Γενικά Είναι καλές αυτές οι τιμές για αγορά καναρινιού;

Περι πετ: Αν και δεν εχω καταστημα πιστευω οτι δεν ειναι σωστο να βαλονται συνεχως. Σιγουρα η πλεονοτητα αυτων των επαγγελματιων δε ειναι σωστοι αλλα δε σημαινει οτι ολοι ειναι τετοιοι. Πας καπου αν δε σε ικανοποιει πας αλλου. Για μενα σωστος επαγγελματια ςσε αυτο το χωρο δεν ειναι αυτος που εχει τα πουλια τα ψαρια και οτι αλλο ζωο πουλα οπως εμεις θα θελαμε να τα βλεπουμε. Σωστος ειναι ο επαγγελματιας που θα σε βοηθησει και θα κερδιζει απο εσενα συνεχως αγοραζοντας τροφες. Σωστος δεν ειναι αυτος που θελει απλα να σου παρει τα λεφτα αλλα αυτος που με τον τροπο του θα σε κανει να ρθεις παλι σε αυτον. Μη κρινεται τα πετ με βαση αυτα που ξερετε αλλα με βαση αυτα που δε ξερετε. Θα σας πω προσφατο παραδειγμα για καταλαβεται. Την ανοιξη αποφασισα να ασχοληθω και με ψαρια. Επισκευτηκα ενα καινουριο πετ. Πληρουσε ολες τις προδιαγραφες καθαρο και τα λοιπα... Πετ με τα ολα του. Εκανα την αγορα ενυδριου μαζι με ψαρια και ενα καρο ματζουνια φαρμακα και μου βγηκε ο κουκος αηδονι απο την ασχετοσυνη μου. Ολο καλα ολα ωραια μεχρι που τα ψαρια αρχισαν να ψοφανε ενα μετα το αλλο.Αγοραζω καμποσα ακομα ψαρια απο το ιδιο πετ παλι τα ιδια. Ημουν ετοιμος να παρατησω κατι το οποιο μου κοστησε ενα σκασμο λεφτα. Μεχρι που με λιγο παραπανω ψαξημο βρηκα το πετ που επρεπε. Μου ανελυσε τις χαζομαρες μου, τις χαζομαρες που μου ειπαν, τα ηλιθια σκευασματα που αγορασα, μου ελεγε οτι αγορασα ψαρια που το ενα δε ταιριαζει με το αλλο κατι για ph, kh και τον κοιταγα σαν χαιβανι. Το ενυδρειο σταδιακα στηθηκε και ειναι ολα οκ. Πιο πετ ειναι κερδισμενο; Ακομα μη συγκρινεται τα ονλινε πετ με τα μαγαζια πετ. Το ενα εχει ενα καρο λειτουργικα εξοδα υπαλληλους και λοιπα το αλλο συντηρει απλα ενα server.Απλα εμας μας συμφερει το οnline.Ακομα για μενα σωστο ειναι το πετ που αυτην την εποχη δεν εχει ουτε πουλια ουτε ψαρια να πουλησει και πουλα μονο τροφες.
Εκτροφεις: Χομπυστας ειναι ο κατοχος ωδικων πουλιων, που φροντιζει τα πουλακια και ευχαριστιεται με το κελαιδημα τους. Οταν αρχιζει και ζευγαρωνει εστω και ενα ζευγαρι τοτε ειναι εκτροφεας οταν αρχιζει να πουλα ειναι επαγγελματιας. Δε θα μπω στη διαδικασια αν ειναι νομιμη η οχι η πωληση, απο τη στιγμη που δεν κοβεται αποδειξη ειναι παρανομη η καθε αγοροπωλησια ειτε μας αρεσει ειτε οχι.Αυτα περι μειωση του κοστους εκτροφης ειναι παπατζικλικια το χομπυ εχει εξοδα και δεν κοιταμε να βγαλουμε τα εξοδα απο το ιδιο το χομπυ γιατι ετσι παυει να ειναι χομπυ.Αν θελει καποιος να μειωσει τα εξοδα το μονο που εχει να κανει ειναι να μειωσει το μεγεθος της εκτροφης
 
συναγωνιστή Αεκτζή jk21, λέγοντας Δημήτρη απευθύνθηκα στον dimitris, αλλά και πάλι σε καμμιά περίπτωση δεν υπάρχει θέμα προσωπικής αντιδικίας ή αξιολόγησης (ποιος, για ποιο λόγο και πως να το κάνει άλλωστε)

thodoris1982 ως επαγγελματίας θα προσθέσω μια λεπτομέρεια στα όσα σωστά λες. Κάνω online αγορές σαν κατναλωτής και online πωλήσεις σε άσχετο είδος. To e-shop είναι φθηνότερο για τους λόγους που προείπες, σε πάρα πολλά είδη, όμως, ενέχει τεράστιο ρίσκο. Και ένα από αυτά είναι το ζώο συντροφιάς, κατά τη γνώμη μου, αν και εκεί υπάρχουν φερέγγυοι και σοβαροί επαγγελματίες, που ότι περιγράφουν αυτό παραδίδουν
 
η κλουβα απο αλουμινιο που εχω φτιαξει και φαινεται στο αλμπουμ μου και 2 εξτρα εκτακτα κλουβακια, ενα για τον δασκαλο και ενα τραυματισμενο πουλακι που εχω και ενα για ενα αρρρωστο εναι ο εξοπλισμος μου. Δεν εχω χρονο, χωρο και χρηματα για παραπανω, γιαυτο δεν ανοιγομαι. Να σαι σιγουρος οτι το 20% να στματανε απο τους χομπιστες καθε χρονο αν το χομπι επεκτεινεται με σεμιναρια και δωρεες πουλιων η αγορα δεν θα γονατισει. Ξερεις οτι μεγαλο κομματι εισαγετε και ενα πολυ μεγαλυτερο, αιχμαλωτιζεται για να προκυψουν του χρονου νεα ιθαγενη εκτροφης απο το πουθενα.

το ξαναειπα. Δεν ξερω αν η πωληση στηριζει η οχι εναν εκτροφεα που δηλωνει οτι αγαπαει τα πουλια,ξερω ομως οτι οτι αγαπας δεν το πουλας. Ειδικα αν ειναι εμψυχο.
οποιος δηλωνει επαγγελματιας ας κανει οτι θελει.

εχεις σκεφτει αν τα καναρινια πχ χαριζονταν σε νεα παιδια ποσα λιγοτερα αγρια θα πουλιοντουσαν αφου ενα μεγαλο μερος αγοραστων τετοιων πουλιων ειναι νεα παιδια που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα των 35 ευρω σε σχεση μετα 10 της πιασμενης καρδερινας; Ποσοι ειναι οι γονεις που δεν εχουν και μεγαλη καψα για τα πουλια ωστε και αντι να δωσουν πανω απο 30, δινουν 10 στο αγριο για να γλυτωσουν την γκρινια του πιτσιρικα;

ποσα πουλια λιγοτερα δεν θα εισαγαγονταν πολλες φορες υπο αθλιες συνθηκες μεταφορας ωστε να φτανουν εδω σε κακη κατασταση;

δηλαδη πιστευεται οτι ολα αυτα τα πουλια που ερχονται κακιστα απο το εξωτερικο δεν τα ειναι απο αξιολογους εκτροφεις; Μονο σε αυτην εδω την χωρα κανουμε το σωστο; Ο Βελγος εκτροφεας που ερχεται στην ελλαδα για να κανει τον αξιολογητη δεν πουλαει τα πουλια που εκτρεφει;
 
αλεξη παρανοησες. Εννοω οτι τα πουλια ταλαιπωρουντε στη μεταφορα, οχι οτι ηταν σε κακη κατασταση πριν ταξιδεψουν. Αυτο ειναι αναποφευκτο εκ των πραγματων.
 
αλεξη παρανοησες. Εννοω οτι τα πουλια ταλαιπωρουντε στη μεταφορα, οχι οτι ηταν σε κακη κατασταση πριν ταξιδεψουν. Αυτο ειναι αναποφευκτο εκ των πραγματων.
οχι, συγνωμη αλλα μαλλον δεν το εθιξα σωστα, οτι ταλαιπωρουντε τα πουλια συμφωνω και με το παραπανω, αλλα εγω ειπα οτι ειναι απαραδεκτο εμεις, που ειμαστε μια χωρα με παρα πολλες ωρες ηλιο, με τις καλυτερες συνθηκες για την εκτροφη να κανουμε εισαγωγη πουλιων απο χωρες που ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ το δικο μας κλιμα
 
  • Like
Αντιδράσεις: CLIT
αλεξη ενα μαγαζι για να πουλησει και να μην εχει προβληματα με ελεγχους οπως προειπες πρεπει να εχει χαρτια για τα πουλια απο δηλωμενους εκτροφεις που υποκεινται σε ελεγχο απο αρμοδιες υπηρεσιες. Αν υπηρχαν αρκετοι τετοιοι στην ελλαδα που δηλωνανε ξεκαθαρα και επισημα επαγγελματιες το προβλημα σου δεν θα υπηρχε. Το προβλημα μου δεν θα υπηρχε αν οσοι απο αυτους δηλωνουν και φιλοι των πουλιων τα χαριζανε. Παλι θα ειχαμε μειωμενες εισαγωγες 😉
 
ενα μαγαζι μπορει να κοψει τιμολογιο αγαρας αγροτικων προιοντων, ετσι ειναι νομιμο να πουλει πουλια, επισης εδω στην ελλαδα καθομαστε και μαλωνουμε για βλακειες, δημιουργουμε 300 ομιλους γιατι ολοι θελουμε να ειμαστε προεδροι αντι να κανουμε οτι γινεται στο εξωτερικο, αντι να ειμαστε η μεγαλυτερη δυναμη στην εκτροφη ωδικων πτηνων κανουμε ακομα και οι ιδιοι οι εκτροφεις εισαγωγη
 
Αλέξη (και όλοι μας )το θέμα που θέτεις έχει πάρα πολλές παραμέτρους και σηκώνει συζήτηση, άποψη μου είναι σίγουρα υπάρχουν καλά πουλιά που έρχονται απο το εξωτερικό αλλά και άλλα που υστερούν σε χαρακτηριστικά όπως βέβαια συμβαίνει και με πουλιά δικά μας, ποσοστά καλών πουλιών ή όχι δεν μπορείς να βγάλεις διότι όπως γνωρίζεις αφού είσαι επαγγελματίας σε κάθε εισαγωγή που γίνεται δεν έχεις την δυνατότητα να διαλέξεις αλλά έρχονται όλα μαζί αρσενικά - θηλυκά - καλά - μη καλά και μετά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να διαλέξεις κάποια απο τον εισαγωγέα που θεωρείς πως αξίζουν (είναι σίγουρο βέβαια πως δεν θα είσαι πρώτος στην λίστα της διαλογής ή τελευταίος άρα τα καλά πουλιά αυτομάτως μειώνονται ).
Ο εκτροφέας του εξωτερικού που θα βγάλει τον χρόνο απο 200 - 1000 πουλιά (αυτό ειναι το επάγγελμα του) θα κρατήσει αυτα που θεωρει ως τα καλύτερα για την επόμενη χρονιά, επειδή η δουλειά του επιφέρει χρήματα θα προσπαθήσει με οτι τρόπο μπορεί να κρατήσει στην ζωή το μεγαλύτερο ποσοστό ώστε να μην έχει απώλειες αρα μείωση των εσόδων, αυτο συνεπάγεται και το ξέρουμε όλοι μας πως για να το πετύχει θα πρέπει να τους χορηγεί σε καθημερινή βάση σκευάσματα τα οποία θα τα κρατήσουν στο κλαρί (συνεπώς και Overbreeding)μέχρι την εξαγωγή τους (ειδικά σε μεταλλάξεις που έχουν το χρήμα βλέπε και καρδερίνες ) το οποίο σημαίνει πως με το που θα πάρεις το πουλάκι σπίτι σου και θα αρχίσει να έχει μια φυσιολογική διατροφή αποφεύγοντας φάρμακα και προσφέροντας τους μια φυσιολογική ζωή μετα απο λίγο καιρό να αρχίζει τα φουσκώματα και μετά... (συνήθεις φαινόμενο) δεν έχω αναφέρει ακόμα βέβαια το Inbreeding ζευγαρώματα μεταξύ σε αδέρφια αλλά και το ζευγάρωμα παιδιών με γονείς Linebreeding και μετά αναρωτιόμαστε τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε - τι δεν κάναμε σωστά άρα η αγορά εισαγόμενων πουλιών είναι δίκοπο μαχαίρι.
Θα μου πείτε βέβαια πως ολα αυτά συμβαίνουν και με τους έλληνες εκτροφείς αλλα δεν συμβαίνουν σε τόσο μεγάλο ποσοστό, δεν είναι οτι είμαστε τόσο πίσω στην αναπαραγωγή καλών πουλιών διότι τα τελευταία χρόνια έχουμε κάνει τεράστια βήματα και κριτές που έρχονται το επιβεβαιώνουν αλλα έχουμε το κακό να μην χαιρόμαστε με τις επυτιχίες των άλλων και προσπαθούμε να βγάλουμε τα μάτια μας (παράδειγμα οι αντιπαραθέσεις των Συλλόγων και με όχι τοσο κόσμιο τρόπο) αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο. Πάντως καλά ντόπια πουλιά υπάρχουν και δεν είναι δύσκολο να τα βρεις εάν έχεις υπομονή αλλα σαν Έλληνες έχουμε την τάση του Τώρα μου είρθε Τώρα το θέλω.

Αυτά προς το παρόν 🙂
 
Εάν και ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα,(έχει πλάκα όμως).
Αλέξη ξέρεις πολλή καλά ότι μια εισαγωγή δεν είναι από έναν εκτροφέα.
Ξέρεις ότι υπάρχουν άνθρωποι στο εξωτερικό που μαζεύουν τελευταία στιγμή τα πουλιά από διάφορους εκτροφείς και τα στέλνουν στην Ελλάδα.
Όλοι ξέρουμε ότι κάθε 3 με 4 χρόνια οι εκτροφείς έξω αλλάζουν τους γεννήτορες τους, κυτό έχει σαν αποτέλεσμα να έρχονται και πάρα πολλή καλά πουλιά στην Ελλάδα.

Άλλη μια άποψη, και μιλάω για πουλιά τύπου, για να δώσεις λεφτά σε ένα βραβευμένο πουλί είναι εύκολο, τι θα το κανείς μετά είναι το θέμα;
Όταν παίρνουμε βραβευμένα πουλιά δεν πάει να πει ότι την άλλη χρονιά θα πάρουμε το παγκόσμιο (πολλοί έτσι πιστεύουν )

Για τους συλλόγους είναι μια πονεμένη ιστορία, και εγώ προσωπικά δεν θέλω να ανακατευτώ ξανά. (οι έχθρες και τα προεδριλίκια είναι αυτά που θα διώξουν τον κόσμο) .
 
O νεώτερος για αγγαρεία ας ανοίξει ένα νέο θέμα γιατί όντως ξεφύγαμε, αλλά ακούω πράγματα με εξαιρετικό ενδιαφέρον και θα μου άρεσε να το συνεχίσουμε. Έχω, όμως, ένα ερώτημα. Δεν καθαγιάζω, ούτε εξιδανικεύω ό,τι γίνεται στο εξωτερικό. Υπάρχει, όμως, κάποιος που να πιστεύει ότι, ο έλεγχος νομιμότητας και προδιαγραφών στη χώρα μας είναι καλύτερος και πιο αξιόπιστος από μια μέση Δυτικοευρωπαϊκή;

Alexisx τα ωδικά πτηνά δεν είναι ο μοναδικός τομέας που θα μπορούσαμε αλλά δεν... Καλλωπιστικά φυτά, βιολογικά προϊόντα, και άλλα πολλά θα μπορούσαν αλλά... Κοίτα να δεις, από που ξεκίνησε αυτή η κουβέντα, μέχρι να φτάσει στον επαγγελματισμό. Γιατί αυτή είναι ακόμα η νοοτροπία στην Ελλάδα. Δεν είναι μόνο στα ζώα συντροφιάς. Σε όλα (π.χ. ελαιόλαδο) χιλιάδες μικροπαραγωγοί μεταξύ διασκέδασης και μιας μικρής ιδιοκτησίας ή εκτροφής ψιλοασχολούνται. Μέχρι που έρχεται κάποια συγκροτημένη κατάσταση, σε απειλεί με εξαφάνιση και τότε παίρνεις τα μέτρα σου. Κάπως έτσι θα γίνει σε όλα ελπίζω
 
Εγω πιστευω οτι σε ολες τις χωρες πανω κατω τα ιδια συμβαινουν.Αν εξαιρεσουμε καποιες χωρες οπως Γερμανια, Ελβετια που ισως ειναι πιο αυστηρες στην εφαρμογη των νομων, σε ολες τα ιδια συμβαινουν. Δε πιστευω δηλαδη ουτε οτι η Ελλαδα ειναι καλυτερη απο καποια αλλη σε πουλια αλλα ουτε και χειροτερη. Τα πετ πολυ καλα κανουν και αγοραζουν απο εξωτερικο. Μπορει για μας τους ρομαντικους να μας τρομαζει η ιδεα της μεταφορας πτηνων αλλα ποιος μπορει να διαθεσει στα πετ ενα μεγαλο αριθμο πουλιων νομιμα.Απο το εξωτερικο αγοραζουν μια σεβαστη ποσοτητα συνοδευομενη απο παραστατικα τιμολογια πραγμα που δε μπορει να εχει ενα εκτροφεας.Απο εξω θα ερθουν μεγαλη ποικιλια σε ρατσες, φυλα, ηλικιες και λοιπα. Θα ερθουν καλα πουλια αλλα και κακα. Το πετ σκοπος του ειναι να πουλησει δε το νοιαζει αν τα πουλια ειναι κοντα στα προτυπα καθε ρατσας γιατι πολυ απλα πουλα σε ενα κοινο που θελει απλα ενα πουλακι στο μπαλκονι.
 
Σωστός με μια διαφορά. Να είσαι σίγουρος πως δεν συμβαίνουν τα ίδια σε όλες τις χώρες. Αυτά που εμείς συζητάμε ή αντιμετωπίζουμε σήμερα, άλλοι τα έχουν λήξει εδώ και δεκαετίες. Για να μην επεκταθώ, θα σου πω ότι σε όλες τις νομοπαρασκευαστικές επιτροπές της Βουλής ή των κομμάτων, πάντα 'ξεσηκώνουν' ή συμβουλεύονται νόμους και διατάξεις από προηγμένα ευρωπαϊκά κράτη. Ειδικά στη ζωοφιλία, μας θεωρώ τριτοκοσμικούς
 
Το πετ σκοπος του ειναι να πουλησει δε το νοιαζει αν τα πουλια ειναι κοντα στα προτυπα καθε ρατσας γιατι πολυ απλα πουλα σε ενα κοινο που θελει απλα ενα πουλακι στο μπαλκονι.
... Που μόλις αγοράσει το πουλάκι, το πρώτο πράγμα που ρωτάει είναι
"τι ράτσα είναι το καναρίνι μου;". Το οποίον σημαίνει, οτι αγοράζουμε
ένα όσο γίνεται φθηνότερο πουλάκι αλλά έχουμε και την ελπίδα μήπως
πιάσαμε "κότσο" τον καταστηματάρχη και μας έδωσε κάποιο πουλάκι
απο "οικογένεια". Το οποίον σημαίνει οτι ΚΑΙ γνωρίζουμε αλλά ΚΑΙ θα θέλαμε
να έχουμε ένα καθαρόαιμο στην κατοχή μας. Μήπως κάνω λάθος;
 
Τα πετ πολυ καλα κανουν και αγοραζουν απο εξωτερικο.

διαφωνω Θοδωρη, αν θελεις να δουλεψεις στο μαγαζι σωστα, αγοραζεις απο ελληνα εκτροφεα για να αποφυγεις τις απωλειες απο την μεταφορα, επισης εχεις τον εκτροφεα και ζητας τα ρεστα σε περιπτωση απαταιωνια που μπορει να σου κανει, εγω ετσι τουλαχιστον δουλευω εδω και 3 χρονια και εχω ευχαριστημενους πελατες
 
παιδια ωραια η κουβεντα σας αλλα θελω να ρωτησω κατι, τι παει να πει χομπιστας,τι εκτροφεας τι εμπορος και τι απατεωνας; Εγω δηλαδη που εχω 150 πουλια και περυσι ξοδεψα 1500 ευρω και πουλησα και μερικα και πηρα 250 ευρω, αλλα που αν επερνα και 1500 -2000 ευρω δε θα με χαλαγε και εβγαζα τα εξοδα μου και ισως και κερδος τι ειμαι;
 
Καλημέρα

Θα ’ήθελα να σας πω και εγώ την άποψή μου για το θέμα που συζητάτε.
Λόγω του ότι έχω πάει σε 100άδες εκτροφεία στην Ελλάδα και συγχρόνως σε αρκετά στο εξωτερικό, να σας πω ότι το μεράκι που έχουν οι έλληνες δεν υπάρχει πουθενά έξω.
Και φυσικά το μεράκι πληρώνεται πάντα και παντού.
Να αναφερθώ επί προσωπικού.
Βάζω κάθε χρόνο 8 – 9 ζευγάρια και μέσο όρο βγάζω 60 μικρά με μία έως δύο γέννες.
Τι να τα κάνω τα πουλιά που περισσεύουν;
Να τα χαρίσω όλα αποκλείεται.
Άρα είμαι επαγγελματίας εκτροφέας;
Δεν νομίζω φίλοι μου.
Αυτό που ξέρω, είναι ότι πριν 4 χρόνια πλήρωσα 1.500 € για εξωτερική κλούβα, 2.000 € για κλουβιά και πέρυσι περίπου 3.000 € για πουλιά.
Χώρια τροφές και διάφορα άλλα.
Χώρια που πριν κάνω οικογένεια πλήρωνα 140 € τον μήνα για ενοικίαση χώρου εκτροφής.
Ρωτάω λοιπόν, είναι δυνατόν να βγουν όλα τα παραπάνω με 20, 25 πωλήσεις κάθε χρόνο;
 
παιδια ωραια η κουβεντα σας αλλα θελω να ρωτησω κατι, τι παει να πει χομπιστας,τι εκτροφεας τι εμπορος και τι απατεωνας; Εγω δηλαδη που εχω 150 πουλια και περυσι ξοδεψα 1500 ευρω και πουλησα και μερικα και πηρα 250 ευρω, αλλα που αν επερνα και 1500 -2000 ευρω δε θα με χαλαγε και εβγαζα τα εξοδα μου και ισως και κερδος τι ειμαι;

Εσύ Αris2008 όπως και ο pao13 (συγχαρητήρια για την πρόκριση σας) είστε προφανώς χομπίστες εκτροφείς, που διόλου απίθανο να έχετε το μεράκι και να έχετε "επαγγεματικές"προδιαγραφές στην εκτροφή σας. Επαγγελματίας είναι αυτός που το ασκεί ως επάγγελμα, είτε για αποκλειστικό έσοδο, είτε για συμπληρωματικό και μπορεί να είναι ένας κακός ή ένας καλός επαγγελματίας. Αυτός κοιτάει τα έσοδα να υπερβαίνουν τα έξοδα και κυρίως, να διαθέτει ποιότητα εκτροφής, ποικιλίες, ποσότητες και διάρκεια στην αγορά τέτοια, που να του εξασφαλίσουν ένα ευρύ αριθμό πελατών και βέβαια, οι επενδύσεις σε χώρους, εξοπλισμό κλπ. Να αναπτύσουν τα παραπάνω. Προφανώς, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι κακό που πουλάς για να βγάλεις μέρος των εξόδων σου. Για μένα, κακό θα ήταν, όπως έχει τύχει να ακούσω, να "ξεπατώσει" κάποιος μια ολόκληρη προσπάθεια εκτροφής, λόγω του ότι δεν άντεχε οικονομικά. Τότε να μην έκανε τόσες γέννες και κυρίως, να αποφάσιζε αν θέλει να είναι επαγγελματίας. Το "ντεμί" είναι κακό. Θα έλεγα τον κάνει και κακό "χομπίστα".
 
... Που μόλις αγοράσει το πουλάκι, το πρώτο πράγμα που ρωτάει είναι
"τι ράτσα είναι το καναρίνι μου;". Το οποίον σημαίνει, οτι αγοράζουμε
ένα όσο γίνεται φθηνότερο πουλάκι αλλά έχουμε και την ελπίδα μήπως
πιάσαμε "κότσο" τον καταστηματάρχη και μας έδωσε κάποιο πουλάκι
απο "οικογένεια". Το οποίον σημαίνει οτι ΚΑΙ γνωρίζουμε αλλά ΚΑΙ θα θέλαμε
να έχουμε ένα καθαρόαιμο στην κατοχή μας. Μήπως κάνω λάθος;
ναι συμφωνω εν μερει. Το πιασαμε κοτσο τον καταστηματαρη δεν ισχυει. Πιστευω οτι η κλισε ερωτησουλα τη ρατσα ειναι το καναρινι μου γινεται συνηθως:
-λογω αγνιας
-λογω προβαλω μια φοτο να πιασω κουβεντα
-λογω μηπως επιασε εμενα κοτσο ο καταστηματαρχης. Εγω ρατσα σκοπευα να αγορασω αλλα αυτος τι μου εδωσε;
-λογω του οτι θελουν καποιοι να ξεφυγουν απο το αμαξακι και να αρχισουν δειλα να οδηγησουν αμαξι πολλων ιππων
-λογω της διαφημισης που γινεται σε καποια φορουμ. Καποιος παρουσιαζει τη δουλεια του "εκτροφεας" και καποιοι αλλοι βλεποντας αυτους προσπαθουν να τους φτασουν για αλλους λογους περα της εκτροφης
 
Back
Top