Γενικά Αγόρασα ενα ζακο 7 μηνων και με φοβαται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης asester
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

asester

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2008
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Μόλις αγόρασα ενα ζακο 7 μηνων
Στο μαγαζι ηταν ηρεμος. Καθησε στο χερι μου.
Τωρα 2 μέρες στο σπιτι παρολο που του μιλαω και ασχολοθμαι πολυ μαζί του με φοβαται. Μάλιστα μου εδωσε κ μια δυνατή δαγκωματια.
Τον πληρωσα 1500 ευρω σαν ήρεμο τάχα.
Τι να κανω;
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Μόλις αγόρασα ενα ζακο 7 μηνων
Στο μαγαζι ηταν ηρεμος. Καθησε στο χερι μου.
Τωρα 2 μέρες στο σπιτι παρολο που του μιλαω και ασχολοθμαι πολυ μαζί του με φοβαται. Μάλιστα μου εδωσε κ μια δυνατή δαγκωματια.
Τον πληρωσα 1500 ευρω σαν ήρεμο τάχα.
Τι να κανω;

:Dκαντε υπομονή και ο ουρανός θα γινει πιο γαλανος!
υπομονηηη!
 
ΜΟΛΙΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΖΑΚΟ

Καλησπερα σε ολους
Ειμαι νέος στην παρεα σας και θέλω να εκφράσω τα συγχαρητηρια μου.
Μολις αγόρασα ενα ΖΑΚΟ παπαγαλο απο καταστημα της Αθηνας στην τιμη 1500 ευρω. Ειναι ηλικιας 7 μηνων και στο μαγαζι ηταν ηρεμος τοσο ποθ τον κρατησα στο χερι μου.
Τωρα ομως και 2 μερες στο σπιτι μου ειναι αγριος καί δαγκωνει. Καθεται ακινητοσ κ τρωει λιγο.Ασχολουμαι πολυ μαζι του κ ειμαι πολυ στεναχωρημένος. Που οφείλεται αυτή η αλλαγή συμπεριφορας;
 
Φιλε asester ξεχασα επισης να σου πω ποσο σημαντικα ειναι τα παιχνιδια στη ζωη των παπαγαλων. Να του αγορασεις παιχνιδια για πουλια και να του τα αλλαζεις κυκλικα για να μην βαριεται οταν μενει μονος του. Ετσι αποτρεπεις ασχημες συμπεριφορες οπως το να μαδανε τα φτερα τους. Μην ανησυχεις που ειναι μαζεμενος ακομη. Τον εχεις πολυ λιγο. Οι γκρι παπαγαλοι ειναι επιφυλακτικα πουλια γενικα και θελουν το χρονο τους. Υπομονη και θα τα πατε καλα πιστευω. Σου εγραψα και στο αλλο ποστ σου το πρωτο που εγραψες καπου αλλου, δεν ξερω αν το ειδες... :)
 
Σε ευχαριστω πολυ.
Απλα ειμαι λίγο ανυπομονος και απογοητευτικα απο την αρχική εικονα στο μαγαζι με αυτη στο σπιτι μου. Ομως φιλε μου με δαγκωσε πολυ δυνατα (μεχρισ αιματος!) και φοβαμαι κ για καμια ασθενεια δεδιομενου οτι δεν μου εδωσαν χαρτια απο το μαγαζι
 
αντιτετανικο εμβόλιο εβαλεες; λολλλ!

και εμενα τα πουλάκια μου ήταν ήρεμα στο πετσχιοπ..όταν τα έφερα σπιτι επδ ΄ταν σε διαφορετικό περιβάλλον φοβοντουσαν τωρα με συνηθίσαναι! Λεμε τψρα
 
Μη φοβασαι! Δεν θα παθεις τιποτα... Καταλαβαινω πως δαγκωνουν οι παπαγαλοι!:D Απλα μην τον ζοριζεις πολυ, δωστου λιγο χρονο να προσαρμοστει! Βεβαια κακως που δεν ζητησεις χαρτια του πουλιου... Αν τα ζητησεις τωρα γιατι να μη σου τα δωσουν;
 
asester καταλαβαινω οτι θα απογοητευτηκες ετσι οπως τον ειδες φοβισμενο, αλλα οπως σου λενε κ τα παιδια..υπομονη! Στο μαγαζι απο το οποιο τον πηρες ειχες συνηθισει το περιβαλλον και ηταν ανετος. Τωρα τον μετεφερες σπιτι σου, εσυ ενα νεο προσωπο κ λογικο ειναι να ειναι τρομοκρατημενος. Ηρεμησε κ εσυ κ δωστου χρονο να εξοικειωθει με εσενα κ το νεο του σπιτι. Κ θα δεις οτι εαν μερα με την μερα του μ ιλας κ τον φροντιζεις, χωρις ομως να τον πιεζεις.. Θα σε συνηθισει κ θα σε αγαπησει κ εφοσον μας λες οτι ειναι κ ηρεμοσ-εξημερωμενος, θα δεις οτι κ θα σε αφησει να τον χαιδεψεις κ γενικα να τον περιποιηθεις. Απλως απο τωρα ειναι νωρις κ μαλλον δε σε εμπιστευεται τοσο γιαυτο κ σε δαγκωσε.
Επισης οπως λεει κ ο Ανεστης αν μπορεις πηγαινε παλι στο μαγαζι το οποιο στον πουλησε κ ζητα τα χαρτια του, για να εισαι καλυμενος γι αολα(αναμεσα στα οποια κ για τυχον εμβολια κτλ). 😉
 
Δυστυχως χαρτια δεν εχουν μου λένε. Και ειναι μεγαλο καταστημα στην Αθηνας στο κεντρο. Ο παπαγαλος ειναι 2 μέρεσ νηστικος. Μηπως κινδυνεύει;
 
και βεβαια κινδυνευει βαλτου επειγοντος φαγητο μπορει να ειναι αυτος ο λογος που δεν καθετε ηρεμος και ειναι επιθετικος αμα δεν ειναι αυτος ο λογος τοτε θελει υπομονη και να του δινεις ωραιες λιχουδιες και να του μιλας οσο για το καταστημα που τον αγορασες ειναι ενα απο τα πιο χαλια μαγαζια παρολο την πελατια που εχει οποτε πηρα ζωο απο εκει ηταν ελατοματικο η θα τους ελεγα θηλυκο και θα ηταν αρσενικο η το αντιθετο η θα ηταν χτυπημενο ελπιζω ο παπαγαλος που αγορασες να ειναι εξερεση.
 
Του εχω φαγητο κ απο το χερι μου δεν παιρνει δυστυχως. Απλα το τσιμπαει κ μετα το πεταει. Τι λιχουδιες εννοεις; Παντως σήμερα με τα πολλα γλυκόλογα εσκυψε κ μου εδωσε το κεφαλακι του να το χαιδεψω
 
για να ειναι 2 μερες νηστικος ειναι στρεσαρισμενος απο την αλλαγη περιβαλλοντος γιαυτο και αυτη η συμπεριφορα με τα τσιμπιματα.
βασικα να ξερεις αλλα να εισαι και ψυχραιμος ωστε να το εφαρμοσεις, οταν σου πιασει κανα δαχτυλο με το ραμφος, οσο και να πονας,ΜΗΝ ΤΟ ΤΡΑΒΙΨΕΙΣ γιατι ετσι θα παθεις μεγαλυτερη ζημια. Μιλα του πες κατι με ηρεμη φωνη ωστε να σε αφησει.
αμα φωναξεις η νευριασεις θα στο σφιξει περισσοτερο. Να το θυμασαι αυτο.

ακομα δεν εχει φαει; Αν ειναι ετσι αφηστε τον λιγο στη ησυχια του, μην πατε κοντα στο κλουβι μην κανετε πολυ φασαρια και γενικα μην τον πολυζοριζετε να συνηθισει τις νεες συνθηκες.
 
Φιλε asester εαν δεν εχει φαει ακομη πρεπει σημερα(επειδη ειναι Σαββατο) να πας να αγορασεις μια κρεμα ταισματος για παπαγαλους και να τον ταισεις με το χερι και συριγγα για να τον βοηθησεις να παρει τα πανω του, ειναι πολυ καλη τροφη. Προφανως τον εχει επηρεασει πολυ η αλλαγη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΑΓΕ ΑΡΚΕΤΑ
ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ. ΜΕ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΚΟΝΤΑ ΕΝΩ ΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΑΦΗΣΕ Κ ΤΟΥ ΧΑΙΔΕΨΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΞΥΝΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ
 
Ευτυχως φιλε μου που εφαγε! 2 μερες νηστικος ειναι πολυ! Και ειναι και μικρο πουλι... Τι τον ταιζεις; μη σε ανησυχει που ειναι απομακρος... Δωστου λιγο χρονο! Να τον εχεις διπλα σου συνεχεια αν μπορεις να του κανεις παρεα ως εκει που σε δεχεται. Οι παπαγαλοι ειναι ζωα που ζουνε με συντροφια και δενονται ετσι. Το οτι σε αφησε και του εξυσες το κεφαλακι ειναι πολυ καλο και μεγαλο βημα! Ολα θα πανε καλα! Τι εννοεις ξυνεται; Καθαριζει τα φτερα με το ραμφος μηπως; 😕
 
ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ ΑΝΑΜΙΚΤΗ ΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ PET CITY. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΞΥΣΙΜΟ ΞΥΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΣΥΝΗΘΩΣ.. ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΠΟΡΟΥΣ ΦΡΥΓΑΝΙΑ ΜΗΛΟ Κ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΕΙ
 
και κατι ακομη: γνωριζετε καποιον ειδικο στους παπαγάλους γιατρό εδω Αθηνα & Πειραιά;
 
το καλυτερο που μπορεις να του δωσεις οπως σου εγραψα και σε αλλο ποστ ειναι τροφη σε pellets. Ειναι κατασκευασμενη για τους μεγαλους παπαγαλους αναλογα με τις αναγκες του καθε ειδους. Οι σποροι δεν ειναι καλη και σωστη τροφη. Ρωτα και τον κτηνιατρο.

Πελετς μπορεις να βρεις εδω... Πεμπτη σειρα το δευτερο. ornitalia.gr/index.php?act=viewCat&catId=23

επισης και σε μια αλλη σελιδα που ειχανε βαλει καποια παιδια δε θυμαμαι που, τα Νutribird, νομιζω λεγονται, οπως και τα kaytee σε πετ σοπ της Αθηνας. Ετσι θα εισαι σιγουρος οτι τρωει σωστα ο φιλος σου. Σιγα σιγα την αλλαγη μην τον στρεσσαρεις. Αν αποφασισεις να τα παρεις θα σου πω τον τροπο αν θελεις. Θα παρει απο το χερι σου απλα ειναι επιφυλακτικος ακομη. Ειπαμε πανω απόλα υπομονη δεν θελει καθολου βιασυνη. Καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου αλλα μην τον πιεζεις να κανει πραγματα που δεν ειναι ετοιμος γιατι οπως ειδες αντιδρα και δαγκωνει και το τελευταιο που θελεις ειναι μια τετοια συμπεριφορα να γινει συνηθεια και μετα δυσκολα κοβεται.
 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΟΙΒΟ ΓΙΑ ΟΛΑ
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ Κ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ;
 
Back
Top