Διατροφή Όσφρηση και τροφή (pellets με άρωμα φρούτων)

Dimitris1973

PB Member
Εγγραφή
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
409
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι παπαγάλοι έχουν όσφρηση τέτοια που να επιλέγουν την τροφή τούς χωρίς να την δοκιμάσουν πρώτα.
Αυτό το ρωτάω γιατί ενώ έχω αγοράσει όλων των εταιριών τα pellets δεν τα δοκιμάζει καν. Έχω δοκιμάσει όλους τούς τρόπους αλλά τίποτα... Μόνο μια φορά έχωσε το ράμφος του όταν έριξα μέσα χυμό πορτοκάλι (όπως μου είπαν ). Μου έδωσε ένας φίλος κάτι νέα που μόλις ήρθαν στην Ελλάδα από Αμερική τα οποία μυρίζουν φρούτα. Όπως μου είπε ο φίλος μου, είναι ότι καλύτερο υπάρχει για τον μικρούλι μου. Όταν τα έβαλα στο κλουβί( τα pellets ) έπεσε με τα μούτρα σε αυτά χωρίς να του έχω στερήσει άλλου είδους τροφή (ώστε να πεινάει ). Το άρωμα τους είναι τόσο ωραίο ώστε δοκίμασα και εγώ ένα...🙄
 
Λες να ειναι αληθεια; Και εμενα τα Lovebirds καθε μερα που τους βαζω φρουτακια(και φυσικα δεν τα τρωνε☹)πανε κοντα και φαινεται οτι τα μυριζουν!😕Για να δουμε τι θα μας πουν!
 
Εγώ γνώριζα μέχρι τώρα ότι η όσφριση στα πτηνά δεν είναι και το ατού τους και μου φαίνεται περίεργο να τον τράβηξε η όσφρηση.. Ποιάς εταιρίας είναι; Αν γνωρίζει κάτι άλλο κάποιος άλλος ας το πει...
 
Καλα εκανες... Και εγω εχω μπει στο τρυπακι αυτο, να δω τι τρωνε και το εκανα, δοκιμασα καναβουρι... :)
 
Εγώ γνώριζα μέχρι τώρα ότι η όσφριση στα πτηνά δεν είναι και το ατού τους και μου φαίνεται περίεργο να τον τράβηξε η όσφρηση.. Ποιάς εταιρίας είναι; Αν γνωρίζει κάτι άλλο κάποιος άλλος ας το πει...

αυτο πιστευα και εγω μεχρι τωρα...
αυριο θα σας δωσω περισοτερες πληροφοριες για τα pellets αυτα γιατι την συσκευασια την εχω κατω στην αποθηκη...
 
Καλα εκανες... Και εγω εχω μπει στο τρυπακι αυτο, να δω τι τρωνε και το εκανα, δοκιμασα καναβουρι... :)
καλο το καναβουρι... Ποιο μικροσ ειχα δοκιμασει... Βγαζοντας το εξωτερικο περιβλημα...
 
Αν ήταν χρωματιστές τα χρώματα τον δελέασαν. Όταν πήρα του Πάρη χρωματιστές κροκέτες άρχισε να της τρώει. Τις οργανικές χωρίς προσθήκη αρώματος και χρώματος δεν τις πλησίασε ποτέ.
 
Κι εγώ έχω πάρει με χρωστικές για αυτόν ακριβώς το λόγο.. Το άρωμα πρώτη φορά το ακουώ..
 
Παπαγάλοι δεν έχουν καλή αίσθηση της γεύσης ή άρωμα. Που θα επιλέξουν τα τρόφιμα αρχικά με βάση την εμφάνισή τους στη συνέχεια γεύση. Έχω δει επιστημονικές μελέτες που έχουν διεξαχθεί σε cockatiels να δοκιμάσουν την αίσθηση της οσμής. Τα αποτελέσματα ήταν ότι το πουλί την αίσθηση της όσφρησης ίσως δεν ήταν καλύτερη από ένα άνθρωπο.

My πτηνών θα τηρήσει νέα τροφή στη συνέχεια, τη γεύση. Αν το φαγητό είναι ενδιαφέρουσα οπτικά (χρώμα, την υφή, το σχήμα), τότε θα γεύση για να δείτε αν είναι καλό να καταναλώνουν. Ποτέ δεν παρατηρήθηκε τους άρωμα ενός τροφίμου πριν από την γευσιγνωσία.
 
ειναι χρωματιστες, αλλα και οι αλλες που ειχα δοκιμασει (οχι εγω) δεν τις ακουμπισε ποτε...
μου ειπαν οτι αυτη η εταιρια ειναι πολυ γνωστη στη Αμερικη και εξιδικευτε σε τροφες παπαγαλων...
το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει αρωμα φρουτων που δεν εχουν οι υπολιπες... Κατεβενω κατω να δω την εταιρια... Και επιστρεφω...
 
Παπαγάλοι δεν έχουν καλή αίσθηση της γεύσης ή άρωμα. Που θα επιλέξουν τα τρόφιμα αρχικά με βάση την εμφάνισή τους στη συνέχεια γεύση. Έχω δει επιστημονικές μελέτες που έχουν διεξαχθεί σε cockatiels να δοκιμάσουν την αίσθηση της οσμής. Τα αποτελέσματα ήταν ότι το πουλί την αίσθηση της όσφρησης ίσως δεν ήταν καλύτερη από ένα άνθρωπο.

My πτηνών θα τηρήσει νέα τροφή στη συνέχεια, τη γεύση. Αν το φαγητό είναι ενδιαφέρουσα οπτικά (χρώμα, την υφή, το σχήμα), τότε θα γεύση για να δείτε αν είναι καλό να καταναλώνουν. Ποτέ δεν παρατηρήθηκε τους άρωμα ενός τροφίμου πριν από την γευσιγνωσία.
τοτε μαλον θα ηταν τυχαιο το γεγονος...
παντος δεν θα δοκιμασω ολα τα ειδη των pellets που υπαρχουν για να διαπιστωσω αν ειναι νοστιμοτερα τα τελευταια που χρησιμοποιησα..
 
τοτε μαλον θα ηταν τυχαιο το γεγονος...
παντος δεν θα δοκιμασω ολα τα ειδη των pellets που υπαρχουν για να διαπιστωσω αν ειναι νοστιμοτερα τα τελευταια που χρησιμοποιησα..
:)Γιατι;:D
 
Zupreem ειναι η εταιρια
και γραφει FruitBlend Flavor diet για parrots & Conures

conures ,amazons,greys,pionus,caiques,senegals and other medium-sizedparrots.
η συσκευασια ειναι μεγαλητερη απο τις συνιθισμενες (1,36 )κιλα
 
Και από που το προμηθεύτηκε ο φίλος σου; Αν δεν επιτρέπεται εδώ να κάνουμε διαφήμιση, στείλε πμ..
 
Back
Top