Φροντίδα Αγόρασα ένα Cockatoo, θα εξεικοιωθεί μαζί μου;

Ναι συγνώμη έκανε διόρθωση το λεξικό από μόνο του καραντινες εννοούσα
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Καλησπέρα Κώστα.
Τί σκέφτεσαι να κάνεις με το cockatoo;
Το pet shop δέχεται να το επιστρέψεις;
Το μωρό Macaw από που σκέφτεσαι να το πάρεις;
Επιτρέπεται να αναφέρεις τα στοιχεία του εκτροφέα.
Στο σπίτι σου υπάρχει χώρος για δύο Ακίτα, μία Κονιούρα, και ένα cockatoo ή macaw ;
Ότι και να αποφασίσεις, αν θέλεις cockatoo η macaw θα πρέπει να πάρεις μεγαλύτερο κλουβί και καλύτερα με σχάρα στο κάτω μέρος.
Όσον αφορά την εξημέρωση του, είναι δύσκολη όχι όμως ακατόρθωτη.
Το ποσό γρήγορα και μέχρι σε πιο επίπεδο μπορεί να φτάσει είναι καθαρά θέμα του χαρακτήρα του και των βιωμάτων που έχει αποκτήσει με τους ανθρώπους.
Η γνώμη μου είναι ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς μαζί του, γιατί το πουλάκι ακόμη είναι σχετικά μικρό, δείχνει να έχει καλή υγεία, και είναι και πανέμορφος.😍
Εάν το έψαχνες λίγο περισσότερο θα μπορούσες να βρεις greater cockatoo
μωρό 4 μηνών, ταϊσμένο στο χέρι τουλάχιστον με χίλια ευρώ λιγότερα από αυτά που έδωσες.
Και το μεγάλο macaw green winged επίσης μωρό με 2100€.
Σκέψου καλά τι πρέπει να κάνεις, και αν είσαι διατεθειμένος να δεσμευτείς με την φροντίδα ενός τέτοιου παπαγάλου για τα επόμενα χρόνια της ζωής σου.
 
@Vada καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Λοιπόν έχω 2 Ακίτα αλλά σύντομα το ένα δεν θα υπάρχει στη Ζωή γιατί είναι αρκετά μεγάλο σε ηλικία δυστυχώς

Η κορούλα δεν έχει θέμα είναι στο κλουβί της μόνο όταν λείπω όλες τις υπόλοιπες ημέρες και ώρες είναι ελεύθερη και παίζει μαζί μας ή είναι πάνω στο stand είσαι ελεύθερη
Τώρα το cockatoo έχει μεγαλώσει έξω σε ένα πεζοδρόμιο με πολλά παιδιά να περνάνε να του μιλάνε να του φωνάζουνε έξω στο δρόμο να περνάνε τα άπειρα αυτοκίνητα και είναι τεσσάρων περίπου χρόνων

Τον Μακάο τον βρήκα τεσσάρων μηνών 1300€ από τον e papagalo, με εγγύηση ότι το πουλί θα είναι ήρεμο δεν θα δαγκώνει δεν θα κάνει τίποτα το οποίο να είναι ενοχλητικό για μένα γιατί είναι μεγαλωμένα με κρέμα στο χέρι και είναι ακόμα μωρά

Η δέσμευση δεν είναι πρόβλημα γιατί ούτως ή άλλως είμαι 15 χρόνια δεσμευμένους με τα σκυλιά, οπότε ξέρω τι σημαίνει δέσμευση από την καλή και από την κακή

Έχει κανένας να προτείνει κάποιον εκτροφέα αν αυτός δεν είναι καλός;;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όλους σας

Α ξέχασα ότι το pet shop θα το δεχτεί πίσω το πουλί και θα μου επιστρέψει τα χρήματα

Όσο για το αν είναι πανέμορφα το cockatoo είναι και φουντωτό και καθαρό και φουλ τρίχωμα, αλλά τι να το κάνω άμα δεν με αφήνει να το πλησιάσω δεν θα περάσει ούτε αυτό καλά ούτε εγώ
 
Τον Μακάο τον βρήκα τεσσάρων μηνών 1300€ από τον e papagalo, με εγγύηση ότι το πουλί θα είναι ήρεμο δεν θα δαγκώνει δεν θα κάνει τίποτα το οποίο να είναι ενοχλητικό για μένα γιατί είναι μεγαλωμένα με κρέμα στο χέρι και είναι ακόμα μωρά
Κώστα από το συγκεκριμένο εκτροφείο έχω πάρει την Λίλα, το ζακό μου, ένα σχετικά ήρεμο και αξιαγάπητο πουλάκι.
Αυτό όμως δεν σημαίνει κάτι, κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι ο παπαγάλος που θα πάρεις επειδή είναι ταϊσμένος στο χέρι δεν θα δαγκώνει ή δεν θα κάνει ζημιές.
Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου, για το cockatoo, όμως το λάθος στην αγορά του ξεκίνησε από την δική σου παρόρμηση να αποκτήσεις μεγάλο παπαγάλο,
Και πάλι καλά που το pet shop δέχεται να το πάρει πίσω.
Ο macaw με τα 1300€ είναι ο blue gold, όχι ο green winged.
 
@Vada υπάρχει δυνατότητα να μιλήσουμε στο τηλέφωνο να μου στείλεις το τηλέφωνό σου σε προσωπικό μήνυμα; Ή εγώ και να με πάρεις με απόκρυψη αν έχεις πρόβλημα
 
  • OK
Αντιδράσεις: Vada
@kostasp17343 γιατί δεν το προσπαθείς με το κοκατου που έχεις; Το οποίο είναι όντως λευκός άγγελος! 4-5 μέρες πέρασαν μόνο. Κ αν είναι 3,5 ετών δεν το λες κ μεγάλο αν ζουν 70-90 έτη!
[automerge]1687199679[/automerge]
Εννοείται εσύ αποφασίζεις αλλά είναι ένα τόσο εξαίσιο πλάσμα που το βρίσκω κρίμα να μην το προσπαθήσεις. Αν θες δες αυτό.
 
Ενώ οι ερωτοαπαντήσεις σας έχουν ήδη προχωρήσει πολύ το συγκεκριμένο θέμα, εγώ έχω τη "δική μου" λογική και θα επανέλθω ξανά στην αρχή του....

Κώστα (?),
αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις και σε τι στάδιο βρίσκεται η ζωή σου;;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Sissy 41 ειμαι, με το σπίτι μου, με τη δουλειά μου ίδια εδώ και 21 χρόνια, τη σχέση μου, οικονομικά ανεξάρτητος, και χωρίς οικονομικά προβλήματα.... Γιατί όμως αυτή η ερώτηση;
 
Γιατί όμως αυτή η ερώτηση;
Προφανώς για να δει αν επίκεινται αλλαγές στον τρόπο ζωής και στον χρόνο που μπορείς (και θα μπορείς) να διαθέτεις. Π.χ. σε άλλη ηλικία θα μπορούσε να εκκρεμεί η στρατιωτική θητεία και επί μηνών απομάκρυνσή σου από το πουλί, το οποίο ενδεχομένως θα συνεπαγόταν συνέπειες για αυτό
 
@kostasp17343 φαίνεσαι συγκροτημένο και κατασταλαγμένο άτομο με μεγάλη αγάπη για τα ζώα. Ιδανικός μπαμπάς δηλαδή :).
Για αυτό και θα σου γράψω και εγώ δυο λόγια. Ενας από τους λόγους που σε ρώτησαν τα παιδιά την ηλικία σου είναι δυστυχως επειδή αυτά τα ζωντανά ζουν πολλες δεκαετιες (ένα Μακάο ζει 100-120 χρόνια) ενώ το ειδος το δικό μας ευτυχώς (🤪) ζει πολύ λιγότερο. Τα αφήνουμε κληρονομιά δυστυχως. Μεγάλη μου ένσταση και διαφωνία να κρατάμε μεγάλους παπαγάλους χωρίς παρεα του είδους τους. Στη θέση σου ΔΕΝ θα έπαιρνα ταισμενο με κρέμες ζωντανό για μια πληθώρα λόγων. Μπερδεμένα πουλιά με πρόβληματα σημαντικά προβλήματα συμπεριφορών στην ενηλικίωση και στη σεξουαλικη ωρίμανση.
Έγραψες πως υπάρχει μια καταπληκτική σχέση ήδη με ενα πουλακι. Αυτή τη σχέση ένας άλλος παπαγαλος τασιμενοσ Στο χέρι ο οποιος θα ζευγαρώσει και εκείνος μαζι σου, θα απαιτήσει να την εξαλείψει (με ότι αυτο συνεπάγεται). Δε θα μπορείς να τα βγαζεις μαζί θα σπας το χρονο σου και τα δωμάτια για τα δυο πουλιά. Θα επικρατεί ζήλεια και από τα δυο πουλιά ειδικά την περίοδο της αναπαραγωγης τους.
Αυτο που σου είπε ο εκτροφεας ότι δεν θα εξημερωθεί ποτε του ειναι κουραφέξαλα. Έχεις όλα τα χρονια μπροστά σου να γίνετε πολύ πολύ καλά φιλαράκια. Ασχολία θέλουν και σεβασμό στη φύση τους. Είναι έξυπνα ζωντανά το εισπράττουν και σου ανοίγουν το κόσμο τους αργά η γρήγορα εξαρτάται απο εσένα και τη διάθεση Σου να ασχοληθείς να διαβασεις να παρατηρήσεις και να μάθεις.

Για το Συγκεκριμένο πουλακι που έχεις εκεί τώρα ειναι στενόχωρο πολύ πραγματικά να του κλωτσησεις έτσι την τύχη που
Είχε να το πάρεις εσυ αυτο το πουλακι….εχεις τέτοια αγάπη για τα ζωντανά σου πάει η καρδιά να το επιστρέψεις πίσω σε ενα πεζοδρομιο να το πειράζει ο καθένας; Έχεις ήδη μια καταπληκτική σχέση με ενα πουλακι θα εχεις πολλά Χρόνια να ασχοληθείς με τον λευκο αυτο κύριο δε σου λείπει η επαφή και η απόλυτη
Εμπιστοσύνη με ενα πτηνό την εχεις ήδη :)

Τελος, αν η απόφαση σου ειναι αμετάκλητη και εχεις αποφασίσει για Μακάο, δες τους Scarlett... Καταπληκτικά Πουλιά προσωπικοτητες ήρεμα ήπια ήσυχα (καμία σχέση με οποιονδήποτε αλλο Μακάο) πανέμορφα αλλά και πολύ πολύ σπάνια ☺️
 
@thunderfck καλημέρα και ευχαριστώ για το υπέροχο μήνυμα.... Άκου να δεις τι συμβαίνει, τον πήγα χτες βράδυ πίσω και μου επέστρεψαν τα χρήματα....

Το κουλό της υπόθεσης είναι ότι με το που μπήκε στο αμάξι του καλοαρεσε και ήταν χαρούμενος, το χτυπούσε ο αέρας κ ήταν πιο δεκτικός σε άγγιγμα.... Αυτό εμένα μου έδειξε ότι το χάρηκε που βγήκε από το δωμάτιο, κάτι όμως που δεν είναι εφικτό, ένα θα σου πω..... Το τι χαρά έκανε με το που πήγε στο πεζοδρόμιο του μαγαζιού..... Απίστευτη απλά....τον φιλούσε κ η κοπέλα που τον είχε εκεί, βέβαια την άρπαξε στο δάχτυλο και λέω, έλεος

Εννοείται πως λυπήθηκα πάρα πολύ αλλά τι να κάνω, αισθάνθηκα ότι δεν θα περνούσα ούτε εγώ καλά ούτε το πουλί.... Μου έκανε τρελές επιθέσεις απέξω από το κλουβί και καθόταν συνέχεια ακίνητος και απλά παρατηρούσε ένα μικρό δωμάτιο 9 τετραγωνικών.
Εμένα αυτό με στεναχώρησε πάρα πολύ γιατί δεν μου έδινε τη δυνατότητα αν θες να χρησιμοποιήσω τη λέξη να το ελευθερώσω σε ένα μεγαλύτερο χώρο και να μπορέσω να ασχοληθώ μαζί του ακόμα περισσότερο, μπορεί να ήθελε και έξι μήνες όλη αυτη εξημερώση που δυστυχώς δεν έχω τέτοιου είδους αντοχές, άλλωστε για αυτό έδωσε 2600 για να γλιτώσω όλο αυτό.

Την έχω πατήσει με πορτ Λίνκολν στο παρελθόν, το μόνο που κέρδισα από όλο αυτό ήτανε μία πίκρα στο να μπαίνω στο δωμάτιο κάθε μέρα και να μου φοβάται όλο και περισσότερο, παρόλο που καθόμουνα μπροστά στον υπολογιστή και έπαιζα και αυτό ήταν δίπλα μου και με κοιτούσε, αντί να με συνηθίσει αυτό έγινε όλο και πιο πολύ τρομαγμένο... Οπότε είπα να μην το ξανακάνω αυτό το κακό ούτε στο ζωντανό ούτε σε μένα..

Το μασκοφόρο που έχω στο σπίτι το έχω τρεις μήνες και είναι δύο χρόνων αλλά είναι τρελό ζωντανο, κάνουμε σχεδόν τα πάντα μαζί σκέψου.

Δεν νομίζω να υπάρχει τώρα ζήλια μεταξύ τους όταν μπορώ να ασχοληθώ και με τα δύο ή τουλάχιστον θέλω να ελπίζω άλλωστε είμαστε και δύο άτομα στο σπίτι και τα αγαπάμε και οι δύο τα ζωντανά πολύ, και τα σκυλιά και το πουλί.

Τώρα όσο για τη διάρκεια της ζωής του αυτό νομίζω ότι είναι κάτι το οποίο δεν μπορεί κάποιος να κάνει κάτι, καλά να είμαστε για τα επόμενα 10 20 χρόνια και βλέπουμε...

Scarlet macaw τον είδα και είναι φανταστικός αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πού μπορώ να βρω ένα τέτοιο πλάσμα και πόσο μπορεί να κοστίζει.... Οπότε θα αρκεστώ στο blue gold ο οποίος είναι πολύ όμορφος και αυτός.

Θα μου το δώσει τεσσάρων μηνών μόλις θα έχει απογαλακτιστεί, φαντάζομαι όπως μου λέει και ο άνθρωπος θα είναι μου λέει πάρα πολύ εύκολο μου λένε τον κουμαντάρεις, μωρό θα είναι θα μάθει τις συνήθειές μου θα μάθω και εγώ τις δικές του και κάπως έτσι φαντάζομαι θα κυλήσει η ζωή μας.
Η μόνη προϋπόθεση που μου είπε είναι ότι δεν χρειαστεί 48 ώρες μόνο, για να ηρεμήσει και αν δεν είναι ακριβώς αυτό που θέλω να του το επιστρέψω, αλλά μου εγγυάται ότι θα είναι ακριβώς αυτό το πράγμα θα βάζω το χέρι μέσα στο κλουβί και θα με αφήνει να τον πιάσω και να έρχεται πάνω στο χέρι μου.
Μίλησα και χθες το βράδυ σε ένα τηλέφωνο που είχα με ένα παιδί από δω μέσα και μου είπε ότι έχει παραγγείλει από τον ίδιο εκτροφέα και του πήγε ο ζακό έτσι ακριβώς όπως μου το περιέγραψε ήσυχο τον άγγιξε τη δεύτερη μέρα και είναι μαζί χρόνια και περνάνε πολύ όμορφα και οι δύο.
Οπότε και εγώ πρώτη Αυγούστου περιμένω το δικό μου το παιδί στο σπίτι 🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰
 
@thunderfck αδίστακτος;;;; 😱😱😱 Τι εννοείς;;;;; Πες μου σε παρακαλώ 😱😱😱
Τα δίνει μου είπε μόλις μπορούν να τραφούν μόνα τους.... Βέβαια με ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ να κάνω τη "μάνα" αν θέλει κ άλλη κρέμα κλπ κλπ, νομίζω ότι το δέσιμο τότε θα είναι πιο ισχυρό, αν κάνω λάθος διόρθωσε με.... Βάση λογικης (δικής μου 😅😅)
 
Συγνώμη αν καθυστερώ στις απαντήσεις μου αλλα βρίσκομαι εκτός Ελλάδος και με λίγο ελεύθερο χρόνο......
... Γιατί όμως αυτή η ερώτηση;
Η ερώτηση μου έγινε για τους λόγους που ανέφερε ο @ianos και για πολούς άλλους, που θα μπορούσαν να επιρεάσουν την ζωή ενός ταϊσμένου στο χέρι πουλιού.
Τα οποία δυστυχώς βγάζουν πολλά προβλήματα στην εξέλιξη της ζωής τους.
Η κατάληξη λοιπόν είναι πως....
Βρίσκεσαι σε κατάσταση και συνθήκες ζωής ν'αναλάβεις ένα πουλί με πολλές απαιτήσεις.
Η κονούρα σου είναι μικρή σε ηλικία και με γενική τάση άλλης συμπεριφοράς σε σχέση με το cockatoo.
Το οποίο είναι άγριο, αλλά εξοικειωμένο με ανθρώπους έστω κι βρίσκεται μέσα σε κλουβί.
Η αμαζόνα που έχω πχ ήταν πλήρως εξοικειωμένη με τους ανθρώπους, ταισμένη από γονείς και τον *φροντιστή της, ότι καλύτερο δηλ (*ο "άλλος" που ανέφερα πιο πάνω). Η ζωή της όμως άλλαξε, συν ότι το είδος της δεν είναι για χαδάκια. Αυτή τη στιγμή συμπεριφέρεται ως ένα άγριο πουλί, με το οποίο μπορώ να έχω αλληλεπίδραση μόνο όταν βρίσκεται μέσα στο κλουβί του....
Καταλήγω λοιπόν πως ένας άγριος εξοικειωμένος με ανθρώπους παπαγάλος 99% δεν θα βγάλει προβλήματα πχ μάδημα-κόψιμο φτερών (που το έζησα και είναι ψυχοφθόρο).
Η απόφαση είναι δική σου για το που θα καταλήξεις.
Πιστεύω πως θα φτάνατε μέχρι ενός σημείου επαφής με το cockatoo που έχεις.
Με έναν ταισμένο Macao τα πράγματα θα είναι αλλιώς στην μεταξύ σας σχέση αλλά....
Η παραμικρή αλλαγή που μπορεί να προκύψει και ν' αλλάξει (εκ των αρχικών συνηθειών ) τη σχέση σας μπορει να σε οδηγήσει στον κυκεώνα νέων αναγκών όπως γιατροί, φάρμακα (με ότι αυτά συνεπάγονται) συν τελευταίο και κύριο το συναισθηματικό σου "κομμάτι" πχ και μόνο το ν' αντικρίζεις ένα απογυμνωμένο ίσως και ματωμένο πουλί , αισθανόμενος πως έχεις αποκλειστικά την ευθύνη ή ακόμα χειρότερα (όπως η δική μου περίπτωση) να μην βρίσκεις αιτία γιατί συνέβησαν όλα αυτά και οι γιατροί να καταλήγουν "στις ορμόνες" κάτι όμως που δεν αναφέρεται να παθαίνουν πουλιά που έχουν ταϊστεί από τους γονείς τους....
Καλή τύχη σε ότι τελικά αποφασίσεις🙂
 
Δεν πειράζει που αργείς να απαντήσεις για όνομα του Θεού δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Το κοκατου πιστεύω ότι πήγε εκεί που έπρεπε ξανά και να το πάρει κάποιος άνθρωπος ο οποίος θα τον θέλει μόνο για διακοσμητικό στοιχείο χωρίς να θέλει να έχει κάποια άμεση επαφή μαζί του.

Τώρα όσο για τον Μακάο που θα είναι στο χέρι ταϊσμένος και μωρό, θα τα βρούμε καλά, θέλω να πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν μένει κάποιες εβδομάδες το χρόνο με την κολλητή μου, αλλά και αυτές θα είναι αραιές έτσι; δεν θα είναι συνεχόμενες...

Τώρα αν υπάρξει κάποια δραματική αλλαγή στη ζωή μου προς το κακό είναι κάτι το οποίο κανένας δε μπορεί να το προβλέψει φαντάζομαι για τον εαυτό του.
 
@kostasp17343 υπάρχει ένα θέμα που έχει ανοίξει ένας τυπάκος λίγες μέρες πίσω και γράφονται πολλά εκεί ☺️
Ο τίτλος του είναι ο εξής:
Έχουν αδύναμο ανοσοποιητικό τα πουλιά που μεγαλώνουν με κρέμα; Αν μπορεις, Διάβασε το όταν βρεις χρονο :)

τα πρώτα χρόνια δεν υπάρχουν προβληματα όλα κυλούν όμορφα…. μετά ομως θα βγουν διαφορα… συμπεριφορες τις οποιες εάν στη γένεση τους δεν αντιμετωπιστούν άμεσα και σωστά θα γεννούν και αλλα προβληματα. Σου τονίζω ότι ο χρονος για τα ταισμενα στο χέρι ζωντανά κυλάει βραδυρυθμα.

4 μηνών μακαο ειναι εντελώς μωρακι. Σίγουρα θα ταιζεις με Κρεμα. Μην κηνυγησεις κάτι τέτοιο όσο όμορφο και εάν σου φαντάζει :)
 
Κακκως αγχώνεσαι… έχεις πολύ χρονο μπροστά σου να ενημερωθεις άρτια. Πουλιά τέτοια πουλιά ταισμενα με κρέμες υπάρχουν παρά παρά πολλά 🤪. Ταισμενα στους γονείς ειναι το πολύ σπανιο να βρεις. Τετοιο πουλακι θα παιδευτεις πολύ να βρεις. Ένας εκτροφεας που έχει μια γεννα 5-6-7-8 μικρά μακαο τα έχει όλα τραβήξει από τους γονεις από αυγά. Ειδικά στα Μακάο γίνεται παρτυ ξεφεύγει ο εκτροφεας όσο αστειο είναι στα μάτια μ αλλο τόσο θλιβερο.
Τα μακαο γεννούν πολλά αυγά όλα πιασμένα γονιμοποιημένα. Όμως η φύση έχει συγκεκριμένο προγραμμα. Γεννούν πολλά αυγά ζει μοναχα όμως ένα. Η διαφορα το πρώτο από το τελευταίο αυγό είναι τεράστια είναι προσχεδιασμένο να πεθάνουν ολα τα υπόλοιπα. Το έχει τραβήξει λοιπόν απο αυγα σίγουρα. Οι γονεις δεν έχουν ταΐσει καθόλου. Ε Άμα σου το δίνει και 4 μηνων…

Τέλος, ένα πρόβλημα σε ένα πουλί που σκάει στα χερια ενός φροντιστή είναι εντελώς άδικο εκεινος να ρίχνει τις ευθύνες πάνω του. Τα πιο σημαντικά λάθη γίνονται στα χερια του εκτροφεα. ένα αρσενικό πουλί σε οποιοδήποτε ειδος είναι πολύ περισσότερο αναπτυγμένο το αίσθημα της «κυριαρχιας» πολύ πιο δυνατό πολυ πιο πεισματάρικο πολυ πιο δύσκολο πουλί από ενα θηλυκό. Ταϊσμένο με κρεμες ψαλιδισμένο και αρσενικό, είναι συνδυασμός μεγαλης Ταλαιπωρίας αμφοτέρων.
 
Back
Top