Γενικά Είναι καλές αυτές οι τιμές για αγορά καναρινιού;

νικος τ

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαϊ 2009
Μηνύματα
34
Πόλη
Θεσσαλονίκη
εχω βρη σενα petsop 25€το αρσενικο καναρινι και 20€ το θιλικο
συνολο:45 ειναι καλη τιμι η οχι και κατι αλλο ειναι προβλημα αν το παρο τορα που εχουμε πτεροροια
 
Mην βιάζεσαι. Τώρα μαδάνε και δεν κελαιδάνε τα αρσενικα. Επίσης γιατί να πάρεις περσινά; Περίμενε Σεπτεμβριο να πάρεις νέα πουλιά! Εκτός αν έχεις βρει κατι καλό.
 
Ειναι κοινα καναρινια;Επισης δεν μπορεις να ξερεις αν το χασιμο των πουπουλων ειναι μονο πτεροροιας η και απο καποια αλλη αιτια.
 
Νικο κανε λιγο υπομονη, καλη περιοδο να παρεις πουλια ειναι τελη σεπτεμβρη με οκτωμβρη. Προτεινω απο εκτροφεα και οχι απο pet.
 
συμφωνω πως η καλυτερη περιοδος ειναι σεπτεμβρης-οκτωβρης αλλα αμα ειναι φετινα και το ακουσε το αρσενικο να κελαιδαει τοτε γιατι να μην τα παρει;
 
γιατι δεν θα εχει καθαρισει τις φωνες του, εκτος αν εχει δασκαλο και τοτε θα διξει το στυλ του το πουλι.
 
ακομα και να εχει παρει φωνες, που δεν το νομιζω, οταν αλλαζει τα φτερα θα τις ξεχασει αμα δεν συνεχιζει να τις ακουει.
 
Τα πουλιά "δείχνουν" το ΤΙ είναι, ΜΕΤΆ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΉ ΠΤΕΡΌΡΡΟΙΑ.
Αλλά αυτό είναι το θέμα; Ή το γεγονός οτι αυτός ο τρόπος αγοράς, είναι
πολύ μακρυά απο την φιλοσοφία και την νοοτροποία που πρέπει να επικρατεί
ανάμεσα στα παιδιά που θέλουν να ξεκινήσουν σ' αυτό το χόμπυ;
Η γνώμη μου είναι οτι πρέπει πριν απ' όλα να μάθουμε ποιά είναι τα καναρίνια,
σε ποιές κατηγορίες χωρίζονται; Τί θα μας άρεσε περισσότερο να έχουμε δίπλα μας;
Ενα καναρίνι φωνής; ένα καναρίνι με ωραία χρώματα; ή κάποιο με ωραίο και περίεργο
σωματότυπο; Οταν μάλιστα καταλήξουμε σ' ένα απο αυτά, να αγοράσουμε πουλάκια που
να μπορούν να διαιωνίσουν την κατηγορία που διαλέξαμε και μας αρέσει.
Ετσι θα έχουμε κάνει και το κέφι μας, αλλά θα έχουμε και ένα κίνητρο, μια αφορμή
να προσπαθούμε να βάλουμε και μείς ένα λιθαράκι στην συνέχεια αυτής της ράτσας που
έχει κερδίσει την συμπάθεια μας.
 
Πάντως για να απαντήσουμε στην αρχική ερώτηση του Νίκου νομίζω ότι οι τιμές που ανέφερε είναι αρκετά καλές!
Αν είσαι σίγουρος ότι είναι καλά τα πουλιά πάρε τα.
 
Ναι οι τιμές είναι καλές αλλά σε σχέση με τι; Το αρσενικό δεν νομίζω να είναι 'δασκαλεμένο', ούτε με τελικούς τόνους. Άρα;
Το συζήταγα προχτές με έναν petshopa στη γειτονιά μου, που δίνει έμφαση στα πτηνά, μου ζήτησε φετινάρια και όταν του είπα, πως δεν δίνω πουλιά που δεν έχουν πάρει φωνές η απάντηση ήταν "κανένας δεν αχολείται!". Τι τα παίρνουν τότε;
 
Θα συμφωνησω με τον κ. Μακη και με τον Πολυβιο!

Επισης να συμπληρωσω οτι για πετ σοπ ειναι αρκετα υποπτες οι τιμες...
 
Νίκη δεν είναι ύποπτες, εάν σκεφτείς ότι και οι μαγαζάτορες πρέπει να πάνε διακοπές και να ξεσαβουρώσουν, έτσι όσο ποιο λίγα πουλιά τους μείνουν τόσο καλύτερα για αυτούς, ποιο λίγες απώλειες.
Απλά ο Μάκης τα είπε όπως είναι, αλλά λίγοι τον κατάλαβαν, η τιμή πάνω από όλα.
 
Απο οτι καταλαβα τα θες για αναπαραγωγη αφου λες για ζευγαρι. Πιστευω πως αν εχεις παρει αποφαση για το τι πουλακια θες να βγαλεις και ειδες κατι που σου αρεσει και εχοντας υποπσιν πως το χρωμα μπορει να αλλαξει μετα την πτερροροια δεν υπαρχει προβλημα να τα παρεις αρκει να τα βαλεις σε καραντινα. Εγω παντως περιμενω το φθινοπωρο που και θα υπαρχουν περισσοτερα πουλια στην αγορα και θα μπορω και να τα ακουσω.
 
Νίκη δεν είναι ύποπτες, εάν σκεφτείς ότι και οι μαγαζάτορες πρέπει να πάνε διακοπές και να ξεσαβουρώσουν, έτσι όσο ποιο λίγα πουλιά τους μείνουν τόσο καλύτερα για αυτούς, ποιο λίγες απώλειες.
Απλά ο Μάκης τα είπε όπως είναι, αλλά λίγοι τον κατάλαβαν, η τιμή πάνω από όλα.

καλησπερα, οι τιμες δεν ειναι υποπτες,τα περισσοτερα μαγαζια πουλαμε σε αυτην την τιμη, αλλα διαφωνω οτι θελουμε να ξεσαβουρωσουμε γιατι ενα σωστο πετ σοπ δεν κλεινει ποτε για να παει διακοπες,τα ζωα θελουν τροφη νερο καθαριοτητα αρα δεν φευγει σχεδον κανενας επαγγελματιας, εσεις αφηνετε τα πουλια σας μονα τους;



Ναι οι τιμές είναι καλές αλλά σε σχέση με τι; Το αρσενικό δεν νομίζω να είναι 'δασκαλεμένο', ούτε με τελικούς τόνους. Άρα;
Το συζήταγα προχτές με έναν petshopa στη γειτονιά μου, που δίνει έμφαση στα πτηνά, μου ζήτησε φετινάρια και όταν του είπα, πως δεν δίνω πουλιά που δεν έχουν πάρει φωνές η απάντηση ήταν "κανένας δεν αχολείται!". Τι τα παίρνουν τότε;


μαλλον π πετσοπας που συζηταγες φιλε μου δεν ειναι σωστος η δεν ξερει απο πουλια, ολοι οι πελατες μας ζητανε πουλια που κελαιδανε αρα πως εμεις θα πουλησουμε ενα πουλι που δεν λεει; Επισης εγω αγοραζω παντα αυτην την εποχη πουλι αλλα εχω τους δασκαλους η τα σιντι που παιζουν ολοι μερα, το ιδιο κανουν και οι περισσοτεροι συναδελφοι που αγοραζουν μικρα πουλι
 
Μπορεί τα pet shop να μην κλείνουν, αλλά το ξέρεις πολλή καλά ότι οι ιδιοκτήτες πάνε διακοπές και αφήνουν κάποιον άλλο άσχετο στην θέση τους να προσέχει το μαγαζί και τα πουλιά που έχουν απομείνει.
 
Συμφωνω με τον Δημητρη!
Τρια πετ σοπ στην περιοχη μου, που ψωνιζω και απο τα 3 αυτο ακριβως θα κανουν...
 
Back
Top