Γενικά Αγορα μη εξημερωμενου παπαγαλου

zwitsas

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2009
Μηνύματα
185
Πόλη
Λευκάδα
εκτος απο πετ σοπ π αλλου μπορω να βρω αγριουσ παπαγαλουσ πιο φ8ινα; Εχω σκοπο να φτιαξω ενα χωρο να βαλω οσα πουλια μπορω μεσα αλλα δεν ξερω απο που μπορω να προμη8ευτω. κα8ε συμβουλη δεκτη. Και κατι αλλο. Εχω ενα παπαγαλο οπου τρωει το ξυλο το οποιο κα8εται τ βαζω αλλα κλαδακια τ βαζω κ πετρα αλλα παλι το κοβει κ δεν εχει που να κατσει καμια ιδεα;
 
εκτος απο πετ σοπ π αλλου μπορω να βρω αγριουσ παπαγαλουσ πιο φ8ινα; Εχω σκοπο να φτιαξω ενα χωρο να βαλω οσα πουλια μπορω μεσα αλλα δεν ξερω απο που μπορω να προμη8ευτω. κα8ε συμβουλη δεκτη. Κατσει καμια ιδεα;
Τι εννοεις οσα πουλια μπορεις;
Και οταν λες σε ενα "χωρο" σε ενα κλουβι εννοεις;
 
ε οχι και κλουβι εννοω μεγαλο χωρο στον κηπο 3Χ3 ισωσ κ μεγαλυτερο. κ οταν λεω οσα μπορω αναλογα το οικονομικο και τον χωρο 8α δω ποσα 8α βαλω εκτοσ απο παπαγαλουσ 8α βαλω κ τπτ αλλο. Ακομα το σκεφτομαι.
 
ε καλα μην περιμενεισ να βαλω πολλα.kανα 2 αμαζονιουσ κ κανα Lovebird... Ε αν δεν βρω αμαζονιουσ αγριουσ 8α βαλω κανα πιο φ8ηνο παπαγαλο 2,3 για να εχουν παρεα.8α τσακονονται λεσ δηλαδη;
 
Σε καμμια περιπτωση δεν βαζουμε διαφορετικες ρατσες παπαγαλων σε ενα κλουβι. Το καθενα πρεπει να εχει το δικο του χωρο!
 
τορα που το σκεφτομαι γτ να μην γινεται. Εδω που μενω ειναι μια εκκλησια π εχει κηπο οπωσ μπαινεισ κ εχει πολλα ζωα κ εχει ενα κλουβι κυκλικο με υψοσ 2μετρα ++ (φτιαγμενο) κ εχει μεσα African Grey(1), 3,4 amazonious,5,6 cockatiel και πολλα cockatiels,Lovebirds,Budgie. Ταχουν πανω απο χρονο κ δεν εχουν προβλημα



και κατι αλλο. αν βαλω π.χ καναρινια κ 2 παπαγαλους ιδιου ειδους 8α υπαρξει προβλημα;
 
Πως γινεται καναρινια και παπαγαλοι ιδιου ειδους;
Αλλο τα καναρινια και αλλο οι παπαγαλοι.
Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις!
 
οχι εννοω παπαγαλουσ ιδιου ειδους. Κ κοιτα το αλλο που λεω με την εκκλησια κ αν μπορεις απαντα
 
Εμενα παντως δεν μου αρεσει και πιστευω δεν αρεσει ουτε στα πουλια να ζουνε ολα μαζι.
Πως θα γινει να βαλεις καναρινια και παπαγαλους στο ιδιο κλουβι;
 
γιαννη δεν μας τα λες καλα η καθε ρατσα πρεπει να μπαινει χωριστα 2ον τα καναρινια δεν μπορουν να επιβιωσουν με τους παπαγαλους εσυ ρωτησες εμεις απανταμε τωρα αν εσυ θελεις να κανεις το δικο σου τοτε δεν υπαρχει κ λογος να ρωτας την γνωμη μας;
 
8α ειναι μεγαλος χωρος και ρωτω για αν ειναι να μην φτιαξω δεν ακουω απλα και κανω οτι 8ελω. Κ εγω κανω οτι καλυτερο μπορω.

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 13:50 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 13:49 -
τα ρωτω ολα αυτα επειδη ταχω δει σε μεγαλο κλουβι και να ζουνε μια χαρα χωρις προβληματα
 
Ένας Αμαζονίου μπορεί να κάνει μιά μπουκιά ένα Lovebird. Βάζοντας τόσο διαφορετικά πουλιά στον ίδιο χώρο είναι τεράστιο το ρίσκο. Ιδιαίτερα αν ο Αμαζονίου είναι και άγριος, πράγμα που σημαίνει οτι οπωσδήποτε θα είναι τίγκα στα ψυχολογικά προβλήματα. Όμως γιατί θέλεις οπωσδήποτε άγρια αφού μπορείς να βρεις και ταϊσμένα απο γονείς σε κοντινή τιμή;
 
ναι αλλα αν τον βαλω σε τοσο μεγαλο χωρο δεν 8α αρχισει να αγριευει. Αμαζονιου πηρα σαν παραδειγμα ισωσ κ πιο μικρο παπαγαλο. Κ 8ελω να παρω παραπανω απο 1 να μην ειναι μονοσ του. Ε αγριοσ 8α μ ερ8ει ποιο οικονομικα. Ισως βαλω μονο παπαγαλουσ μεσα γιαυτο πειτε κανεις π μπορω να βρω αγριουσ παπαγαλουσ εκτοσ απο πετ σοπ...
 
Μιλάς για παπαγάλους αιχμαλωτισμένους απο το φυσικό τους περιβάλλον ή για παπαγάλους γεννημένους στην αιχμαλωσία αλλά μεγαλωμένους απο γονείς;
Αν εννοείς το πρώτο τότε λυπάμαι, αλλά το έχεις πάρει πολύ λάθος το ζήτημα. Πόσο σωστό είναι να στηρίζουμε το εμπόριο ζωντανών πλασμάτων που κάποτε χαίρονταν τη ζωή τους αλλά τώρα δεν την χαίρονται επειδή μας αρέσει εμάς να τα χώνουμε σε κλουβιά; Τα πουλιά που γεννήθηκαν στην αιχμαλωσία είναι μιά χαρά μέσα σε κλουβιά γιατί μόνο αυτά ξέρουν. Αγοράζοντας άγρια όμως τα καταδικάζουμε σε μιά ζωή μιζέριας και δυστυχίας. Αυτό θέλεις για τους παπαγάλους σου;
 
Α, εντάξει τότε. Γιατί, αν και τυπικά απαγορεύεται, υπάρχουν αρκετοί πραγματικά άγριοι (αιχμαλωτισμένοι) παπαγάλοι στα πετ σοπ. Για πληροφορίες πάντως μπορείς να απευθυνθείς και στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο. Ίσως σου δώσουν και κάποιον σε χαμηλή τιμή.
 
να σου πω την αλη8εια δεν ηξερα καν οτι τα ''κλεβουν'' απο την φυση κ τα βαζουμε στα κλουβια μας. Οχι δεν 8ελω να κανω κατι τετοιο. Εκτοσ απο το αττικο δεν υπαρχει καποιος που να εκτεφει π.χ αυτοι απο τα πετ σοπ που τα βρησκουν; Τον αλεξανδρινο π εχω (ημερο) τον πηρα απο εκτροφειο δεν υπαρχει αντιστιχο καπιο εκτροφειο που να εχει αγριους παπαγαλους; Πρεπει να φυγω αφηστε μνμτα κ 8α μπω το απογευμα.


α και κατι αλλο. Τοσην ωρα σκεφτομαι ''πιο φ8ηνα'' ποση η διαφορα στην τιμη αν ξερει καποιος να μου πει, σε διαφορα ειδη μην περιοριστω στον αμαζονιο.
 
κοιτα... Αν εχεις μεγαααλη κλουβα θα μπορουσες να βαλεις διαφορτηκα ειδοι.. Αρκει να δεις καποια πραγματα οπως... Να ειναι απο την ιδια περιοχη και να μην εχουν μεγαλη διαφορα μεγεθους... Πχ αν εβαζες κοκατιλ και μπατζυ το ποιο πιθανο ειναι ναμην ειχες προβλημα, αλλα και εκει πρεπει να εισαι προσεκτηκος και παρατιριτηκος.. Επισης ποτε ζευγαρωμα ολα μαζι...

αμαζονιου με Lovebirds ουτε να το σκεφτεσε...
 
Back
Top