Γενικά Αγορα παπαγαλου, ποιο ειδος και σε ποια ηλικια να προτιμησω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fritz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fritz

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουλ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Γλυφάδα
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι εδώ και καιρό να αγοράσω παπαγάλο..
Εμπειρία υπάρχει διότι είχα για αρκετά χρόνια Αμαζόνιου( ο συγκεκριμένος πολύ φωνακλάς). Ενδιαφέρομαι να αγοράζω αλλά οι τιμές είναι ποια απαγορευτικές.
1 για αφρικάνικο
2 cockatooο (πρόταση για το είδος )
3 Macao (πρόταση για ποιο είδος)
όπως θα είδατε δεν με ενδιαφέρει ο θόρυβος είναι θέμα συνήθειας αλλά η ομιλία και περισσότερο η συμπεριφορά αυτών των πουλιών.
δεν διαλέγω Αμαζόνιου διότι τους ξέρω.
ποιο θα μου προτεινατε συμφωνα με την εμπειρια σας.?
Ακόμα θα ηθελα να ρωτησω ποιο ειναι καλυτερο; να το παρεισ μικρο 2 μηνων που ακομα τρεφεται με κρεμα (θνησημοτητα μεγαλη αλλα φθηνοτερο) η 4-7 μηνων που εχει απογαλακτηστει και τρωει σπορια κλπ(ακριβοτερο);
Τέλος θα ήθελα να μου πείτε είναι καλύτερο ο εκτροφέας η το πετ σοπ;
Αν ναι σε ποιον να πάω…

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
 
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στη παρέα μας!

...άμα ενδιαφέρεσαι για ομιλία - και τα τρία μιλάνε πολύ καλά... Το Ζακο λίγο καλλίτερα, το Κακατου λιγο χειρότερα... Ο Μακαο κάπου στη μέση.
Όμως τα τρία είδει που έχεις αναφέρει έχουνε πολύ διαφορά σε χαρακτήρα και σε ανάγκες. Άμα διαθέσεις πολύ χρόνο, χώρο, λεφτά και υπομονή και δεν βαριέσαι να ψάχνεις και να διαβάζεις μπορείς να πάρεις όπιον δίποτε παπαγάλο. Κατά τη γνώμη μου λίγο πιο εύκολος είναι ο Ζακο (που χρειάζεσται μεγάλη φροντίδα και προσοχή σου), μετά το Μακαο που ειναι πολύ εγωιστής και θέλει εσένα ολόκληρο μόνο για τον εαυτό του :)... Και μετά ο Κακατουα που είναι πολύ πολύ ευαίσθητος... χρειάζεται τεράστια προσοχή αλλιώς πάει το πουλάκι...

για τα χρήματα δεν αναφέρω τίποτα. Για φωνές τους επίσης... Είπες δεν σε πειράζει αυτό )

Εμπειρία απο μεγάλους παπαγάλους δεν έχω, η γνώσεις μου είναι θεωρητικές...
 
πλακα κανεις; Εννοειται πως ο εκτροφέας ειναι ΠΟΛΥ καλύτερος.
Όταν ανέφερες τις τιμές και μας είπες οτι τις θεωρείς υψηλές(οχι οτι δεν ειναι) σε ποια περιπου τιμη θα ηθελες να κημενεται;
επισης αναλογήσου οτι καθε μηνα θα δινεις ενα χ ποσο για την συντηρηση του
φιλικα, βας
 
Οσο για τισ τιμεσ δεν ειναι λογικο να μου δινουν τον αφρικανικο 1800
ειναι παραλογοι
για τουσ εκτροφεισ ποια ειναι η αποψη σασ για τον εκτροφεα στη ροδο;
υπαρχει αλλοσ ενασ στην βαρκιζα... Ξερεται κατι;
εγω ειχα παπαγαλο πριν απο πριν απο 17 χρονια.. αμαζονιου με κιτρινο κουτελο αλλα όταν αλλαξα σπιτι και πηγα σε πολυκατοικια τα πραγματα ηταν διαφορετικα... anyway αυτο δεν νομιζω να αφορα ουτε το θεμα τησ συζητησησ ουτε και κανενα αλλα απαντω επειδη καποιοσ με ρωτησε...
 
εγω σε ρωτησα πιο πανω φιλε μου για να καταλαβει ο κοσμος αν θα εχεις δυο πουλια στο σπιτι η θα ειναι ενα (το νεο) μονο του.
 
Καλωσορισες καταρχιν! Οι παπαγαλοι που αναφερεις ειναι και οι πιο ακριβοι οπως ηδη γνωριζεις! Εγω προσωπικα προτιμω τους μακαο και τους αφρικαν γκρευ! Οι κοκατου θεωρω πως ειναι πιο δυσκολο να εκπαιδευτουν απο αυτα τα ειδη!
Οσο αφορα τισ τιμες και τισ ηλικιες θα σου προτινα να μην παρεις 1-2 μηνων και ας ειναι πιο φτηνοι! Εχω ακουσει περιπτωσεις που πηραν οι ανθρωποι παπαγαλους μεγαλου μεγεθουσ 1-2 μηνων και την επομενη εβδομαδα τα πουλια τους πεθαναν! Εχε στο νου σου τη θνησιμοτητα!
Ακουσα προσφατα να μιλαν για εναν εκτροφεα στην Πελλοπονησο με εξωπραγματικα χαμηλες τιμες! Αν θες ψαξε μπας και βρεις τιποτα! Παραπανω πληροφοριες δεν ξερω δυστυχως!
 
την θνησιμοτητα φοβαμαι... Ειναι πραγματικα ολιγον δυσκολο...
ενα pet shop στην περιοχη μου δινει τον αφρικα 6 μηνων 1300 και πραγματικα τοσο ηρεμο παπαγαλο δεν εχω ξαναδει... Το σκεφτομαι...
 
Ακουσα προσφατα να μιλαν για εναν εκτροφεα στην Πελλοπονησο με εξωπραγματικα χαμηλες τιμες!
δεν ξερεις κατι παραπανω γι αυτο;
 
Δεν ξέρω σε ποιον εκτροφέα αναφέρεστε, αλλα" όπου ακους πολλά κεράσια, κρατα και μικρό καλάθι!" 😉
Να διατηρείτε τις επιφυλάξεις σας όταν ακουτε λόγια για πολυ χαμηλές τιμές. Δεν ξέρετε για τι ειδους πουλιά πρόκειται (άγρια ή εκτροφής), ταισμενα στο χέρι ή όχι, αν ειναι υγειή κτλ κτλ. Να είστε απαιτητικοί σαν αγοραστές γενικά, να ζητάτε τα πιστοποιητικά υγείας του πουλιά, να κοιταζεται προσεχτικά το δαχτυλίδι του πουλιού και να ζητάτε να δειτε τις εγκαταστάσεις που ζουν και αναπαραγονται τα πουλιά. Δυστυχώς έχουν ακουστεί παρα πολλά όχι μόνο θετικά αλλα κυρίως αρνητικά σχόλια για πολλους απο τους "ονομαστούς εκτροφείς" και πρέπει να είμαστε όλοι προσεκτικοί και να μην παρασυρόμαστε απο φήμες. 🙂

Το μηνυμα μου δεν απευθυνεται σε κανεναν προσωπικά, αλλα θα ήθελα να σας επιστησω την προσοχή γιατι είναι δυσάρεστο το συναίσθημα να νιώθουμε πως εξαπατηθήκαμε και να μην μπορουμε να μιλήσουμε. ☹

Οποια και αν είναι η τελική σου επιλογή σου εύχομαι καλη επιτυχία και να ξερεις πως θα έχεις εναν παντοτινό συντροφο και φίλο.
 
συμφωνω απολυτα με την τζωρτζινα. Θελει πολυ προσοχη γιατι οι εκτροφεις παπαγαλων που σπευδουμε να διαφημισουμε οι περισσοτεροι εδω μεσα ειναι εμποροι και οχι χομπυστες... Το ποστ της τζωρτζινας ειναι ακριβεστατο και πολυ προσεκτικο σε οσα γραφει.
 
Καλησπερα. Καταρχην και τα τρια ειδη που ανεφερες ειναι ξεχωριστα το καθενα με τον δικο του χαρακτηρα και προσωπικοτητα.
Οπως επισης εχουν και διαφορα στην τιμη, ποσα χρηματα διαθετεις; Ποσο χρονο διαθετεις;θα το φροντιζεις καθε μερα;θα ανεχτεις τις φωνες τους;
τα εχεις σκεφτει ολα αυτα;
Γνωμη μου ειναι να σε απασχολουν αυτα τα ερωτηματα και οχι ως προν την αγορα τους...
 
παιδια εγω ζητησα αποψη για συγκεκριμενεσ οικογενειεσ παπαγαλων, που οπωσ εχω αναφερει ειναι αυτα που με αντιπροσωπευουν και ποιο συγκεκριμενα ποιο ειδοσ απο αυτεσ πχ ο αφρικα εχει 3...
οι ερωτησεισ που μου κανεται ειναι αφενοσ μεν προσωπικεσ και αφετερου δεν μου απαντασ απο που να το παρω απο εκτροφεα η pet shop να το παρω μωρο η 6-9 μηνων. Για τα χρηματαδιαθετω εωσ 1800 α΄λλα για αφρικανικο ειναι υπερβολικα...
αγαπητη βικτορια οι ερωτησεισ σου ειναι προσωπικεσ πολυ... Ο χρονοσ που θα διαθετω στο pet μου δεν θα πρεπει να ειναι η ερωτηση σου... Θα πρεπει να ρωτησω εγω ο ιδιοσ τον εαυτο μου.. Οι φωνε σ οπωσ εχω γραψει και πιο πανω (ειχα παπαγαλο και ξερω) δεν διαβασεσ την αρχη...

ειναι ασκοπο να γεμιζουμε το site με ασκοπα ποστ ενω δεν απανταμε στισ ερωτησεισ που εχω και προσπαθω απο δω κι αποκει να συλλεξω απαντησεισ...

ευχαριστω φιλικα fritz
 
Τα διαβασα ολα μην σε ανησυχει αυτο.
Οι ερωτησεις που σου εκανα δεν ειναι προσωπικες καθε αλλο μαλιστα.
Αν θεωρεις ασκοπα τα δικα μου ποστ κανεις λαθος, κανε μια ερευνα και δες ποσοι εχουνε γραψει παρομοια θεματα με το δικο σου.
Για να ερθουμε στο θεμα μας εγω τον Πωλυ(ζακο) το πηρα απο ενα καλο πετ στο περιστερι σε πολυ καλη τιμη, αν σε ενδιαφερει σου λεω οδο και πας.
Οσον αφορα πιο παπαγαλο θα αγορασεις θα το διαλεξεις εσυ και οχι εμεις.
Εγω πχ θα σου προτεινα ζακο βαση ομως με τα δικα μου δεδομενα, καταλαβες;
 
παιδια εγω ζητησα αποψη για συγκεκριμενεσ οικογενειεσ παπαγαλων, που οπωσ εχω αναφερει ειναι αυτα που με αντιπροσωπευουν και ποιο συγκεκριμενα ποιο ειδοσ απο αυτεσ πχ ο αφρικα εχει 3...
οι ερωτησεισ που μου κανεται ειναι αφενοσ μεν προσωπικεσ και αφετερου δεν μου απαντασ απο που να το παρω απο εκτροφεα η pet shop να το παρω μωρο η 6-9 μηνων. Για τα χρηματαδιαθετω εωσ 1800 α΄λλα για αφρικανικο ειναι υπερβολικα...
αγαπητη βικτορια οι ερωτησεισ σου ειναι προσωπικεσ πολυ... Ο χρονοσ που θα διαθετω στο pet μου δεν θα πρεπει να ειναι η ερωτηση σου... Θα πρεπει να ρωτησω εγω ο ιδιοσ τον εαυτο μου.. Οι φωνε σ οπωσ εχω γραψει και πιο πανω (ειχα παπαγαλο και ξερω) δεν διαβασεσ την αρχη...

ειναι ασκοπο να γεμιζουμε το site με ασκοπα ποστ ενω δεν απανταμε στισ ερωτησεισ που εχω και προσπαθω απο δω κι αποκει να συλλεξω απαντησεισ...

ευχαριστω φιλικα fritz
συγνώμη αλλα οι ερωτήσεις της Βικτώριας κάθε άλλο παρά προσωπικές είναι, πριν την απόκτηση οποιουδήποτε παπαγάλου αυτά πρέπει να ειναι τα πρώτα μας ερωτήματα και μετά ποιο είναι το ειδος ποσα λεφτα μπορω να διαθέσω κλπ. Σκέψου τη ζωη σου σήμερα και για 70 χρονια ακομα με έναν παπαγάλοκαι πως θα σου κοστιζει σιγουρα καποια λεφτα το μηνα (ας βγαλουμε πτηνιατρους φαρμακα κλπ) να θυμασαι πως εσυ εχεις πολλους φιλους ενω αυτο μονο εσενα, γι'αυτο και ο χρονος που του δινεις ειναι ενα πολυ σημπαντικο κομματι και για τη ζωη του αλλα και για την καλη διαμονη του μεσα στο σπίτι, αν δεν του δινεις αρκετή σημασία και χρόνο θα εξεληχθεί σε ενα πουλι που ποτε δεν περιμενες, σκέψου τα ολα αυτα...
 
οι σκέψεις αυτές έχουν γίνει... Δεν θα το συζηταγα διαφορετικά και ούτε θα έχανα το χρόνο μου ψαχνοντας.
 
θα θεωρω οτι ειναι χάσημο χρόνου να ενημερώνεσαι πριν την απόκτηση του κατοικιδίου σου. :)
σε μερικους πέρνει χρόνια έρευνας μέχρι να αποφασίσουν, γι'αυτο λοιπον έχε λίγη υπομονή και μην εισαι τόσο "απόλυτος" αν μου επιτρεπεις.
 
Ακουσα προσφατα να μιλαν για εναν εκτροφεα στην Πελλοπονησο με εξωπραγματικα χαμηλες τιμες!
δεν ξερεις κατι παραπανω γι αυτο;
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ: Μικρές αγγελίες στην κατηγορία ΠΩΛΗΣΕΙΣ > Κατοικίδια ζώα - Μικρές Αγγελίες Και Εκδηλώσεις σε αυτο αναφέρεσαι; Εμενα για απατη μου κανει...
 
αγαπητη βικτορια οι ερωτησεισ σου ειναι προσωπικεσ πολυ... ο χρονοσ που θα διαθετω στο pet μου δεν θα πρεπει να ειναι η ερωτηση σου... Θα πρεπει να ρωτησω εγω ο ιδιοσ τον εαυτο μου.. Οι φωνε σ οπωσ εχω γραψει και πιο πανω (ειχα παπαγαλο και ξερω) δεν διαβασεσ την αρχη...

ειναι ασκοπο να γεμιζουμε το site με ασκοπα ποστ ενω δεν απανταμε στισ ερωτησεισ που εχω και προσπαθω απο δω κι αποκει να συλλεξω απαντησεισ...


Αμα ξέρεις τότε τι μας ρωτάς; ρότα τον εαυτό σου.
Αμα νομίζεις οτι οι ερωτήσεις που σου κάνομε δεν έχουν σχέσει με το θέμα τότε - δεν ξέρεις!
 
Back
Top