Γενικά Αγορά παπαγάλου από εξωτερικό μέσω pet shop

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CLIT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

CLIT

PB Member
Εγγραφή
29 Νοε 2008
Μηνύματα
294
Πόλη
Καλλιθέα
Παιδιά κατά πόσο είναι ασφαλές να αγοράσεις πουλί από pet shop (μωρό) το οποίο έρχεται απ' το εξωτερικό και συγκεκριμένα από Ολλανδία.
Και εξηγούμαι.
Σήμερα πήγα σ' ένα pet στο Περιστέρι, κατά τύχη και πάνω στη συζήτηση για μωρά, μού 'πε, ότι είδος θέλω μέσα σε 3 μέρες το φέρνει απ' την Ολλανδία. Οι τιμές πολύ φυσιολογικές και το μαγαζί είναι γνωστό και καλό, απ' το λίγο που το είδα. Μεγαλώνουν κι αυτοί μωρά. Όχι αλυσίδα. Απλά αναρρωτιέμαι κατά πόσο είναι ασφαλή (από πλευράς υγείας) τα μωρά πού 'ρχονται από κει κι ειδικά τα African Grey.
 
Ρίσκο υπάρχει πάντα όταν μιλάμε για μικρό σε ηλικία πουλί. Πόσο μάλιστα όταν δεν μπορείς να το δεις από πριν αλλά στο στέλνουν πακέτο. Αν τελικά το πάρεις ξεκαθάρισέ τους ότι θα πρέπει να είναι δαχτυλιδωμένο και με όλα τα χαρτιά του. Εγώ πάντως θα επέλεγα να πάρω ένα από αυτά που μεγαλώνουν αυτοί αφού θα μπορούσα να το δω από πριν και να αποφασίσω αν θα το πάρω.
 
Παιδιά κατά πόσο είναι ασφαλές να αγοράσεις πουλί από pet shop (μωρό) το οποίο έρχεται απ' το εξωτερικό και συγκεκριμένα από Ολλανδία.
Και εξηγούμαι.
Σήμερα πήγα σ' ένα pet στο Περιστέρι, κατά τύχη και πάνω στη συζήτηση για μωρά, μού 'πε, ότι είδος θέλω μέσα σε 3 μέρες το φέρνει απ' την Ολλανδία. Οι τιμές πολύ φυσιολογικές και το μαγαζί είναι γνωστό και καλό, απ' το λίγο που το είδα. Μεγαλώνουν κι αυτοί μωρά. Όχι αλυσίδα. Απλά αναρρωτιέμαι κατά πόσο είναι ασφαλή (από πλευράς υγείας) τα μωρά πού 'ρχονται από κει κι ειδικά τα African Grey.
To να φέρεις από Ολλανδία γενικά δεν είναι επικίνδυνο αρκεί να ξέρεις από που θα πάρεις. Προσωπικά τους ξέρω όλους εκεί(από τον Κ.) που εκτρέφουν ή εμπορεύονται πουλιά.. Μερικοί είναι πολύ καλοί αλλά μερικοί. Αστα να πάνε. Τα πουλιά θα πρέπει να έχουν Health certificate και σε 3 ώρες είναι εδώ(αντε 4). Για να πάνε από Αθήνα Θεσσάλονίκη θέλουν παρπάνω ώρα, απλά το θέμα είναι από που θα το πάρεις. Γενικά οι τιμές έχουν ώς εξής: για hand-fed babies A.grey-500 eur, green cheek con-25 eur,Macaws-1500,severes-650,Hahns-250,Cockatoos-1000-2000,Hyacinths-7000 ktl...
 
Ναι, αλλά με μεταφορικά και τα σχετικά δεν ανεβαίνουν οι τιμές; Ρωτάω, δεν γνωρίζω. 🙂
 
ανεβαίνουν λίγο, περίπου 100 ευρ. εκτός αν το πάρεις από επαγγελματία κ πληρώσεις 19% φ. Π. Α...
 
ας μου εξηγήσει κάποιος γιατι πρέπει να προμηθευόμαστε πουλια απο εξωτερικό,όταν στη χώρα μας υπάρχουν αξιόπιστοι εκτροφείς με μεράκι και γνώσεις!
και αν ζητήσουμε κάποια στιγμή συμβουλή, ποιός εγγυάται οτι ο Ευρωπαίος εκτροφέας,θα είναι δίπλα μας, για κάθε εγκυρη πληροφορία;
τελικά το μόνο που κερδίζει απο την αγορά εξωτερικού, είναι μάλλον το pet-shop, που λειτουργεί σα μεσάζοντας!
Δεν αποκλείω την ιδέα να δείς ένα ζωάκι εξωτερικού, να το λατρέψεις και να το βάλεις στη ζωή σου, αλλά,όταν μιλάμε για "προγραμματισμένη αγορά", μήπως τελικά είναι λάθος, η αγορά ζώου εισαγωγής;
 
ας μου εξηγήσει κάποιος γιατι πρέπει να προμηθευόμαστε πουλια απο εξωτερικό,όταν στη χώρα μας υπάρχουν αξιόπιστοι εκτροφείς με μεράκι και γνώσεις!
και αν ζητήσουμε κάποια στιγμή συμβουλή, ποιός εγγυάται οτι ο Ευρωπαίος εκτροφέας,θα είναι δίπλα μας, για κάθε εγκυρη πληροφορία;
τελικά το μόνο που κερδίζει απο την αγορά εξωτερικού, είναι μάλλον το pet-shop, που λειτουργεί σα μεσάζοντας!
Δεν αποκλείω την ιδέα να δείς ένα ζωάκι εξωτερικού, να το λατρέψεις και να το βάλεις στη ζωή σου, αλλά,όταν μιλάμε για "προγραμματισμένη αγορά", μήπως τελικά είναι λάθος, η αγορά ζώου εισαγωγής;
Συμφωνώ απόλυτα.. Απλά κάποια είδη δεν υπάρχουν εδώ.. Αφού λυσσάνε με το εξωτερικό γι αυτό το είπα.. Βασικά όλοι θέλουν ήμερα κ καλά πουλιά.. Και πολύ φθηνά!
 
Eπίσης ένας άλλος λόγος που αναφέρω τέτοιες πληροφορίες είναι γιατι πιστεύω πως σε μια υγιη αγορά όλοι πρέπει να ξέρουν τι γίνεται, και να μην επιλέγουν μόνο με βάση την τιμή αλλά και με βάση άλλους παράγοντες.. Πιστεύω πως καλο θα ήταν να δημιουργηθεί σ αυτό το φορυμ μια λίστα με όλους τους έλληνες εκτροφείς(επαγγελματίες κ μη) αλλά και της Ευρώπης. Έτσι όλοι να έχουν προσβαση σε όλους.. Και απο κει κ πέρα..ότι θέλει ο καθένας.. Κάνει.
 
Eπίσης ένας άλλος λόγος που αναφέρω τέτοιες πληροφορίες είναι γιατι πιστεύω πως σε μια υγιη αγορά όλοι πρέπει να ξέρουν τι γίνεται, και να μην επιλέγουν μόνο με βάση την τιμή αλλά και με βάση άλλους παράγοντες.. Πιστεύω πως καλο θα ήταν να δημιουργηθεί σ αυτό το φορυμ μια λίστα με όλους τους έλληνες εκτροφείς(επαγγελματίες κ μη) αλλά και της Ευρώπης. Έτσι όλοι να έχουν προσβαση σε όλους.. Και απο κει κ πέρα..ότι θέλει ο καθένας.. Κάνει.
 
Εγω την Σεβαχ την πηρα πριν 2.5 περιπου χρονια απο το P.. C... στη Λ. Βουλιαγμενης στην Γλυφαδα. Ειχαν φερει 6 μικρα ζακο 3 περιπου μηνων απο Ολλανδια. Ακομη ετρωγαν κρεμα. Διαλεξα την Σεβαχ γιατι ηταν το πιο τολμηρο και ερχοταν στο χερι μου να το χαιδευω. Την πηρα και την ταιζα και εγω με την συριγγα κρεμα, μεχρι που αρχισε να τρωει λιγο-λιγο και σπορους. Συνεχισα την κρεμα, δινοντας λιγοτερο καθε φορα, μεχρι που ετρωγε πλεον μονη της. Ευτηχως ολα πηγαν καλα, και δεν υπηρξε κανενα προβλημα. Το πουλι ειχε το δακτυλιδι του με τα στοιχεια της γεννησης της.
 
Eπίσης ένας άλλος λόγος που αναφέρω τέτοιες πληροφορίες είναι γιατι πιστεύω πως σε μια υγιη αγορά όλοι πρέπει να ξέρουν τι γίνεται, και να μην επιλέγουν μόνο με βάση την τιμή αλλά και με βάση άλλους παράγοντες.. Πιστεύω πως καλο θα ήταν να δημιουργηθεί σ αυτό το φορυμ μια λίστα με όλους τους έλληνες εκτροφείς(επαγγελματίες κ μη) αλλά και της Ευρώπης. Έτσι όλοι να έχουν προσβαση σε όλους.. Και απο κει κ πέρα..ότι θέλει ο καθένας.. Κάνει.

Συμφωνω με την Σοφια...
 
Από ερώτηση που έχω κάνει σε εκτροφείο στην Ολλανδία για Africa grey 12 εβδομάδων οι τιμές είναι οι παρακάτω...
Africa grey 650,00
Μεταφορά 220.00
Πιστοποιητικό υγείας 50,00
-
Σύνολο 920,00


Περίπου 10.00 με 30.00 εύρο να τον παραλάβεις από την ολυμπιακή

+ 12.00 ευρο το έμβασμα στην τράπεζα που θα πληρώσει... Και είναι δικός σου...


Αν θες μπορώ να σου δώσω περισσότερα στοιχείο, αλλά και από Έλληνα εκτροφέα (αν και δεν έχει ακόμα διαθέσιμο.Ίσως σε τρεις μήνες αν τα υπολογίζω σωστά...1000 με 1100περιπου)
 
Από ερώτηση που έχω κάνει σε εκτροφείο στην Ολλανδία για Africa grey 12 εβδομάδων οι τιμές είναι οι παρακάτω...
Africa grey 650,00
Μεταφορά 220.00
Πιστοποιητικό υγείας 50,00
-
Σύνολο 920,00


Περίπου 10.00 με 30.00 εύρο να τον παραλάβεις από την ολυμπιακή

+ 12.00 ευρο το έμβασμα στην τράπεζα που θα πληρώσει... Και είναι δικός σου...


Αν θες μπορώ να σου δώσω περισσότερα στοιχείο, αλλά και από Έλληνα εκτροφέα (αν και δεν έχει ακόμα διαθέσιμο.Ίσως σε τρεις μήνες αν τα υπολογίζω σωστά...1000 με 1100περιπου)
220 μεταφορά;
 
Το εισιτήριο της ολυμπιακής... ( μονό αυτή δέχεται ζώα σε ειδικό σημείο στην καμπίνα των επιβατών) VIP θέσει, δεν ξερω αν ειναι και κατι αλλο μεσα, αυτά μου είπαν αυτά σας λέω...
 
για θεση VIP πλακα κανω. Για την τιμη της μεταφορας (δεν κανω πλακα)αυτη μου εδωσαν(θα αποτελιτε απο 3 πακετα, δεν ξερω εκτος απο παπαγαλο και το πιστοποιητικο; Τι αλλο στελνουν! Δεν ρωτισα μαλλον τροφη φανταζομαι)... Εγω λεω να περιμενω .. Να το παρω απο εκτροφεα... Αν αντεξω...χε χε χε
 
Με τα περισσότερα συμφωνώ. Το θέμα το άνοιξα όχι ότι θέλω να πάρω απ' το εξωτερικό πουλάκι, απλά πήγα σ' ένα pet κι απλά εκείνος συνεργάζεται με Ολλανδία και τα φέρνει από κει. Για παράδειγμα είχε ζακό, τα μεγάλωσε με κρέμα αυτός. Απλά αν ήθελες κάποιο άλλο είδος θα τό φερνε τώρα από κει. Οι τιμή των ζακό ήταν 1000 ευρώ. Απλά αναρρωτιόμουν αν είναι ασφαλές επειδή είχα διαβάσει ότι τα ζακό είναι ευπαθή λόγω της αλλαγής κλίματος, τν συνεχόμενων μεταφορών κτλ κτλ κτλ. Γι' αυτό ρώτησα αν είναι ασφαλές. Κατά τ' άλλα το pet μια χαρά μου φάνηκε. Και σχετικοί με τ' αντικείμενο. Ήξεραν τη δουλειά τους.
Πάντως όντως καλό θά 'ταν να υπάρξει κάποια στιγμή ένας συγκεντρωτικός κατάλογος με εκτροφείς που ξέρει ο καθένας κι από κει και πέρα ότι θελήσει ο καθένας.
 
Με τα περισσότερα συμφωνώ. Το θέμα το άνοιξα όχι ότι θέλω να πάρω απ' το εξωτερικό πουλάκι, απλά πήγα σ' ένα pet κι απλά εκείνος συνεργάζεται με Ολλανδία και τα φέρνει από κει. Για παράδειγμα είχε ζακό, τα μεγάλωσε με κρέμα αυτός. Απλά αν ήθελες κάποιο άλλο είδος θα τό φερνε τώρα από κει. Οι τιμή των ζακό ήταν 1000 ευρώ. Απλά αναρρωτιόμουν αν είναι ασφαλές επειδή είχα διαβάσει ότι τα ζακό είναι ευπαθή λόγω της αλλαγής κλίματος, τν συνεχόμενων μεταφορών κτλ κτλ κτλ. Γι' αυτό ρώτησα αν είναι ασφαλές. Κατά τ' άλλα το pet μια χαρά μου φάνηκε. Και σχετικοί με τ' αντικείμενο. Ήξεραν τη δουλειά τους.
Πάντως όντως καλό θά 'ταν να υπάρξει κάποια στιγμή ένας συγκεντρωτικός κατάλογος με εκτροφείς που ξέρει ο καθένας κι από κει και πέρα ότι θελήσει ο καθένας.

Η τιμή είναι πολύ καλή που στα δίνει... Αν συνοδεύετε και από πιστοποιητικό υγείας και το απαραίτητο δαχτυλίδι, μια χαρά μου φαίνεται.
Αν το πετς σοπ είναι καθαρό, σου εξηγώ αν θέλεις τι εννοώ... Τότε μπορείς να ζητήσεις να κροτήσει για ένα μικρό διάστημα το μικρό για να δεις πως πάει και να το πάρεις με μεγαλύτερη ασφάλεια... Πρέπει να ξέρεις... Και εγώ από εδώ μέσα το έμαθα...ότι, ότι και να κάνεις η θνησιμότητα στα μικρά ζακο είναι μεγάλη... Βλέπε τσιπακι... (ρώτα τον αν θέλεις )έχεις ένα ρίσκο... Αν το παπαγάλο τον πάρεις από κάποιον με γνώσης μικραίνεις την πιθανότητα να πάθει κάτι από δικό σου κακό χειρισμό(αφού αυτός που στον πούλησε θα σου δίνει χρήσιμες και απαραίτητες συμβουλές)

Αν θες στείλε μού πμ για το πετς σοπ μήπως κάτι έχει πάρει το αυτί μου η το μάτι μου... (που βρίσκεται )
 
Back
Top