Γενικά Μερικές ερωτήσεις πριν την αγορά θηλυκού Yorkshire

Με προβληματιζει όμως η πιθανότητα να έχει πάρει αυτή την απόφαση επειδή μπορεί να εκδηλώθηκε στα πουλιά του κάποιου είδους μολυσματικης ασθένειας. Δεν είμαι εκτροφέας για να μπορεσω να υποθέσω τι τον ώθησε σε αυτή την απόφαση γι αυτό και ρωτάω τα πιο έμπειρα μέλη ώστε να αποτρέψω το τελευταίο ενδεχόμενο που με προβληματιζει.
Γενικά αν μιλάς, βασικά διαβάζεις τούρκικα, ίσως σε πρώτη φάση θα μπορούσες να τον εντοπίσεις διαδικτυακά σε κάποιες ιστοσελίδες διαγωνισμών και να δεις πως πήγε και αν πήρε διακρίσεις εφέτος. Αυτό που σου προτείνω, δεν λέει κάτι ακριβώς για το ερώτημά σου, αλλά αν ας πούμε δεις ότι απείχε, τότε ίσως και να είχε πιο στέρεη βάση ο προβληματισμός σου.
Τέλος, αυτό που έχω εμπειριώσει από τον εαυτό μου είναι ότι όταν κάτι δεν μας... Πως να το πω... Επικυρώνεται άμεσα ή γρήγορα τέλος πάντων και παραμένουμε με τις αμφιβολίες, και είμαστε και άνω των 24 ετών, και σε γενικές γραμμές δεν εμφανίζουμε αγχώδεις διαταραχές, ευθυνοφοβία, και όλα τα συναφή σαν χαρακτηριολογικά στοιχεία, τότε καλό θα ήταν να μην προχωρούμε στην απόφαση (που δεν μας επικυρώνεται). Οπότε προσωπικά μάλλον θα αναζητούσα κάποιον άλλον.
 
Υπάρχει φόρουμ ειδικά για γιορκσαιρ εδώ στην Τουρκία και διάβασα μέσα πρόσφατα θέματα από πολλά μέλη που πήραν καναρίνι από αυτόν μέχρι πριν 2 μήνες και είναι πολύ ευχαριστημενοι. Για διαγωνισμούς να ψάξω για το 2018 (ρωτάω γιατί δεν ξέρω ποια περίοδο γίνονται); Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να δω τον χώρο του και τα πουλιά του.
 
Δεν είναι απόλυτο να τρέχει κάτι ύποπτο, απλά θέλει κάτι άλλο ή απλά να είναι πρόλογος που λέμε.
Πχ εκτροφέας μπαλκανικα σε δύο βδομάδες ξεκληρισε ολόκληρο το κοπάδι για παίξει με major. Γούστα είναι αυτά και αλλάζουν... Και εγώ έλεγα παπαγάλο ποτέ και όλο στο φόρουμ με παπαγάλους με βρίσκεις.
Πάντως αν έχει σκοπό να τα διώξει όντως... Ίσως μετά την πτεροροια ίσως να είναι ήδη αργά. Αλλά και πάλι αφού είσαι σε φόρουμ θα βρεις σίγουρα αυτό που θες
 
Πάντως αν έχει σκοπό να τα διώξει όντως... Ίσως μετά την πτεροροια ίσως να είναι ήδη αργά. Αλλά και πάλι αφού είσαι σε φόρουμ θα βρεις σίγουρα αυτό που θες
Αν βιαστώ θα πρέπει να πάρω περσινό πουλάκι. Αυτό ναι μεν μπορεί να είναι καλό γιατί ίσως να έχει γεννήσει και να είναι εμπειρη. Από την άλλη όμως εγώ πάντοτε επέτρεπα στα καναρίνια μου δυο γέννες σε κάθε αναπαραγωγικη περίοδο. Εάν εκείνος προχώρησε σε 3 ή 4 γέννες και το πουλάκι είναι εξουθενωμενο; Τέλος πάντων. Εάν δεν μιλήσω μαζί του από κοντά μόνο εικασίες μπορώ να κάνω. Με τα mail δουλειά δεν γίνεται. Πρέπει να δω και τα πουλάκια και τον χώρο του.
 
Στο χέρι σου είναι να δώσεις στο θηλυκό αυτά που πρέπει για να επανέλθει σωστά.
Αν δεν βιάζεσαι ή φοβάσαι κάτι, μην το πάρεις.
Αλλά όπως είπες με τα μηνύματα δεν γίνεται σωστά
 
Με προβληματιζει όμως η πιθανότητα να έχει πάρει αυτή την απόφαση επειδή μπορεί να εκδηλώθηκε στα πουλιά του κάποιου είδους μολυσματικής ασθένειας
Σε αυτήν την περίπτωση δεν θα χρειαζόταν απαραίτητα να αλλάξει ράτσα. Εκτός εάν λέγοντας "μολυσματική ασθένεια" εννοείς κάτι ποιο συγκεκριμένο που δεν έχω καταλάβει.
 
Όχι όχι δεν ξέρω γι αυτό ρώτησα τους πιο έμπειρους. Εγώ με 2-3 ζευγάρια μόνο, δεν αντιμετώπισα ποτέ όλα αυτά τα χρόνια κάποια ασθένεια στα καναρίνια μου για να μπορώ να υποθέσω σε ποιο βαθμό μπορεί να επηρεάσει έναν εκτροφεα. Απλώς μου φάνηκε περίεργο από τη μία μέρα στην άλλη να αλλάξει είδος. Βέβαια ψάχνοντας αρκετά εχθές για διαγωνισμούς, όπως μου πρότεινε ο κ. Γιάννης, είδα ότι τα τελευταία 2 χρόνια συμμετέχει και με γιορκσαιρ και με border, οπότε ίσως εδώ και καιρό να ασχολείται και με τα δύο είδη και σταδιακά να κατέληξε στα δεύτερα και να χρειάζεται πράγματι περισσότερο χώρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μετά από μια πρώτη επαφή με τον εκτροφεα μου είπε ότι έχω ένα ποικιλοχρωμο buff cock γιορκσαιρ και ότι το θηλυκό πρέπει να είναι κίτρινο εντονο. Δεν κατάλαβα και πολλά για τον δικό μου. Οι πιο έμπειροι του φόρουμ, συμφωνείτε με τον συνδυασμό;
Μέσα στην εβδομάδα θα πάω στον χώρο του να δω τα καναρίνια του. Προς το παρόν είδε αυτός μόνο το δικό μου.
 
Με τα λίγα που ξέρω .. Το
χρειάζεται ένα έντονο Yellow cock για ζευγάρι.
Και το κίτρινο... Δεν έχει να κάνει με το χρώμα του πουλιού...
Οι πιο έμπειροι του φόρουμ, συμφωνείτε με τον συνδυασμό;
Ας μη γινόμαστε ειδικότεροι του ειδικού...
Προσωπικά για το θέμα... Παραμένω στο "αδιάβαστος"...

Αλλά. στη θέση σου.. Θα τον εμπιστευόμουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Επιτέλους κατάλαβα για ποιο πράγμα μου μιλούσε. Και αυτό το yellow intensive που μου είπε δεν ήταν αναφορά στο χρώμα αφού είδα ότι μπορεί να είναι είτε κίτρινο είτε κόκκινο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Επιτέλους κατάλαβα για ποιο πράγμα μου μιλούσε. Και αυτό το yellow intensive που μου είπε δεν ήταν αναφορά στο χρώμα αφού είδα ότι μπορεί να είναι είτε κίτρινο είτε κόκκινο.
Μάλλον υπάρχει μπέρδεμα. Η "έκφραση" yellow cock αναφέρεται σε ένα αρσενικό σκληρόπτερο. To yellow intensive αναφέρεται σε ένα ένα πουλί με κίτρινο λιπόχρωμα, εντόνου πτερώματος(σκληρόπτερο)
 
Μάλλον υπάρχει μπέρδεμα. Η "έκφραση" yellow cock αναφέρεται σε ένα αρσενικό σκληρόπτερο. To yellow intensive αναφέρεται σε ένα ένα πουλί με κίτρινο λιπόχρωμα, εντόνου πτερώματος(σκληρόπτερο)
Κύριε Μάκη, όσο πιο πολύ το ψάχνω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι. Οι δύο τύποι που μου είπε μπορούν να ζευγαρώσουν;
 
Κύριε Μάκη, όσο πιο πολύ το ψάχνω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι. Οι δύο τύποι που μου είπε μπορούν να ζευγαρώσουν;
Αν αυτό που έχεις είναι ένα ποικιλοχρωμο buff cock , χρειάζεσαι ένα yellow hen . Η απόχρωση και το εύρος της μελανίνης στο πτέρωμα ενδιαφέρει μόνον για την απόχρωση των απογόνων. Ενα πουλί με λιγότερα σκούρα μέρη θα σου δώσει και ανοικτότερους χρωματικά απογόνους
 
Back
Top