Γενικά Αγορα gouldian, πρεπει να προσεξω κατι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo24

PB Member
Εγγραφή
22 Νοε 2008
Μηνύματα
139
Πόλη
Νέα Ιωνία
Σημερα πηγα να παρω τροφη για τα καναρινια μου και χαζευα ενα gouldian στην βιτρινα του pet shop. Μου μπηκε η ιδεα να παρω ενα γιατι μου αρεσε, μου εκανε το κλικ. Πρεπει να προσεξω κατι;Ειχε κοκκινο δαχτυλιδι και κοστιζε 66 ευρω. Τι ετους ειναι;Η τιμη τι λεει;:)
 
Σημερα πηγα να παρω τροφη για τα καναρινια μου και χαζευα ενα gouldian στην βιτρινα του pet shop. Μου μπηκε η ιδεα να παρω ενα γιατι μου αρεσε, μου εκανε το κλικ. Πρεπει να προσεξω κατι;Ειχε κοκκινο δαχτυλιδι και κοστιζε 66 ευρω. Τι ετους ειναι;Η τιμη τι λεει;:)

Το δαχτυλίδι είναι κλειστού τύπου; Αν ναι τότε είναι 2006
 
Φιλε μου οταν αναφερεσε σε αυτα τα πουλια θα μιλας παντα με φωτογραφιες. Γιατι εινια υπεροχα... Να σου ζησει!66?λιγο τσιμπημενο...
 
Φιλε Θοδωρη τα πολυ βασικα που πρεπει να προσεξεις ειναι να εχει τελειο πτερωμα, να μην ειναι σε πτεροροια, να ειναι κινητικο-ζωηρο, να μην καθεται αναπνεει με το στομα ανοιχτο και να μην ειναι φουσκωμενο. Τωρα αν σε ενδιαφερει και η αναπαραγωγη να ξερεις οτι το πουλακι αν το δαχτυλιδι του λεει 06 οπως λεει ο Γρηγορης τοτε προερχεται ειτε απο ανανεωση ζευγαριων του εκτροφεα ειτε το δοκιμασε 2 χρονιες στην αναπαραγωγη χωρις καλα αποτελεσματα και το ξεφορτωθηκε.
Επισης επειδη βλεπω πως εχεις καναρινια και μιλας για ενα μονο γκουλντιαν να ξερεις πως ειναι πουλακια που θελουν παρεα και καλο ειναι να τα εχεις σε μεγαλα κλουβια μαζι με αλλα εξωτικα (που να ταιριαζουν βεβαια). Ενα μονο του θα μαραζωσει και δεν θα το ευχαριστηθεις και εσυ νομιζω.
Η τιμη ειναι νορμαλ για ελληνικο μαγαζι νομιζω.
 
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες :). Δεν το αγορασα, περασε απ το μυαλο μου, γι αυτο ζητησα τα φωτα σας, αλλα μαλλον δεν θα το παρω λογο του οτι θα θελει κι αλλο για να μην ειναι μονο. Το δαχτιλιδι ηταν κλειστο, για το πτερωμα του να σας πω δεν ειμαι και γνωστης αλλα καλο μου φανηκε.Αν τα καταφερω θα το βγαλω φωτο.
 
Aυτο ειναι το πουλακι. Σημερα που το κοιταξα δεν το ειδα και πολυ καλά και το πτερωμα ηταν καπως😕. Τους ρωτησα γιατι ειναι συνεχεια κατω και μου λενε ''ετσι ειναι αυτα τα πουλια, εναι πολυ ευπαθει και δεν επιβιωνουν ευκολα.Αφου να φανταστεις φεραμε 10 και τα 5 τα χασαμε σε μια βδομαδα''.
 

Συνημμένα

  • Εικόνα003.webp
    Εικόνα003.webp
    22,4 KB · Προβολές: 287
Αφου ηξεραν οτι ειναι ευπαθη γτ τα παιρνουν; Κα το λεει με τοση ανεση οτι χασανε 5 πουλια λες και δν εγινε τπτ... 😡
 
Το δικό μου ζευγαράκι που πήρα μετά από παραγγελία δεν ήταν και στα καλύτερά του όταν το πήρα αλλά με την πλούσια διατροφή μπάνιο, σιγά σιγά έγινε πολύ καλό και υγιές.
 
Πανο οσο ευπαθη και να είναι αλλο τόσο και περισσοτερο είνια ομορφα.. Οπότε και ευκολα στο να πουληθουν... Εχει και δω στο μεγαλο πετ (λες και ειμαστε σε κανα χωριο, στο περα μαχαλα..😀) αλλα δε τα ειδα τα περισσοτερα και πολυ στα καλα στους, αλλα ετσι ειναι τωρα εινια και η πτερροροια οποτε ολα ψιλοφαινονται σαν να έχουν κατι και δυσκολα καταλαβαίνεις...
 
Αλεξανδρε αυτα που ειδες στο μεγαλο πετ που λες, ξερεις αν ητανε αυτα που περισσεψαν απο την παλια τους εισαγωγη η ειναι η καινουρια που μου ειχανε πει οτι θα κανανε τελος καλοκαιριου;
 
Αλεκαρα αυτα που περισσεψαν ηταν! Δε πιστευω να εφερε κι αλλα... Και μη φανταστεις πολλα.. Κμια 10αρια αν θυμαμαι καλα..5-10
 
Aυτο ειναι το πουλακι. Σημερα που το κοιταξα δεν το ειδα και πολυ καλά και το πτερωμα ηταν καπως😕. Τους ρωτησα γιατι ειναι συνεχεια κατω και μου λενε ''ετσι ειναι αυτα τα πουλια, εναι πολυ ευπαθει και δεν επιβιωνουν ευκολα.Αφου να φανταστεις φεραμε 10 και τα 5 τα χασαμε σε μια βδομαδα''.
Ταπαντα θυσιαζωνται στο βωμο του χρηματος. 😡 Θεε μου γιατι επλασες τον ανθρωπο; Τα ζωακαι αρκετα ηταν...
 
εμενα τα δικα μου ειναι πολυ καλα(φτου φτου φτου μην παθουν τιποτα)! Απλα τωρα τελευταια αρρωστησε το ενα απο τα 3! ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ! ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΩΓΑΖΟΥΜΕ ΕΞΩ! ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΑΙΡΟΥ 'Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ!
 
Βρε Στελιο!
Τα πουλια σου λες ειναι πολυ καλα (φτου φτου φτου), μονο που ειναι αρρωστο; !
 
Back
Top