Ασθένειες Αίμα στο πόδι, μήπως είναι ευλογιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dimnik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dimnik

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2021
Μηνύματα
134
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους! Βρισκόμαστε στο τέλος του καλοκαιριού που ως γνωστόν είναι η καταλληλότερη περίοδος για την εκδήλωση ευλογιάς, κυρίως από κουνούπια. Πιθανολογώ πως κάτι τέτοιο συνέβη στο τριών μηνών καναρίνι μου. Αίμα στο πόδι, όμως χωρίς να επηρεαστεί καθόλου η διάθεσή του. Επειδή δεν μου έχει τύχει ξανά, σας παρακαλώ πολύ διορθώστε με για τη διάγνωση και πείτε μου πως θα μπορούσα να το χειριστώ. Επισυνάπτεται φωτογραφία. Ευχαριστώ.
 

Συνημμένα

  • 26_8.webp
    26_8.webp
    25,3 KB · Προβολές: 20
Ναι, το σκέφτηκα και εγώ, αλλά με μπερδεύουν τα μαύρα στίγματα. Το έχω δει και να το τσιμπάει με το ράμφος του, άρα μάλλον ενοχλείται ή φαγουρίζεται.
 
Καθαριότητα στο κλουβί και στις πατήθρες, η κρέμα betadine θα βοηθήσει να μην μολυνθεί, αν είναι ευλογιά δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο.
με μπερδεύουν τα μαύρα στίγματα.
Πράγματι είναι αρκετά, η επίσκεψη σε ένα Πτηνίατρο θα μπορούσε να δώσει μια αξιόπιστη απάντηση για το πρόβλημα.
 
Καλησπέρα σε όλους! Βρισκόμαστε στο τέλος του καλοκαιριού που ως γνωστόν είναι η καταλληλότερη περίοδος για την εκδήλωση ευλογιάς, κυρίως από κουνούπια. Πιθανολογώ πως κάτι τέτοιο συνέβη στο τριών μηνών καναρίνι μου. Αίμα στο πόδι, όμως χωρίς να επηρεαστεί καθόλου η διάθεσή του. Επειδή δεν μου έχει τύχει ξανά, σας παρακαλώ πολύ διορθώστε με για τη διάγνωση και πείτε μου πως θα μπορούσα να το χειριστώ. Επισυνάπτεται φωτογραφία. Ευχαριστώ.
Δυστυχώς έχω χάσει φέτος πάνω από 15καναρια από Εβλογιά αυτό και εμένα μου κάνει τραυματισμό λίγο πενταντην και εχειο θεός.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pns
Πολύ δυσάρεστο αυτό για τα καναρινια σου, λυπάμαι. Μακάρι να είναι τραυματισμός.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pns
@Dimnik Ευχομαι το καναρινάκι σου να είναι καλά. Φέτος ήταν για όλους μια καταστροφή όσον αφορά τα πτηνα.. Πολλοί τα έχασαν βάζω και εμένα μέσα ευχομαι το δικό σου όμως να μην έχει τέτοια κατάληξη.
 
Καλησπέρα. Σήμερα όλα τα σημάδια είχαν εξαφανιστεί εντελώς! Τελικά είχατε δίκιο, επρόκειτο για κάποιο μικτροτραυματισμο. Πάλι καλά! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
 
Back
Top