Γενικά Αγορά cockatoo galah η African grey

giannis95

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2024
Μηνύματα
10
Καλησπέρα σας,

είμαι σε σκέψεις να αγοράσω έναν cockatoo galah η έναν αφρικανικό και θα ήθελα να μου πειτε την γνώμη σας. Κατοικώ σε διαμέρισμα στην Αθήνα όπου τα υπόλοιπα διαμερίσματα δεν διαθέτουν κατοικίδια( τουλάχιστον όχι σκύλους) λόγω κανονισμου όποτε θα ήθελα να μου πειτε ποιος είναι όσο το δυνατόν λιγότερο πιο ήσυχος παπαγάλος.
Επιπελον επειδή κατοικώ στην Αθήνα έχω βρει τον Stelios Parrot ως εκτροφέα και θα ήθελα να μάθω αν δίνει καλά πουλιά και αν υπήρξε στο παρελθόν κανένα πρόβλημα.
Ευχαριστω εκ των προτέρων.
 
Καλησπέρα.
Νομίζω ότι και τα δύο έχουν υψηλό επίπεδο φωνής, στην θέση σου θα προσπαθούσα να τα ακούσω στο εκτροφείο ή στον εισαγωγέα, έτσι θα έχεις προσωπική άποψη για την φασαρία που είναι ικανά να δημιουργήσουν.
Οι απαιτήσεις στην φροντίδα και την διαβίωση τους είναι επίσης μεγάλες, να τα υπολογίζεις σαν ένα νέο μέλος της οικογένειας.
Δες και αυτό
 
είμαι σε σκέψεις να αγοράσω έναν cockatoo galah η έναν αφρικανικό
καλημερα @giannis95
Υπαρχουν πολλα διαφωτιστικα video για τα Galah απο κατοχους και γνώστες
Εχεις προτερη εμπειρια απο αλλα ειδη παπαγαλων ?
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
θα ήθελα να μου πειτε ποιος είναι όσο το δυνατόν λιγότερο πιο ήσυχος παπαγάλος
Κανένας παπαγάλος δεν είναι ήσυχος.
Ανάμεσα σε galah cockatoo και African grey πιο ήσυχα είναι τα grey.
Άν βάζεις σαν κριτήριο το επίπεδο θορύβου θα σου προτείνω ανεπιφύλακτα African grey, και καλύτερα θηλυκό.

έχω βρει τον Stelios Parrot ως εκτροφέα και θα ήθελα να μάθω αν δίνει καλά πουλιά και αν υπήρξε στο παρελθόν κανένα πρόβλημα.
Προσωπικά δεν τον γνωρίζω, αυτό που θα πρέπει να μάθεις είναι με ποιον τρόπο απογαλακτίζει τα πουλάκια του, και αν μπορείς να τσεκάρεις και τις συνθήκες υγιεινής και διαβίωσης των παπαγάλων του.
Πριν αρκετό καιρό ένα μέλος είχε πάρει African grey από τον συγκεκριμένο εκτροφέα με κάποιο πρόβλημα στο φτερό του.
Είς γνώση της βέβαια.
Καλά πουλάκια έχει και ο Λευτέρης στην Ιεράπετρα.
Κάνει αποστολές σε όλη την Ελλάδα.
Από εκεί έχω πάρει την αγαπημένη μου
Λίλα
 
Έχετε εμπειρία με άλλους παπαγάλους;
Δεν νομίζω ότι αυτά τα είδη είναι πιο κατάλληλα για αρχάριους.


Εάν παρόλο αυτά οι επιλογές σας είναι μόνο αυτές, καλό είναι να μας πείτε και άλλους λόγους που θέλετε να πάρετε έναν παπαγάλο (τα συγκεκριμένα είδη είναι τεράστια δέσμευση, χρειάζονται μεγάλη οικονομική ευχέρεια και σίγουρα πολύ χρόνο κλτ)
Όλα αυτά τα λέω ως κάποια που έχει κοκατιλ και πιστεύω ότι και αυτό το είδος έχει μεγάλη δέσμευση.
 
Όχι δεν έχω εμπειρία από άλλους παπαγάλους, στο παρελθόν είχα αλλα κατοικίδια όποτε θα είναι η πρώτη μου επαφη με παπαγάλο
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Όχι δεν έχω εμπειρία από άλλους παπαγάλους, στο παρελθόν είχα αλλα κατοικίδια όποτε θα είναι η πρώτη μου επαφη με παπαγάλο
Λυπάμαι που σου το λέω, αλλά πιστεύω ότι θα είναι άσχημη εμπειρία και για σένα και για τον παπαγάλο. Εγώ πήρα το πρώτο μου παπαγαλάκι πριν 6 μήνες και με δυσκολία τα βγάζω πέρα. Θα σου πρότεινα να απορρίψεις αμέσως την ιδέα, γιατί για να είμαστε ρεαλιστές, όσο και να προσπαθήσεις το πτηνό δεν θα περάσει καλά. Εσύ θα παιδευτείς πολύ αλλά τα πουλιά που λες χρειάζονται φροντίδα σαν μικρά παιδιά, αλλά με διαφορετικό τρόπο. Είναι με λίγα λόγια απαγορευτικό. Όταν θα αποκτήσεις εμπειρία από ένα μικρότερο και πιο εύκολο είδος θα έχεις πιάσει το νόημα για τους παπαγάλους. Είναι σαν να θέλεις αιλουροειδές για πρώτη φορά, και αντί για γάτα να παίρνεις τίγρη. Εκτενέστερα για τους κινδύνους μπορούν να αναφερθούν και άλλα μέλη όπως ο @Vada που έχει εμπειρία με τους african και εκτός από τα καλά τους ξέρει και τα μειονεκτήματά τους. Επίσης θέλει πολύ τεράστια οικονομική ευχέρεια. Επίσης, για την φασαρία θα έχεις ένα ολόκληρο πανηγύρι στο σπίτι σου. Ένας σκύλος είναι αρνάκι μπροστά σε έναν galah. Δες και τα video που παρέθεσε ο @φιλομαθης. Το πιο ήσυχο, μικρό και εύκολο είδος είναι τα parrotlet αλλά υπάρχουν και πολλά ακόμα.
 
@giannis95 εχω τον δικο μου εδω και 5 μηνες και θα σου πω προσωπικα οτι ειναι απιστευτος μπελας τα αφρικαν γκρευ. αν αγορασεις ενα ζακο θα αλλαξει ολη σου η ζωη. οτιδηποτε κανεις θα εξαρταται απο εκεινον και το προγραμμα που εχετε ορισει. δεν ξερω τι δουλεια κανεις. αν πρεπει ομως να λειπεις για πολυ ωρα τοτε να μην τον παρεις. ο δικος μου ουρλιαζει καθε φορα που φευγω. μια μερα ελειψα απο το σπιτι το μεσημερι μονο και οταν γυρισα και τον εβγαλα εξω δε σταματουσε να ουρλιαζει απτην χαρα του. το βραδυ δεν θα χεις παρεα στο σπιτι. οι παπαγαλοι πηγαινουν νωρις για υπνο. μαλιστα θα πρεπει, και μονος να σαι στο σπιτι, να κινεισαι σαν κλεφτης για να μην τον ξυπνησεις. κρατα τα τσισα σου για το πρωι, φαε πριν τον βαλεις για υπνο. στην κουζινα δεν πρεπει να ειναι. ειναι επικινδυνο. οι ατμοι απτις κατσαρολες του κανουν μεγαλο κακο. οταν θα εισαι κουζινα αυτος πρεπει να ειναι αλλου.δεν του αρεσει φυσικα αυτο γιατι θελει να σε ακολουθει παντου και παντα. το ιδιο επικινδυνα ειναι και τα αρωματα καθε ειδους. το πατωμα πρεπει να το κρατας καθαρο καθημερινα. το κλουβι να το καθαριζεις καλα καθε εβδομαδα. δεν θες να ξερεις πως ειναι να πηγαινεις επειγοντως στον κτηνιατρο. απιστευτος κοπος για σενα και τρομερο στρες για το ζωντανο. αλλο ενα μεγαλο θεμα ειναι η διατροφη. ειναι στην φυση τους να πετανε το φαγητο. ειναι επιλεκτικοι. δεν ειναι σκυλος που θα φαει με μια μπουκια οτι του δωσεις. 4 μηνες τωρα του δινω μιξ λαχανικων το πρωι και το απογευμα χωρις να το παραλειψω ουτε μια μερα. τρωει μονο καροτο κατα βαση, ολα τα υπολοιπα στην καλυτερη να τα δοκιμασει και να τα πεταξει στο πατωμα. θα πρεπει να δοκιμασεις να του το δωσεις φαγητο βραστο, ωμο, κομμενο brunoise, julienne, roughed και ακομη και τοτε ισως να μην του αρεσει ποτε του και τιποτα. εγω βρισκομαι στο μηδεν οσον αφορα αυτο. ναι ειμαι πολυ απογοητευμενος. ενα αλλο θεμα ειναι η ωρα που περνας μαζι του. θελουν πολυ εκπαιδευση και συνεχης απασχοληση. θα πρεπει να εχεις πολλα παιχνιδια και πολλα σταντ, πολυ χωρο γενικα για να κανει τα ακροβατικα του. ακομη και σε κεινη την περιπτωση μπορει να μην ασχολουνται καν με τα παιχνιδια. αν δεν του δωσεις την επιλογη ομως να εισαι σιγουρος οτι θα τον κυνηγας σε ολο το σπιτι για να σου δωσει πισω το στυλο που σου πηρε. και πιστεψε με ειναι αρκετα επιμονοι. οτι κρατας πρεπει να το βαλουν και θα το βαλουν στο στομα τους. δεν πρεπει να τους αφησεις. ειναι εξαιρετικα ευαισθητοι.επισης ο δικος μου δεν δεχεται χαδια. οι περισσοτεροι αφρικαν γκρευ ετσι ειναι το ξερω και το ξερα πριν τον αγορασω αλλα μερικες φορες ευχομαι να ειχα παρει γατα για να την παιρνω στην αγγαλια μου και να νιωθω την ζεστασια της . τους παπαγαλους μονο στο κεφαλι και στον λαιμο τους χαιδευεις.πολυ σνομπαρια. νευριαζει μαλιστα οποτε τον πλησιαζω με τετοιες προοθεσεις. αυτο ειναι και το μεγαλυτερο μου προβλημα στην ουσια. δεν μπορω να βρω τροπους να συνδεθω μαζι του. ειναι απομακρος και ακατανοητος στα ματια μου. δυσκολευομαι να διαβασω την συμπεριφορα του επι των πλειστων. μετα απο ολους αυτους τους μηνες νιωθω οτι δεν ξερω τι του αρεσει και τι οχι. περαν τις φορες που δεν θελει να εχει να κανει μαζι μου δηλαδη. ειχα πει στον εαυτο μου οτι ακομη και αν δεν μιλησει εγω θα τον αγαπαω αλλα τωρα αρχισε να σφυριζει (επειδη αρεσει στους περαστικους που τον βλεπουν απεξω να του σφυρανε) και να κανει ενα σωρο ακυρους ηχους που δεν ειναι τιποτα παρα ενας μεγαλος θορυβος στα αυτια μου. οριστε το ειπα. παρολα αυτα δεν θα τον εγκατελειπα. ειμαι σιγουρος οτι ειναι η αρχη που ειναι δυσκολη και οτι μετα θα καλυτερεψουν τα πραγματα σε μεγαλο βαθμο. χρειαζεται να κανεις πολυ ερευνα για να μαθεις οσα περισσοτερα γινεται . θα μπορουσα να μιλαω για παντα ολα τα προβληματα μου αλλα λεω να μην το παρακανω. η επιλογη ειναι δικη σου. αυτος ειναι ο δικος μου τροπος να τον μεγαλωνω και ειναι μια μοναδικη περιπτωση ο δικος μου. υπαρχουν και πολλα καλα αναμεσα σε ολα αυτα, αλλα πιστευω οτι αμα θες να αποφασισεις σωστα ειναι καλυτερο να σκεφτεις περισσοτερο τα κακα.
 
Για αρχάριους η καθαρίνα θεωρείται ιδανικό είδος παπαγάλου. Είναι κοντινοί συγγενείς των parotlet αλλά τα parotlet έχουν έντονη προσωπικότητα. Δες αυτά από @Vada κ @Geokilkis.

 
Καλή επιλογή είναι και το κοκατίλ. Θα αξιοποιήσει καλύτερα την φροντίδα που θα έδινες σε κάποιο μεγάλο είδος (αν και λίγο φασαριόζο).
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Κ τα budgie θεωρούνται πολύ καλή επιλογή για αρχάριους. Είναι φιλικά κ όχι πολύ θορυβώδη.
 
Καλησπέρα σας, Κατοικώ σε διαμέρισμα στην Αθήνα όπου τα υπόλοιπα διαμερίσματα δεν διαθέτουν κατοικίδια( τουλάχιστον όχι σκύλους) λόγω κανονισμου όποτε θα ήθελα να μου πειτε ποιος είναι όσο το δυνατόν λιγότερο πιο ήσυχος παπαγάλος.
Επιπελον επειδή κατοικώ στην Αθήνα έχω βρει τον Stelios Parrot ως εκτροφέα και θα ήθελα να μάθω αν δίνει καλά πουλιά και αν υπήρξε στο παρελθόν κανένα πρόβλημα.
Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Καλημέρα σου, ο Στέλιος εάν είναι εκείνος στον Πειραιά έχει πολύ ωραια πουλιά και μεράκι για τους παπαγάλους. Ιδιαίτερα σπάνια ζωντανά στην κατοχή του όμορφα πουλιά. στο περρλθον έχουμε μιλήσει για ανταλλαγές στα αίματα ( εκτρεφω και εγώ το ειδος)
Θα σου πρότεινα εφόσον είσαι στην Αθήνα να πάρεις ζακουδακι από κάποιον εδώ και οχι από κάποιον που θα το στείλει κλεισμένο μόνο του ώρες σε ένα κλουβάκι σε καποιο βανάκι και ωρες μέσα στο καράβι. Και αυτο γιατι είναι πολύ ευαίσθητα πλάσματα και η απομάκρυνση τους τόσο απο τους φυσικους γονείς σε πολύ μικρή ηλικία όσο και από τα χέρια του εκτροφεα είναι ήδη πολύ μεγάλο στρες
Αναφορικα με την καταλληλότητα κάποιου για να πάρει αυτο το ειδος στο σπίτι του, δεν σχετίζεται σε καμία περίπτωση με την εμπειρία του καθένα. Όλοι μας κάποτε είμασταν αρχάριοι δε γεννήθηκε κάποιος να έχει το στέμμα του «ειδικού» και κατάλληλου. Επομένως η καταλληλότητα του καθένα εξαρτάται κυρίως από την προσωπικότητα του καθένα μας ξεχωριστά.
Εάν μελετήσεις το ειδος και είσαι πρόθυμος να διαβασεις και να ρωτησεις τότε ναι, είσαι κατάλληλος. Αλλά πρώτα θα μελετήσεις κατά τη ταπεινή μου άποψη καλά το ειδος και αν σε «τραβάει» τότε είσαι κατάλληλος παρότι είσαι αρχάριος. Εάν ΣΕΒΕΣΑΙ και θαυμαζεις το ειδος ναι είσαι κατάλληλος
Εάν το μέλημα κάποιου όμως είναι να πάρει εναν παπαγάλο και να τον βασανίζει καθημερινά επειδή κάπου είδε ένα βιντεάκι που κάνει κωλοτούμπες το ζωντανό για να φάει ένα σποράκι τότε αυτός είναι αυστηρά ακατάλληλος για οποιοδήποτε ζωντανό οχι απλά για ένα ζακο.

Τα ζακο είναι πολύ ήσυχα διακριτικά πουλάκια. Τα θηλυκά ειναι μικρές κύριες πολύ διακριτικά ήπια πουλάκια….αλλα γεννούν αυγά…μεγάλη προσοχη όταν μπει σε αυτήν την «λειτουργία» θα τρέμει το φυλλοκάρδι σου κη σου πάθει κάτι. Δικη σου η απόφαση λοιπόν.

Διάβασε πολύ καλα και προχωρα είναι η δικη μου η συμβουλή :)
 
@thunderfck θεωρείς ότι ένας αρχάριος, χωρίς καμία εμπειρία, μπορεί να διαχειριστεί έναν african; Το σέβεσαι και θαυμάζεις δεν σημαίνει ότι θα τα πάει καλά κατά την άποψή μου. Αν δεν είχε ποτέ παπαγάλο, δεν νομίζω τα άρθρα να τον βοηθήσουν σε πρακτικό κομμάτι.
 
Τι ακριβώς δύσκολο έχει να διαχειριστεί κάποιος ώστε να του το παρουσιάζει κάποιος άλλος ως «βουνο»; Η ιδιαιτερότητα που έχει το ειδος αυτο είναι ότι για 3 χρόνια είναι πιτσουνι και πρέπει να του συμπεριφέρεται καποιοσ σαν να έχει ένα πιτσουνι…μελετώντας πως ζει στο φυσικό του περιβάλλον χτίζει σιγά σιγά τη σχέση εμπιστοσύνης μαζί του και ο αρχάριος γίνεται πολύ γρήγορα έμπειρος. απλό είναι. Δε θα πάρει κάποιος ένα ζακο και στο μήνα δίμηνο θα θεωρεί ότι πρέπει να τραγουδάει ο παπαγαλος του και να τον κάνει ότι θέλει κ να του δίνει εντολές αλλοιώς θα θεωρηθει δύσκολο ειδος και μοναχα για εμπειρους και οι υπόλοιποι «μη πλησιάζετε». Ένας που έχει κοκατιλ η μπατζι το ίδιο αρχάριος θεωρείτε όταν πάει να πάρει ένα ζακο. Στο χέρι του κάθε αρχαριου είναι να δημιουργήσει μια υπέροχη σχέση με ένα τέτοιο ειδος. Και είναι πραγματικά υπέροχη η σχέση που δημιουργείτε με τον καιρό. Υπέροχη αξιοζήλευτη δεν την αλλαζεις με τίποτα δε μετανοιωνεις ούτε γυρνάς το χρονο πίσω 🙂
 
@KONSTANTINOS MICHAIL εγώ πάντως έχω να πω ως κάτοχος African και μάλιστα αρχάρια στους παπαγάλους , αν είσαι σε μια ώριμη ηλικία και έχεις κατασταλάξει σε έναν τρόπο ζωής (δεν φεύγεις σεζόν πχ η δεν ταξιδεύεις 6 μήνες για δουλεια ),εχεις διαβάσει και ενημερωθει(συνεχιζεις Να το κανείς μάλλον για όσο είσαι κατοχος Παπαγάλου)είναι η καλύτερη συντροφιά που μπορεί να έχει κάποιος! Αρκεί να γνωρίζεις τις ανάγκες του , να εχεις βρει έναν καλό πτηνιατρο και να είσαι σίγουρος για την επιλογή σου (κάνουν φασαρία,βρωμίζουν,ρίχνουν καμία δαγκωνιτσα,χρειαζονται χρόνο κ χρήμα )! Είναι μεγάλος μύθος ότι οι αρχάριοι δεν μπορούν να έχουν τον παπαγάλο που επιθυμούν και μας αδικείται και λίγο 😂 έχω δημιουργήσει μια υπέροχη σχέση μαζί του και δεν θα την άλλαζα με τίποτα ! Στην αρχή δυσκολεύτηκα μόνο στο κομμάτι του άγχους μου ,μην πάθει κάτι!
 
Back
Top