Γενικά Αγορά και διαχείριση πουλερικών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Δον
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Elli το έχω σκεφτεί αρκετά καλά πριν καν ξεκινήσω κάτι τέτοιο. Δυο μήνες τώρα το επεξεργάζομαι και ότι κάνω θα το ξεκινήσω από τέλη Σεπτέμβρη απλά τώρα μαζεύω πληροφορίες και ιδέες και συμβουλές ώστε όταν ξεκινήσω να μην είμαι τελείως χαμένος. Κάπου είχα δει οτι είχε βάλει γύρω από το κοτέτσι φώτα προβολείς ηλιακούς που άνοιγαν το βράδυ για να μην πλησιάζουν αλεπούδες κτλ… ισχύει κάτι τέτοιο η σε κάποιο βαθμό;
 
Κάπου είχα δει οτι είχε βάλει γύρω από το κοτέτσι φώτα προβολείς ηλιακούς που άνοιγαν το βράδυ για να μην πλησιάζουν αλεπούδες κτλ… ισχύει κάτι τέτοιο η σε κάποιο βαθμό;
Δεν γνωρίζω την απάντηση αλλά τα άγρια ζώα όταν κυνηγούν προσαρμόζονται σχετικά εύκολα και ξεπερνούν τα όποια εμπόδια βρίσκουν στην αρχή. Κάτι μου λέει ότι αργά ή γρήγορα θα συνηθίσουν αυτό το άναψε σβήσε των φώτων και δεν θα τους καίγεται καρφί. Η προστασία του χώρου όπως πρότεινε η Έλλη, δηλαδή με θεμέλιο στη βάση και πλέγμα από κάτω είναι η καλύτερη λύση.
 
Κάποτε μου είχε κάνει τρομερά καλή εντύπωση το λεγόμενο κινούμενο κοτέτσι. Ο φροντιστής σπέρνει στο χωράφι διάφορα π.χ. σιτάρι, κριθάρι, και τα κοτόπουλα τρώνε και από αυτό.
Ρίξε μια ματιά στο Πελίτι, έχει ωραίες, σχετικά οικολογικές ιδέες. Θα μπορούσε δλδ να γίνει μια κατασκευή στην οποία το συρμάτινο πλέγμα για κάτω, να φοριέται συρταρωτό κατά το σούρουπο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1659076550[/automerge]
Αν και δεν γνωρίζω πως έχουν εγκλιματιστεί στα διάφορα κλίματα, οι κότες Αυστραλοπ, έχουν εξαιρετική παραγωγή αυγών αλλά και κρέατος.
 
@Δον Ο πατέρας μου έχει 15 κότες χωριάτικες σε ένα περιφραγμένο χωράφι 3 στρέμματα, όλη την μέρα τρώνε χόρτα σκουλίκια σαλιγκάρια και λίγο σιτάρι, απλά το βράδυ μπαίνουν σε κοτέτσι ασφαλές γιατί έχει αλεπούδες και νυφήτσες.
Το ψυγείο το δικό μου έχει τώρα 20 αυγά της αδερφής μου αλλά τόσα και του πατέρα καμία 50ρια.
Πάρε 15 κότες και 2 πετεινούς για αρχή και την άνοιξη θα αφήσεις κάνα δυο κότες αυγά να βγάλεις και άλλα πουλάκια.
Μετά βλέποντας και κάνοντας που θα έχεις και λίγο εμπειρία.
Όσα φώτα και να βάλεις αλεπούδες θα έρθουν το βράδυ, εγώ εδώ που είμαι τις ταϊζω στα δύο μέτρα τις αλεπούδες με το χέρι 🤣😂 δεν φοβούνται!
Α και όποιος θέλει στέλνω αυγά με κούριερ 🤣😂🤣😂🤣😂🤣
 
@Spiros Xalkidiki α είναι κουλ εκεί οι αλεπούδες! Όποτε απλά για ομορφιά είναι τίποτα άλλο.
Πάρε 15 κότες και 2 πετεινούς για αρχή και την άνοιξη θα αφήσεις κάνα δυο κότες αυγά να βγάλεις και άλλα πουλάκια.
Ναι κάπως έτσι θα ξεκινήσω και εγώ με λίγα.
[automerge]1659114861[/automerge]
@Stavros ναι δίκιο έχεις. Από θέμα φαγητού τώρα μου είπαν ότι είναι καλό να μην τους δίνω μόνο μια τροφή συνέχεια. Να φτιάχνω μείγμα με διαφορα πράγματα κάθε φορά. Ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι τι είναι καλύτερο να τους δίνω;
 
@Δον αν το οικόπεδο έχει χόρτα δεν θέλουν πολλά πολλά λίγο σιτάρι θα είναι ελευθέρας βοσκής, δεν είναι επιστήμη ξεκινά έτσι και μετά σιγά σιγά θα τα κάνεις όπως θέλεις θα μάθεις
 
Πρίν μια εβδομάδα 500 μέτρα έξω από την Ν.Καλλικρατεια στα Αμπελάκια αν γνωρίζει κάποιος
 

Συνημμένα

  • IMG-8232dc5b73fb6d7348fb2cb54824aa60-V.webp
    IMG-8232dc5b73fb6d7348fb2cb54824aa60-V.webp
    108,7 KB · Προβολές: 11
  • IMG-8822f17ed2164326bb04ff4ce2a00409-V.webp
    IMG-8822f17ed2164326bb04ff4ce2a00409-V.webp
    134,1 KB · Προβολές: 11
  • IMG-cefbdd349dce611177977dff3576aeb8-V.webp
    IMG-cefbdd349dce611177977dff3576aeb8-V.webp
    152,8 KB · Προβολές: 11
@Δον όχι έχει πολύ κόσμο από κάτω είναι η θάλασσα απλά συνήθισαν των κόσμο και δεν φοβούνται έχει και μικρά αλεπουδάκια αυτή είναι αρσενική 😁
Τον χειμώνα ψαρεύω στο λιμάνι παρέα με μια αλεπού που περιμένει κανένα ψαράκι για να φάει, άκουσα ότι τις άφησαν οικολόγοι γι'αυτό είναι ήρεμες
 
@Δον όσο φαγητό κ να βάζεις, μπορεί να τους έρθει καμμιά λιγουριτσα! Άσε που θα έρχεται όλη η οικογένεια! Προστατευτικό σύρμα κ άγιος ο Θεός! ΥΓ. Είναι όμορφες οι άτιμες! Στο χωριό μου προπερσι είχα δει από κοντά ένα αλεπουδάκι! Του έβαζα φαγητό κ πήγαινε κ έτρωγε. Μετά έμαθα ότι τον τάιζαν κ σε διπλανά χωριά κ ότι είχε παχύνει. Μακάρι να μην βρέθηκε μπροστά του κανένας ανεγκέφαλος κυνηγός.
 
@Spiros Xalkidiki. Όποτε αυτό θα κάνω και εγώ θα τους βάζω φαΐ να σκάνε να μου αφήσουν ήσυχες τις κότες 😛
Οι αλεπούδες (και άλλα είδη αρπακτικών) σκοτώνουν χωρίς απαραίτητα να προτίθενται να φάνε το θήραμα, αλλά πρόκειται για ένα ένστικτο του τύπου κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε, δλδ σκοτώνουν και έπειτα μπορεί να προσπαθήσουν να κρύψουν κάπου το θύμα (ενίοτε να το θάψουν ακόμα) ώστε να υπάρχει φαγητό για τις δύσκολες ημέρες.
Η τροφή που θα τους βάζεις απλά θα αυξήσει τον πληθυσμό των θηρευτών στο χωράφι σου, και τη συχνότητα των επισκέψεών τους.
 
Το κοτέτσι που θα τις βάζεις το βράδυ θα πρέπει να μην έχει ούτε μια μικρή τρύπα γιατί οι νυφήτσες περνάνε πολύ εύκολα, από κάτω τσιμέντο η σύρμα γιατί σκάβουν και θα μπούνε. Αν μπει νυφήτσα θα σε σκοτώσει καμία δεκαριά κότες τις τρώει τα κεφάλια και το σώμα το παρατάει 😱
 
@ianos.
Η τροφή που θα τους βάζεις απλά θα αυξήσει τον πληθυσμό των θηρευτών στο χωράφι σου, και τη συχνότητα των επισκέψεών τους
Σωστό δεν το είχα σκεφτεί έτσι!

να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω εδώ στην περιοχή τι υπάρχουν. Ξέρω σίγουρα για αλεπούδες αλλά για τα υπόλοιπα δεν ξέρω. Πρέπει να ρωτησω
[automerge]1659184694[/automerge]
Το κοτέτσι που θα τις βάζεις το βράδυ θα πρέπει να μην έχει ούτε μια μικρή τρύπα γιατί οι νυφήτσες περνάνε πολύ εύκολα, από κάτω τσιμέντο η σύρμα γιατί σκάβουν και θα μπούνε. Αν μπει νυφήτσα θα σε σκοτώσει καμία δεκαριά κότες τις τρώει τα κεφάλια και το σώμα το παρατάει 😱
Να ρωτησω με έναν σκύλο φύλακα θα κάνει τίποτα;
 
@ianos.

Σωστό δεν το είχα σκεφτεί έτσι!

να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω εδώ στην περιοχή τι υπάρχουν. Ξέρω σίγουρα για αλεπούδες αλλά για τα υπόλοιπα δεν ξέρω. Πρέπει να ρωτησω
[automerge]1659184694[/automerge]

Να ρωτησω με έναν σκύλο φύλακα θα κάνει τίποτα;

@Δον Την μέρα δεν θα έχεις πρόβλημα από θηρευτές μόνο αν έχει αετούς εκεί στην περιοχή, το βράδυ είναι το πρόβλημα.
Αν κάνεις το κοτέτσι ασφαλές για το βράδυ μια χαρά θα είναι.
Να ξέρεις λίγο πολύ όλοι έχουν έστω και ένα περιστατικό από αρπακτικά κάποια στιγμή όταν τα έχεις σε απόμερα μέρη σε χωράφια η βουνό, το θέμα είναι να μειώσεις τις πιθανότητες για να μην γίνει μεγάλη ζημιά.
Και πίστεψέ με αν είναι έξω θα έχει περισσότερα άγρια ζώα από όσα φαντάζεσαι.
Ο σκύλος θα βοηθήσει για τις αλεπούδες τα φοβούνται τα σκυλιά, για νυφήτσες δεν ξέρω.
Πάντως θα πρέπει να τον έχεις από μικρό με της κότες να τις μάθει γιατί διαφορετικά θα τις φάει ο ίδιος!
 
@Δον Καλησπερα!
Δεν θα κανουν τιποτα τα φωτα! Τσαμπα θα τα βαλεις!
Τωρα για το σκυλακι....μονο του σε ενα χωραφι δεν συμφωνω με αυτην την ιδεα!
Αν ειναι το κοτετσι προφυλαγμενο καλα, δεν εχεις να φοβασαι τιποτα!
Θα προσπαθησουν μια - δυο φορες να μπουν και αν δουν οτι δεν εχει μεζεδακι θα τα παρατησουν!
Οι επιδρομες να ξερεις ειναι πολλες οταν εχουν μικρα για να ταΐσουν!
Δεν θα βαλεις κοτουλες, αν δεν εισαι 100% σιγουρος οτι το κοτετσι ειναι ετοιμο για χρηση! Ειναι πολυ ασχημο θεαμα, αν γινει μια καλη επιδρομη!
 
@Spiros Xalkidiki θεωρητικά όταν θα είναι μέσα οι κότες δεν θα κινδυνεύουν από αετούς όταν θα είναι ελεύθερες θα ειναι το θέμα. Άρα το πρωι θα είμαι εκεί και το απόγευμα πριν μπουν μέσα πάλι για βράδυ όποτε εκείνο το διάστημα ότι γινει απο αερα. Έτσι το έχω στο μυαλό μου δηλαδή μπορεί να μην σκέφτομαι σωστά.
[automerge]1659196187[/automerge]
@Elli το σπίτι μου από το χωράφι είναι 5 λεπτά με το αμάξι γι αυτό σκεφτόμουν για σκυλακι γιατί θα μπορώ να το φροντίζω και αυτό. Αγαπάω τα σκυλιά παρά πολύ. Και μπορεί να έχω δυο για να έχει παρέα και αυτό αν εννοείς από αυτή τη έννοια
 
@Δον Αφου εισαι κοντα στο χωραφι μπορεις να κανεις και το αλλο...
Φτιαξε ενα κοτετσι απο τσιμεντολιθους και βαλε κολλητα μια περιφραξη απο συρματινο χοντρο πλεγμα με μικρες τρυπες! Σου βαζω και μια φωτογραφια για ιδεα!
Το πρωι θα τις αφηνεις να βγαινουν εξω και το βραδυ θα τις βαζεις μεσα!

Για το σκυλακι τωρα, δεν μου αρεσει η ιδεα ασχετα αν εχει παρεα ή οχι!
Και αντε λεμε παιρνεις το σκυλακι καθεσαι μαζι του 1-2 ωρες...μετα; μονο του; Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει,ουτε θα το εκανα!

metalliko_kotetsi_200_x_95_x_75_cm_Gallina_Inkazen_10110164_3.jpg
 
Back
Top