Γενικά Όταν η φύση.... "ζωγραφίζει"!

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Τόσα άρθρα έχουν γραφτεί για τα πανέμορφα καναρίνια ράτσας! Timbrado, Malinois, Stanfford, Mozaic, κόκκινα, κίτρινα, τοπάζιο... Χρόνια εκτροφής, με προδιαγραφές, standars που πρέπει να τηρούνται, ειδική τροφή για τα χρώματος, εκπαίδευση για τα φωνής, και πολύς κόπος και χρήμα για να διατηρηθούν αυτά τα υπέροχα καναρίνια! Τι γίνεται με τα κοινά καναρινάκια μας όμως...;

Από την αρχή ξεκίνησα με κοινά καναρινάκια.. Πράσινα και κίτρινα συγκεκριμένα.. Πριν 4 χρόνια είδα μια κόκκινη κανάρα και μια μωαζίκ σε ένα πετ σοπ. Αυτό ήταν... κεραυνοβόλος έρωτας που λέμε! Την πρώτη χρόνια τις ζευγάρωσα με κοινά - παρδαλά, τον επόμενο χρόνο προσπάθησα να βρω μωζαίκ και κόκκινα αρσενικά για να τις ζευγαρώσω, μα δεν τα κατάφερα.. Στη συνέχεια, πέρσι πήρα και μία κανελί με άσπρο θηλυκιά και το σμήνος μου μεγάλωσε κι άλλο! Πλέον έχω 18 καναρινάκια εκ των οποίων τα 2 μόνο είναι χρώματος και όλα τα υπόλοιπα είναι τα γνωστά σε όλους κοινά παρδαλά!

Τα κοινά - παρδαλά μου παιδάκια που υπεραγαπώ, εγώ προσωπικά τα αποκαλώ και kinder εκπλήξεις! Κάθε χρόνο ποτέ δε ξέρεις ποια χρώματα θα προκύψουν απ το κάθε αυγό! Μπορεί να προκύψει μέχρι και ένα εικονικά καναρίνι χρώματος (πχ Άγγελος - βλέπε avatar)! Αλλά οι χρωματικοί συνδυασμοί, οι αντιθέσεις και το αποτέλεσμα που δημιουργείται από αυτές τις μίξεις χρωμάτων μερικές φορές είναι εντυπωσιακές! Ένας καμβάς ζωγραφισμένος απ’ την ίδια τη φύση! Χωρίς προδιαγραφές, χωρίς πρότυπα, χωρίς κόπο, αλλά ένα αποτέλεσμα τόσο ξεχωριστό…. Όχι επειδή είναι παιδιά μου, όχι ότι είμαι λίγο κουκουβάγια αλλά είναι τόσο μοναδικά και ιδιαίτερα που κάθομαι και χαζεύω τι χρώματα έχουν πάνω τους! Απολαύστε τα ζαχαρωτά μου (την νέα γενιά)!

Ερωτόκριτος
Παρόλο που είναι πολύ ιδιαίτερος και όμορφος, μας έχει τρελάνει με το τραγούδι του από 3 μηνών μωράκι! Γι αυτό και το όνομα! Ο Ερωτόκριτος μας, κάνει εντύπωση σε όλους για τις αντιθέσεις που έχει! Είναι καφέ αλλά σε μερικά σημεία έχει ένα πάρα πολύ έντονο πορτοκαλί χρώμα! Κάτω από τον λαιμό, στην κοιλιά και στα φτερά πτήσης! Ειδικά όταν τραγουδάει (όλη μέρα) και φουσκώνει ο πορτοκαλίς λαιμός του είναι σαν βάτραχος! 😛 Κρίμα που δεν τον πέτυχα σε φώτο.

01-20151115_140933.webp

Ερμής ή Άρτεμις (αναλόγως τι θα μας βγει 😛 )
Ο (μάλλον) κύριος της φώτο δεν έχει όνομα ακόμα γιατί δεν είμαι σίγουρη ακόμα αν είναι όντως αγοράκι. Τραγουδάει μεν αλλά όχι πολύ... Είναι ένα κλασικό πράσινο καναρινάκι, με πολύ ομοιόμορφο χρώμα, μαύρα πόδια και ράμφος. Το εντυπωσιακό είναι πως οι γονείς του είναι και οι 2 παρδαλοί (καφέ, πράσινο, άσπρο, κίτρινο) και εκείνος αποφάσισε να γίνει σκέτο πράσινο! Εύγε λοιπόν μικρέ! 😛

02-20151115_140638.webp


Απόλλωνας
Αδελφός (μάλλον αγοράκι) του πρασινούλη από πάνω! Ναι όσο και να σας κάνει εντύπωση είναι αδέλφια... Η ίδια μάνα τα τάισε! Σε διπλανά αυγά ήταν! 😛 Κι όμως ο μικρός μοιάζει πιο πολύ με παιδί του Άγγελου (του καναρινιού που έχω στο avatar μου) ή 2 άβαφτων κόκκινων λιποχρωμικών καναρινιών παρά για παιδί 2 κοινών πρασινοκαφέ καναρινιών! Όλη την μελανίνη του μάλλον την πήρε ο αδελφός του! 😛 Ούτε ένα μαύρο φτερό! Έχει ένα υπέροχο πορτοκαλί που ανοίγει και ασπρίζει στις άκρες των φτερών! Και πόδια στο χρώμα του δέρματος! Μοναδικά τα αδελφάκια!

03-20151115_140844.webp

Coffee
Μάλλον και αυτό αγοράκι στην παρέα μας! Έχει ένα πολύ ιδιαίτερο γλυκό καφέκίτρινο χρώμα (εξού και το όνομα) με έντονα καφέ ρίγες.

04-20151115_140913.webp

Mocca
Η αδελφή του Coffee, δε θα μπορούσα να είχε άλλο όνομα! 😛 Ναι ναι δε θα το πιστέψετε αλλά είναι αδέλφια και αυτά τα 2 καναρινάκια, όσο και αν δεν μοίάζουν! Ένα κατακίτρινο έντονο καναρινάκι που στις άκρες ασπρίζουν οι φτερούγες της και που έχει το μοτίβο του αδελφού της μόνο στην πλάτη! Μοναδικό εεεε; :)

05-20151115_140820.webp
06-20151115_141008.webp

Ginger
Εδώ η μικρή μας κανελή κυρία (μάλλον)! Με μάνα την κανέλα δε θα μπορούσε να είχε άλλο όνομα! Στο σώμα της επικρατεί ένα καφεκόκινο - κανελί χρώμα, που μ αρέσει πάρα πολύ, με καφέ ραβδώσεις στην πλάτη. Μα το πιο εντυπωσιακό είναι τα χρώματα του κεφαλιού! Έχει ένα υπέροχο ασπροκίτρινο δαχτυλίδι γύρω απ τον λαιμό της, και ταυτόχρονα η ουρά της, η κοιλιά της και τα ακριανά φτερά πτήσης της είναι και αυτά άσπρα με κιτρινωπή απόχρωση που ταιριάζει τέλεια με το χρώμα που έχει στον κορμό της! Και να ήθελες να την ζωγραφίσεις δε θα μπορούσες!

07-20151115_140618.webp

Silver
Δε θα μπορούσε να είχε άλλο όνομα! Με τέτοια μοναδικά χρώματα... Ο απόλυτος Silver! Εγώ κάθομαι και τον χαζεύω... αδελφός της Ginger. Δυστυχώς οι φώτο τον αδικούν... Το καφέ, το κανελί και το πορτοκαλί παίζουν και ζωγραφίζουν το αποτέλεσμα που βλέπετε παρακάτω... Στην κοιλιά του επικρατεί ένα κανελοπορτοκαλί χρώμα, και η ράχη του έχει καφέ ρίγες. Αυτό που με εντυπωσιάζει εμένα είναι τα χρώματα από τον λαιμό και πάνω.. Στις περιοχές γύρω απ τα μάτια, το φτέρωμά του είναι πορτοκαλί, μα τα μάγουλα και το δαχτυλίδι γύρω απ το λαιμό έχουν μια ασημένια απόχρωση! Από κει και το όνομα του! Ίσως να είμαι υπερβολική εγώ ή κουκουβάγια, αλλά στα μάτια μου είναι πολύ ιδιαίτερος!

08-20151115_140942.webp
09-20151115_140925.webp10-20151115_141042.webp


*Φυσικά αυτό το θέμα δεν είναι για να πείσω πως πρέπει να ζευγαρώνουμε καναρίνια ράτσας με τα κοινά καναρινάκια. Είναι για να σας δείξω τα καμάρια μου και τα διάφορα ξεχωριστά χρώματα που έχουν! Το καλύτερο είναι να ζευγαρώνουμε το κάθε καναρίνι με το ζευγάρι που του ταιριάζει. Μωζαίκ με μωζαίκ, τιμπράντο με τιμπράντο και πάει λέγοντας!

*Οι φωτογραφίες δεν αποτυπώνουν καλά τα χρώματα.. από κοντά είναι πιο έντονα και πιο εντυπωσιακά. Κουνιόντουσαν κιόλας τα άτιμα!

*Οι φώτο είναι πριν το γενικό καθάρισμα οπότε αν δείτε καμία κουτσουλιά στα κλαδιά δεν έμεινε για πολύ! 😉
 
Πολύ ενδιαφέρον θέμα τα κοινά καναρινάκια και εδώ αποδεικνύετε πως και αυτά μπορεί να μας αρέσουν εξίσου ή και περισσότερο ακόμη απο κάποιας ράτσας... Πανέμορφα Αλίκη να τα χαίρεσαι!
 
Αν ημουν Αθηνα θα σου κλεβα τον coffee γιατι εχω ενα σχεδον ισιο πιθανοτατα θηλυκο!

Να τα χαιρεσαι ολα! Κ γω με κοινα ξεκινησα και αν τυχον συνεχισω με κοινα θα ειναι!
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα όμορφα λόγια σας! Η αλήθεια είναι πως τους έχω αδυναμία και αυτό φαίνεται! Δεν μπορώ να το κρύψω.. 😛

(με κέρδισαν ο Ερμής και ο Απόλλων:D)
Είσαι το ενιαίου χρώματος Σίσσυ μου εεε; 😉

Αν ημουν Αθηνα θα σου κλεβα τον coffee γιατι εχω ενα σχεδον ισιο πιθανοτατα θηλυκο!
Έλα να συμπεθερέψουμε ρε συυυ! 😛

και να αυξάνονται και να πληθύνονται!
😀 μωρέ αυτά θα αυξάνονται και θα πληθύνονται εγώ θα μείνω χωρίς σπίτι όμως! Θα με διώξουν! 😛
 
Φοβερή και μεγάλη η παρουσίαση.
Τα πουλιά είναι μοναδικά... Το καθένα από μόνο του και όλα μαζί...
Η μεγάλη σου αγάπη γι αυτά είναι δύσκολο να κρυφτεί.
Μπράβο Αλίκη.
 
Όπως ο κάθε άνθρωπος έχει μοναδικό δαχτυλικό αποτύπωμα, έτσι και το καθένα από τα καναρίνια σου έχει τον δικό του, μοναδικό χρωματισμό και σχέδια που το ξεχωρίζει ανάμεσα στα μέλη του σμήνους!
Πραγματικά με κέρδισαν και τα θαύμασα! Είναι τόσο γλυκά, χρωματιστά, τσαχπίνικα και ιδιαίτερα!
Σου εύχομαι να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις πολλά χρόνια! Αν και είμαι σίγουρος για αυτό με τόση προσοχή και φροντίδα που τους παρέχεις, μα πάνω από όλα...ΑΓΑΠΗ που ξεχειλίζει!👍
Με αγάπη, Αμβρόσιος!
 
Μπράβο Αλίκη! Πανέμορφα και μοναδικά τα καναρίνια σου. Εύχομαι υγιή και ευτυχισμένα να είναι για όλη την μακρόχρονη ζωή τους. Ψηφίζω με σειρά προτίμησης:
1. Ερωτόκριτο
2. Ginger
3. Silver
4. Mocca
5. Αρτέμιδα
6. Coffee
7. Απόλλωνα

Θα ήθελα να δω φωτογραφίες και από τους γονείς καθενός από τα 7 θαύματα της Αλίκης.
 
πολύ όμορφα όλα τους Αλίκη, να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις!
(ψηφίζω Ginger και Silver)
 
Αλικάκι.. Είναι τρελά κουκλιά! τρελά λέμε! το θέμα, ναι..όντως ήταν κάτι που έλειπε! Οφείλω να ομολογήσω πως τα χάζεψα όλα πάνω από 4 φορές, αλλά με κέρδισε ο SILVER.. Εντάξει, συμπεθέρα;👍😉
 
Φοβερή και μεγάλη η παρουσίαση.
Τα πουλιά είναι μοναδικά... Το καθένα από μόνο του και όλα μαζί...
Η μεγάλη σου αγάπη γι αυτά είναι δύσκολο να κρυφτεί.
Μπράβο Αλίκη.
Χαίρομαι που σ αρέσουν τα μικρά μου Γιάννη μου! Το ότι είσαι υπερμάχος και λάτρης των καναρινιών ράτσας είναι ένας λόγος παραπάνω να είμαι πιο περήφανη καναρινομαμά! 😛 Σ ευχαριστώ.. :)

Όπως ο κάθε άνθρωπος έχει μοναδικό δαχτυλικό αποτύπωμα, έτσι και το καθένα από τα καναρίνια σου έχει τον δικό του, μοναδικό χρωματισμό και σχέδια που το ξεχωρίζει ανάμεσα στα μέλη του σμήνους!
Πραγματικά με κέρδισαν και τα θαύμασα! Είναι τόσο γλυκά, χρωματιστά, τσαχπίνικα και ιδιαίτερα!
Σου εύχομαι να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις πολλά χρόνια! Αν και είμαι σίγουρος για αυτό με τόση προσοχή και φροντίδα που τους παρέχεις, μα πάνω από όλα...ΑΓΑΠΗ που ξεχειλίζει!👍
Με αγάπη, Αμβρόσιος!
Να σαι καλά Αμβρόσιε μου! Σ ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια σου... Μακάρι να τα χαίρομαι τα μικρούλια μου! :D

Πολυ ομορφα πουλακια μπραβο
😀 :D

Μπράβο Αλίκη! Πανέμορφα και μοναδικά τα καναρίνια σου. Εύχομαι υγιή και ευτυχισμένα να είναι για όλη την μακρόχρονη ζωή τους. Ψηφίζω με σειρά προτίμησης:
1. Ερωτόκριτο
2. Ginger
3. Silver
4. Mocca
5. Αρτέμιδα
6. Coffee
7. Απόλλωνα
Σ ευχαριστώ πολύ Στέφανέ μου! Βλέπω έχεις αδυναμία στα ιδιαίτερα χρώματα! 😉:D👍

Θα ήθελα να δω φωτογραφίες και από τους γονείς καθενός από τα 7 θαύματα της Αλίκης.
Θα προσπαθήσω να τους ανεβάσω και τους γονείς.. αλλά θα σας τρελάνω με τα χρώματα και πως βγήκαν τα μικρά! 😛

πολύ όμορφα όλα τους Αλίκη, να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις!
(ψηφίζω Ginger και Silver)
Σ ευχαριστώ πολύ Γιάννη μου! Τα αδελφάκια σ αρέσουν εεε; 👍

Αλικάκι.. Είναι τρελά κουκλιά! τρελά λέμε! το θέμα, ναι..όντως ήταν κάτι που έλειπε! Οφείλω να ομολογήσω πως τα χάζεψα όλα πάνω από 4 φορές, αλλά με κέρδισε ο SILVER.. Εντάξει, συμπεθέρα;👍😉
😀 και ξέρεις έχει αρχίσει να τραγουδάει πολύ και ο Silver! Εντάξει συμπέθερε! Απλά να δούμε και την νύφη.. Θέλουμε και προίκα 😀
 
Χαίρομαι που σ αρέσουν τα μικρά μου Γιάννη μου! Το ότι είσαι υπερμάχος και λάτρης των καναρινιών ράτσας είναι ένας λόγος παραπάνω να είμαι πιο περήφανη καναρινομαμά! 😛 Σ ευχαριστώ.. :)


Να σαι καλά Αμβρόσιε μου! Σ ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια σου... Μακάρι να τα χαίρομαι τα μικρούλια μου! :D


😀 :D


Σ ευχαριστώ πολύ Στέφανέ μου! Βλέπω έχεις αδυναμία στα ιδιαίτερα χρώματα! 😉:D👍


Θα προσπαθήσω να τους ανεβάσω και τους γονείς.. αλλά θα σας τρελάνω με τα χρώματα και πως βγήκαν τα μικρά! 😛


Σ ευχαριστώ πολύ Γιάννη μου! Τα αδελφάκια σ αρέσουν εεε; 👍


😀 και ξέρεις έχει αρχίσει να τραγουδάει πολύ και ο Silver! Εντάξει συμπέθερε! Απλά να δούμε και την νύφη.. Θέλουμε και προίκα 😀
όταν με το καλό, κατά την νέα περίοδο, δουν το φως της μέρας οι νεοσσοί τους,όπως στο είχα πει άλλωστε το ένα θα έρθει στην παρέα σου.. Και δεν το συζητώ!:)
 
Back
Top