Γενικά Αγορά παπαγάλου μεσαίου μεγέθους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NickGr8
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NickGr8

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2020
Μηνύματα
34
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα και παλι στην ομαδα οπως μερικοι διαβασατε σε προηγουμενο ποστ εχω ηδη ενα παπαγαλακι lovebird αλλα επειδη δεν ηταν ακριβως αυτο που περιμεναμε αναμενόμενο κιολας αποφασισαμε να παρουμε εναν ακομα παπαγαλο μεγαλυτερο και απο εκτροφεα μεγαλωμένο συο χερι με κρεμα. Θα ηθελα μα ρωτησω ως αρχαριος ποιος θα ηταν ο κατάλληλος παπαγαλος για μενα σε τι ηλικια να τον παρω περιπου και αν υπαρχει καππιο σχετικο αρθρο με την εκπαιδευση. Γενικα δεν εχω καποιο προβλημα με γείτονες αλλα δεν θα ηθελα καποιον ο οποιος φωναζει ασταματητα θα ηθελα επισης να ρωτησω τι γινεται και πως θα επηρεάσει αν η περισσοτερη ωρα που θα περναει θα ειναι στο κλουβι του εκτος σπιτιου σε εξωτερικο χωρο(μπαλκονι)
 
@NickGr8 όταν λέτε «δεν ήταν αυτό που περιμένατε»; Δηλαδή και αν πάρετε ακόμη ένα είστε σίγουροι ότι είναι αυτό που περιμένετε; Κάθε πουλάκι έχει διαφορετική προσωπικότητα! Πιστεύω πως αν το έχετε πολλές ώρες μέσα στο κλουβι και έξω στο μπαλκόνι δεν θα δεθεί ποτέ μαζί σας. Δεν μπορώ να σας προτείνω κανένα πουλάκι, εγώ προσωπικά...
 
Κάθε παπαγάλος έχει την δική του προσωπικότητα, προφανως θελεις να έρχεται στο χέρι να ακούει εντολές κλπ κλπ
[automerge]1589639827[/automerge]
Αν περισσότερο είναι στο μπαλκόνι τότε ξεχνάς την εξοικείωση μαζί του κ του παίρνεις κ δεύτερο για παρέα
 
Εννοείς πως θα πάρετε κι ένα ήμερο με την λογική ότι θα πάρει παράδειγμα ο άγριος και θα ημερέψει; 😳 Επίσης, αν κατάλαβα σωστά σκοπεύεις να βάλεις το καινούριο στο ίδιο κλουβί με το lovebird? Αν είναι έτσι, μπορείς να πάρεις μόνο το ίδιο είδος και για το ίδιο κλουβί θα το προσπαθήσεις μετά απο 40 μερες καραντίνα σε διαφορετικό δωμάτιο.

Αν μιλάς για τελείως διαφορετικό είδος και για άλλο κλουβί, δεν καταλαβαίνω πως συνδέεται με το lovebird που αναφέρεις. :)
 
@christina07 Αυτο που εννοουσα ειναι οτι δεν γνωριζα οτι υπαρχουν ημερα μεγαλωμενα απο ανθρωπους και αγρια δεν μιλουσα για την προσωπικοτητα καθε πουλιου αλλωστε αυτο ειναι που μου αρεσει στπυς παπαγαλους οτι εχουν δικια τπυς προσωπικοτητα κλουβι δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα ειναι εξω η μεσα οπου και αν το βαλω θα εχω τον παπαγαλο τουλαχιστον 3 ωρες μαζι μ ελευθερο στο σπιτι


@takis1964 Αν τελικα τον εχω στο μπαλκονι θα τον εχω τουλαχιστον 3 ωρες μαζι οπως ανεφερα και παραπανω δεν εχω καταλήξει ακομα που θα βαλω το σπιτακι του


@Φοίβος Μιλαω για τελειως αλλο ειδος και δεν τον θελω για να παρει παραδειγμα το αγριο οταν πηρα το lovebird ειχα στο μυαλο μ οτι καποια στιγμή θα εξοικειωθεί ωστοσο οταν εψαξα για αυτα στο ιντερνετ βρηκα την σελιδα αυτη και τοτε καταλαβα οτι ειχα κανει λαθος αγορα. Προφανως και δεν θα παρατήσω το lovebird για τον μεγαλυτερο παπαγαλο και αν δεν καταφερει να εξοικειωθει το lovebird τοτε θα του παρω αλλο ενα για συντροφια
 
Οι περισσότεροι παπαγάλοι φωνάζουν και πολύ μάλιστα. Τα lovebirds για παράδειγμα εγώ τα θεωρώ ανυπόφορα απο άποψη φωνής. Σε μεσαίο μέγεθος και σχετικά όχι τόσο φωνακλάδικο μπορείς να κοιτάξεις τους senegals, meyer's, jardine's, όλα αυτά ανήκουν στο αφρικάνικο γένος Poicephalus.
 
@NickGr8 για μονκ το συζητάμε αλλά για ρινκνεκ δεν πιστεύω πως σου ταιριάζει και είναι κατάλληλο για κάποιον αρχάριο. Και τα δυο φωνάζουν πολύ και πρέπει να ασχολείσαι αρκετές ώρες. Κάνε μία αναζήτησή στο google και ότι απορία έχεις μας ρωτάς. Είχα και εγώ κάποτε αυτό το δίλλημα.
 
@christina07 συμφωνώ για τα Ρινγκνεκ που είναι κ ξαδελφια των Αλεξανδρινων! Ομως έχω διαβάσει και για δυστροπα μονκ! Πάντως κ τα δύο φωνάζουν! Βέβαια ο φιλος ψάχνει αποτι καταλαβα παπαγαλο γύρω στο κατοστάρικα οπότε δεν έχει πολλά να διαλέξει σε αυτά τα χρηματα! Πάντως ανάμεσα στα δύο πιστεύω το Μονκ είναι καλύτερη περίπτωση χαρακτήρα αλλά η φωνή, φωνή 😎
 
@takis1964 καλά σίγουρα εξαιρέσεις υπάρχουν παντού! Απλά αφού έχει καταλήξει σε αυτά (εγώ θα πρότεινα ένα κοκατιλ ή και τίποτα άλλο) ας προσπαθήσουμε να τον βοηθήσουμε. Πάντως με τόσο λίγη εμπειρία (έως καθόλου) θα πρότεινα να ασχοληθεί με το lovebird.
 
@christina07 Το lovebird που εχω ειναι αγριο θεωρεις οτι θα μπορεσει να γινει σαν ενα ημερο που μεγαλωσε απο ανθρωπο η θα μπορουσα να παρω ενα ακομα για συντροφια αλλα απο εκτροφεα ημερο και σιγα σιγα να με μαθουν και τα 2. Ολοι απο καπου αρχισαμε δεν θεωρω πως ενα αγριο Lovebird θα μου δωσει την εμπειρια για να παω μετα απο χρονια σε μεγαλο παπαγαλο αλλα μπορει να κανω και λαθος δεν ξερω. Κοκατιλ δεν ειναι καθολου κακη ιδεα η οτι αλλο εχεις κατα νου σου.Αλλα επισης δεν εχω κανενα προβλημα να ασχοληθω με το Lovebird αν μπορω να το ημερησω αν ειναι σχεδον αδυνατον θεωρω οτι ειναι χασιμο χρονου
[automerge]1589708933[/automerge]
@christina07 @takis1964 Θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο οι ημεροι παπαγαλοι φωναζουν λιγοτερο απο οτι ενας αγριος θελω να πω το lovebird μου εχει πολυ ενεργια και φωναζει για καποιες ωρες συνηθως πρωι και μεσημερι προς απογευμα ενας παπαγαλος μεγαλυτερος και ημερος θα φωναζει το ιδιο αλλα πιο δυνατα;
 
@NickGr8 εγώ πιστεύω πως άγριος παπαγάλος είναι αυτός που πιάνεις από την ζούγκλα και το βάζεις μέσα στο κλουβι. Όλα τα αλλά είναι ημέρα που με την σωστή εκπαίδευση θα καταφέρει να γίνει πολύ καλός σύντροφος. Αν πάρεις ακόμη ένα και τα βάλεις μαζί θα δεθούν και δεν πρόκειται να ασχοληθούν μαζί σου. Εγώ προσωπικά είναι 2 lovebird, ένα κοκατιλ(είναι με την αδερφή μου) ο φίλος μου έχει μεγαλώσει ένα κοκατιλ και μια ροζελα και τώρα έχουμε μαζί ένα Ringneck. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρη αλλά είμαι εξοικειωμένη με τα πουλιά. Προφανώς με το Ringneck (είναι 1 χρόνων και δεν είχε επαφή με άνθρωπο) είναι πολύ δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο! Τα κοκατιλ είναι αξιαγάπητα και εύκολα. Αλλά θεωρητικά πιο δύσκολα από ένα lovebird. Ποτέ μα ποτέ μην ξανά πεις ότι ένα πουλί είναι χάσιμο χρόνο. Αν ασχοληθείς και δεν τα παρατήσεις θα εκπλαγείς με την αγάπη που θα σου δώσουν. (Πήρε 5 χρόνια να μας εμπιστευθεί το κοκατιλ, ήταν ήμερο μεγαλωμένος στο χέρι από εμάς). Για την φωνή μπορώ να σου πω ότι τα κοκατιλ και lovebird μουρμουρίζουν συνέχεια ενώ ένας μεγαλύτερος παπαγάλος φωνάζει δυνατά, παρα πολύ δυνατά. (Τις πρώτες μέρες με το ringneck φορούσα ωτοασπίδες). Ο δικός μου (Ringneck) τσιρίζει ΟΛΟ το πρωί και από το μεσημέρι και μετά μιλάει. Δεν με εκνευρίζει αλλά όταν ακούω το κοκατιλ τις αδερφής μου να σφυρίζει και να κάνει θόρυβο θέλω απλά να φύγω. ελπιζω να σε βοήθησα. Δώσε λίγο χρόνο στο μικρό σου. Το αξίζει!
 
@christina07 Για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω που εχει μεγαλωσει αυτο που ξερω ειναι οτι δεν φοραει δαχτυλιδη θα δωσω χρονο στο μικρο και θα ενημερωσω. Θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο σχετικα με το lovebird μου του πηρα ενα παιχνιδι χθες πολυχρωμο απο ξηλο και στο κατω μερος εχει ενα κουδουνακι και δεν τον εχω δει να ασχολειται απο χθες θελω χρονο να προσαρμοστει με το καινουργιο αντικειμενο μεσα στο κλουβι;
 
@christina07 Για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω που εχει μεγαλωσει αυτο που ξερω ειναι οτι δεν φοραει δαχτυλιδη θα δωσω χρονο στο μικρο και θα ενημερωσω. Θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο σχετικα με το lovebird μου του πηρα ενα παιχνιδι χθες πολυχρωμο απο ξηλο και στο κατω μερος εχει ενα κουδουνακι και δεν τον εχω δει να ασχολειται απο χθες θελω χρονο να προσαρμοστει με το καινουργιο αντικειμενο μεσα στο κλουβι;

Καλησπέρα, σίγουρα θέλει χρόνο ώστε να πλησιάσει το καινούργιο του παιχνίδι. Πολλά πουλάκια δεν πλησιάζουν έτσι απλά οτιδήποτε καινούργιο θα μπει στο σπίτι τους. Δώστου λίγο χρόνο ακομα γιατί μπορεί να το φοβάται ή απλά το θεωρεί ξένο ακόμη.
 
Back
Top