Γενικά Αγορά και διαχείριση πουλερικών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Δον
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Elli αλλά θεωρούνται ελευθερίας βοσκής με αυτό που μου έστειλες το κοτέτσι;
Ναι έχεις δίκιο για το σκυλάκι.
 
Να ρωτησω με έναν σκύλο φύλακα θα κάνει τίποτα;
Ούτε κι εμένα μου αρέσει η ιδέα ενός ή δύο σκύλων δεμένων σε ένα χωράφι, γιατί φυσικά αν δεν τους δέσεις, θα έρθουν και θα κάθονται σπίτι σου και όχι στο χωράφι. Κι ακόμα κι αν τους δέσεις με αλυσίδα πολλών μέτρων, πάλι το βρίσκω δύσκολο για αυτούς.
Ο βρόγχος του σύρματος που φαίνεται στη φωτό της Έλλης θα πρέπει επίσης να ελεχθεί για να μην περνούν ποντίκια, τα οποία είναι πολύ ελαστικά και περνούν σχεδόν από ο,τιδήποτε. Μάλλον χρειάζεται βρόγχος σύρματος 1*1 εκατοστό και το σύρμα να υπάρχει και μέσα στο χώμα, να καλύπτει δλδ υπογείως όλη την επιφάνεια της αυλής του κοτετσιού, γιατί αλλιώς θα σκάψουν και θα μπουν.
 
@Δον Καλημερα!
Το λεει και απο μονη της η λεξη: ελευθερη βοσκη
Δηλαδη οι κοτουλες βοσκουν ελευθερα, χωρις να περιοριζονται σε ενα κοτετσι/χωρο για 24 ωρες! Παρα μονο οταν ειναι για να κουρνιασουν!
Τωρα εσυ θα βαλεις απλως μια περιφραξη γυρω απο το κοτετσι (μεγαλουτσικη να ειναι) ωστε να εχουν χωρο να βοσκησουν! Γιατι για φαντασου να κανεις μονο το κοτετσι και να τις αφησεις ελευθερες στο χωραφι...αντε μετα να τις μαζεψεις 😅
Θα τις μαζευεις, λες και θα παιζεις ραγκμπι 😜

@ianos Καλημερα! Η φωτογραφια που εβαλα ειναι για ιδεα 😁! Ουτε το κοτετσι θα ειναι ξυλινο, ουτε η περιφραξη θα ειναι με τοσο μεγαλο διακενο!
Η περιφραξη πρεπει να εχει συρμα απο κατω!

@Δον Στην περιφραξη τον χειμωνα, μπορεις να βαλεις απο πανω και κατι να σκεπαζει τις κοτουλες οταν θα βρεχει, για να βοσκουν ανενοχλητες!
 
Εμείς πάντως τις κότες στο χωριό τις αφήνουμε ελεύθερες να βόσκουν και επιστρέφουν μόνες τους στο κοτέτσι αλλά είναι και μικρός ο αριθμός τους(10 κότες όλο και όλο). Σίγουρα αν έχεις ένα περιφραγμένο χώρο θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Χρειάζεται η κατασκευή σου να έχει σύρμα και κάτω από το χώμα για να αποφύγεις ποντίκια και τυφλοπόντικες επίσης ένα φωτοκύτταρο για το βράδυ θα ήταν μια λύση. Εμείς στο χωριό έχουμε μια αρκούδα που μπαίνει στην αυλή και ο θείος έχει κάνει μια κατασκευή έτσι ώστε να ανάβει φως και αν αρχίζει να παίζει ραδιόφωνο για να τρομάζει. Βέβαια αν επιχειρήσει κάποιο ζώο να έρθει πολλές φορές στο τέλος θα μάθει ότι δεν υπάρχει κίνδυνος και στο τέλος θα έρθει οπότε χρειάζεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα να αλλάζεις την προστασία σου
 
@Spiros Xalkidiki. Όποτε αυτό θα κάνω και εγώ θα τους βάζω φαΐ να σκάνε να μου αφήσουν ήσυχες τις κότες 😛
Τι όμορφο! Ασχέτως αν είναι εφαρμόσιμο ή αποδοτικό, μακάρι να σκέφτονταν όλοι τόσο ωραία και να μην έβγαιναν με τις καραμπίνες.

Δεν ξέρω τίποτα από κότες αλλά λόγω αλγόριθμου μου πετάει στην αρχική του ρεντιτ δημοσιεύσεις από ομάδα με κότες και βλέπω πόσο παρεξηγημένο ζώο είναι. Btw είδα και κάτι κοτέτσια που φτιάχνουν
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220730_161458.webp
    Screenshot_20220730_161458.webp
    79,6 KB · Προβολές: 13
  • Screenshot_20220730_161515.webp
    Screenshot_20220730_161515.webp
    81,3 KB · Προβολές: 13
  • Screenshot_20220730_161532.webp
    Screenshot_20220730_161532.webp
    215,2 KB · Προβολές: 14
  • Screenshot_20220730_161343.webp
    Screenshot_20220730_161343.webp
    111,6 KB · Προβολές: 16
  • Screenshot_20220730_161206.webp
    Screenshot_20220730_161206.webp
    151,4 KB · Προβολές: 15
  • Screenshot_20220730_161031.webp
    Screenshot_20220730_161031.webp
    226,2 KB · Προβολές: 15
Πολύ ωραία κοτέτσια. Πρωτευουσιάνες οι κότες! Το μόνο που θα πρέπει να ελεγχθεί είναι να είναι "ντυμένο" καλά από όλες τις μεριές για όλα τα είδη αρπακτικών.
 
Back
Top