Φροντίδα Αγόρασα ένα Cockatoo, θα εξεικοιωθεί μαζί μου;

@thunderfck το θέμα είναι ότι έχει μόνο δύο Μακάο δεν έχει μάλλον μεγάλη γέννα οπότε θέλω να πιστεύω ότι πέφτεις έξω πάνω σε αυτό το κομμάτι, για το δικό μου το καλό 😅😅😅

Ένα παλικάρι άλλο από δω μέσα που έχει πάρει ένα Ζάκο μου είπε πάντως ότι του έχει βγει άψογο

Διάβασα λίγο και αυτό που λες το άρθρο για το αδύναμο ανοσοποιητικό αλλά από ότι κατάλαβα η αλήθεια κρύβεται κάπου στη μέση, και αυτός προφανώς δεν θα θέλει να χάσει πελάτες οπότε θα κάνει τα αδύνατα δυνατά αλλά μπορεί κιόλας να γίνεται και αυτό το λεγόμενο co-parenting πω πω δεν καταλαβαίνω είναι το ιδανικό.

Νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο αν είναι αυτό να είναι μεγαλωμένα από γονείς και από χέρι ταυτόχρονα σαν συμπλήρωμα.

Βέβαια να σου πω και τη πικρή μου αλήθεια πιστεύω ότι όλα είναι θέμα τύχης, δεν ξέρω αν συμφωνείς αλλά όλα σε αυτή τη ζωή νομίζω ότι είναι θέμα τύχης
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εγώ πάντως δεν θα τολμούσα να αγοράσω ένα ζωντανό του οποίου το προσδόκιμο ζωής τη δεδομένη στιγμή είναι κατά πολύ από όσο μου απομένει (έστω με τις στατιστικές), χωρίς εκ των προτέρων να έχω σχέδιο συνέχειας για το ζώο, δλδ τουλάχιστον δύο άτομα εν ζωή και σε νεαρότερη ηλικία για να το φροντίσουν. Όσο μακάβριο κι αν ακούγεται, το έχω σκεφτεί πολλές φορές. Οπότε θα σε συμβούλευα μέχρι να απογαλακτιστεί το πουλάκι, να έχεις κάνει την έρευνα και τις συμφωνίες σου με οπωσδήποτε δύο νεαρά άτομα
Τώρα όσο για τη διάρκεια της ζωής του αυτό νομίζω ότι είναι κάτι το οποίο δεν μπορεί κάποιος να κάνει κάτι, καλά να είμαστε για τα επόμενα 10 20 χρόνια και βλέπουμε...
(ένα Μακάο ζει 100-120 χρόνια)
 
@ianos μόνο η σχέση μου είναι 12 χρόνια μικρότερη, 29 δηλαδή, πόσο πιο κάτω δεν γίνεται 🤡🤡

Μωρέ να είμαστε καλά για τα επόμενα 30 χρόνια και το βρίσκουμε, καταλαβαίνω όμως τι λες πολύ καλά.

Βέβαια δεν σου κρύβω ότι δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα, έχω βρει άρθρα ότι λένε ότι ζούνε τριάντα τριάντα κάτι, 60+ κάπου λίγο το έχω χάσει σε αυτό το κομμάτι
 
ενός ταϊσμένου στο χέρι πουλιού.
Τα οποία δυστυχώς βγάζουν πολλά προβλήματα στην εξέλιξη της ζωής τους.
τα πρώτα χρόνια δεν υπάρχουν προβληματα όλα κυλούν όμορφα…. μετά ομως θα βγουν διαφορα… συμπεριφορες τις οποιες εάν στη γένεση τους δεν αντιμετωπιστούν άμεσα και σωστά θα γεννούν και αλλα προβληματα
Δηλαδή είναι καλύτερα να πάρει ένα άγριο παπαγάλο;
Κανένας δεν μπορεί να προβλέψει την εξέλιξη και την συμπεριφορά ενός παπαγάλου είτε είναι άγριος ή ταϊσμένος στο χέρι, ή ταϊσμένος από τους γονείς του, είτε όλα αυτά μαζί.

Δεν είναι απόλυτο ότι όλοι οι παπαγάλοι που είναι ταϊσμένοι στο χέρι θα μαδηθούν, ή θα αναπτύξουν αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά κατά την ενηλικίωση τους.
Εφόσον υπάρχει σωστή φροντίδα και καθημερινή αλληλεπίδραση θεωρώ ότι όλα θα κυλήσουν ομαλά.
Και για να μην κατηγορούμε άδικα τον συγκεκριμένο εκτροφέα, τα macaw όπως και όλα τα πουλάκια τα δίνει όταν
μπορούν να τραφούν μόνα τους.
Το τεσσάρων μηνών είναι λίγο σχετικό.
 
@Vada καλημέρα

Νομίζω ότι είναι αυτό που είπα και εγώ πριν ότι όλα είναι θέμα τύχης

Άλλωστε γιατί να μη σκεφτούμε λίγο θετικά, και με την κατάλληλη αγάπη, φροντίδα και καλό περιβάλλον όλα γίνονται

Και η συμπεριφορά σίγουρα είναι απρόβλεπτη αλλά θα έχει να κάνει κ με το περιβάλλον που ζει κ τις αλληλεπιδράσεις
 
@φιλομαθης οπότε καταλήγουμε σε αυτό που είπα πιο πριν 30 με 60 χρόνια με μέσο όρο ζωής τα 48 σε αιχμαλωσία

Εντάξει τώρα αν θα φτάσω τα 85 88 όλα θέμα τύχης είναι όπως έχω αναφέρει ξανά
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
@kostasp17343 δυστυχως δε συμφωνώ με το θέμα τύχης 🤪… δικη μ άποψη όμως…

@Vada Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει καποιο συναισθηματικό δεσιμο δικό σου με τον εκτροφεα που αναφέρεσαι, όμως ούτε αναφέρομαι ούτε κατηγορώ τον συγκεκριμένο εκτροφεα. Αν σου τον έθιξα συγχωρεσε με, Πιο συγκεκριμένα ομως οι εκτροφεις των μεγάλων παπαγάλων που διατηρούν επιχείρηση και ζουν από αυτο, ολοι τις ίδιες πρακτικές έχουν και ακολουθουν και δε συμφωνώ. Απλά αυτο ☺️
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Fyi το εστειλα.
Δεν ειμαι κατοχος macaw ουτε καν παπαγαλου.
Η αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι θεμα τυχης ολα. η διαβιωση ενος τετοιου παπαγαλου σε αιχμαλωσια θα εξαρταται απο παρα πολλες μεταβλητες
genetics, διατροφη εκγυμναση(ποσο θα πεταει και που) υγιεεινη κλπ κλπ. Προφανως δεν μπορει κανεις να προδιαγραψει τον χαρακτηρα αν και αυτο ισως ειναι βεβαια και genetics που ισως δεν γνωριζεις περα απο τους γονεις του.
 
θεμα τυχης σε αλλο αναφερομουν, εννοειτε πως η βασικοτερη αιτια θανατου ειναι το φαγητο και ο χωρος του κλουβιου, ειναι αυτονοητα αυτα.

να πω την αληθεια, το μονο που με απασχολει εινια το που θα πεταει.....μεσα σε ενα σπιτι ειναι αδυνατον.... τωρα εξω καποιος τροπος θα υπαρχει λογικα..............
 
Σε ότι γράφτηκε ως απάντη συμφωνώ απόλυτα.
.......τα πρώτα χρόνια δεν υπάρχουν προβληματα όλα κυλούν όμορφα…. μετά ομως θα βγουν διαφορα…
Δώσε μεγάλη προσοχή στο θέμα της ενηλικίωσης γενικά όποιου είδους αναζητήσεις διότι από εκεί και μετά "αρχίζουν τα όργανα"!! (αναφέρθηκαν πιο πάνω).
Συν πράγματα "αστεία" τόσο απλά που μπορεί να μην σου περνούν καν από το μυαλό, όσο κι αν παρακολουθείς τις αντιδράσεις και τις συμπεριφορές του.
Όσο κι αν έχει την καλή διάθεση να σε συμβουλεύσει κάποιος, δεν μπορεί να έχει την φαντασία, του τι μπορει να προκείψει στην δική σας καθημερινότητα για να σου δώσει να καταλάβεις το πόσο ανάγκη για παρατήρηση αλλά και "σωστή" εκ μέρους σου αντιμετώπιση στις ενδείξεις ενός ταισμένου παπαγάλου ανεξαρτήτου του μεγέθους του.

Εκτός του ότι 4 μηνών είναι ένα βρεφάκι....
 
@Sissy η ενηλικίωση αν δε κανω λάθος ειναι στα 3-6 χρόνια, θα εχω περισσοτερη εμπειρια και αντιληψη πανω του

ειναι σαν τη μανα, δε ξερει οτι μπορει να γινει μανα μεχρι να γεννησει, κανεις δε γεννηθηκε μαθημενος εννοω, στη πορεια μαθαινοντε ολα, με καλη διαθεση και υπομονη
 
Για να χαλαρώσουμε λίγο την σοβαρότατη συζήτηση μας συμφωνώ κι επαυξάνω με αυτά που έγραψες Γιάννη @iannos....
Εγώ πάντως δεν θα τολμούσα να αγοράσω ένα ζωντανό του οποίου το προσδόκιμο ζωής τη δεδομένη στιγμή είναι κατά πολύ από όσο μου απομένει (έστω με τις στατιστικές), χωρίς εκ των προτέρων να έχω σχέδιο συνέχειας για το ζώο, δλδ τουλάχιστον δύο άτομα εν ζωή και σε νεαρότερη ηλικία για να το φροντίσουν. Όσο μακάβριο κι αν ακούγεται, το έχω σκεφτεί πολλές φορές. Οπότε θα σε συμβούλευα μέχρι να απογαλακτιστεί το πουλάκι, να έχεις κάνει την έρευνα και τις συμφωνίες σου με οπωσδήποτε δύο νεαρά άτομα
🤪Εγώ έταξα κι ένα δυάρι επιπλέον στους νόμιμους κληρονόμους, αλλά κανείς τους δεν συγκινήθηκε (αλήθεια λέω!)🤣🤣🤣Πρέπει να το τάξω και αλλούύ μου φαίνεται
 
@Sissy Ε όχι μωρέ παραθέτουμε εδώ πέρα μόνο κάποιες απόψεις που έχει ο καθένας

Βέβαια ψάχνω εδώ και αρκετή ώρα τι μπορεί να φάει ένας Μακάο και τι όχι

Υπάρχουν συγκρούσεις για τα πέλλετ και για τους σπορους, τι είναι καλύτερα από τα δύο, αλλά αυτό βέβαια που είναι πάντα αξεπέραστο είναι τα φρέσκα λαχανικά και κάποια φρούτα με κάποιους περιορισμούς και κάποια απαγορευμένα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@kostasp17343 αυστηρή η διαφωνία μ εδώ 😌😌😌
Μέχρι να μάθει η «μάνα» θα κάνει αμέτρητα λάθη κάτι που στη φύση τους οι φυσικοί γονείς δεν θα έκαναν ούτε ένα. Με λάθη που επιμένω ξεκινούν από τον εκτροφεα και λαθη από τη «μάνα» μετά ώσπου να μάθει και η μανα δύσκολη η ανατροπή μετά. Αναζήτησε κατόχους Μακάο δέκα χρόνια και μπρος. Εκείνων η εμπειρία και οι συμβουλες θα είναι χρυσάφι για εσένα…. Τον δικό μ τον έδωσα για ζευγάρωμα μια και του βρήκα μια ωραιότατη νύφη.. και ζει μια πολύ ωραία ζωή :) οι κραυγες του δεν αντέχονταν ειλικρινά. Φωνάζουν παρά παρά πολυ και προκαλούσαν ιδιαίτερη ενόχληση στο κορίτσι μ. Ήταν μονόδρομος δεν τον ήθελε το κορίτσι (ούτε και το αγόρι της) καθόλου όμως
 
@thunderfck έτσι όπως το θέτεις δεν έχεις καθόλου άδικο

Βέβαια για τις φωνές έχω μάθει και για αυτό τρόπο αντιμετώπισης, για να σε προλάβω δεν τον καλύπτεις με κάτι για να κοιμηθεί ή να τον σκοτεινιάζεις
 
4 μηνών τα δίνει τα Μακάο; 😳😳😳😳😳
αδίστακτος ο τύπος

@Vada Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει καποιο συναισθηματικό δεσιμο δικό σου με τον εκτροφεα που αναφέρεσαι, όμως ούτε αναφέρομαι ούτε κατηγορώ τον συγκεκριμένο εκτροφεα.
@thunderfck
Δεν υπάρχει κανενός τύπου δέσιμο με τον συγκεκριμένο εκτροφέα, ούτε συναισθηματικό ούτε οτιδήποτε άλλο.😊
Απλά γράφω αυτά που γνωρίζω, από προσωπική εμπειρία, και από γνώμες ανθρώπων που έχουν πάρει παπαγάλο από το συγκεκριμένο εκτροφείο.
Εάν εσύ έχεις να προτείνεις στο Κώστα κάποιον καλύτερο που να δίνει ήρεμα πουλάκια, που δεν πρόκειται να μαδηθούν και να αναπτύξουν αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά όταν ενηλικιωθούν ευχαρίστως μπορείς να το κάνεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Vada ναι θα παρακαλούσα αν υπάρχει εναλλακτική λύση εκτροφέα, να την ακούσω ευχαρίστως
 
@kostasp17343 σου έγραψα για τους scarlet μια και έχω εμπειρία μοναχα με B&G. Υπάρχει λόγος που είναι επο τους «φθηνότερους» του είδους.
Τωρα τετοιες πρακτικες να σκεπαζει καποιος με σεντόνια ένα Πτηνό στο Κλουβί- φασαρία στο σπίτι δεν Είμαι ούτε εκεί σύμφωνος. Απεναντιας 😌😌😌 Στη Θεσσαλονίκη μιλούσα κάποτε μέ έναν εκτροφεα. Πίσω τότε ήθελα ζευγάρι Μου ελεγε κάτι παλαβά νούμερα για τους σκαρλετ. Αλλά υπάρχουν. Σωτηρησ Λέγεται.
αυτά τα πουλιά Είναι πραγματικά σαν να έχεις έναν τεράστιο ζακο. Καταπληκτικά πουλιά πολύ όμορφη ήπια συμπεριφορά ενώ ταυτόχρονα
είναι Μακάο 😳.
 
@thunderfck σε καμία περίπτωση σκέπασμα το κλουβί, εκτός και αν είναι κάτι εξαιρετικό τραγικό

Αλλά μου είπανε τρόπο για αυτό το πράγμα για τις φωνές δηλαδή

Έχουμε περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό το Σωτήρη που είπες;;;
 
Back
Top