Γενικά Ύπνος parrotlet με ανοιχτά πόδια

Εγγραφή
21 Μαϊ 2021
Μηνύματα
441
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα πάλι μετά από απουσία κάποιων δύσκολων μηνών . Ήθελα να ρωτήσω αν θεωρείται φυσιολογικό να κοιμάται μόνο σ αυτή τη στάση σπαγγάτο (άνοιξα το φως για να τη βγάλω φωτο και να φανεί καλα). Δεν έχει κοιμηθεί ποτέ σε κλαδάκι και μένει ακίνητη έτσι όλες τις ώρες του ύπνου . Δεν έχει splayed legs ούτε της εχουν ανοίξει τα ποδαράκια απ αυτή τη στάση . Απλά αναρωτιέμαι αν της προκαλέσει κάποιο ορθοπεδικό πρόβλημα στο μέλλον επειδή είναι μικρή ακόμα . Είναι γεννημένη τον Αύγουστο του 22 και την πήρα 9/11/22 ,απ τη πρώτη μέρα είναι έτσι. Μήπως να βάλω κάτι αυτοσχέδιο στις ενώσεις σε όλα τα Γ για να κοιμάται σε πατηθρες αν είναι.
 

Συνημμένα

  • IMG_1281.webp
    IMG_1281.webp
    92,6 KB · Προβολές: 34
@Irene chatzimichail
Ναι, είναι φυσιολογικό.
Υπάρχουν αρκετοί παπαγάλοι που κοιμούνται γαντζωμένοι στα κάγκελα.
Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, βέβαια για τα ποδαράκια της δεν είναι ότι το καλύτερο.
Η πίεση από το σίδερο στα πέλματα ενδέχεται μακροπρόθεσμα να δημιουργήσει ερεθισμούς.
 
@Vada αν κοιμόταν απλά γαντζωμένη στα κάγκελα δεν θα με πείραζε .. ανοίγει παρά πολύ τα πόδια ,σ αυτή τη φωτό είναι σχετικά καλα ,υπάρχουν βραδια που κάνει κυριολεκτικά σπαγγάτο ! Πάω και τη σπρώχνω το πόδι μπας και το κλείσει λίγο και τσατίζεται και με μαλώνει 🤷🏼‍♀️ να δοκιμάσω να βάλω «εμπόδια « σε όλες τις γωνιες; Να την αφήσω ,τι να κάνω ; Είναι και ισχυρογνώμον ,νευριάζει όταν επεμβαίνω σε κάτι που δεν θέλει. Τάχα έλεγα παροτλετ ,μικρόσωμα ,ήσυχα θα είναι 😏
 
Κ εμένα η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να την αφήνεις να κοιμάται όπως βολεύεται! Όμως καλού κακού, τσεκαρε δύο πράγματα. Το ένα είναι μήπως στην μεριά που αποφεύγει να κοιμάται (εκεί που θα ήταν φυσιολογικό δηλαδή), υπάρχει κάτι που την τρομάζει κ το άλλο είναι μήπως η μεριά που της αρέσει να κοιμάται έχει περισσότερο φως κ θέλει να το βλέπει για να νιώθει πιο ασφαλής! Κάποιο άνοιγμα πόρτας πχ που βλέπει φως στο διάδρομο.
 
@chrisa2102 η κυρία θέλει σκεπασμένο το κλουβί αλλιώς φωνάζει .. φωτακι έχω πάντα ανοιχτό αλλά πάει απ την άλλη πλευρά αυτή..ακόμη και εκτός κλουβιού να κοιμηθεί πάει και ανοίγει έτσι τα πόδια 😏🙄
 

Συνημμένα

  • IMG_1283.webp
    IMG_1283.webp
    299,1 KB · Προβολές: 27
  • IMG_1282.webp
    IMG_1282.webp
    144,5 KB · Προβολές: 27
Τότε είναι απλά θέμα γούστου!😂

Κ το κοκατιλ μου δεν κοιμάται πια στην κούνια του όπως έκανε μικρός, κατεβαίνει στον πάτο του κλουβιου! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο είχα ανησυχήσει! Το πήγα στην κλινική κ μου είπαν ότι δεν πειράζει, δεν σημαίνει κάτι, είναι υγιέστατο, απλά πρέπει να το τσεκαρω που κ που στα πατουσακια του για τυχόν ανωμαλίες από το σχαρακι που πατάει κάθε νύχτα. Βέβαια εσένα είναι ακόμα πιο ζορικη περίπτωση καθώς δεν είναι μόνο τα δάχτυλακια του που πιάνουν τα σύρματα, είναι ότι κρέμεται κιόλας!!! Ίσως θα πρέπει να το τσεκαρουν που κ που κ εσένα για τυχόν παραμορφωσεις στα ποδαράκια του .. χωρίς να θέλω να σε τρομάξω. Απλά για να ξέρεις οτι όλα βαίνουν καλώς!
 
@Irene chatzimichail Δοκίμασε να κλείσεις το φως το βράδυ και σκέπασε το κλουβί με μια πετσετα. Ασε μια πλευρα του κλουβιου εκτεθημενη και κάνε υπομονή έως ότου αισθανθεί άνετα με το χώρο της. Που θα παει θα ξαπλώσει στο κλαδακι.
 
@PantelisTs μα έγραψα και παραπάνω ,έχει σκοτάδι ,ειναι σκεπασμένη και έχει και φωτακι . Το πουλί κοιμάται έτσι 7,5 μήνες που την έχω και δεν έχει τέτοια προβλήματα άνεσης ,όλο το σπίτι δικό της είναι 🙂
 
Πάω και τη σπρώχνω το πόδι μπας και το κλείσει λίγο και τσατίζεται και με μαλώνει
Αυτό θα ήθελα τόοοοσο να το δω!
Μήπως λέω, μήπως να της έβαζες καμμιά πατηθρα σκοινί που μοιάζει με κούνια μπας κ πάει εκεί; Νομίζω ότι θα τα καταπονεί λιγότερο πιάνοντας το χοντρό σκοινί από ότι τα λεπτά κάγκελα. Μια σκέψη. Αν πάλι σε μαλλωσει, απλά γράψε το σε βίντεο! 🤭
 
@MARY58 έχει και τέτοια κούνια το κάθαρμα αλλά μόνο παίζει ! Πάει πιάνει κάγκελο όμως με σπαγγάτο ,της έχω αλλάξει ποσά παιχνίδια μπας και πάει και πιαστεί από εκεί αλλά τίποτα .. μπορεί πχ βράδυ να θέλει να κουρνιάσει και να μη μπει στο κλουβί αλλά να πάει στη κουρτίνα για σπαγγάτο … πάω μετά την παίρνω και φωνάζει σαν κακιά πεθερά 😏
 
@MARY58 δες προχτές που ήθελε να πάρει το μακαρόνι 😂 πίτμπουλ 😂😂 σε λίγο θ ανεβάσω βίντεο να δεις πως κάνει όταν βλέπει σακούλα ,θα πάθεις σοκ 😂😂😂
 

Συνημμένα

  • IMG_1284.webp
    IMG_1284.webp
    159,9 KB · Προβολές: 18
μα έγραψα και παραπάνω ,έχει σκοτάδι ,ειναι σκεπασμένη και έχει και φωτακι . Το πουλί κοιμάται έτσι 7,5 μήνες που την έχω και δεν έχει τέτοια προβλήματα άνεσης ,όλο το σπίτι δικό της είναι 🙂
Κατάλαβα πολυ καλα τι έγραψες.
Εγώ πρότεινα πλήρη συσκότιση με καλυμμένο το κλουβί εκτός της 1 πλευρας.
Το ότι εχει ελευθερία στο σπιτι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι στο κεφάλι του υπάρχει και η σχετική άνεση και εξοικείωση του χώρου.
Αυτό εννοουσα στο προηγουμενο μυνημα μου. Καλη συνέχεια.
 
@PantelisTs η πρόσοψη του κλουβιού είναι ανοιχτή !Για ποιο λόγο ντε και καλα να μην είναι εξοικειωμένη με τον χώρο της ; Είναι και μάλιστα πολύ ,και με τον χώρο της και με το υπόλοιπο σπίτι καθώς και με τα υπόλοιπα μέλη του σπιτιού.. ευχαριστώ για την απάντηση
[automerge]1687523001[/automerge]
@MARY58
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Irene chatzimichail πεθαίνω!!!!! 🥰🤩😍😍😍😍. Είναι απίστευτη. Την λατρεύω. Τι φωνουλα είναι αυτή! Το ακούτε όλοι που φωνάζει, έτσι; "Δικό μου, δικό μου, δικό μου, μανούλα μου το πήρε, φέρτο πίσω, δικό μου, δικό μου"
Ειρήνη μου τι γνώμη έχεις για τα υβρίδια; Γιατί ως χαρακτήρας είναι τέλεια νύφη για τον Σοφοκλή μου! 😝 Ειδικά εκεί που μαλώνει το παιδάκι σου.
 
@Irene chatzimichail Κανεις δυστυχώς δεν μπορεί να μπει στο κεφάλι της.
Έθεσες ένα θέμα και όλοι λέμε την άποψή μας με βάση αυτό που θα κάναμε και των γνώσεών μας. Δεν υπάρχει ντε και καλά.
Αυτό που προσπαθω να πω είναι ότι το ότι δείχνει ένα ζωάκι μια ΧΨ συμπεριφορά δε σημαίνει ότι μέσα στο κεφάλι του συμβαίνει το ίδιο. Θεωρώ ότι κάτι το ενοχλεί το βράδυ και φενεται από τη στάση που κοιμάται.
Τώρα σωστό είναι λάθος είναι αυτή είναι η άποψη μου και την λέω με κάθε σεβασμό αλλά με την λαχτάρα να βρεθεί μια λύση για την κουκλάρα.
 
Προσωπικά νομίζω ότι έτσι την βολεύει. Μπορεί έτσι να συνεχίζει από τότε που ήταν μικρή κ πριν έρθει στο τωρινό της σπίτι. Το μόνο που μπορείς να κάνεις Ειρήνη μου να δοκιμάζεις καινούργια αξεσουάρ ως μέρος ύπνου, μπας κ της αρέσει κάποιο περισσότερο. Δεν νομίζω ότι το φως έχει καμμία σημασία εδώ.
 
Ειρήνη μου κουκλάρα η κοριτσάρα σου!!
Προσωπικά θεωρώ ότι δεν ειναι θεμα φόβου καθώς εξ αρχής κοιμόταν με αυτόν τον τρόπο, απλά προφανως έτσι της αρέσει να κοιμάται!!
Συμφωνώ με την @MARY58 μήπως θα μπορουσες να δοκιμάσεις κάποιο αξεσουάρ μπας και το προτιμησει. Σκεφτόμουν αυτό τον κόρμο πατηθρα ας πουμε τοποθετημένο ψηλά κοντά στο σημείο που κάνει το σπαγγατο της😅
 
Back
Top