Γενικά Αγορα Ζακο

georgepanatha

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2008
Μηνύματα
93
Πόλη
Κρήτη
xeretai paidia...skeftomai to teleftaio kairo na agorasw ena papagalo pou milaei..me erevna pou ekana katelhksa ston afrikaniko zako ..exw akousei oti einai poly filikos kai pio omilitikos apo ka8e allo eidos papagalou..isxyei pragmati afto?epeishs exw rwthsei gia times se diafora pet shop alla einai kapws tsimpimenes..lete na vrw pou8ena allou(se ektrofeio px) fthnotero zako; epeishs skeftomai na ton parw na einai mwro alla skeftomai oti yparxei kindynos 8nhsimotitas .eseis ti lete gi' afta?
 
αγαπητε Γιωργο καλως ηρθες στην παρεα μας 🙂
θα ηταν καλυτερα να διαβασεις πρωτα αυτο εδω:
https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-παπαγάλου-Ναι-ή-όχι.2676/
αν εχεις κατσει να σκεφτεις αν μπορεις να ανταπεξελθεις στις υποχρεωσεις που χρειαζεται ενας παπαγαλος, αν εχεις σκεφτει τα εξοδα που χρειαζεται για την συντηρηση και την φροντιδα του, αν εχεις σκεφτει τι θα τον κανεις σε περιοδο διακοπων, αν εχεις σκεφτει τον χρονο που πρεπει να αφιερωσεις στον φτερωτο σου φιλο τοτε μπορεις να αποκτησεις και να κανεις ευτυχισμενο ενα πτηνο.

Οι αφρικανικοι παπαγαλοι μπορουν να αποστηθισουν εως και 250 λεξεις, να πουν φρασουλες κτλ αλλα πρεπει να εκπαιδευτει με αγαπη... Κι οχι με φωνες αν δεν κανει κατι που θελουμε εμεις να κανει.

οι τιμες ποικιλουν... Ενα μωρο ζακο ταισμενο στο χερι μπορει να κοστιζει γυρω στα 1000-1500 ευρω... Ενα αγριο μπορει να κοστιζει γυρω στα 500-800 ευρω.
αλλα να εχεις στο μυαλο σου οτι η τιμη ξεκιναει περιπου απο 800 και καταληγει σε 1500.

αν το παρεις μωρο τοτε θα πρεπει να το ταισεις εσυ με κρεμα... Ειναι εφικτο. το εχουν δοκιμασει κι αλλοι απο εδω μεσα και τα εχουν καταφερει.
και φυσικα αν το αναλαβεις απο τοσο μικρο μεγαλωνοντας θα δεθει μαζι σου και θα ειστε αχωριστοι.

αυτα απο μενα ελπιζω να σε βοηθησα🙄

Φιλικα! 🙂
 
Se efxaristw poly gia thn grhgorh apanthsh kai tis symvoules sou:) exw diavasei afta ta topics edw kai kairo kai eimai apofasismenos ,meta apo aftes tis skepseis,na proxwrhsw sthn agora tou..afto pou me provlhmatizei twra einai h hlikia..an parw ena mwro fovamai oti yparxei kindynos 8nhsimothtas enw an parw enan pio megalo 8a einai dyskolo na symfiliw8ei me to neo tou afentiko :S
 
Γιωργο δεν εχω ακούσει για κίνδυνο θνησιμότητας. Αν δεις σε διαφορα ποστ εδώ απο φίλους που πήραν μωρά, δεν υπήρξε τέτοιος κίνδυνος, εκτος αν εσυ αμελήσεις να το ταϊσεις.
Δικιά μου γνώμη ειναι να πάρεις έναν μικρό για να μπορέσεις να τον εκπαιδεύσεις πιο εύκολα.
 
to lew epeidh enas gnwstos mou phre ena makao mwro kai tou to edwsan amaliasto 😛 den 8elw na to parw kai katef8ian apo th koilia ths manas tou ...
 
Οι σωστοι εκτροφείς δεν το δίνουν πριν το μωρο να ειναι ετοιμο🙄

Μπορεί να θελει στην αρχη ακομα και 5 φορές τη μέρα τάισμα..Αλλά όχι να το παρεις και από την αρχή με το που βγαινει απο το αυγο! Δεν ξέρω απο που το πηρε ο γνωστός σου, αλλα αυτο που λες ειναι απαραδεκτο..Φυσικα και θα εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες ν απεθανει..
Ψάξε, διαβασε στο φόρουμ με μια αναζητηση για ανατροφη μωρων παπαγαλων κι επίσης βρες εναν εκτροφέα άξιο εμπιστοσύνης! 🙂
 
Apolyto dikio exeis :).. apo ena pet shop konta sto spiti tou to eixe parageilei kai tou to eferan amaliasto .. den kouniotan kan to pthno ..
 
Διαβασε αυτο το thread, βέβαια ειναι ringneck μωρό, απλα για να παρεις μια ιδεα...
https://community.petbirds.gr/threads/Το-νέο-μου-φιλαράκι-ένα-μωρό-ringneck.3708/


Επισης κάποια πετ σοπ δεν εχουν ιδεα γενικώς για τα ζωα και δινουν απαραδεκτες συμβουλές καθώς και πουλουν τέτοια μικρά! Εγω προσωπικα θα τα απέφευγα όσο μπορώ. 🙂
 
Mε το καλο να παρεις το πουλακι αν αυτο ειναι που θελεις και εισαι σιγουρος!

Δε συμφωνω με αυτο που λες οτι ενα πουλι που ειναι ανεξαρτητο, και δεν εννοω 5 χρονων αλλα 4 μηνων για παραδειγμα και απλα εχει σταματησει να ταιζεται στο στομα, δεν θα δεθει με εσενα. Αντιθετα γνωριζω και περιπτωση μιας γνωστης μου που ταισε το δευτερο γκρι αφρικανικο που πηρε απο πολυ μωρο και παρολα αυτα τη δαγκωνει και της επιτιθεται συνεχεια, ενω ο πρωτος που ητανε καποιων μηνων και ετρωγε μονος του οταν τον πηρε δεν ξεκολλαει απο πανω της.
 
Prin na to pareis xreazete poli parakolouthisi...na mi drepese na zitisis ton ektrofea gia na kathese me ta zako tou mia oritsa...mporei h parakolouthisi ton poulion na sou voithisi na kaneis sosti epilogi. Na pareis to pio zoiro kai kinoniko pouli.
Kai me to kalo!
 
poly swsth einai h idea sou alla afto einai ligo dyskolo gia mena giati edw sth krhth pou eimai de nomizw na yparxei kaneis ektrofeas...h monh lysh 8a einai na ton paraggeilw apo pet shop kai den 8a mporw na dw to xarakthra tou pouliou apo prin
 
Συνφωνώ με τον Ανέστη. Και εγω την πήρα μωράκι, την Κούκυ μου, την τάιζα κρέμα. Τώρα είμαστε αυτοκόλλητες. Καλύτερα να τον πάρεις, τον ζακό, μωράκι να δεθεί μαζί σου. Αν τον πάρεις μεγάλο,θέλει μεγάλη υπομονή...Βέβαια ξέρω και εγω περίπτωση που τον είχαν πάρι μωράκι και παρόλα αυτά είναι λίγο τσαντίλας. Για μένα παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του πουλιού. Γιατί έχουν και αυτά τους δικούς τους χαρακτήρες και προσωπικότητες.
 
Einai ligo epikindines teties paragelies! Pote den ksereis ti tha sou stiloune...Sta poulia dinoun farmaka gia na fenentai imera...mporei na sou stiloune arosto pouli kai esy oute to katalaveis...Kai meta tha nomizis oti pethane epidi den ton taises sosta...

...toulaxiston zita to pouli na exei daxtilidi kai aparetita xartia apo ton giarto...
...allios kindineveis na ginis thima...
 
αν προκειται να παρεις μεγαλο.. Που προφανως θαναι πιο φτηνο να πηγαινεις λιγες μερες απο κει που σκοπευεις να τον αγορασεις και να τον παρακολουθεις... Θα
καταλαβεις ετσι τον χαρακτηρα του.. Αν ειναι μωρο τοτε φροντισε ναναι απο κανα
σοβαρο πετ... Επειδη περιμενουν και μετα να ψωνιζεις απ αυτους..συνηθως προσεχουν
τα πουλακια
 
φοβαμαι λιγο να παρω μεγαλο γιατι δε ξερω τι θα μου βγει... καλυτερα μικρο και ας πληρωσω κατι παραπανω... Θα ζητησω ολα τα χαρτια για να ειμαι και σιγουρος
 
Εγω θα σου έλεγα να περιμένεις μέχρι τον Οκτώμβρη. Είναι δύσκολη εποχή να βρείς μωρό. Και κάτι άλλο μακρυά απο pet στο κέντρο της Αθήνας. 🙂
 
παιδια βρηκα εναν yellow crown amazon σε ενα pet shop στη γειτονια μου.. Τον πλησιασα και ηταν ηρεμος, γλυκος και μου αφησε γενικα πολυ καλες εντυπωσεις.. Οταν ρωτησα για την ηλικια του μου ειπε ειναι 20 χρονων αλλα ζει 200 ... Τιμη 400 ευρω, αρχισα να σκεφτομαι λιγο για την αγορα του.. Εσεις τι λετε;
 
παιδια βρηκα εναν yellow crown amazon σε ενα pet shop στη γειτονια μου.. Τον πλησιασα και ηταν ηρεμος, γλυκος και μου αφησε γενικα πολυ καλες εντυπωσεις.. Οταν ρωτησα για την ηλικια του μου ειπε ειναι 20 χρονων αλλα ζει 200 ... Τιμη 400 ευρω, αρχισα να σκεφτομαι λιγο για την αγορα του.. Εσεις τι λετε;

Μου άρεσει που είσαι σταθερός στις απόψεις σου :) Δεν ζεί 200 χρόνια ο yellow crowned (περίπου 70 χρόνια) άρα ο κύριος πέτ μάλλον λέει βλακείες. Τώρα όσον αφορά τα 20 χρόνια του που λέει χωρίς δαχτυλίδι και απαραίτητα έγγραφα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Ξέρεις καθόλου για την ράτσα αυτή; (απαιτήσεις κτλ). Είναι εντελώς διαφορετική ράτσα σε σχέση με τον ζακό που ήθελες αρχικά (θα σε πληροφορήσουν οι κάτοχοι της ράτσας). Ψάξε σωστά το θέμα και μην δελεάζεσαι απο χαμηλές τιμές σε καμία περίπτωση.
 
lol δικιο εχεις, απλα μου αρεσε σαν χαρακτηρας το πουλι αυτο και γι' αυτο ξεφυγα λιγο τιποτα παραπανω!
 
Back
Top