Γενικά Θα αγοράζατε Cockatoo Galah 2 ετών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panOz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δες και τι γραφει τοτε για την αποδειξη της ηλικιας του
Παντως να πω την γνωμη μου αποκλειεται να σου δωσει καποιος πουλι 1400 ευρω για να τον πας σε ιατρο δικο σου!
Ειναι σαν να σου δινει καποιο μαγαζι 1400 ευρω δανεικά για μια μερα! Και αν σου παθει κατι; Οποτε το λογικοτερο να σου πει οχι, εκτος και αν το βλεπει ευκαιρια για να τον πουλησει και σε συνοδεψει αυτος κ εχει κ την ευθυνη!
Δεν ξερω, απλες σκεψεις κανω!
 
καταλαβα..
για πειτε μου τότε καποια πράγματα να προσέξω..
τι πρέπει να γράφει το δαχτυλίδι; τι πληροφορίες δίνει;
οσο αφορά την υγεία του, τι κοιτάζω; καποια πράγματα που θα μου έκρουαν καμπανάκι ας πούμε..

είδα και ένα πουλί από ιδιώτη. είναι 4 μηνών με δαχτυλίδι και οικονομικά στα ίδα λεφτά.. αλήθεια το 4 μηνών πουλί είναι στο ίδιο μέγεθος με κάποιο 2 ετών;

σορρυ για τον κατεγισμό ερωτήσεων 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πες το χρωμα του δακτυλιδιου αν θυμασαι
Ring%20mistakes%2025.jpg
 
και το πουλί στο μαγαζί και το άλλο από ιδιώτη έχουν μεταλλικού χρώματος δαχτυλίδια.. Τι σημαίνει αυτό;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
ισχύει ότι τα χρωματιστά τα φοράνε από ομίλους (ή κάτι τέτοιο); Μου είπαν ότι όλα εχουν μεταλλικού χρώματος δαχτυλίδια με καποια στοιχεία επάνω
 
καλω ειναι να προσεξης το χρωμα του δαχτυλιδιου, οπως σου τα παρουσιασε στην φωτο ο τακις, καθως ειναι συνδεδεμενα με το ετος, αρα πανω κατω θα ξερεις. σε αυτο που ρωτησες για το μεγεθος γκαλα 2 ετων και τεσσαρων μηνων, ισως να εχει ολοκληρωθη σαν μεγαθος, η σχετικα κοντα στην ολοκληρωση, αλλα νομιζω οτι καπιοι ποιο εμπειρη μπορουν να ξεχωρισουν, αρα καλο ειναι αν μπορεις να ανεβασης φωτο. Θα σου πω και την γνωμη μου. επειδη σε καταλαβενω οτι γουσταρης και καλα κανεις, γιατι δεν κανεις και μια ερωτηση σε εκτροφεια. Π.χ κυριακου ροδος, εκτροφειο κρητης, και αυτο στην βαρκιζα δεν θυμαμε πως το λενε για να εχεις και μια αλλη εικονα τοσο σε υπαρχοντα πουλια, πουλια εκτροφειου, και δευτερον για να εχεις μια αποψη για την τιμη του παπαγαλου που σε ενδιαφερει στην ελληνικη αγορα. Θελω να ξεκαθαρησω οτι δεν εχω θεμα για αγορα απο πετ, οταν οι συνθηκες ειναι σωστες, και εσυ το θετικο ειναι οτι εχεις αποψη για το πετ, απλα σου προτεινω την ερευνα αγορας εστω και εμπειρικα. Οι ερωτησεις σου δεν κουραζουν καθολου.
 
τα εκτροφεια χρησιμοποιουν χρωματιστα κλειστου τυπου δαχτυλιδια στα πουλια. με τα στοιχεια τους. το χρωμα δηλωνη και τα ετη που φοριουνται. Πινακας τακις.
 
τα εχω παρει τηλ τα εκτοφεια που γραφεις σε ρόδο, κρήτη και βαρη.. Διστυχώς κανένας δεν είχε galah ☹
Τα μεταλλικού χρώματος δαχτυλίδια τι είναι; ρωτάω γιατι όπου εχω δει παπαγάλο τετοιο φοράει
 
φωτο προσπάθησα να ανεβάσω αλλα βγάζει το αρχειο μεγάλο και δεν μπορω
 
Καλησπέρα.
Να ξέρεις ότι είτε το πάρεις 4 μηνών είτε 2 χρόνων είναι εξίσου δύσκολο να το αφήσεις στην φύση να πετάξει και να είσαι 100% σίγουρος ότι γυρίσει.
Είναι λίγο ρωσική ρουλέτα τι θα γίνει.
Μπορεί να πάρεις ένα πουλί 4 μηνών και να κάνεις πολλά λάθη και το 2 χρόνων να σου βγει πιο ισορροπημένο ή μπορεί να το μεγαλώσεις σωστά και να ξέρεις από την αρχή τι έχει περάσει στην ζωή του και ότι δεν έχει κάποια άσχημη εμπειρία σε αντίθεση με αυτό που είναι 2 χρόνων και δεν ξέρεις από που προέρχεται.
Ίσως είναι από εξωτερικό. Το δαχτυλίδι γράφει κάτι πάνω;
Αν το πουλί έχει λαμπερό φτέρωμα, ζωντανό βλέμμα, λαμπερά ματιά, τρώει, έχει ενέργεια κλπ τότε είναι μια χαρά.
Αφού λες ότι είναι και φιλικό κλπ τότε μια χαρά.
Απλά τα λεφτά είναι όντως πολλά από την μία. Από την άλλη είναι σύντροφος ζωής που ζει τόσα πολλά χρόνια που τα αξίζει και με το παραπάνω :)
 
εαν σε ενδιαφερη η φαση ελευθερο πεταγμα, υπαρχουν και τα χαρνες, οπου μπορεις να κανεις ελενχομενες πτησεις. Βεβαια πρεπει να μαθει να φοραει το χαρνες. Θα ειχε ενδιαφερον αν μπορεις και σου το επιτρεπουν να ειχαμε φωτο των παπαγαλων.
 
Καλησπέρα.
Να ξέρεις ότι είτε το πάρεις 4 μηνών είτε 2 χρόνων είναι εξίσου δύσκολο να το αφήσεις στην φύση να πετάξει και να είσαι 100% σίγουρος ότι γυρίσει.
Είναι λίγο ρωσική ρουλέτα τι θα γίνει.
Μπορεί να πάρεις ένα πουλί 4 μηνών και να κάνεις πολλά λάθη και το 2 χρόνων να σου βγει πιο ισορροπημένο ή μπορεί να το μεγαλώσεις σωστά και να ξέρεις από την αρχή τι έχει περάσει στην ζωή του και ότι δεν έχει κάποια άσχημη εμπειρία σε αντίθεση με αυτό που είναι 2 χρόνων και δεν ξέρεις από που προέρχεται.
Ίσως είναι από εξωτερικό. Το δαχτυλίδι γράφει κάτι πάνω;
Αν το πουλί έχει λαμπερό φτέρωμα, ζωντανό βλέμμα, λαμπερά ματιά, τρώει, έχει ενέργεια κλπ τότε είναι μια χαρά.
Αφού λες ότι είναι και φιλικό κλπ τότε μια χαρά.
Απλά τα λεφτά είναι όντως πολλά από την μία. Από την άλλη είναι σύντροφος ζωής που ζει τόσα πολλά χρόνια που τα αξίζει και με το παραπάνω :)

έχεις δικιο σε όλα φίλε μου..
όσο για το δαχτυλίδι κάτι γράφει αλλα δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. σίγουρα πάντως ήταν "κλειστό" και δεν υπήρε εγκοπή..

αυτό που δεν μου άρεσε σε αυτον που είδα απο ιδιώτη ήταν οτι ο χώρος του παπαγάλου ήταν λίγο βρώμικος σε αντίθεση με το κατάστημα που τον είχε χαρτι
 
έχεις δικιο σε όλα φίλε μου..
όσο για το δαχτυλίδι κάτι γράφει αλλα δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. σίγουρα πάντως ήταν "κλειστό" και δεν υπήρε εγκοπή..

αυτό που δεν μου άρεσε σε αυτον που είδα απο ιδιώτη ήταν οτι ο χώρος του παπαγάλου ήταν λίγο βρώμικος σε αντίθεση με το κατάστημα που τον είχε χαρτι

"Φιλη" 😛
Νομίζω ότι μέσα σου έχεις αποφασίσει :)
Απλά να ξέρεις ότι σε ζηλεύω πάρα πάρα πολύ (με την καλή έννοια)
 
Συζηταμε τοση ωρα για το δακτυλιδι αλλα δεν απαντηθηκε το κυριοτερο,τι χρωμα ειναι
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Παιδιά οι περισσότεροι παπαγάλοι μεσαίου και μεγάλου μεγέθους, φοράνε μεταλλικά ασημί δαχτυλίδια κλειστού τύπου, όπου φυσικά αναγράφονται στοιχεία καταγωγής εκτροφής.
 
"Φιλη" 😛
Νομίζω ότι μέσα σου έχεις αποφασίσει :)
Απλά να ξέρεις ότι σε ζηλεύω πάρα πάρα πολύ (με την καλή έννοια)

😀 :)
σορρυ για το "φίλε".. Δεν το είδα το "Ηλέκτρα" αριστερά... Νεος βλεπεις! 😛
και γω πιστεύω το έχω αποφασίσει απλα οπως σε όλα το "κοσκινίζω " και το κοιταω απο 10 πλευρες.. αστα! 😀
 
Back
Top