Γενικά Είναι καλές αυτές οι τιμές για αγορά καναρινιού;

Εγώ ή μέλος της οικογένειας μου δεν έχουμε Pet Shop, ώστε να υπερασπιστώ τον κλάδο, δεν καταλαβαίνω, όμως, αυτή την άνευ όρων κριτική που τους γίνεται. Δηλαδή να μην κάνουν διακοπές αυτοί; ΄Η μήπως υπάρχει κάποιος επαγγελματίας ο οποίος αντικαθίσταται κατά τις διακοπές του στα σίγουρα με κάποιο ισάξιο στη θέση του; Και σε μια γενικότερη οπτική, μην τρελλαθούμε ρε παιδιά, υπάρχουν και σε αυτόν τον τομέα όλων των λογιών οι επαγγελματίες. Ή μήπως αποκτήσαμε, ξαφνικά, ως κοινωνία παράδοση ζωοφιλίας και κατ' επέκταση απαιτούμε και άριστους επαγγελματίες (ποιοι. Αυτοί που πριν -όχι πολλά- χρόνια είχαμε τα 'ζα΄μόνο ως υποζύγια και ως ποιμενοφύλακες)
 
υπάρχουν και σε αυτόν τον τομέα όλων των λογιών οι επαγγελματίες.

Πολυβιε σιγουρα υπαρχουν οι εξαιρεσεις, αλλα ειναι πολυ ελαχιστοι οι πραγματικοι επαγγελματιες οι οποιοι σεβονται τα ζωα!
Εγω προσωπικα δεν ξερω καποιον και πραγματικα εχω παει σε πολλα πετ..
Τουλαχιστον προσεχω πλεον κι εχω βρει καπου οπου τουλαχιστον τα ζωα ειναι καθαρα χωρις πρασινες ποτιστρες και φουλ κουτσουλιες!
Θα πρεπει να γραψω ολοκληρο κατεβατο για να σου πω τις εμπειριες απο πετ!

Ή μήπως αποκτήσαμε, ξαφνικά, ως κοινωνία παράδοση ζωοφιλίας και κατ' επέκταση απαιτούμε και άριστους επαγγελματίες

Σαν κοινωνια δεν εχουμε ζωοφιλικη παιδεια και ο Πολιτισμος μας ειναι μονο παρατες σε μεγαλοπρεπη μουσεια!
Αλλα οπως ειπες παραπανω δεν ειμαστε ολοι ιδιοι!
Ευτυχως υπαρχει η μειοψηφια της χωρας μας που εχουν αυτην την παιδεια!
Ειτε την εμαθαν απο το σπιτι τους ειτε ετσι απλα γεννηθηκαν...

Σιγουρα οπως εχει αναφερθει πολλες φορες στο φορουμ και καλο ειναι να επαναλαμβανεται εμεις φτιαχνουμε τα μαγαζια και τους σωστους επαγγελματιες!
 
η τιμη για υγειη πουλακια, εφοσον εισαι σε θεση να το καταλαβεις (αλλιω φροντισε πρωτα να μαθεις πριν διαλεξεις, κατευθηνσεις σου δωσανε παραπανω αλλα μελη) ειναι καλη για τα δεδομενα που υπαρχουν στα πετ σοπ.η περιοδος οχι η καταλληλοτερη.

για τα δεδομενα τα δικα μου τιμη ομως σε "ψυχες" δεν υπαρχει. Θα μου πειτε οι ιδιοκτητες πετ σοπ που θελουν το μεροκαματο και οι εκτροφεις μεγαλου αριθμου πουλιων που θελουν να καλυψουν τα εξοδα τους τι θα κανουνε;
για τους πρωτους αν δεν ειναι και χομπιστες συγχρονως που αγαπανε τα πουλακια το μονο που μπορω να ζητησω ειναι να εφαρμοζουν τους νομους που το κρατος δεν ελεγχει στη διαβιωση των πουλιων και ειναι δικαιωμα τους να συνεχισουν να πουλανε αν δηλωνουν απλα επαγγελματιες.

για τους δευτερους εχω να τους προτεινω αφου κανουν που κανουν συλλογους (αραγε εχουν μετρησει ποσους πανελλαδικα που ο ενας εχει κατι να πει εναντιον του αλλου συνηθως 😉 μεσα απο αυτους ας ιδρυσουν εταιριουλες συναιτεριστικων πετ σοπ οπου σαν συλλογος θα χαριζουν τα πουλακια τους με την προυποθεση τον πρωτο βασικο εξοπλισμο και διατροφη για ευλογο αρχικο διαστημα οσοι παιρνουν πουλακια να τον ψωνιζουν απο τα εκτροφο-πετσοπ σε νορμαλ τιμες. Να ναι σιγουροι οτι εκει θα συνεχιζουν και μετα να ψωνιζουν και οι απλοι πολιτες αλλα και οι ιδιοι με καλες τιμες στο συνεταιριστικο μαγαζι τους ωστε να καλυπτουν τα περιβοητα εξοδα τους που ναι μεν υπαρχουν αλλα δεν δικαιολογει καποιους απο αυτους(οχι ολοι) να πουλουν 10 ευρω τα πουλακια στα πετσοπ;)
εμποριο λοιπον στα αψυχα οχι στα εμψυχα, αλλιως εκτρεφουμε οσα μπορουμε να κρατησουμε και να δωρισουμε. Και αυτο δεν κοστιζει σημαντικα αν αγαπας κατι 😉


. Γνωμη μου υποκειμενικη:)
 
... Και για να μην μπλεξουμε με το οτι οι συλλογοι ειναι νομικα προσωπα μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα, ουτε προυποθεσεις για να χαριζουν σε καποιον πουλακια να υπαρχουν. Ειναι πολλοι που χωρις παροτρυνση ετσι κι αλλιως θα ψωνιζανε απο πετ σοπ που θα ανηκουν σε ομαδες εκτροφεων. 😉
ετσι θα υπηρχε και μεγαλυτερος ανταγωνισμος για τους επαγγελματιες πετσοπαδες που υπαρχουν ηδη, ωστε να βελτιωσουν τις συνθηκες διαβιωσης των πουλιων(οσοι δεν τις τηρουν) που οσο και αν θεωρω οτι ηθικα η πωληση τους ειναι λαθος, σε ατομα που απλα δηλωνουν επαγγελματιες και οχι απαραιτητα λατρεις των πουλιων δεν μπορω να το αρνηθω αφου καλως ή κακως ☹ ειναι νομος του κρατους.
 
Μου αρέσεις Δημήτρη γιατί είναι ροματικές οι σκέψεις σου. 'Ομως ένα κατάστημα δεν θα 'έβγαινε' αν πούλαγε μόνο καναρίνια, έχει ένα σοβαρό λειτουργικό κόστος, αλλά ακόμα και αν γινόταν, στην ουσία οι εκτροφείς θα μετατρέπονταν σε εμπόρους, δηλαδή άλλο από αυτό που οι ίδιοι επιλέγουν.
Επίσης, οι σύλλογοι εφόσον, όπως λες, είναι Μη Κερδοσκοπικά Σωματεία, δεν σημαίνει ότι και τα μέλη τους είναι επίσης. Και γιατί να είναι άλλωστε; Θα μπορούσε, δηλαδή, ο φιλόξενος-αξιόπιστος εκτρΟφέας στη Ρόδο, που παρουσιάστηκε σε άλλο θέμα και διαθέτει τέτοιο αριθμό πουλιών, να το έκανε μόνο για την αγάπη του στα πουλιά και χωρίς εμπορικό κέρδος; Και αν κάποιοι λόγω οικονομικής ευμάρειας, θα μπορούσαν, μπορούν όλοι;
Η αγάπη μας για τα πουλιά και γενικά για τα ζώα συντροφιάς, κάποιες φορές μας κάνει υπερβολικούς νομιζω. Το θέμα, για μένα, είναι να βελτιωθούν οι επαγγελματίες, να μπουν όροι λειτουργίας και οργάνωσης σοβαρότεροι και υπάρχουν τρόποι. Δεν είναι δυνατόν όλοι να έχουμε πρόσβαση απευθείας σε εκτροφείς, σε εισαγωγής τροφών, εξαρτημάτων και ούτω κάθε εξής, είναι σαν να θέλουμε να ανατρέψουμε ολόκληρη την δομή της οικονομίας και των επαγγελμάτων.
Σκέψου ότι, φτάσαμε στον 21ο αιώνα για να ασχοληθούν οι νομαρχίες με τους όρους υγιεινής σε καταστήματα διατροφής, ενδιαίτησης κλπ. Είναι σα να λέμε, ότι σε κάθε τι, θα πρέπει να αναζητήσουμε τον παραγωγό.
Μα αν το κάνουμε για κάποια εξειδικευμένη αναζήτηση, είναι πραγματικά αδύνατο να το κάνουμε στην καθημερινότητα για κάθε τί που χρειαζόμαστε
 
ειμαι σαφης : νομιζω οτι ενας που λεγεται χομπιστας εκτροφεας (αρα αγαπαει τα πουλακια) δεν πρεπει να τα πουλαει αλλα να τα ανταλλασει, νατα χαριζει, να τα εκθετει. Οι ψυχες δεν πουλιουνται απο καποιους που τις αγαπανε. Εκτρεφεις οσο αντεχεις οικονομικα.σε διαφορετικη περιπτωση μεσα απο τους συλλογους συγκεντρωνονυαι ατομα (αν δεν μπορουν μονα τους) και λειτουργουν πετ σοπ που πουλανε παρελκομενα σε ανταγωνιστικες τιμες(και ποιος δεν θα τα προτιμησει) με συνθηκες που εκεινοι (και σωστα απαιτουν ) θελουν να συμβαινουν στα υπαρχοντα. Ετσι καλυπτουν τυχον αυξημενα εξοδα που δεν αντεχουν στην εκτροφη τους. Οι επαγγελματιες πετσοπαδες που δεν δηλωνουν εκτροφης οσο τους το επιτρεπει το κρατος (και αυτο γινεται παντου, εχεις δικιο) ας πουλησουν οτι θελουν. Ειναι δικο τους θεμα 😉


... Και λιγος ρομαντισμος δεν βλαπτει:D
 
Ο ρομαντισμός όχι απλώς δεν βλάπτει, φίλε, αλλά υπάρχει και έλλειψη!
Σε σχέση με το θέμα, δεν ξέρω πόσο βιώσιμη μπορεί να ειναι η πρόταση σου, αλλά η παρέμβαση μου έχει να κάνει με εντελώς άλλο σκεπτικό. Φοβάμαι, πως μέχρι -και αν- γίνει κάτι ιδανικό, θα πρέπει να βελτιωθούν και να ελεγχθούν τα υπαρκτά και να έχουμε κατά νου, ότι ακόμα και αν κάποιοι εκατοντάδες ενημερωμένοι έχουν εναλλακτικές επιλογές, οι χιλιάδες καταναλωτές θα απευθύνονται στο "υπαρκτό"
 
οι "καλες" τιμες που ρωταει ο φιλος μας πιες ειναι, οι καλες συνθηκες διαβιωσης των πουλιων, τα σωστα προιοντα, σε ενα κρατος οπου ελεγχοι δεν γινονται,ρεαλιστικα και οχι ρομαντικα ελεγχονται μονο με τον ανταγωνισμο. Αυτος
Α)μπορει να επιβληθει απο το ευρυ κοινο που αγαπαει του φτερωτους φιλους μονο με την ενημερωση του (και το δικτυο βοηθαει σε αυτο στα μεγιστα) για το τι πρεπει να απαιτει απο τους επαγγελματιες
Β)μπορει να αυξηθει αν στο χωρο μπουνε ατομα (πουλωντας μονο ειδη και οχι τους φτερωτους "χρηστες" τους) του χωρου των εκτροφεων που σαφως θα ανεβασουν την ποιοτητα των προσφερομενων πχ εξαφανιζοντας "κιτρινοκοκκινοπρασινο βιταμινες" απο το προσφερομενο εμπορευμα 😉 και ελκυσουν αρκετη μεριδα πελατων

ενω παραλληλα οι συλλογοι θα διοργανωνουν σεμιναρια ενημερωσης στο χομπι, διαγωνισμους (οπως και τωρα) οπου τα πουλακια που δεν συγκεντρωσαν τα εκτροφικα στανταρ τους θα δωριζονται σε νεα παιδια κυριως του χωρου για να τον συνεχισουν και να τον εμπλουτισουν 😉

ωστε να σταματησουν μεμονωμενα (ελπιζω...) φαινομενα ξεπουληματος για 10 ευρωαργυρια πουλιων σε πετσοπαδες απο εκτροφεις,ή πωλησεων σε τρελες τιμες ταχα πουλιων "δασκαλων" και δεν ξερω εγω τι αλλο... (αυτο πραγματι ειναι μεμονωμενο αλλα συμβαινει..)
 
ελπιζω να εννοεις και τους εκτροφεις, οι οποιοι πουλανε τα πουλακια τους στο σχιστο; Γιατι καποιοι που εδω μεσα κανουν τους φιλοζωους και πουλανε τα πουλακια τους μεσα στον ηλιο στο σχιστο,τουλαχιστον στα πετσοπ δεν εχουμε τα πουλια στον ηλιο και για να μην περεξηγουμαστε δεν μπορω να δεχτω οτι υπαρχουν σοβαρα μαγαζια που δεν προσφερουν καταλληλες συνθηκες στα ζωα τους γιατι απο αυτα ζουν,τα ζωα πουλανε και βγαζουν καποιο μεροκαματο αρα να ξερετε οτι αυτοι τα προσεχουν αν θελουν να συνεχισουν να υπαρχουν και αυριο στην αγορα, οσο για τους εκτροφεις που χαριζουνε τα πουλια ας το αφησουμε γιατι ειναι πονεμενη ιστορια, οπως και τους συλλογους που εχουν την νοοτροπια αυτη αλλα οταν κανουν εκθεσεις ζητανε χορηγους τα πετσοπ
 
για εκτροφεις που πουλανε στο σχιστο αλεξη δεν ξερω κατι τεκμηριωμενο γιατι αν παω εγω εκει θα εκτραπω και θα καταληξω στο αστυνομικο τμημα😡. Για νατο λες θα ξερεις

οπως επισης για να μιλαω για πετσοπαδες που δεν προσεχουν τα πουλια, το λεω γιατι το ξερω πολυ καλα εγω και πολυ αλλοι εδω μεσα. Δεν ειναι ολοι ιδιοι ομως. Δεν το γενικεψα και δεν επικεντρωσα τον προβληματισμο μου σε αυτους γιατι ειναι επαγγελματιες και δεν απαιτω συναισθηματισμους παρα τηρηση νομων

εμενα με ενδιαφερει ο ελληνας εκτροφεας που δηλωνει οτι αγαπαει τα πουλακια. Απο αυτον εχω απαιτησεις. Εκτος αν ενας επαγγελματιας πετσοπας δηλωνει και αυτος οτι αγαπαει τα πουλια(πχ εσυ). Τοτε τα περι πωλησης ψυχων ισχυουν και για κεινους. Ας κερδισουν μονο απο τα αψυχα. Αν ειναι καλοι επαγγελματιες το κερδος απο αυτα θα τους φτασει. Αλλιως ας αλλαξουν επαγγελμα. Οτι αγαπας δεν το πουλας. Το χαριζεις, το ανταλασεις,ξοδευεις για αυτο. Δεν κερδιζεις απο αυτο.

.. Επαναλαμβανω υποκειμενικη μου αποψη που ισως στηριζεται σε αντικειμενικα επιχειρηματα αλλα και να μην στηριζεται δεν θελω να κερδισω συμμαχους με τη λογικη. Ειναι υποθεση καρδιας εδω😉
 
εγω δημητρη εχω μια αλλη αποψη για την ιδεα του εκτροφεα. Δεν γινεται να λεγεται καποιος εκτροφεας να ειναι γραμμενος σε συλλογο και να μην πουλαει καποια πουλια. αν δεν πουλαγε φιλε δεν θα λεγοταν εκτροφεας απλως θα ελεγε οτι ειναι χομπυστας. αυτη ειναι η διαφορα που βλεπω εγω σε αυτο το θεμα.
 
Έτσι είναι Αντώνη. Από έλληνα επαγγελματία εκτροφέα δεν έχω εικόνα. Αλλά αν θες να επεκτείνεις, να εκσυγχρονίζεις ένα εκτροφείο, να βελτιωθείς ως επαγγελματίας, αν δεν πουλήσεις, από που θα αντλήσεις τα κεφάλαια που θα σου χρειαστούν. Οι εκτροφείς πρέπει να είναι επαγγελματίες για να υπάρχουν ως σταθερή αξία στην αγορά και η αγορά να μην εξαρτάται από χομπίστες ή ερασιτέχνες που για Χ αντικειμενικούς ή υποκειμενικούς λόγους, αύριο μπορεί να μην υπάρχουμε. Μην πω και για άλλους λόγους, νομικούς-φορολογικούς κλπ. Γιατί εκεί αλλάζει η κουβέντα
 
  • Like
Αντιδράσεις: CLIT
οποιος συντηρει και αναπαραγαγει πουλακια ειναι εκτροφεας. Οποιος τα πουλαει κιολας ειναι επαγγελματιας εκτροφεας. Αμα το δηλωνει και στην εφορια, νομικα ειναι αψογος, για μενα.ηθικα, ας το ψαξει ο καθενας μονος του:eyesss:. 🙂
 
Δεν θα έλεγα την άποψη του Δημήτρη ρομαντική, αλλά σοβαρή και άξια σκέψης από μερικούς.
Εάν ξέρεται μερικούς από εδώ που πάνε στο σχιστό και πουλάνε, και έχετε την καλοσύνη, μπορείτε να μου στείλετε ένα πμ . (το περιμένω, εάν δεν έρθει να προσέχουμε τι λέμε ).
Με όσα χόμπι και εάν έχω ασχοληθεί, ποτέ μα ποτέ κανένα δεν μου έδωσε λεφτά πίσω, πάντα με το χέρι στην τσέπη.
Τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί το χόμπι της εκτροφής να πρέπει να μου δίνη πίσω τα λεφτά των τροφών και άλλων εξόδων.
Το χόμπι, οποίο και να είναι αυτό, όπως λέει και η λέξη είναι για να περνάς ευχάριστα τον ελεύθερο σου χρόνο, όχι για να περιμένεις να πάρεις λεφτά, αλλιώς δεν είναι χόμπι αλλά επάγγελμα. αλλά και εκεί με το μήνυμα νο 33τα λέει καλύτερα
 
Εξαρτάται για ποιους εκτροφείς μιλάμε και τι έχουμε στο μυαλό μας. Μην σκεφτόμαστε με βάση το δικό μας ορίζοντα, που μπορεί να είναι είτε πουλιά με εύκολη αναπαραγωγή, είτε μικρού αριθμού αναπαραγωγές. Φαντάζεστε τους Ευρωπαίους εκτροφείς που έχουν παρουσιαστεί και στο φόρουμ, να μην είναι επαγγελματίες; Όχι τη ζήτηση από την Ελλάδα δεν θα κάλυπταν, ούτε καν της χώρας τους. Ή φαντάζεσαι ο Alexisx που είναι επαγγελματίας με pet shop και διακινεί ίσως και εκατοντάδες πουλιά, να πρέπει να βασίζεται σε ερασιτέχνες εκτροφείς, που βασίζονται σε πρόσκαιρους προγραμματισμούς, γιατί ακριβώς το κάνουν από χόμπυ;
Κάτι τελευταίο, που δεν ήθελα να το θιξω πριν, γιατί στην Ελλάδα βγάζουμε σπυριά, όταν το ακούμε. Ένας άριστος οργανισμός ελέγχου για τα ζώα είναι το RSPCA (στις χώρες της Κοινοπολιτείας κυρίως). Ελέγχει και βοηθάει από άγρια πουλιά, μέχρι ιδιώτες, καταστήματα κλπ., έχει τεράστιο και σύγχρονο εξοπλισμό και μεγάλη δικαιοδοσία σε όλα τα θέματα. Ως δημόσιος οργανισμός, έχει ένα τεράστιο κόστος κάποιων εκατομμυρίων ευρώ. Στην Ελλάδα, που κατά κόρον οι προμήθειες ζώων γίνονται από pet shop και χιλιάδες πτηνά παρέχονται από μη επαγγελματίες, όλο αυτό σημαίνει καθόλου παραστατικά, όχι φορολόγηση, όχι ΦΠΑ κλπ. Είναι μια 'μαύρη' διακίνηση με όλα τα επακόλουθα. Μέσα σε αυτά και άλλο ένα. Αν κάποτε προσπαθήσουμε για έναν τέτοιο οργανισμό, που θα στηριχτεί σε ανταποδοτικά τέλη από αυτή τη διακίνηση, δεν θα τα εξασφαλίσουμε ποτέ. Και μετά, θα συνεχίσουμε να παραπονιόμαστε για την τριτοκοσμική κατάσταση, το ανεπαρκές κράτος, τους κακούς pet shopάδες και τον κάθε λογής εγκληματία, βασανιστή κλπ.
 
παιδια καποιος σωστος εκτροφεας που θελει να κανει καλο στηνρατσα που εκτρεφει θα πρεπει να ακολουθει την εποχη του, αυο εχεις ως αποτελεσμα να φτιαχνει εκτροφεια που πληρουν τις καλυτερες συνθηκες, να αγοραζει καποια πουλια ωστε να βαζει καινουργιο αιμα στο εκτροφειο του και φυσικα να αγοραζει τροφες οι οποιες να ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα, αυτα ολα εχουν ενα κοστος, δεν πιστευω οτι εδω μεσα υπρχουν ανθρωποι που εχουν λεφτα για πεταμα, αρα θα πρεπει να βρουν τα χρηματα ωστε να κανουν το χομπι τους, να βελτιωσουν τις ρατσες που εκτρεφουν και φυσικα να μην επιβαρυνουν οικονομικα την οικογενεια τους, αρα πρεπει να πουλησει τα πουλια του ωστε να εξοικονομησει χρηματα, επιπλεον επειδη ο φιλος greenred λεει για τα φορολογικα, σας ενημερωνω οτι εμενα 3 φορες εχει ερθει η ΣΔΟΕ μετα απο καταγγελια για να μου κανει ελεγχο για τα παραστικα των πουλιων, φυσικα και ειχα, κοβω τιμολογια αγορων παντα στους εκτροφεις που συνεργαζομαι, οποιος θελει ας μου στειλει πμ να του πω
 
  • Like
Αντιδράσεις: CLIT
Έχω 15 ζευγαρωστρες και 22 κινέζικες, τα πουλιά που βγάζω δεν με απασχολούν.
Οι κινέζικες δεν με διευκολύνουν, έτσι τον Σεπτέμβριο πρέπει να φτιάξω άλλες 10 ζευγαρωστρες.
Τα λεφτά θα τα βρω από την δουλειά μου και ΟΧΙ από πώληση πουλιών.
Είναι χόμπι δεν είναι εμπόριο.

Πουλιά με εύκολη αναπαραγωγή; Ποια είναι αυτά;

Θέλω να πάω μπροστά και για αυτό κατά την γνώμη μου παίρνω τα καλύτερα και κάνω τα καλύτερα για τα πουλιά μου Χωρίς να πουλάω .
Ήρθε η ΣΔΟΕ και τους έδωσες κανονικά;

Παιδιά την άποψη μου λέω δεν τα βάζω με κανέναν.
Και πάνω από όλα δεν είμαι ικανώς να κρίνω τον alexisx που το παλικάρι βγήκε και είπε ότι έχει μαγαζί, (και μπράβο του ) και δεν δουλεύει υπογείως να μαζέψει πελατεία.
Alexisx σεβαστές οι απόψεις σου.
 
Έχω 15 ζευγαρωστρες και 22 κινέζικες, τα πουλιά που βγάζω δεν με απασχολούν.
Οι κινέζικες δεν με διευκολύνουν, έτσι τον Σεπτέμβριο πρέπει να φτιάξω άλλες 10 ζευγαρωστρες.
Τα λεφτά θα τα βρω από την δουλειά μου και ΟΧΙ από πώληση πουλιών.
Είναι χόμπι δεν είναι εμπόριο.

Πουλιά με εύκολη αναπαραγωγή; Ποια είναι αυτά;

Ήρθε η ΣΔΟΕ και τους έδωσες κανονικά;

πουλια με ευκολη αναπαραγωγη δεν ειπα οτι υπαρχουν, ειπα οτι πρεπει ενας σωστος εκτροφεας να κανει το καλυτερο ωστε να διορθωσει την ρατσα με την οποια ασχολειται, επισης δεν καρφωσα κανεναν στην ΣΔΟΕ, αλλοι καρφωσαν εμενα και παλι την πατησαν.
 
Έχω 15 ζευγαρωστρες και 22 κινέζικες, τα πουλιά που βγάζω δεν με απασχολούν.
Οι κινέζικες δεν με διευκολύνουν, έτσι τον Σεπτέμβριο πρέπει να φτιάξω άλλες 10 ζευγαρωστρες.
Τα λεφτά θα τα βρω από την δουλειά μου και ΟΧΙ από πώληση πουλιών.
Είναι χόμπι δεν είναι εμπόριο.

Πουλιά με εύκολη αναπαραγωγή; Ποια είναι αυτά;

Θέλω να πάω μπροστά και για αυτό κατά την γνώμη μου παίρνω τα καλύτερα και κάνω τα καλύτερα για τα πουλιά μου Χωρίς να πουλάω .
Ήρθε η ΣΔΟΕ και τους έδωσες κανονικά;

Παιδιά την άποψη μου λέω δεν τα βάζω με κανέναν.
Και πάνω από όλα δεν είμαι ικανώς να κρίνω τον alexisx που το παλικάρι βγήκε και είπε ότι έχει μαγαζί, (και μπράβο του ) και δεν δουλεύει υπογείως να μαζέψει πελατεία.
Alexisx σεβαστές οι απόψεις σου.

1. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς, όσο ένας διάλογος είναι πολιτισμένος, δεν παρεξηγιόμαστε
2. Θεωρώ εύκολη αναπαραγωγη για παράδειγμα, αυτή των καναρινιών, σε σχέση με τους Κοκατού παπαγάλους ή τις καρδερίνες. Γιαυτό και είπα, ας βγούμε από τον ορίζοντα του ο καθένας.
3. Εσύ Δημήτρη είσαι ένας αξιόλογος ερασιτέχνης ή χομπίστας εκτροφέας. Δεν ξέρω που κάνεις τις αναπαραγωγές και με τι υποδομές, αλλά ούτως ή άλλως το θέμα δεν είναι προσωπικό. Οι ερασιτέχνες μπορούν να απαρνηθούν εν μέρει ή εντελώς το χόμπι τους για πολλούς λόγους: γιατί στραβώνει κάτι στη δουλειά τους, μένουν άνεργοι ή πτωχεύουν και δεν μπορούν να τα συντηρήσουν. Τους βγαίνει ένα άσθμα ή κάτι αλλεργικό και δεν τους αφήνει ο γιατρός τους. Περνάει κλιμακτήριο η γυναίκα τους και βάζει δίλλημα "ή τα πουλιά ή εγώ" (το κάνω λίγο αστείο, αλλά οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί, σοβαροί και διαφορετικοί).
Η αγορά και η ζωοφιλία της χώρας δεν μπορεί να εξαρτάται από υποκειμενικούς παράγοντες και ερασιτεχνισμούς, αλλά κατά τη γνώμη μου πάντα, πρέπει να χαρακτηρίζεται από επαγγελματίες εκτροφείς, επαγγελματίες εμπόρους-εισαγωγείς, γιατρούς κλπ.. Μην μου πει κανείς περί επαγγελματισμού στην Ελλάδα ότι πάσχουμε γενικώς, το ενστερνίζομαι και το λέω εκ των προτέρων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: CLIT
Εσύ Δημήτρη είσαι ένας αξιόλογος ερασιτέχνης ή χομπίστας εκτροφέας. Δεν ξέρω που κάνεις τις αναπαραγωγές και με τι υποδομές, αλλά ούτως ή άλλως το θέμα δεν είναι προσωπικό. Οι ερασιτέχνες μπορούν να απαρνηθούν εν μέρει ή εντελώς το χόμπι τους για πολλούς λόγους: γιατί στραβώνει κάτι στη δουλειά τους, μένουν άνεργοι ή πτωχεύουν και δεν μπορούν να τα συντηρήσουν. Τους βγαίνει ένα άσθμα ή κάτι αλλεργικό και δεν τους αφήνει ο γιατρός τους. Περνάει κλιμακτήριο η γυναίκα τους και βάζει δίλλημα "ή τα πουλιά ή εγώ" (το κάνω λίγο αστείο, αλλά οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί, σοβαροί και διαφορετικοί).
Η αγορά και η ζωοφιλία της χώρας δεν μπορεί να εξαρτάται από υποκειμενικούς παράγοντες και ερασιτεχνισμούς, αλλά κατά τη γνώμη μου πάντα, πρέπει να χαρακτηρίζεται από επαγγελματίες εκτροφείς, επαγγελματίες εμπόρους-εισαγωγείς, γιατρούς κλπ.. Μην μου πει κανείς περί επαγγελματισμού στην Ελλάδα ότι πάσχουμε γενικώς, το ενστερνίζομαι και το λέω εκ των προτέρων.

η κλουβα απο αλουμινιο που εχω φτιαξει και φαινεται στο αλμπουμ μου και 2 εξτρα εκτακτα κλουβακια, ενα για τον δασκαλο και ενα τραυματισμενο πουλακι που εχω και ενα για ενα αρρρωστο εναι ο εξοπλισμος μου. Δεν εχω χρονο, χωρο και χρηματα για παραπανω, γιαυτο δεν ανοιγομαι. Να σαι σιγουρος οτι το 20% να στματανε απο τους χομπιστες καθε χρονο αν το χομπι επεκτεινεται με σεμιναρια και δωρεες πουλιων η αγορα δεν θα γονατισει. Ξερεις οτι μεγαλο κομματι εισαγετε και ενα πολυ μεγαλυτερο, αιχμαλωτιζεται για να προκυψουν του χρονου νεα ιθαγενη εκτροφης απο το πουθενα.

το ξαναειπα. Δεν ξερω αν η πωληση στηριζει η οχι εναν εκτροφεα που δηλωνει οτι αγαπαει τα πουλια,ξερω ομως οτι οτι αγαπας δεν το πουλας. Ειδικα αν ειναι εμψυχο.
οποιος δηλωνει επαγγελματιας ας κανει οτι θελει.

εχεις σκεφτει αν τα καναρινια πχ χαριζονταν σε νεα παιδια ποσα λιγοτερα αγρια θα πουλιοντουσαν αφου ενα μεγαλο μερος αγοραστων τετοιων πουλιων ειναι νεα παιδια που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα των 35 ευρω σε σχεση μετα 10 της πιασμενης καρδερινας; Ποσοι ειναι οι γονεις που δεν εχουν και μεγαλη καψα για τα πουλια ωστε και αντι να δωσουν πανω απο 30, δινουν 10 στο αγριο για να γλυτωσουν την γκρινια του πιτσιρικα;

ποσα πουλια λιγοτερα δεν θα εισαγαγονταν πολλες φορες υπο αθλιες συνθηκες μεταφορας ωστε να φτανουν εδω σε κακη κατασταση;
 
Back
Top