξέρασε 2 φορές ξαφνικά την τροφή της και συνέχιζε να κακαρίζει ανήσυχα, ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά (κουτσουλιές, κλπ)... Πήρα αμέσως τη γιατρό και το πρώτο που με ρώτησε ήταν αν άλλαξα κλουβί και θέση! Σοκαρίστηκα! Τελικά της έδωσα σκέτο νεράκι (έπινε βιταμίνες αυτές τις μέρες) και βραστό κεχρί, την έβγαλα έξω, την κανάκεψα και παίξαμε πολύ σήμερα. Προς ώρας δεν ξέρασε τίποτε ξανά και ηρέμισε. Ορίστε το στρες τελικά τι κάνει! Χμμμμ... Πολλή τρόφή για σκέψη!
 
Για πες, εννοείς τον σπόρο ε;
Ναι, το πήρα από κατάστημα με βιολογικά προιόντα, όχι από πετ σοπ. Η γιατρός μου είπε να πάω από κει να πάρω, μαζί με άλλα διάφορα για της Χάρης το θέμα.Βραστό γίνεται πολύ ελαφρύ, διαίτης που λέμε, τάιζα τις χαζούλες, έτρωγα και εγώ μαζί!) Ωραίο είναι)
 
Μπράβο, ψάχνεται η γιατρός σου, τέλειο αυτό!
Ναι, να πω την αλήθεια, αρχικά της είχα παρεξηγήσει κάπως. Δεν είναι πτηνίατρος, μια κτηνίατρος που σπύδασε έξω είναι και νεα, της ηλικίας μου, αλλά στη δουλειά της είναι διάολος! Αν ήξερα πιο νωρίς, θα είχα σώσει και την Κούκι... (

Θυμάσαι, Μαρία, για τα ξύδια τι μου είχε πει; Που κόντεψε να με διώξει;! Είναι άπαχτη, τι άλλο να πω!
 
Θυμάσαι, Μαρία, για τα ξύδια τι μου είχε πει;
Για θύμισέ μου.
Ότι είναι νέα δεν είναι κακό, μπορεί να λείπουν ακόμα περιστατικά αλλά αν έχει ενδιαφέρον και ψάχνει είναι καλύτερα από έναν ηλικιωμένο που θεωρεί κάποια πράγματα δεδομένα.
Το βασικό προσόν του καλού γιατρού είναι το ενδιαφέρον του, γνώσεις έχουν πάρει όλοι.
 
Ναι, να πω την αλήθεια, αρχικά της είχα παρεξηγήσει κάπως. Δεν είναι πτηνίατρος, μια κτηνίατρος που σπύδασε έξω είναι και νεα, της ηλικίας μου, αλλά στη δουλειά της είναι διάολος! Αν ήξερα πιο νωρίς, θα είχα σώσει και την Κούκι... (

Την έχουμε στη λίστα Ανατολία; Ποια είναι;
 
Για θύμισέ μου.
Ότι είναι νέα δεν είναι κακό, μπορεί να λείπουν ακόμα περιστατικά αλλά αν έχει ενδιαφέρον και ψάχνει είναι καλύτερα από έναν ηλικιωμένο που θεωρεί κάποια πράγματα δεδομένα.
Το βασικό προσόν του καλού γιατρού είναι το ενδιαφέρον του, γνώσεις έχουν πάρει όλοι.
Πριν 2 μήνες περίπου η Ζίζη ξέρναγε τροφή και έκανε κουτσουλιές με αχώνευτα σπόρια, την πήγα σε μία κτηνίατρο της περιοχής, γιατί η δική μας έλειπε τότε. Η άλλη μου είπε να δώσω νερόξυδο και 2 μέρες περάσαμε ταλαιπώρια. Οταν το έμαθε η δική μας ιατρός, έγινε έξαλλη και μαζί μου και με την άλλη, κόντεψε να με πετάξει έξω) Με τόσα που περάσαμε μαζί πια (και μάλλον λατρεύει τους παπαγάλους και είμαι και η μόνη που της τα φέρνει εδώ στην περιοχή), μπορώ να πω πως μας έχει μάθει από έξω και ανακατωτά και έχω το θάρρος να την καλώ και στο κινητό πια, ακόμη και τα ΣΚ!) Την Χάρη την κατάλαβε αμέσως τι χαρακτήρας είναι: βασίλισσα που δεν ανέχεται άλλο πουλί μαζί και θέλει πάντα να είναι στο επίκεντρο, κακομαθημένη και ελεύθερο πνεύμα, μικρή αλίτισσα εν ολίγοις!) Πραγματικά, ένας καλός γιατρός είναι για εμάς εδώ ιδίως στην ερημιά μας ένας τεράστιας αξίας θυσαυρός! Αλλιώς - Θεσσαλονίκη, Γιαννιτσών, για όσους ξέρουν...

Την έχουμε στη λίστα Ανατολία; Ποια είναι;
Δεν την έχετε, γιατί δεν είναι πτηνίατρος. Αλλά, καλό θα ήταν να επικοινωνίσετε και να μάθετε αν θέλει να την βάλετε (που δεν θα πει όχι, γιατί λατρευει όλα τα ζωντανά). Είναι, πάντως, η μόνη που ξέρω εδώ Χαλκιδική που τολμά (και ξέρει) να ασχοληθεί με εξωτικά, ας το πούμε, είδη και τα καταφέρνει προς ώρας για εμάς πολύ-πολύ καλά. Τελευταία φορά με την Χάρη δεν με χρέωσε, μόνο τα φάρμακα πλήρωσα.. Και κάποτε είχε δικό της κοκατίλ που είχε σώσει...Βγάλτε συμπεράσματα τώρα)

Φανταστείτε, πως για τέτοιες περιπτώσει η γυναίκα έχει ειδκό γάντι από πλέγμα ατσάλινο (για επικίνδυνα ράμφη!) που κοστίζει περίπου 400 ευρώ...
 
Δεν την έχετε, γιατί δεν είναι πτηνίατρος. Αλλά, καλό θα ήταν να επικοινωνίσετε και να μάθετε αν θέλει να την βάλετε (που δεν θα πει όχι, γιατί λατρευει όλα τα ζωντανά). )
Θα το αναλάβεις εσύ αυτό μια που την γνωρίζεις; Πως να την πάρω εγώ πχ η ''άσχετη'' από Αθήνα; 😉:D
 
Θα το αναλάβεις εσύ αυτό μια που την γνωρίζεις; Πως να την πάρω εγώ πχ η ''άσχετη'' από Αθήνα; 😉:D
Καλή μου, μπορώ να της το πώ φυσικά. Αλλά, άλλο είναι να της προτείνω εγώ και άλλο να την πάρουν οι υπέυθυνοι της σελίδας και να επικοινωνίσουν. Και, φυσικά, το θέμα είναι πόσοι από Χαλκιδική έχουν και προπάντως προτίθενται να πάνε τα πουλάκια τους σε ιατρό; Δεν φαντάζεστε τι είδα το χειμώνα σε ένα μαγαζί που ήταν να κλείσει εδώ! Ενα μικροσκοπικό κλουβάκι και μεσα καμιά 15 στοιβαγμένα μπάντζι, 2 από τα οποία (μετά διάβασα και το κατάλαβα τι ήταν!) γεμάτα με εξωγκώματα - αυτό που είπε η Μαρία να κάνω εξέταση στον Τάσο! Φρίκη! Αν, όμως, υπάρχουν ευσυνείδητοι ιδιοκτήτες, η εγγραφή της μόνο καλό θα κάνει, σωστά; Μπορώ να δώσω τα στοιχεία της προς επικοινωνία, αν θέλετε.

Δεν χρειάζεται να την πάρει κάποια ''ασχετη' από Αθήνα. Η ιστοσελίδα είναι πανελλαδική, οπότε, το σωστό, νομίζω, είναι αυτό - να την καλέσουν οι υπέυθυνοι.
 
Οι υπεύθυνοι δεν έχουν έρθει σε επαφή (από όσο μπορώ να γνωρίζω) με κανέναν από τους γιατρούς που συνιστούν τα μέλη...

... Και, φυσικά, το θέμα είναι πόσοι από Χαλκιδική έχουν και προπάντως προτίθενται να πάνε τα πουλάκια τους σε ιατρό;
:)Αυτό είναι άσχετο... (πχ εγώ πριν μερικές ημέρες συνέστησα εδώ στο φόρουμ κλινική στο Λονδίνο) και ένα άρρωστο πουλάκι να μπορέσει να εξυπηρετηθεί (κάποια στιγμή) θεωρώ πως είναι σημαντικό!
 
:)Αυτό είναι άσχετο... (πχ εγώ πριν μερικές ημέρες συνέστησα εδώ στο φόρουμ κλινική στο Λονδίνο) και ένα άρρωστο πουλάκι να μπορέσει να εξυπηρετηθεί (κάποια στιγμή) θεωρώ πως είναι σημαντικό!
Ζήτημα ζωής και θανάτου πολλές φορές, έχεις δίκαιο. Θα την δω την άλλη εβδομάδα και θα της προτείνω, οκ. Μια κτηνίατρος που γνωρίζει πράγματα είναι καλύτερα από το να μην υπάρχει καθόλου σωτηρία.)
 
Ποτέ κανείς δεν ξέρει Ανατολία μου!
:Dπες ότι ερχόμαστε με τον Μάριο και τη Λήδα διακοπές στη Χαλκιδική, οπωσδήποτε θα ήθελα (εκ των προτέρων) να γνωρίζω αν προκύψει κάτι που θα μπορούσα να απευθυνθώ 😉:)
 
Ποτέ κανείς δεν ξέρει Ανατολία μου!
:Dπες ότι ερχόμαστε με τον Μάριο και τη Λήδα διακοπές στη Χαλκιδική, οπωσδήποτε θα ήθελα (εκ των προτέρων) να γνωρίζω αν προκύψει κάτι που θα μπορούσα να απευθυνθώ 😉:)
Απόλυτα σωστή!) Και διακοπές να έρθετε, δεν είναι άσχημα!) Εδώ έχουμε πολλά ωραία!) Και ας είμαστε λίγο ερημιά (σε σχέση με τη ζούγκλα της Αθήνας!)
 
Αλλά, καλό θα ήταν να επικοινωνίσετε και να μάθετε αν θέλει να την βάλετε (που δεν θα πει όχι
Στη λίστα καταχωρούν τα μέλη το γιατρό τους, είτε απλά κάποιον γιατρό που γνωρίζουν καθώς και την περιοχή που βρίσκεται για να μπορούν να βρουν οι αναγνώστες ένα γιατρό στην περιοχή τους όταν τον χρειαστούν.
 
Back
Top