Γενικά Αγορά παπαγάλου από εξωτερικό μέσω pet shop

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CLIT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έχεις δίκιο! Πω πω στη κοσμάρα μου, ξέχασα να το βάλω.
Dennis Papegaaien - Pricelist
Πα πα παπα Παναγία μου..χειρότερο δεν υπάρχει.. Πάρα πολλά εχουν έρθει άρρωστα η κ πεθαμένα απο κει... Μακρια.. Αισχος.. Τους ξέρω πολύ καλα.
 
Απλά κατά τύχη το είδα και βασικά μ' έμπλεξαν οι τιμές τους. Βέβαια δεν έχω ιδέα απ' αυτά, αλλά γιατί τόσο μεγάλες διαφορές; Απλά πληροφοριακά. Άλλωστε δεν ενδιαφέρομαι να πάρω απ' το εξωτερικό πουλάκι. Έχω βρει αυτό που θέλω εδώ.
 
στην Ολλανδία υπάρχουν πολλοί πραγματικοί εκτροφείς με μεγάλη παραγωγή κ στήριξη απ το Κράτος. Η μεγάλη μάζα των Ολλανδών ζει σε σπίτια μικρότερα σε τετραγωνικά από τα δικά μας και υπάρχει πολύ συγκεκριμένη νομοθεσία σε σχέση με το επιτρεπόμενο όρι ντεσιμπέλ στο σπίτι κτλ όπως κ άλλου είδους τέτοιες ρυθμίσεις.. Τα μακάο, κακατούα κτλ δεν τα πολυπαίρνουν.. Οπότε...
 
Κατάλαβα. Ok, ευχαριστώ. Βασικά κοίταγα για έναν senegal κι εδώ κάποιος μου είπε ότι μπορεί να τον φέρει από Ολλανδία με ενδεικτική τιμή 600 ευρώ, αλλά για πιο συγκεκριμένα θα μου πει αργότερα και μου φάνηκαν αρκετά. Βέβαια είδα στον άλλον στη Ρόδο ότι τά 'χει 450 ευρώ. Τι διακυμάνσεις είν' αυτές; Καλά δε συζητάω σε pet που είχα πάει να πάρω κανά παιχνιδάκι κι έτυχε κι είχε senegal κι όταν τον ρώτησα πόσο τον έχει μού 'πε 800 ευρώ! Μεγάλη ευκαιρία τού 'πα κι έφυγα. Ούτε τα παιχνίδια δε πήρα. Ότι τιμή θέλει ο καθένας!
 
Κατάλαβα. Ok, ευχαριστώ. Βασικά κοίταγα για έναν senegal κι εδώ κάποιος μου είπε ότι μπορεί να τον φέρει από Ολλανδία με ενδεικτική τιμή 600 ευρώ, αλλά για πιο συγκεκριμένα θα μου πει αργότερα και μου φάνηκαν αρκετά. Βέβαια είδα στον άλλον στη Ρόδο ότι τά 'χει 450 ευρώ. Τι διακυμάνσεις είν' αυτές; Καλά δε συζητάω σε pet που είχα πάει να πάρω κανά παιχνιδάκι κι έτυχε κι είχε senegal κι όταν τον ρώτησα πόσο τον έχει μού 'πε 800 ευρώ! Μεγάλη ευκαιρία τού 'πα κι έφυγα. Ούτε τα παιχνίδια δε πήρα. Ότι τιμή θέλει ο καθένας!
600 ευρώ απο Ολλανδία;καλά.250 ευρ εχουν εκεί. Ταισμένα στο χέρι εννοώ.. Μάλλον πρεπει να φτιαξουμε μια λίστα με εκτροφείς εδώ.. Αν δεν έχουνα αντιρρηση οι ιδιοκτήτες της σελίδας βέβαια...
 
Συμφωνώ απόλυτα. Πρέπει και να επιβραβεύονται οι πραγματικοί και καλοί εκτροφείς και να προστατευόμαστε κι εμείς απ' τους απατεώνες. Οι περισσότεροι δεν έχουμε ιδέα πού μπορούμε να βρούμε κάποιους εκτροφείς. Οπότε αναγκαστικά πολλοί πάνε στα pet, τα οποία δε τα εμπιστεύομαι καθόλου γι' αγορά μεγάλου παπαγάλου, εκτός ίσως από ένα. Κι εγώ πέρασαν μήνες για να μάθω 2-3 εκτροφείς. Όσο για τις τιμές εγώ παίρνω ως μπούσουλα τις τιμές της Ρόδου. Απ' όσους έχω ρωτήσει εκείνος τά 'χει λίγο πιο πάνω, οπότε παίρνω ως ταβάνι τις δικές του τιμές. Πάντα μιλάω για εκτροφείς και ταϊσμένα στο χέρι.
 
Θα ηταν πολυ χρησιμο να γινει μια λιστα εκτροφεων. Ρωτηστε τον Σταυρο!
 
Πώς θα μπορέσουμε να το μάθουμε; Πιστεύω κάποιος απ' τους υπεύθυνους να παρακολουθεί το θέμα.
 
και όσοι παιρνουν οι πηγαινουν να μας λένε τις εμπειρίες τους
 
Ναι ακριβώς. Να μην είναι του στυλ άκουσα, μού 'πανε κτλ. Αλλά να έχουν κάποια έμμεση ή άμεση σχέση. Νά 'χουν πάει, νά χουν πάρει κτλ.
 
.. Μακάρι. Γιατι ο τομέας των παπαγάλων δεν είναι σαν τα σκυλιά πχ.. Είναι πιο δύσκολο να βρεις καλούς εκτροφείς κ με γνώσεις εκπαιδευσης κτλ
 
Το PB δεν μπορεί να γίνει προπομπός μιας άμεσης διαφήμισης, εκτροφέων, και αρα δεν μπορεί να υπάρξει λίστα εντός του φόρουμ. Μπορεί να επιτρέπονται μεμονωμένες αναφορές χάριν της ενημέρωσης σε μεμονωμένα θέματα, αλλά πάντα σύμφωνα με αυτά που προβλέπουν οι όροι χρήσης σχετικά με τις διαφημίσεις.
 
Αν όμως δεν έχουμε να κερδίσουμε κάτι προσωπικά από αυτή τη διαφήμιση, δεν είναι κάπως διαφορετικό το ζήτημα;
 
Θεωρώ ότι θα είναι το ίδιο διαφήμιση όσο και το να αναφέρονται κάποια ονόματα μεμονωμένα. Και δυστυχώς, επειδή δύο έχουν site, αναφέρονται, χωρίς κακό σκοπό εκ μέρους των παιδιών, συνέχεια οι ίδιοι εκτροφείς, μ' αποτέλεσμα να γίνεται μια έμμεση διαφήμιση των συγκεκριμένων. Βέβαια καταλαβαίνω και τη θέση του φόρουμ. Πιστεύω η μόνη λύση είναι όταν κάποια παιδιά ζητούν εκτροφείς για κάποιο είδος, όσοι ξέρουν ν' αναφέρουν κι άλλους πέραν των συγκεκριμένων.
 
οκ. Τότε μάλλον δεν γίνεται... Κρίμα γιατι υπάρχουν πολλοί χομπίστες με ενα δυο ζευγαράκια που κάνουν εξαιρετική δουλειά... Τελος πάντων..
 
Αυτό είναι το κακό κι αυτούς δε θα τους μάθει κανείς ποτέ. Κι είναι κρίμα να καταφεύγουμε σε pet.
 
πχ εδώ κοντά στη γειτονιά μου είναι ένας που έχει 2 ζευγάρια caique(black headed).. Οι φωλιές κ τα κλουβιά φαινονται απ το δρόμο κιολας οταν περνάς απ έξω απ το σπίτι... Που να τον βρει κάποιος αυτόν; Ούτε σαιτ έχει ούτε τίποτα... Τέλος πάντων..όταν φιλοξενείσαι κάπου δεν μπορείς να κάνεις ότι θες..
 
Θα ήθελα να προτείνω κάτι κι εγώ, ελπίζοντας ότι δεν έρχεται σε αντίθεση με τους κανόνες του forum και πιστεύοντας ότι είναι μία λύση... Θα μπορούσαμε να κάνουμε μια λίστα με ΜΕΛΗ που γνωρίζουν σωστούς εκτροφείς-πάντα βέβαια από προσωπική εμπειρία- και όποιος ψάχνει για αγορά κάποιου πουλιού, να ξέρει ποιον να ρωτήσει με πμ. Μια ιδέα είναι μόνο, δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά από το τίποτα...
 
Back
Top