Φροντίδα Αγόρασα ένα Cockatoo, θα εξεικοιωθεί μαζί μου;

kostasp17343

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2020
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους κ όλες...

Πριν 4 μέρες αγόρασα ένα κακατουα με το μεγάλο λοφίο (αν δε κάνω λάθος greater sulphur)....

Καθεται ακίνητος σχεδόν όλη την ώρα, Φυσικά δε με αφήνει να τον αγγίζω ακόμα, παρά μόνο κάποιες φορές κολλάει το κεφάλι του στα κάγκελα για να τον ξυσω, αλλά ως εκεί, επίσης μιλάει, λέει 10 λέξεις... Βγάζει κ το πόδι του έξω σα να θέλει να με πάει αλλά δε τολμαω! 😅

Του δίνω και υγρό εγκληματικού που μου είπαν και με αφήνει να τον ταισω αλλά φοβάμαι εννοείται...το δαχτυλίδι του γράφει ένα 19, που πιθανολογω ότι είναι 3,5 ετων

Υπάρχει τρόπος να τον κάνω να εξοικειωθει; Η άδικα θα προσπαθήσω;

Να σημειώσω ότι έχω ήδη μια μασκοφόρα κονουρα η οποία δε ξεκολλάει από πάνω μου, την κάνω ότι θέλω κυριολεκτικά, δεν είναι ότι πήρα αμέσως έναν κακατουα χωρίς έστω μια μικρή εμπειρία.

Σας ευχαριστώ πολύ εκτ ων προτέρων
 
Του δίνω και υγρό εγκληματικού που μου είπαν
Tι του δίνεις;

Τα κοκατού είναι ιδιαίτερα πουλιά. Έχουν διαφορετική γλώσσα σώματος και διαφορετική ιδιοσυγκρασία. Θα εξεικοιωθεί μαζί σου, είναι πουλιά που δένονται με τους ανθρώπους πολύ αλλά χρειάζεται αρκετό χρόνο. Βάλε μας φωτογραφίες να δούμε ακριβώς το είδος του.

Απο που το πήρες;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Φοίβος από τον κόσμο των πτηνών στην Γαλατσίου.

Από τροφή versele laga για κοκατου μωβ συσκευασία.
[automerge]1687105843[/automerge]
@Φοίβος
 

Συνημμένα

  • 20230618_191433.webp
    20230618_191433.webp
    320,1 KB · Προβολές: 41
  • Screenshot_20230618_192821_Gallery.webp
    Screenshot_20230618_192821_Gallery.webp
    181,9 KB · Προβολές: 39
  • Screenshot_20230618_192746_Gallery.webp
    Screenshot_20230618_192746_Gallery.webp
    49,2 KB · Προβολές: 34
  • Screenshot_20230618_192743_Gallery.webp
    Screenshot_20230618_192743_Gallery.webp
    99,3 KB · Προβολές: 35
  • Screenshot_20230618_192810_Gallery.webp
    Screenshot_20230618_192810_Gallery.webp
    87,2 KB · Προβολές: 35
  • Screenshot_20230618_192803_Gallery.webp
    Screenshot_20230618_192803_Gallery.webp
    159 KB · Προβολές: 35
  • Screenshot_20230618_192815_Gallery.webp
    Screenshot_20230618_192815_Gallery.webp
    114,4 KB · Προβολές: 38
Τελευταία επεξεργασία:
Του δίνω και υγρό εγκληματικού που μου είπαν
Εννοείς μήπως υγρό εγκλιματισμού ή κάτι τέτοιο; Θα μπορούσες να μας πεις τη μάρκα του εν λόγω υγρού;
Να το χαίρεσαι!
 
Καλησπέρα

Ειναι της Landmark

Ευχαριστώ, δύσκολο όμως να το χαρώ απ' τη στιγμή που δεν έχουμε σωματική επαφή δυστυχώς και δε ξέρω τι να κάνω

Θα μου πεις είναι 4 μέρες μόνο ....
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230618_201914_Chrome.webp
    Screenshot_20230618_201914_Chrome.webp
    51,2 KB · Προβολές: 2
Γνωρίζεις το φύλο του; Φοράει δαχτυλίδι; Οι φωτογραφίες σου δεν με βοηθάνε προσωπικά να καταλάβω πολλά για το είδος του ή το μέγεθός του. Μπορείς να βγάλεις μερικές απο πιο μακριά που να φαίνεται ολόκληρο το πουλί; Αν σε αφήνει να το χαϊδεύεις έξω απο τα κάγκελα και δεν προσπαθεί να σε δαγκώσει γιατί δεν δοκιμάζεις κι απο μέσα. Αν θέλει χάδια θα σκύψει το κεφάλι όπως κάνει κι όταν είσαι απ'έξω.
 
Καλησπέρα και πάλι, αρσενικό είναι το δαχτυλίδι Δυστυχώς δεν μπορώ να το δω παρά μόνο το ότι γράφει το 19 που είναι το έτος γέννησης του.

Με αφήνει να τον χαϊδέψω απέξω κολλάει το κεφάλι του στα κάγκελα για να τον ξυσω στο λαιμό αλλά ως εκεί εάν ανοίξω την πόρτα

Βέβαια αν ανοίξω την πόρτα πάει να με χτυπήσει όπως κάνει η οχιά αστραπιαία

Δυστυχώς δε με αφήνει να ανεβάσω εύκολα φωτογραφίες
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230618_211549_Gallery.webp
    Screenshot_20230618_211549_Gallery.webp
    144,7 KB · Προβολές: 28
  • Screenshot_20230618_211540_Gallery.webp
    Screenshot_20230618_211540_Gallery.webp
    164,6 KB · Προβολές: 27
  • Screenshot_20230618_211533_Gallery.webp
    Screenshot_20230618_211533_Gallery.webp
    189,9 KB · Προβολές: 27
  • Screenshot_20230618_211525_Gallery.webp
    Screenshot_20230618_211525_Gallery.webp
    180,2 KB · Προβολές: 28
  • Screenshot_20230618_211511_Gallery.webp
    Screenshot_20230618_211511_Gallery.webp
    184,6 KB · Προβολές: 28
Να χαίρεσαι τον παπαγάλο σου και καλώς ήρθες στο φόρουμ!!
Καλησπέρα σε όλους κ όλες...

Πριν 4 μέρες αγόρασα ένα κακατουα με το μεγάλο λοφίο (αν δε κάνω λάθος greater sulphur)....

Καθεται ακίνητος σχεδόν όλη την ώρα, Φυσικά δε με αφήνει να τον αγγίζω ακόμα, παρά μόνο κάποιες φορές κολλάει το κεφάλι του στα κάγκελα για να τον ξυσω, αλλά ως εκεί, επίσης μιλάει, λέει 10 λέξεις... Βγάζει κ το πόδι του έξω σα να θέλει να με πάει αλλά δε τολμαω! 😅
Σου είπαν (στο κατάστημα) πως το πουλί είναι ήμερο;
Γνωρίζεις πως έμαθε να μιλάει; Στο κατάστημα ή τον είχαν σε σπίτι;
(και αν ναι για πόσο διάστημα έμεινε στο κατάστημα;
Γνωρίζεις αυτά τα "βασικά" για την μέχρι τώρα ζωή του ώστε να μπορούμε να δημιουργήσουμε μια "εικόνα" του όποιου χαρακτήρα του;

Η άποψη μου είναι πως είναι νωρίς να προσπαθήσεις κάτι περισσότερο για κάποιο (μικρό) διάστημα.
Το ότι....
Βέβαια αν ανοίξω την πόρτα πάει να με χτυπήσει όπως κάνει η οχιά αστραπιαία
...αποδεικνύει πως το πουλί φοβάται και είναι απόλυτα φυσιολογικό να συμβαίνει λόγω μικρού διαστήματος της γνωριμίας και του μη εγκλιματισμού του (νέα πρόσωπα και χώρος).
Να σημειώσω ότι έχω ήδη μια μασκοφόρα κονουρα η οποία δε ξεκολλάει από πάνω μου, την κάνω ότι θέλω κυριολεκτικά, δεν είναι ότι πήρα αμέσως έναν κακατουα χωρίς έστω μια μικρή εμπειρία.

Η κονούρα που αναφέρεις, με ποιόν τρόπο έφτασε στο σημερινό σημείο;;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σίσσυ καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση..

Λοιπόν άκου να δεις πώς έχουν τα πράγματα, να ξεκινήσω από την τιμή του παπαγάλου η οποία ήταν στα 3.000 αλλά μου κάναν έκπτωση και τον πήρα 2.600... δεν ξέρω αν είναι πολλά ή όχι για ένα τέτοιο πουλί το οποίο είναι το μεγάλο είδος της συγκεκριμένης ράτσας...

Τι έχει συμβεί με αυτό το πουλί, είναι ένα πουλί 3,5 χρόνων περίπου σύμφωνα με το δαχτυλίδι που γράφει 2019, έχει μεγαλώσει από τους γονείς του μέσα σε κλουβί και δεν το έχει αγγίξει ποτέ ανθρώπινο χέρι, το είχανε στο μαγαζί έξω στο δρόμο και ήταν η μασκότ του μαγαζιού, που σημαίνει ότι όποιος περνούσε του μιλούσε το τσιμπλου σε και έτσι έχει μάθει να λέει διάφορα πράγματα, όπως είναι το γεια σου τι κάνεις έλα εδώ και ένα σκέτο γεια.

Τώρα πάμε λίγο στη συμπεριφορά του μέσα στο σπίτι.... Δεν νομίζω ότι με φοβάται φοβάται όμως το συγκάτοικο μου ο οποίος με το που τον πλησιάσει χτυπάει το ράμφος του με δύναμη πάνω στο κλουβί.

Σε μένα δεν τα κάνει αυτά τα πράγματα ίσα-ίσα βγάζει το χέρι του έξω για να μου το πιάσει βέβαια, αν το πιάσει τελείωσες, όπως κολλάει και το ράμφος του στα κάγκελα και μου βγάζει τη γλώσσα του να με αγγίξει βέβαια με έχει αρπάξει ήδη τρεις φορές, θέλω να πω ότι δεν κάνει πίσω όταν με βλέπει για να απομακρυνθεί κάθεται εκεί μπροστά στο κάγκελο κανονικά.

Μου μιλάει σε άσχετες στιγμές κυρίως όταν δεν του δίνω σημασία.

Εγώ μίλησα χθες με έναν εκτροφέα που ήθελα να τον ρωτήσω αν έχει αλλά κόκατου και μου είπε σύμφωνα με αυτά που μου λες το πουλί δεν πρόκειται να ημερέψει και να το πιάσεις στα χέρια σου, με αποτέλεσμα δεν θα είναι κανένας από σας χαρούμενος...

Έπρεπε να είχε μεγαλώσει σε ανθρώπινο χέρι ώστε μου είπε να μην έχω όλα αυτά τα πράγματα...

Οπότε και εγώ μάλλον θα μπω μέσα στη διαδικασία να πάρω έναν Μακάο να επιστρέψω αυτόν που έχω και να πάρω έναν μάκα ο οποίος είναι 3,5 τέσσερα μηνών μεγαλωμένος από χέρι.. και να με μάθει πολύ καλά και να τα μάθω και εγώ και να με τσιγκλάει και να τον τσιγκλάω και εγώ

Περιμένω τα φώτα σας σας ευχαριστώ πολύ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Επειδή ξέχασα για την Κονουρα, εδώ η κατάσταση έχει ως εξής είναι ένα πουλί μεγαλωμένο στο χέρι του 2021 και την έχω εδώ και τρεις μήνες

Όμως από τη δεύτερη μέρα με άφησε να τις κάνω σχεδόν ότι θέλω, να ανέβει στο χέρι μου να την πιάσω να τη χαϊδέψω να τη φιλήσω

Έχω φτάσει σε ένα σημείο να ανεβαίνει πάνω μου και να έρχεται να τρίβεται στα γένια μου

Αλλά όπως είπαμε είναι ένα ένα πουλί το οποίο έχει μεγαλώσει με ανθρώπινο χέρι και γνωρίζει ότι το χέρι δεν του κάνει κακό...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
έχω ήδη μια μασκοφόρα κονουρα
καλημερα ..Απο την κονουρα σε κοκκατου και απο εκει σε macaw..Εντυπωσιακα πολυεπιπεδα αλματα. Απο κλουβι,τροφη,μεγεθος,ενταση φωνης και δυναμη ραμφους..Το macaw θα το παρεις "μωρο" και δεν θα σου ερθει ενηλικο και ετοιμο. Απο την ερευνα που εχεις κανει θα εχεις δει οτι το ταισμα με κρεμα απο μονο του σαν γεγονος δεν σημαινει οτι θα ειναι δια βιου ηρεμο. Χρειαζεται παρα πολυ ενασχοληση και συνεχη .
Σε τι μεγεθος κλουβιου θα το εχεις αν επιτρεπεται?
 
Καλημέρα καλημέρα

Η κονουρα ειναι μέλος της οικογένειας, δεν την αλλάζω με τπτ...

Φυσικά και δεν θα είναι ήρεμο από μόνο του Δία βιου και το γνωρίζω αυτό, αλλά εννοείται πως έχω χρόνο και διάθεση να ασχοληθώ μαζί του όπως και αυτό να ασχοληθεί μαζί μου,ένα 5 Ώρο τη μέρα εύκολα, είμαστε και 2 στο σπίτι, ε την υπόλοιπη μέρα θα έχει τα παιχνίδια του να ξεδωσει, και ένα 10ωρο τουλάχιστον να κοιμηθεί και αυτό, έτσι θα κυλήσει η ζωή του/μας

Έτσι κάνω άλλωστε και με την Κονουρα, είναι συνέχεια εκτός κλουβιού πάνω στο stand της περνάω τη χαϊδεύω την τσιγκλάω ανεβαίνει πάνω μου μαγειρεύουμε μαζί και πόσα άλλα πράγματα, τις δουλειές του σπιτιού κλπ κλπ

Εννοείται πως γνωρίζω και για τις φωνές και για τις διαφορετικές τροφές άλλωστε έχω πάρει όλα τα απαραίτητα πράγματα και για τον κοκατού

Τώρα γιατί δύναμη ράμφους δεν μπορώ να ξέρω για τον Μακάο σίγουρα όμως γνωρίζω για τον κοκατού όποιος με είχε αρπάξει ήδη τέσσερις φορές

Το κλουβί που έχει τώρα cockatoo δεν είμαι σίγουρος δεν το έχω μετρήσει αλλά πρέπει να είναι 80 * 80 * 80, ένα τετράγωνο κλουβί δηλαδή με μεταλλικές ταΐστρες

Εκτός και αν εννοείς τι κλουβί θα πάρω στον Μακάο εάν τον πάρω στο τέλος
 
το δαχτυλίδι Δυστυχώς δεν μπορώ να το δω παρά μόνο το ότι γράφει το 19 που είναι το έτος γέννησης του.
2500 euro αγορα για ενα ειδος που εχει μεγαλο lifespan και δεν ειχε συνοδευτικα εντυπα /καρτελα για να εχει ολες αυτες τις πληροφοριες?
Οπότε και εγώ μάλλον θα μπω μέσα στη διαδικασία να πάρω έναν Μακάο να επιστρέψω αυτόν που έχω
θεωρησα πως ειναι σχεδον προαποφασισμενη σου κινηση απο το παραπανω
 
2 600 για την ακρίβεια, όχι κάποιο χαρτί δεν είχε δεν με ενδιαφέρουν να σου πω την αλήθεια Μου τα χαρτιά, γιατί έχω και δύο σκυλιά στο σπίτι δύο Ακίτα μάνα και κόρη τη μάνα την έχω από 45 ημερών αλλά δεν ζήτησα ποτέ χαρτιά γιατί δεν με ενδιέφερε, θέλω να πω ότι δεν πρόκειται να το κατεβάσω σε αγώνες η κλαλιστεια για να με απασχολεί κάτι τέτοιο

Προαποφασισμένη δεν ξέρω αλλά σίγουρα ήθελα και ένα δεύτερο οπότε ψάξαμε σε κάποια μαγαζιά είδα αυτόν πανέμορφος, μου άρεσε και τον πήρα, κακώς βέβαια δεν έμαθα δύο πράγματα παραπάνω σε αυτό ναι ήταν βλακεία μου

Για να μην παρεξηγηθώ τον κοκατού τον θέλω σαν τρελός, είναι σαν άγγελος μεγάλος άσπρος πραγματικά ένας άγγελος ειδικά όταν ανοίγει τα φτερά του

Αλλά από ότι μου είπε και ο εκτροφέας δεν θα περάσουμε καλά ούτε εγώ ούτε εκείνος, εγώ γιατί δεν θα μπορώ να τον αγγίξω εκείνος γιατί τέσσερα χρόνια δεν έχει βγει ποτέ από ένα κλουβί και ίσως να φοβάται ακόμα και να το κάνει αυτό το επόμενο βήμα.

Αλλά βέβαια μου είπε το εξής.... πες οτι τον βγάζεις μετά από 10 μέρες 15 και δεν ξαναμπαίνει στο κλουβί θα πρέπει μου λέει τον πιάσουμε με μία πετσέτα, αυτομάτως σημαίνει ότι θα σε κατασπαράξει και θα πάτε και πολύ πίσω, πίσω στα βήματα ότι δεν θα έχουμε κάνει πρόοδο καθόλου, όσο να ναι Η πετσέτα ή τελοσπάντων κάποιο ύφασμα για να το πιάσεις είναι ότι χειρότερο για ένα πουλι
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Τα χαρτια δεν ειναι για καλλιστεια εχουν στοιχεια που θα σε βοηθησουν να ξερεις εστω το ετος γεννησης ,τον εκτροφεα , εαν ειναι dna sexed και θα μπορεις να ταξιδεψεις στο εξωτερικο αν χρειαστει με βαση διαφορες υποχρεωτικες διαδικασιες που ισχυουν για τα πτηνα.

άγγελος μεγάλος άσπρος
Αν δεν κανω λαθος ειναι απο τους πιο συχνους κατοικους σε shelters στο εξωτερικο χωρις βεβαια να φταινε τα ιδια τα πουλια σε καμια περιπτωση. Καποιος λογος θα υπαρχει.
Σε καθε περιπτωση ο φροντιστης εχει παντα την ευθυνη για το pet bird και τον τελικο λογο στις επιλογες του ως προς την διαχειριση και εκπαιδευσ του. Εχεις κοιταξει να εντοπισεις εκ των προτερων πτηνιατρο που να μπορεσει να τον κουραρει και κουμανταρει θα ελεγα εναν τετοιο παπαγαλο (cockatoo/macaw) ?
 
Καταλαβαίνω τι εννοείς για τα χαρτιά, ότι δεν είναι για τα καλλιστεία ή κάτι τέτοιο, έχει δαχτυλίδι στο πόδι του έχει κάποιους αριθμούς και κάποια γράμματα, και στο τέλος έχει 19 το οποίο είναι οριζόντια όχι κάθετα όπως είναι τα υπόλοιπα. Δυστυχώς δεν είναι καθόλου εύκολο να πάρεις ένα πουλί στο εξωτερικό ελάχιστες αεροπορικές εταιρείες τα δέχονται και αυτές που τα δέχονται είναι πάρα πολύ μεγάλο το κόστος

DNA test έχει κανονικά και είναι αρσενικό.

Δεν θα σου πω ψέματα δεν ήξερα ότι πρέπει να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κτηνίατρος για αυτό του είδους, θέλω να πω ότι ένας κτηνίατρος είναι για όλους τους παπαγάλους ή κάνω λάθος;😅😅😅
 
Αν περιμενεις υπο καθεστως αναγκης να βρεις πτηνιατρο(οχι κτηνιατρο) που να ξερει και να μπορει να κανει καλα cockatoo φοβαμαι οτι θα απογοητευτεις. αλλο να πιασει ενα budgie αλλο ενα cockatiel αλλο ενα ringneck και αλλο ενα cockatoo. Εδω ο εκτροφεας σου ειπε οτι θα σε κατασπαραξει υπο πετσετα..Αθηνα εισαι υποθετω δεν ειναι πολυ οι πτηνιατροι με εμπειρια σχετικη .Ουτε η κονουρα σου εχει χρειαστει να παει σε γιατρο απο οτι καταλαβαινω. Η λιστα πτηνιατρων ειναι διαθεσιμη εδω και μπορεις να δεις και review

Ps. Δεν ειναι μονο θεμα να το δεχθει η αεροπορικη ειναι θεμα αν επιτρεπεται να ταξιδεψει αν θα μπει σε καραντινα στην χωρα υποδοχης και εδω αναποδα στην επιστροφη .. τετοια διαδικαστικα.. cites αν εχεις ακουστα
 
@Φοίβος , Ανέστη, η Winter όταν την πήρες ήταν ήδη ήμερη; Πόσων ετών ξεκίνησες να τη φιλοξενείς; Συμφωνείς με το ότι ένα τέτοιο πτηνό αυτής της ηλικίας δεν μπορεί να ημερέψει;
Εσείς @Sissy , όταν ήσουν μικρή δεν είχατε ένα κοκατού στο σπίτι; Έχεις να πεις κάτι σχετικά με τη δυνατότητα εξοικείωσης μαζί του;
 
@φιλομαθης θα σου πω έχω κτηνιάτρους στην Βούλα και στο Ελληνικό που είναι πάρα πολύ κοντά εκεί που μένω, τώρα βέβαια αν εξετάζει Μακάο η κοκατου.... Αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Η αλήθεια είναι ότι την Κονουρα δεν την έχω πάει πουθενά γιατί δεν έτυχε, είναι μία χαρά πτηνό ζωηρό παίζει, τρώει, πίνει, θέλω να πιστεύω ότι είναι χαρούμενη γιατί έχει τα παιχνίδια της έχει και εμάς στο σπίτι οπότε είμαστε συνέχεια όλη την ώρα μαζί.

Ξέρω φυσικά ότι είναι και οι καραμπίνες στις χώρες που μπορείς να πας όπως είναι και με τα σκυλιά, έχω ψάξει για τα σκυλιά οπότε επειδή και αυτά ζωντανά είναι έχουν ακριβώς τις ίδιες απαιτήσεις με τα πτηνά, ναι γνωρίζω για το πιστοποιητικό cites όπου και το δίνει το εκτροφείο που θα το αγοράσω

Μπορώ να αναφέρω το εκτροφείο να μου πει κάποιος γνώμη αν είχε κάποιο παρόμοια αγοράα κ αν είναι ικανοποιημένος;;;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top