Διατροφή Αγορά συσκευασμένων σε pet shop προϊόντων

Βίκυ88

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2015
Μηνύματα
33
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας!
Επισκέφτηκα εχθές δύο pet shop στο κέντρο της Αθήνας γιατί μου τελείωνε η χύμα τροφή και ακολουθώντας τη συμβουλή σας ΜΟΝΟ για συσκευασμένη, πήγα στο κέντρο για να βρω ποικιλία. Στο πρώτο από τα 2 pet shop είδα το/την chia που είχαν συσκευασμένη και δεν την αγόρασα λόγω μεγέθους και τιμής (είχαν μόνο του 1kg 19,5€). Αγόρασα την τροφή, αυγοτροφή συσκευασμένη σε πλαστικά δοχεία (όπως θα δείτε), σουπικόκκαλο, νίζερ, 2 τσόχες και σπασμένα κοχύλια. Στο δεύτερο λοιπόν πήγα μόνο για chia, και συγχωρέστε με για το μεγάλο μήνυμα που θα γίνει αλλά είχε πολύ ενδιαφέρον η συνέχεια.
Ο πωλητής (ένας κύριος γύρω στα 50) με ρώτησε τί έψαχνα και του είπα "chia, αλλά δεν βλέπω να έχετε". Moυ απάντησε "Πώς δεν έχουμε!Έλα δω, αφού φαίνεται πως τα αγαπάς τα καναρινάκια σου, έλα να σου δείξω" και με πήγε σε μία κούτα μπροστά στα πουλάκια που πουλούσαν, η οποία περιείχε διάφορα συσκευασμένα από τους ίδιους προϊόντα και άρχισε να μου απαριθμεί τι είναι, αποξηραμένο κόκκινο τριφύλλι ήταν το μόνο που συγκράτησα γιατί πολλά είχαν ονόματα που δεν είχα ξανακούσει. Μου έδωσε λοιπόν ένα πακετάκι με ξανθούς στρογγυλούς σπόρους για chia. Του απάντησα πως δεν είναι έτσι η chia και εκείνος επέμενε. Μου έψαξε και την τσάντα να δει τι αγόρασα από τον ανταγωνιστή του απέναντι και με μάλωσε σχεδόν για όλα (ότι το νίζερ καταστρέφει το συκώτι, ότι η αυγοτροφή ήταν μάπα και ότι η τροφή που επέλεξα δεν ήταν κατάλληλη για καναρίνια και να πηγαίνω μόνο σ'αυτόν άλλη φορά). Με εκνεύρισε η συμπεριφορά του, αλλά από περιέργεια και μόνο (εντάξει, κι επειδή ήταν φτηνά) αγόρασα ΚΑΙ αυτό που μου πλάσαρε για chia ΚΑΙ άλλα 2 πακετάκια και σας τα παραθέτω να μου πείτε τη γνώμη σας 1)αν τα έχετε ξαναδεί και είναι όντως καλά και 2)αν συμφωνείτε με την αγορά των παραπάνω και κάθε είδους συσκευασμένης τροφής από pet shop σε δικά τους δοχεία, εφ'όσον ελέγχθηκαν για μαμούνια.
Ξέρω και συμφωνώ πως το καλύτερο είναι να τα φτιάχνουμε μόνοι μας, αλλά εδώ μιλάω συγκεκριμένα για τροφές που δεν μπορούμε να επεξεργαστούμε μόνοι μας σε μια μεγάλη πόλη (πού να βρούμε τριφύλλι να το αποξηράνουμε;!) και που έχουν μεγάλη διατροφική αξία για τα καναρίνια (δηλαδή πάω πέρα από τη ρίγανη, δυόσμο, σουσάμι και όλα αυτά τα "εύκολα"... Είναι χιλιοσυζητημένη η αξία της chia αλλά δεν μπορούμε να πάμε να τη μαζέψουμε ούτε να τη "φτιάξουμε").
Από κάτω σας βάζω πρώτα φωτό του προϊόντος που επέμενε ο κυριούλης ότι είναι chia (Χ2) και τα άλλα 2 που πήρα (πάλι Χ2 για να φανούν και πιο κοντά οι σπόροι)2015-11-05 11.42.05.webp 2015-11-05 11.42.23.webp 2015-11-05 11.42.47.webp 2015-11-05 11.43.04.webp 2015-11-05 11.43.41.webp 2015-11-05 11.43.53.webp 2015-11-05 11.44.20.webp σε σύγκριση με ένα κουταλάκι του γλυκού για σύγκριση μεγέθους.
 
Καλημέρα και σε σένα!

1)αν τα έχετε ξαναδεί και είναι όντως καλά
Λοιπόν, στις 2 πρώτες φώτο ο σπόρος αυτός είναι λευκή περίλλα. Στις επόμενες 2 φώτο είναι κάτι αποξηραμένο (τριφύλλι 😉.. Δε ξέρω.. στις επόμενες 2 μου μοιάζει σπασμένοι σπόροι γαϊδουράγκαθου, χωρίς να είμαι σίγουρη και τέλος βλέπω μια κίτρινη αυγοτροφή (αν ήταν συσκευασμένη είναι μια χαρά μην τον ακούς) και μια κλειστή σακούλα! 😛 Φαίνονται καλά όλα αλλά άμα δεν ξέρεις πως έχουν συντηρηθεί μέχρι τώρα...
Η Chia είναι αυτός ο σπόρος:
chia.jpg


2)αν συμφωνείτε με την αγορά των παραπάνω και κάθε είδους συσκευασμένης τροφής από pet shop σε δικά τους δοχεία, εφ'όσον ελέγχθηκαν για μαμούνια.
Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έρχονται συσκευασμένοι και μεμονωμένοι σπόροι.. Μόνο χύμα.. και εδώ είναι το θέμα.. Πρέπει να αγοράζεις από ένα πετ σοπ που είναι έμπιστο και ξέρεις πως συντηρεί σωστά τους σπόρους. Εγώ πάω και παίρνω από το BirdMarket που είναι Αχαρνών 102 στην Αθήνα. Τα έχει πολύ περιποιημένα και καθαρά και τα συντηρεί σε κουτιά πεντακάθαρα!
 
Αλίκη καλημέρα! Η αυγοτροφή ήταν συσκευασμένη στο πλαστικό δοχείο που βλέπεις, δεν είχε ούτε μάρκα ούτε τίποτα, τέτοιου είδους "συσκευασμένη" είναι λοιπόν. Το πλαστικό σακουλάκι είναι το νίζερ 😛 το οποίο ούτε κι εγώ είχα σκοπό να βάζω μεγάλες ποσότητες ούτως ή άλλως.
Στο 1ο pet shop αλλά και στο ίντερνετ έχω δει το chia ότι είναι μαύροι σπόροι και πολύύύ μικρότεροι από αυτόν...όπως εδώ
chia1.webp
Το ίδιο δείχνουμε στις φωτό μας, αλλά αυτό που μου πούλησε αυτός ήταν όλα άσπρα όπως βλέπετε και μεγαλύτερα, σαν κόλιανδρο(κ ελαφρώς πιο μεγάλα)! Θα προσπαθήσω να το επισκεφθώ το μαγαζί που προτείνεις την επόμενη φορά που θα ξεμείνω! Μένοντας στο Κερατσίνι είμαι μακριά απ'όλα και τα pet shop εδώ δεν είναι πλήρως εξοπλισμένα...
 
Η αυγοτροφή ήταν συσκευασμένη στο πλαστικό δοχείο που βλέπεις, δεν είχε ούτε μάρκα ούτε τίποτα, τέτοιου είδους "συσκευασμένη" είναι λοιπόν.
Τότε δεν είναι συσκευασμένη... Το ταπεράκι ίσως να αξίζει περισσότερο! 😛

Το πλαστικό σακουλάκι είναι το νίζερ 😛
Τώρα που το βλέπω καλύτερα όντως είναι νίζερ! 👍

Στο 1ο pet shop αλλά και στο ίντερνετ έχω δει το chia ότι είναι μαύροι σπόροι και πολύύύ μικρότεροι από αυτόν...όπως εδώ
chia1-jpg.36306
Ο ίδιος σπόρος είναι βρε μόνο που στη φώτο που ανέβασα εγώ είναι πιο grand plan! 😉
 
Ο σπόρος της chia είναι εξαιρετικά μικρός... και είναι αδύνατον να μπερδευτεί με όλους τους παραπάνω.
Για το συγκεκριμένο θέμα έβγαλα μια φωτογραφία ώστε να δούμε το μέγεθος του σπόρου.
  1. σπόρος chia
  2. σπόρος σουσάμι
  3. σπόρος περίλλας
  4. σπόρος καναβουριού
36307
Κανονικά θα πρέπει κάποιος να πάει να μιλήσει στους "καλούς" αυτούς καταστηματάρχες και να τους πει πως τα κορόιδα σιγά-σιγά τελειώνουν...

Επιπρόσθετα μπορούμε να πληροφορηθούμε για τις ευεργετικές ιδιότητες του σπόρου chia από το θαυμάσιο σχετικό άρθρο:


Καθώς και να διαβάσουμε τις διάφορες συζητήσεις σχετικά με τους επιπρόσθετους και απαραίτητους για τα πουλιά σπόρους https://community.petbirds.gr/threads/Σπόροι-ως-συμπληρώματα-διατροφής.2117/

Θα συμβούλευα όλη την παρέα... Πριν προμηθευτούμε τα προϊόντα που χρειαζόμαστε να κάνουμε τη σχετική έρευνα αγοράς και έτσι σίγουρα θα ελαχιστοποιηθούν οι "επαγγελματίες" που θα προσπαθήσουν να μας κοροϊδέψουν...
Γιατί αυτό πλέον... Θα είναι αρκετά δύσκολο.
 
Βίκυ αν μπορείς σε παρακαλώ στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα σε ποια μαγαζιά στο κέντρο πήγες.
Υπάρχει λόγος!
 
Βίκυ αν μπορείς σε παρακαλώ στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα σε ποια μαγαζιά στο κέντρο πήγες.
Υπάρχει λόγος!
Δεν νομίζω πως χρειάζεται το προσωπικό μήνυμα Μάκη.. Ότι θέλετε να πείτε μπορείτε να το πείτε ελεύθερα.. Δε θεωρείται διαφήμιση ή κάτι τέτοιο. :)
 
Αλίκη δεν πρόκειται για την διαφήμιση.
Άλλωστε τα ξέρω και τα δυο.Από πάνω δουλεύω και βλέπω τι γίνεται.
 
Μάλλον για τα γνωστά μαγαζιά της οδού Αθηνάς θα εννοεί.
Πάντως υπάρχουνε συσκευασίες μεμονωμένων σπόρων από τη versela laga που είναι σε συσκευασίες κλειστές. Κέχρι, νίζερ, καναβούρι βρίσκεις του 1 κιλού.Βρώμη παίρνεις από κατάστημα με βιολογικά και κια ή κάτι άλλο βρίσκεις εύκολα.
 
Bίκυ, επειδή όπως πολύ σωστά είπαν και οι φίλοι μας πιο πάνω ''τα κορόιδα.. Τέλειωσαν'' και επειδή μένουμε πάρα πολύ κοντά, μπορείς να ψωνίζεις τροφές και μέσω του birdmarket και μέσω του pet4u, σου τα φέρνουν στην πόρτα σου και σίγουρα για ότι άλλο θέλεις να προσθέτεις.. Πάντα από κατάστημα βιολογικών προιόντων,όπως αναφέρει ο Λάμπρος! 👍
 
Back
Top