Γενικά Αγορά παπαγάλου μεσαίου μεγέθους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NickGr8
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@takis1964 δεν θα έβαζα ποτε τον παπαγάλο μου στο μπαλκόνι. Σίγουρα τα lovebirds είναι φτηνά και θέλουν παρέα (να είναι δυο δηλαδή) αλλά αφού δεν είναι εξοικειωμένο να πάρει δυο να τα κάνει τι; Ας προσπαθήσει λίγο ακόμα (δεν ξέρουμε ποσο καιρό το έχει ή εμένα μου διαφεύγει) και αν δεν τα καταφέρει ας πάρει ακόμη ένα για να έχει και παρεούλα το μικρό.
 
Ναι αν θέλει να το κρατήσει και προκειμένου να είναι μόνο, αυτό λέω καλύτερα ναχει παρέα!
Αν αλλάξει ράτσα, γνώμη μου να δώσει το λοβ ώστε να ασχοληθεί με το νέο, αφού αν είναι περιορισμένος ο χρόνος στο ένα φαντάζομαι στα δυο!
Κάποιο θα μείνει στην απέξω!
 
@takis1964 @christina07 Εχω τον παπαγαλο περιπου μιση εβδομαδα ξερω οτι εχω πολυ καιρο μπροστα για να με μαθει και να το μαθω αν τελικα το καταφερω τον φερνω μεσα μαζι μου για τουλαχιστον 3 ωρες και προσπαθω σιγα σιγα να τον πλησιασω και να του δωσω εναν σπορο εξω απτο κλουβι το χερι μ φυσικα αυτος φοβαται και μου φωναζει και απομακρυνομαι ξανα αν τελικα αποφασισω να παρω κατι αλλο θα του παρω αλλο ενα για παρεα και κανεις δεν θα μενει στην απεξω καθως δεν ειμαι ο μονος που ασχολειται στο σπιτι.Αν παρω μεγαλυτερο ημερο ακομα προσπαθω να βρω που θα τον βαλω καθως δεν θελω να ειναι στο μπαλκονι μονος του το προβλημα ειναι οτι στους υπολοιπους στο σπιτι δεν τους αρεσει και πολυ η φασαρια. Οσο για το παιχνιδι δεν ξερω πως ακριβως να του δειξω πως να παιζει και το να βαλω μεσα το χερι μ αφου φοβαται τοσο ειναι κακη ιδεα νομιζω
 
@NickGr8 μιση εβδομάδα; Είναι ακόμη περίοδος που γνωρίζει τον χώρο και το περιβάλλον του.Αφησε το ήσυχο. Να του αλλαζεισ την τροφή και το νερό και να το καθαρίζεις το κλουβάκι. Σε ένα μήνα δεν θα ξεκολλάει από πάνω σου! Ξεκίνησες πολύ νωρίς! Απλά να του μιλάς και να κάθεσαι ήρεμα έξω από το κλουβι. Βγάλε το παιχνίδι από το κλουβι κάτσε δίπλα του και παίξε με το παιχνίδι άστο δίπλα στο κλουβι και φύγε. Την άλλη μέρα το ίδιο. Μετά από λίγες μέρες βάλτο μέσα στο κλουβι. Τόσο απλό. Και κάτι ακόμη. ΜΗΝ μετακινείς το κλουβι δεξιά και αριστερά! Άφησε το σε μια συγκεκριμένη θέση!
 
@christina07 Αλλαζω το νερακι του καθε μερα το πρωι και την τροφη την αλλαζω οποτε βλεπω οτι εχει φαει και εχει αδειασει λιγο, σημερα προσπαθησα να του βαλω και μια μπανιερα μεσα μπας και μπει να δροσιστει και λιγο αλλα δεν φανηκε να ενδιαφερθηκε καθολου. Να σταματησω να τον φερνω μεσα στο σπιτι η να συνεχισω να τον φερνω μερικες μερες και να του δειχνω πως να παιξει με το παιχνιδι και να του μιλαω; Δεν ειναι προβλημα το οτι δεν ειναι απο εκτροφεα και δεν εχει καν δαχτυλιδι στο ποδι δεν εχει μαθει να ζει με ανθρωπους σχετικ με το οτι δεν θα ξεκολλαει απο πανω μ σε ενα μηνα;Εκατσα και διαβασα παλι το αρθρο για την συμπεριφορα των πτηνων και οσο τον εχω διπλα μου και τον βλεπω σε μια αποσταση ασφαλειας που αυτος οριζει δειχνει ικανοποιημενος
 
@NickGr8 πρέπει να βρεις ένα μέρος που είναι ΜΟΝΙΜΑ εκεί. (Εκτός από το μπαλκόνι) βάλτο στο σαλόνι, στο δωμάτιο σου κάπου σταθερά. Ξεκινα με το να του μιλάς με απαλή φωνή και να κάθεσαι δίπλα του (διάβασε ένα βιβλίο, παίξε με το λαπτοπ) είναι σημαντικό να καταλάβει ότι δεν θα τον βλέψεις. Για εμένα αυτά δεν είναι πρόβλημα (ούτε ο δικός μου είναι από εκτροφέα ούτε φοράει δαχτυλίδι, μετά από 3 μήνες τρώει από το χέρι μου και δέχεται λίγα χάδια) σημαντικό είναι να καταλάβεις ότι είναι μια ψυχούλα και μικρός σε μέγεθος και έρχεσαι εσυ ένας «ξένος». Είναι λογικό να σε φοβάται. Αν σεβαστείς τα όρια του θα γίνει το κολλητάρι σου. Διάβασε όσα περισσότερα άρθρα μπορείς. Δώστου χρόνο και αγάπη!
 
@christina07 Εκτος απο ενα συγκεκριμενο σημειο στο μπαλκονι οπου κοιμαται και ξυπναει(ειναι αδυνατον να του επιτεθει το οτιδηποτε) θα τον φερνω στο δωματιο καθημερινα και θα περναω χρονο μαζι του να προσπαθησω να του δωσω τροφη με το χερι απο εξω; Μετα απο ποσες μερες η μηνες να επιχειρήσω να βαλω το χερι μ ωστε ενα κατσει πανω; Το δικο σου μπορεις να το βγαλεις απτο κλουβι και να τον ξανα βαζεις με ευκολια και να το ελεγχεις οσο μπορεις οταν ειναι εκτος κλουβιου; Απτο κλουβι τον βγαζω μονο οταν κατσει στο χερι μ σωστα;
 
@NickGr8 τι να σου πω. Η αλλαγή περιβάλλοντος τους δημιουργεί στρες. Θα του δώσεις να φάει από το χέρι σου μόνο όταν δεν φοβάται που είσαι δίπλα του. Αρχικά έξω από τα κάγκελα και έπειτα από μέσα (απαλές κινήσεις αποφεύγεις την οπτική επαφή, κάθεσαι απλά και περιμένεις) θα επιχειρήσεις να βάλεις μέσα το χέρι όταν τρώει από το χέρι σου άνετα! Εγώ προσωπικά τον άφησα εκτός κλουβιού μόλις έφαγε από το χέρι μου (δεν κάθεται ακόμη). Απλά άνοιξα την πόρτα και όταν αισθάνθηκε ασφάλεια βγήκε. στην αρχή έβαζα λιχουδιές στο κλουβι και γυρνούσε. Τώρα λέω «ώρα για ύπνο» και πηγαίνει μόνος του. Δεν χρειάζεται να το ελέγχεις απλά μάζεψε οποία πράγματα θεωρείς επικίνδυνα κλείνεις παράθυρα και τραβάς κουρτίνες. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να τον πιέζεις, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να έχεις ένα φοβισμένο πουλί που θα σε δαγκώνει. (Δεν του παίρνουμε την τροφή για να φάει από το χέρι μας, δεν τον φοβίζουμε για να βγει από το κλουβι, δεν τον στριμώχνουμε στην γωνία για να ανεβεί στο χέρι μας). Πολλοί θα σου πούνε να μην τον αφήσεις εκτός κλουβιού αν δεν ανεβαίνει στο χέρι σου (μπορεί να έχουν δίκιο).
 
@christina07 Προτιμώ να τον εχω εξω να κοιμαται και να ξυπναει διοτι μεσα στο σπιτι συγκεκριμενα στο δωματιο μου δεν ειναι Και πολυ ησυχα και σκεφτομαι οτι θα του ειναι δυσκολο να κοιμηθεί διοτι καθομαι ως αργα στον υπολογιστη επιπλεον εξω εχει καλυτερη αισθηση της ωρας που πρεπει να κοιμηθει και να ξυπνησει ειναι προβλημα το να αλλαζει περιβαλλον για 3-4 ωρες την μερα; Οταν λεμε εξω απτο κλουβι δηλαδη να εχω εναν σπορο στο δαχτυλο μ και να περασω μονο το δαχτυλο μου και να περιμενω χωρις να τον κοιταω; Τι ειδους λιχουδιες θα μπορουσα να βαλω ωστε να μπορει να τις δει και να τον κανουν να επιστρεψει; Και εγω το ιδιο εχω διαβασει να μην τον βγαλω απτο κλουβι αν δεν κατσει πρωτα στο χερι μου ισως για να μπορεις να τον βαλεις παλι μεσα λιγο πιο ευκολα
 
Οταν λεμε εξω απτο κλουβι δηλαδη να εχω εναν σπορο στο δαχτυλο μ και να περασω μονο το δαχτυλο μου και να περιμενω χωρις να τον κοιταω;
ΟΧΙ
Ξεκίνα να τον δελεάζεις με ένα τσαμπί millet (κεχρί)
Θα του το δίνεις βάζοντάς το τσαμπί στο εσωτερικό του κλουβιού χωρίς να ανοίγεις το κλουβί, όταν δεις ότι με το που το βάλεις πηγαίνει αμέσως και το τρώει θα αρχίσεις να κρατάς εσύ το τσαμπί για να έρθει να φάει.
Όταν το καταφέρεις αυτό θα προχωρήσεις στο επόμενο βήμα που θα είναι να του προσφέρεις τροφή με το χέρι σου μέσα στο κλουβί.

Χρειάζεται να του αφιερώνεις αρκετό χρόνο για να αρχίσει να σε εμπιστεύεται και για να βγει από το κλουβί με ασφάλεια.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Καταλαβα να του το βαλω μεσα στα πιατακια που εχει για φαΐ η να το στερεωσω με καποιον τροπο στο πλαι του κλουβιου; Το site απτο link που ανέφερες εχει παρα πολλα πραγματα να το εμποστευτω και για αλλες αγορες;
 
@NickGr8 κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να σε πείσω για το μπαλκόνι αλλά ας κάνω μια τελευταία προσπάθεια. Είναι πολύ δύσκολο να εξημερωθεί αν είναι εκεί (έστω και το βράδυ). Επίσης ο υπολογιστής δεν τον ενοχλεί μπορείς να τον σκεπάσεις με ένα σεντόνι. Και κάτι τελευταίο. Τον χειμώνα που θα είναι το πουλάκι; Πάλι στο μπαλκόνι; Για τα θέματα εκπαίδευσης με κάλυψε ο κ.Ιωαννης.
 
@christina07@Φοίβος Ποιο θα ηταν το καλύτερο μερος για να βαλω το κλουβι του στο σαλονι σκεφτομαι οτι το χειμώνα θα ναι προβλημα γιατι νυχτωνει πολυ νωρις το ιδιο και στο δωματιο μου το οποιο εχει λίγη φασαρια ως αργα δεν ειναι μονο ο υπολογιστης ειναι οτι μιλαω κιολας χαμηλόφωνα αλλα μιλάω. Ποια θα ηταν η καλύτερη θέση
 
Ποια θα ηταν η καλύτερη θέση
Το δωμάτιο σου, σκεπασμένο το βράδυ όπως σου είπαν, θα προσαρμοστεί.
Να σκέφτεσαι τον χειμώνα και τις συνθήκες που θα επικρατούν στο μπαλκόνι εκείνη την εποχή, θα του κάνουν την ζωή δύσκολη και μπορεί να αντιμετωπίσει προβλήματα υγείας.
Επίσης η συνεχής οπτική και ακουστική επαφή που θα έχετε θα βοηθήσει στο να δεθείτε και να σε εμπιστευτεί γρήγορα.
[automerge]1589799091[/automerge]
να το στερεωσω με καποιον τροπο στο πλαι του κλουβιου;
ΝΑΙ
Το site απτο link που ανέφερες εχει παρα πολλα πραγματα να το εμποστευτω και για αλλες αγορες;
Σίγουρα όπως και αρκετά άλλα :
 
Back
Top