Γενικά Αγορά παπαγάλου μεχρι και 450 ευρω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arisvoug
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arisvoug

PB Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2008
Μηνύματα
162
Πόλη
Σάμος
Καλησπέρα σε όλους, μετα απο αρκετο καιρό ξανα ανοιγω ένα θέμα:) λοιπόν:
Σε λιγότερο απο ένα μήνα θα πάρω παπαγάλο και αυτο που θέλω απο εσάς είναι να μου πρωτήνετε διάφορα είδοι μεχρι και 450 Ε...
Εγώ σκέφτομαι να πάρω Hahns Macaw εσείς τι έχετε να μου πείτε και να μου πρωτήνετε;
 
εεμ
θα ήταν καλό αν μας έλεγες πως τον περιμένεις 😛
μέγεθος. Ομιλια, χρωματα...
 
ο χανς εχει 450?δεν νομιζω... Πολυ παραπανω...

πες μας τι ζητας... Εσυ απο το ν παπαγαλο... Και τι μπορεις να προσφερεις στο παπαγαλο...

450 μαζι με το κλουβι;
 
Λοιπον...1ον ευχαριστώ που απαντήσατε τόσο γρηγορα 2ον εχω βρει τον Hahns Macaw σε εκτροφειο με 425 Ε ταισμενο στο χερι 3ον μπορω να προσφαιρω τα παντα εχω εμπειρια, χρονο χορο και πολη ωραιξη και 4ον δεν εχω προβλημα με χρωματα να ειναι λιγο μεγαλουτσικος(δλδ πιο μεγαλοσ απο ενα cockatiel)και να μπωρει να μαθει μερικεσ λεξουλες οχι τπτ το ιδιετερα δυσκολο...
Ευχαριστώ ξανά!
 
εγω θα σου πρότεινα conure
συγκεκρημένα sun conure,υπέροχο πουλι
 
θα ηθελα ν αμαθω που βρηκες τον χανς με τοσο αν γινετε(αν δεν θες δημοσια στειλε πμ)
ειχα την εντυπωση πως ειναι ποιο ακριβα πουλια...

εγω χανς δεν θα σουπροτινα. Γιατι ειναι δυσκολοι χαρακτηρες απο οτι μου εχουν πει...
καποιο conure ;
 
οκ.. Ειναι καλο εκτροφειο... Εγω θα ειχα λαθος εντυπωση για την τιμη του χανς...
 
Και εγώ δεν το περίμενα τόσο, επιδει κιολας μου αρεσουν πολυ τα σεβερε μακαο και αυτα τα δυο εξωτερικα μοιαζουν τα ελεγα μινι σεβερε και μολις το ειδα με την συγκεκριμενη τιμη λεω οπ εδω είμαστε, αλλα μαλλον θα καταλήξω σε κάποιο conure...
 
Οι τιμές για τα Hans κύμαινονται όπως αναφέρθηκε απο τον Άρη, για τα nobble υπολογίζεις κάπου στα 800 και για τα severe 900-1200. Δεν έχει καμία σχέση όμως το hans με τον severe, όσων αφορά τον χαρακτήρα. Μην δελεάζεστε απο την τιμή των hans ή το Noble ή οποιοδήποτε άλλο ''μίνι'' μακαο, όσο μικρά και αν φαίνονται στο μάτι έχουν τον χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία ενός μεγάλου μακάο, οπότε οι απαιτήσεις και η εμπειρία στον χειρισμό τους είναι μεγάλες. Για τα conure εγώ θα πρότεινα κάποιο απο την οικογένεια των aratinga απο την άποψη θορύβου. Γιατί δεν κοιτάς κάτι προς σενεγάλης ή μονκ?
 
και τα μονκακια δεν ειναι πολυ δυνατοι χαρακτηρες γρηγορη;
τα white eyes conure εσυ που εχεις κιολας πως τα βλεπεις; Εχω την εντυπωση οτι ειναι "ευκολοι" χαρακτηρες...
(βεβαια εξαρτατε και απο το καθε πουλι.. Και το μεγαλωμα του)
 
και τα μονκακια δεν ειναι πολυ δυνατοι χαρακτηρες γρηγορη;
τα white eyes conure εσυ που εχεις κιολας πως τα βλεπεις; Εχω την εντυπωση οτι ειναι "ευκολοι" χαρακτηρες...
(βεβαια εξαρτατε και απο το καθε πουλι.. Και το μεγαλωμα του)

Μιλάμε πάντα με μέτρο σύγκρισης τα hans, severes κτλ, οπότε τα μονκ δεν θεωρούνται τόσο ισχυροί χαρακτήρες, αν για μέτρο σύγκρισης πάρουμε τα cockatiel τότε σαφώς και είναι ανώτερα (όσον αφορά την επιβλητικότητα, και τον χαρακτήρα). Τα white eye σε γενικές γραμμές, δένονται απόλυτα με τον ιδιοκτήτη, είναι ομαλοί χαρακτήρες, απαιτητικοί στην διατροφή, ναζιάρικα και πολύ παιχνιδιάρικα. Αυτά όπως πολύ σωστά είπες εξαρτώνται απο το μεγάλωμα καθώς και την σωστή κοινωνικοποίηση του πουλιού. Παραπλήσια επίσης είναι και τα Σενεγάλης, όσων αφορά το χαρακτήρα και το επιπεδο θορύβου.
 
Γρηγόρη πόσο πήρες το white eyes conure αν επιτρεπετε και απο που γιατί το tropicalbirdfarm.gr δεν εχει το συγκεκριμενο και οταν είδα το δικό σου τρελαθηκα ειναι υπεροχο πανεμορφο... φτου φτου κιολας...
 
Δεν θα αναφέρω απο που μιας και δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, και δεν θέλω να φανεί σαν οποιαδήποτε διαφήμηση. Για να σας φύγει η απορία απο κανένα εκτροφείο που έχει αναφερθεί απο το φόρουμ. Η τιμή είναι τόση όσο και τα χρήματας που θες να διαθέσεις. (450ευρω).
 
Και τα μικρά αφρικανάκια είναι πολύ καλά πουλιά. (monk, jardin, senegal...)
Είναι ιδανικά για διαμέρισμα λόγω μεγέθους και φωνής και είναι πολύ έξυπνα και με έντονη προσωπικότητα.
Μαθαίνουν κολπάκια πολύ εύκολα, μιμούνται ήχους πολύ εύκολα και λένε και μερικές λέξεις (αν και η φωνούλα τους είναι 'παπαγαλίσια' και δύσκολα ένας ξένος διακρίνει τι λέει, αν δεν ξέρει από πριν τι προσπαθεί να πει).
 
Back
Top