Αναπαραγωγή Αγορά θηλυκού παπαγάλου για ζευγάρι

andreasss

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2014
Μηνύματα
13
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα σας παιδιά μετά απο μία απουσία λόγω χρόνου απο το forum επέστρεψα με κάποιες ερωτήσεις.

Εντάσσω την ερώτηση μου σ ΄αυτή την κατηγορία λόγο του ότι ψάχνω ζευγάρι για το παπαγάλο μου... όχι τόσο για αναπαραγωγή όσο για τους λόγους που θα αναφέρω παρακάτω, επομένως λόγω ζευγαριού άνοιξα εδώ το θέμα.

Ο african grey μου(αρσενικό) είναι αυτή τη στιγμή 7 μηνών και σκέφτομαι την άνοιξη να του πάρω ένα θηλυκό, ο λόγος περισσότερο είναι ότι παρόλο που περνάμε αρκετές ώρες μαζί, τα πρωινά ( συνήθως 8-3 μένει μόνος ) βάζοντας του μουσική διάφορα βίντεο κτλ για να περνάει την ώρα του... Οπότε σκεφτόμουν να του πάρω ένα θηλυκό για παρέα τις ώρες αυτές αλλά και ως ένα ακόμα μέλος στο σπίτι... η Αναπαραγωγή δεν απασχολεί τόσο, αλλά σίγουρα θα είναι καλοδεχούμενη.

Κάπου εδώ θα ήθελα να ρωτήσω για κάποιες απορίες που έχω σχετικά με την αναπαραγωγή του είδους, τις συμπεριφορές κτλ

Καταρχάς να πώ ότι έχοντας στο παρελθόν και άλλα ζευγάρια απο μικρά παπαγαλάκια ( lovebird ), παρατήρησα ότι η συμπεριφορά των ήμερων μεγαλωμένων στον χέρι πουλιών άλλαζε απο την στιγμή που γινόντουσαν ζευγάρι με κάποιο άλλο πουλί. Γινόντουσαν επιθετικά, κυριαρχικά με τον χώρο τους και πολύ θορυβώδη!

Φυσικά δεν έχουν καμιά σχέση το ένα είδος με το άλλο άλλα έλεγα μήπως και αλλάξει η συμπεριφορά του τωρινού μου παπαγάλου με τον ερχομό μίας θηλυκιάς!
Να πώ ότι σαν χαρακτήρας είναι ίσως τέλειος, χαδιάρης υπερβολικά, αθόρυβος και δεν έχει υπάρξει ούτε μία φορά που να έχει αγριέψει ή να δαγκώσει... Φυσικά είναι ακόμα μικρούλης αλλά θα ήθελα όσο γίνεται να διατηρήσει αυτά του τα χαρακτηριστικά

Οπότε συνοπτικά :
Θα ήταν καλο για την ''σχεση'' του με εμένα να του πάρω θηλυκό;
Εαν όχι, σε τι βαθμό συνήθως υπάρχει η μεταβολή της συμπεριφοράς του;
Εφόσον του πάρω, πότε θα ήταν η καλύτερη περίοδος;
Πιθανότητες να μην την αποδεχθεί ή να μην τον αποδεχθεί (το θηλυκό θα είναι επίσης ήμερο ταισμένο στο χέρι 3-4 μηνών);
Η εκπαίδευση του καθενός παπαγάλου (είτε του δικού μου είτε του θηλυκού ) μπορεί να συνεχιστεί έιτε να ξεκινήσει (αντίστοιχα) παρόλο που θα είναι μαζί το ζευγάρι;
Διαφορετικά κλουβιά ή στο ίδιο ( το κλουβί το τωρινό είναι 100(ύψος)-85(πλάτος)-55(βάθος) , θα πρέπει εφόσον είναι στο ίδιο κλουβί να αλαχθεί;) κάπου εδώ να πώ ότι όπως και τώρα οι παπαγάλοι πρόκειται να είναι ελεύθεροι όλη την ημέρα πλήν απο τις 7 ώρες όπου θα λείπω απο το σπίτι)
Αρχή φασαρίας, επιθετικότητας ή κάτι άλλο;

αυτά, όποιος μπορεί να απαντήσει στις παραπάνω ερωτήσεις έιτε να συμπληρώσει κάποια συμβουλή -λεπτομέρεια που μου διαφεύγει, θα ήταν χαρά μου να τον ακούσω!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 
Θα κάνεις λίγο υπομονή... υπάρχουν πολλά άτομα με ιδιαίτερες γνώσης και μεγάλη εμπειρία σε κάτι παρόμοιο... Ο @Φοίβος πιστεύω θα σου μιλήσει για κάτι αντίστοιχο... έχει εξαιρετικά καλή εμπειρία.
 
Το γνωρίζω φίλε Γιάννη ότι υπάρχουν τέτοια άτομα εδώ και είμαι σίγουρος ότι θα πάρω τις απαντήσεις που ψάχνω!
Να είσαι καλα!
 
...

Καταρχάς να πώ ότι έχοντας στο παρελθόν και άλλα ζευγάρια απο μικρά παπαγαλάκια ( lovebird ), παρατήρησα ότι η συμπεριφορά των ήμερων μεγαλωμένων στον χέρι πουλιών άλλαζε απο την στιγμή που γινόντουσαν ζευγάρι με κάποιο άλλο πουλί. Γινόντουσαν επιθετικά, κυριαρχικά με τον χώρο τους και πολύ θορυβώδη!

Φυσικά δεν έχουν καμιά σχέση το ένα είδος με το άλλο άλλα έλεγα μήπως και αλλάξει η συμπεριφορά του τωρινού μου παπαγάλου με τον ερχομό μίας θηλυκιάς!
Να πώ ότι σαν χαρακτήρας είναι ίσως τέλειος, χαδιάρης υπερβολικά, αθόρυβος και δεν έχει υπάρξει ούτε μία φορά που να έχει αγριέψει ή να δαγκώσει... Φυσικά είναι ακόμα μικρούλης αλλά θα ήθελα όσο γίνεται να διατηρήσει αυτά του τα χαρακτηριστικά

Αυτο ειναι αληθεια οτι συμβαινει, οταν τα πουλια αποκτουν παρεα του ιδιου ειδους (με την προυποθεση να την αναγνωριζουν) τοτε αποτραβιουνται απο την ανθρωπινη παρεα. Οι αλλαγες αυτες που περιγραφεις ερχονται συνηθως με τη σεξουαλικη ωριμανση που απεχει πολυ ακομη απο το 7 μηνων πουλι που εχεις. Το επιπεδο θορυβου αυξανεται βεβαια οπως και να 'χει με 2 πουλια (που να δεις με 4 :D ) ειτε ειναι ατομα αντιθετου φυλου ειτε οχι κι ειτε ειναι σεξουαλικα ωριμα ειτε οχι. ΑΛΛΑ
Οπότε συνοπτικά :
Θα ήταν καλο για την ''σχεση'' του με εμένα να του πάρω θηλυκό;
Εαν όχι, σε τι βαθμό συνήθως υπάρχει η μεταβολή της συμπεριφοράς του;
Εφόσον του πάρω, πότε θα ήταν η καλύτερη περίοδος;
Πιθανότητες να μην την αποδεχθεί ή να μην τον αποδεχθεί (το θηλυκό θα είναι επίσης ήμερο ταισμένο στο χέρι 3-4 μηνών);
Δεν μπορει κανεις να σου απαντησει με στατιστικες διοτι κανενα πουλι δεν ειναι με το αλλο και κανενας ανθρωπος δεν δημιουργει το ιδιο περιβαλλον στη γνωριμια 2 πουλιων. Για εμενα εκει ειναι το κλειδι της υποθεσης.
Αν δεν ειναι ταισμενο/απογαλακτισμενο στο χερι θα δυσκολευτεις περισσοτερο με το χειρισμο τους κι ολα θα γινουν πολυ πιο αργα αφου το ενα πουλι θα ειναι αγριο.

...


Η εκπαίδευση του καθενός παπαγάλου (είτε του δικού μου είτε του θηλυκού ) μπορεί να συνεχιστεί έιτε να ξεκινήσει (αντίστοιχα) παρόλο που θα είναι μαζί το ζευγάρι;
Διαφορετικά κλουβιά ή στο ίδιο ( το κλουβί το τωρινό είναι 100(ύψος)-85(πλάτος)-55(βάθος) , θα πρέπει εφόσον είναι στο ίδιο κλουβί να αλαχθεί;) κάπου εδώ να πώ ότι όπως και τώρα οι παπαγάλοι πρόκειται να είναι ελεύθεροι όλη την ημέρα πλήν απο τις 7 ώρες όπου θα λείπω απο το σπίτι)
Για τι ειδους εκπαιδευση μιλαμε; Σαφως και θα αγορασεις 2 κλουβια καταλληλα για να ζησουν εκει το καθε πουλι μονο του αν κατι παει στραβα και δεν ταιριαξουν. Αν φερεις το νεο πουλι και το βαλεις με τη μια στο κλουβι του αλλου (μετα τις 40 ημερες καραντινας που θα κρατησεις ουτως η αλλως), θα φαγωθουν σιγουρα και δεν θα μπορεσεις να τα μονιασεις ευκολα. Θα δωσεις σε καθε πουλι το χρονο και το χωρο του και θα ερθουν ολα ομαλα αν δεν βιαστεις να πιεσεις καταστασεις. Ειναι καλυτερο να αποκτησεις τα πουλια οσο ειναι μικρα σε ηλικια και τα 2, αλλα με σωστο χειρισμο 2 ατομα αντιθετου φυλου ταριαζουν ευκολοτερα κι αργοτερα.

Για εμενα που τα εχω σε ζευγαρια κι ειχα χρονια ενα πουλι μονο του βλεπω τη διαφορα στην ποιοτητα ζωης τους που ειναι σαφως καλυτερη. Εχουν παρεα συνεχεια, παιζουν συνεχεια, μιλανε μεταξυ τους, τρωνε μαζι και μηδενιζεται το στρες αποχωρισμου κι αυτο που προκαλει η ελλειψη χρονου ενασχολησης πολλες φορες μαζι τους. Οι παπαγαλοι ειναι πουλια που δεν ζουν ποτε μοναχικα οποτε οποιος μπορει να τους το προσφερει αυτο ειναι οτι καλυτερο μπορει να τους δωσει.
 
Πάντως ο μικρός σου είναι αγόρι ακόμα και αργεί να γίνει άντρας. Ίσως βέβαια είναι καλό να πάρεις και ένα μικρό σε ηλικία θηλυκό να συμβεί η ωρίμανση παρέα και αργότερα.
 
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Δυστηχώς με αυτά που ακούω θα πρέπει να πάρω δυσκολη απόφαση, παρόλαυτα, μάλλον απο ότι με βλέπω θα το ρισκάρω και ελπίζω να δικαιωθώ !
 
Εαν δεν σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη, τοτε δεν εχεις προβλημα στο να επιλεξεις το φυλο του καινουριου πουλιου. Και πουλια του ιδιου φυλου μπορουν να κανουν εξαιρετικη παρεα, να δενονται οπως ενα κανονικο ζευγαρι.
 
Μια ερώτηση αν και καθυστερημένα πάνω στο θέμα. Εμένα που η δικιά μου ειναι 2,5 χρόνων και θα γινει περίπου 3 όταν αποκτήσω το αρσενικό, τι προτείνετε να κάνω;
Ο αρσενικός να ειναι περίπου χρόνων ή να κοιτάξω για πιο μικρό; εννοείτε πως πρώτο διάστημα θα ειναι σε διαφορετικά κλουβιά για να εγκλιματιστούν κλπ, αλλα θα μπορέσουν να ζήσουν στο ίδιο κλουβί ή η διαφορά ηλικίας (αν και η δικιά μου δεν ενηλικιώθηκε ακόμη) δεν θα το επιτρέψει;
 
Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις, εξαρτάται από την ψυχοσύνθεση των συγκεκριμένων πουλιών. Πάντως σε οποιαδήποτε περίπτωση θα χρειαστείς μακρά περίοδο γνωριμίας τους σε απόσταση.
 
Πιστεύω πως η διαμονή στον ίδιο χώρο(δωμάτιο) σε συνδυασμό με αρκετό χρόνο εκτός κλουβιού υπό την εποπτεία μου θα βοηθήσει, αλλα με προβληματίζει πολυ αυτο που ανέφερα παραπάνω, εάν θα μπορέσουν να γίνουν ζευγάρι.. Τελος πάντων θα δείξει ο χρόνος παντως σίγουρα δεν παίρνω μεγάλο παπαγαλο(ηλικιακά πχ2 χρόνων). Αυτή μου βγήκε πολυ καλη (όσον αφορά την συμπεριφορά της), αλλα δεν το διακινδυνεύω για τον επόμενο...
Τελος κατι άσχετο με το θέμα, μου πρότειναν να μου δώσουν ένα θυλικό χρυσομπλε Μακάο 5 χρόνων που την έχουν παρατήσει λόγω δουλειάς και ερχομού παιδιών τον τελευταίο χρόνο και το σκέφτομαι, γιατι την λείπαμε την καημένη. Μπορω να την προσφέρω καθαριότητα, τροφή, παρέα, αλλα αυτή δεν ειναι αμαζόνες... Και ειναι άγρια και μεγάλη σε ηλικία και την ψιλό φοβαμαι για να ειμαι ειλικρινής...άμα πάντως συνεχίσει κανά χρόνο ακόμη, νομίζω οτι απο θέμα υγιεινής θα καταλήξει το πουλί...
 
Μεγάλο σε ηλικία δεν είναι. Αν πρόκειται να το παραμελήσουν πάρε το και βλέπεις. Περιποιήσου το και αν στην συνέχεια δεν το καταφέρνεις το δίνεις κάπου σωστά.
 
Εύκολο το λες, αλλα ποιος θα την αναλάβει μετα... Θα δούμε, πάντως ειναι κρίμα και ειναι κουκλί:)
 
Μια ερώτηση αν και καθυστερημένα πάνω στο θέμα. Εμένα που η δικιά μου ειναι 2,5 χρόνων και θα γινει περίπου 3 όταν αποκτήσω το αρσενικό, τι προτείνετε να κάνω;
Η ενηλικιωση της εχει ηδη αρχισει.
Ο αρσενικός να ειναι περίπου χρόνων ή να κοιτάξω για πιο μικρό; εννοείτε πως πρώτο διάστημα θα ειναι σε διαφορετικά κλουβιά για να εγκλιματιστούν κλπ, αλλα θα μπορέσουν να ζήσουν στο ίδιο κλουβί ή η διαφορά ηλικίας (αν και η δικιά μου δεν ενηλικιώθηκε ακόμη) δεν θα το επιτρέψει;

Αυτο δεν μπορει να στο υπογραψει κανεις. Θα κανεις εσυ οτι πρεπει να κανεις κι απο εκει και περα θα εξαρτηθει απο τα πουλια.


...
Τελος κατι άσχετο με το θέμα, μου πρότειναν να μου δώσουν ένα θυλικό χρυσομπλε Μακάο 5 χρόνων που την έχουν παρατήσει λόγω δουλειάς και ερχομού παιδιών τον τελευταίο χρόνο και το σκέφτομαι, γιατι την λείπαμε την καημένη. Μπορω να την προσφέρω καθαριότητα, τροφή, παρέα, αλλα αυτή δεν ειναι αμαζόνες... Και ειναι άγρια και μεγάλη σε ηλικία και την ψιλό φοβαμαι για να ειμαι ειλικρινής...άμα πάντως συνεχίσει κανά χρόνο ακόμη, νομίζω οτι απο θέμα υγιεινής θα καταλήξει το πουλί...

Αποφασισε τι κινησεις θελεις να κανεις... Αν θελεις να παρεις 2ο αμαζονιο γνωμη μου παντα, ειναι να μην παρεις τετοιο πουλι. Αν με 2 αμαζονιους θα εχεις θεμα να σου κανουν παρατηρηση για φασαρια με 3 πουλια να κραζουν κι ενα απο τα 3 να ειναι μακαο, θα ειναι για να σε διωξουν απο την πολη, οχι απο τη γειτονια απλως. 😛
 
Ανέστη δεν γίνετε στον ίδιο χώρο, νομίζω οτι αυτο μου το ξεκαθαρίσες σε προηγούμενο ποστ, απλά την συγκεκριμένη την μετέφεραν απο το σπίτι στην δουλειά και την έχουν παρατήσει σε ένα κλουβί όπου και έχει αγριέψει και φυσικά δεν την περιποιούνται οπως πριν. Εγω οπως έγραψα μπορω να την προσφέρω καθαριότητα, τροφή και παρέα, απλά τώρα σκέφτομαι το δεύτερο σενάριο που σου είχα πει σε άλλο χώρο και οι 3 μαζι (εννόειτε σε διαφορετικά κλουβιά)
 
Back
Top