Γενικά Καινουργιος φιλος ζακο

γεια σας και παλι, συνεχιζωντας λοιπον την καλη μας σχεση ερχομαι να προσθεσω καποιεσ απωριες.. Του εχω βαλει παιχνιδια με τα οποια ομως δεν πολυασχολειτε☹ με συνεποια μετα να γινεται νευρικος.. Εχω παρατιρησει οτι τρελενεται οταν βρισκεται κοντα σε ξιλαρακια να τα δαγκωνει! Επεισης και σε πλαστικα ποτηρια.. Μπορω να του βαζω εκει που καθεται να ασχολειτε με αυτα η ειναι επικυνδινο;
 
Να του παρεις ξυλινα παιχνιδια. Εξασκει το ραμφος του ροκανιζοντας τα και συναμα ασχολειται. 😉
 
γεια σας και παλι, συνεχιζωντας λοιπον την καλη μας σχεση ερχομαι να προσθεσω καποιεσ απωριες.. Του εχω βαλει παιχνιδια με τα οποια ομως δεν πολυασχολειτε☹ με συνεποια μετα να γινεται νευρικος.. Εχω παρατιρησει οτι τρελενεται οταν βρισκεται κοντα σε ξιλαρακια να τα δαγκωνει! Επεισης και σε πλαστικα ποτηρια.. Μπορω να του βαζω εκει που καθεται να ασχολειτε με αυτα η ειναι επικυνδινο;

Τι είδους παιχνίδια του έχεις βάλει; Πλαστικά, ξύλινα;

Γενικά οι παπαγαλοι αρέσκονται να ραμφίζουν ξύλινα αντικείμενα γιατί ετσι διατηρούν σε καλή κατασταση το ράμφος τους όπως θα έκαναν και στην φύση. Μηπως να του αγόρασες ξύλινα παιχνίδια ή να τα έφτιαχνες εσυ; Υπάρχουν πολλές ιδέες στο φόρουμ. 😉
Τα πλαστικά ποτήρια τι είδους είναι; Αν ειναι απο αυτα της μια χρησεως καλύτερα να μην του δίνεις μιας και μπορεί να τραυματιστεί. Ποτήρια από σκληρό πλαστικό που δεν σπάνε είναι καλύτερα. Μπορείς να χρησιμοποίήσεις άφοβα παιδικά παιχνίδια, κουδουνίστρες, κρίκους, κυβάκια και να του φτιάξεις εναν μικρό παιχνιδότοπο. Ετσι θα απασχολέιται δημιουργικά και δεν θα είναι εκνευρισμένος.
 
δοκιμασε με καρυδια που να ταχεις ελαφρα σπασει.. Ο δικος μου μπορει να φαει ωρες ατελειωτες προσπαθβντας να τα ανοιξει..
 
σας ευχαρηστω για τις απαντησεις σας.. Τα παιχνιδια που του εχω ειναι με σκινακια και κρεμονται κατι ξυλινοι κυβοι και τετοια αλλα δεν ασχολειτε ενω αμα βρει κανενα ξυλο στο σπιτι κανει σας τρελος... Θα ψαξω να βρω ξυλινα και πλαστικα που να μην μπορει να τραυματιστει και θα δειξει..
 
Back
Top