Σκυλιά Αδέσποτα στα Ταταύλα

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Η Κωνσταντινούπολη ήταν πάντοτε η αγαπημένη μου πόλη. Και όταν ήρθα να ζήσω εδώ, είχα την τύχη να βρω σπίτι στην πιο ωραία γειτονιά, στα Ταταύλα 😍
Μια περιοχή με απλές, φτωχές οικογένειες, χριστιανικές εκκλησίες και πολλή πολλή αγάπη!
Εδώ έχουν όλοι ευθύνη για τα αδεσποτακια, και ο δήμος και οι κάτοικοι. Συναντάς γάτες και σκύλους που δεν σε φοβούνται, δεν φεύγουν όταν τα πλησιάζεις, δεν πεινάνε, δεν διψάνε. Κι επειδή κάθε καλοκαίρι αυτές οι ζωντανές ψυχουλες πεθαίνουν για λίγο νεράκι, είπα να σας δείξω μερικές εικόνες που θα έπρεπε να αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση για κάθε "πολιτισμένη-ευρωπαϊκή" χώρα.
Κάπως έτσι κοιμούνται τα σκυλάκια μας τον χειμώνα
IMG_20171111_102223__1561459489_21792.webp

IMG_20171111_095004__1561459529_16108.webp

IMG_20190201_110648_0__1561459157_54924.webp

Οι γατούλες στεγάζονται σε γατοπολυκατοικιες 😁

IMG_20190212_134126_2__1561459443_87828.webp

IMG_20180327_084802__1561460006_31165.webp

IMG_20190212_134329_7__1561459301_76579.webp

Ενώ κάποιες πιο τυχερές το καλοκαίρι απολαμβάνουν τον δικό του υπαίθριο καναπέ 😂

DSC_0082__1561460097_72837.webp

Τα σπιτάκια καθώς και τα μπωλ τους τα παρέχει ο δήμος και για να παρακινήσει τους κατοίκους γράφουν πάνω "το μπωλ από εμάς, το νερό από εσάς"!

DSC_0151__1561460054_76459.webp

Αυτός ο γλυκός παππούς μένει στον δρόμο μας. Από πέρσι κι επειδή είναι πια αρκετά ηλικιωμένος περνάει τους χειμερινούς μήνες μέσα στο διαμέρισμα μιας οικογένειας

DSC_0120__1561460144_63864.webp
 
Πόσο δύσκολο άραγε είναι να παραδειγματιστούν οι δήμοι της Ελλάδας που πράττουν ακριβώς τα αντίθετα πασχίζοντας να "εξαφανίσουν" και να "εξοντώσουν" τα αδέσποτα με καθε τρόπο; Πόσο δύσκολο να παραδειγματιστούμε εμείς και όχι μόνο να τα φροντίζουμε αλλά να μάθουμε να μη "γεννάμε" αδέσποτα;
 
Εδώ νομίζω πως πρέπει να συμπληρώσω και την αρνητική πλευρά. Εννέα στα δέκα αδέσποτα είναι παχύσαρκα. Τα ταΐζουν φαγητά, κροκέτες, κονσέρβες και οτιδήποτε μπορεί κανείς να φανταστεί. Η υπερβολική αγάπη τους δεν τους επιτρέπει να κατανοήσουν τα προβλήματα υγείας που μπορεί να προκαλέσουν σε αυτά τα ζώα. Και φυσικά δεν το κάνουν με κακή πρόθεση ή επειδή αδιαφορούν. Ακριβώς το ίδιο κάνουν και με τα παιδιά τους. Η νοοτροπία "τρώω πολύ, είναι παχύς, άρα είμαι γερος" είναι βαθιά ριζωμένη 😏
 
Εξαιρετική πρωτοβουλία και υπόδειγμα διαχείρισης των αδέσποτων. Ελπίζω να έχει προνοήσει ο δημος και να στειρώνει όλα τα αδέσποτα που σιτίζει, διαφορετικά η κατάσταση μπορεί να βγει εκτός ελέγχου, τόσο από τον αριθμό τους, όσο και από τα περιττώματα τους. Κι αυτά τα καημένα κάπου πρέπει να κάνουν την ανάγκη τους.
 
Εξαιρετική πρωτοβουλία και υπόδειγμα διαχείρισης των αδέσποτων. Ελπίζω να έχει προνοήσει ο δημος και να στειρώνει όλα τα αδέσποτα που σιτίζει, διαφορετικά η κατάσταση μπορεί να βγει εκτός ελέγχου, τόσο από τον αριθμό τους, όσο και από τα περιττώματα τους. Κι αυτά τα καημένα κάπου πρέπει να κάνουν την ανάγκη τους.
Συμφωνώ. Να πω πως είναι μια εξαιρετική αρχή, που μακάρι να τη βλέπαμε κι εδώ και επιπλέον δεν είναι κοστοβόρα και συμβάλλει και στην άνοδο του βιοτικού επιπέδου και των ζώων αλλά και της περιοχής γενικότερα. Τα καλαίσθητα σπιτάκια, τα μπολάκια, ο καθαρισμός που μπορεί να γίνει απο το δήμο είναι έτσι κι αλλιώς στα "προβλεπόμενα" καθήκοντα ενος δήμου. Η στείρωση θεωρώ ότι θα είναι εύκολη με τη συνεργασία κάποιας φιλοζωικής ομάδας και του δήμου.
Τα αποτελέσματα θα είναι παραπάνω από άμεσα. Ισως θα άξιζε να το σκεφτούμε κι εδώ.
 
Για όποιον θέλει και έχει χρόνο, προτείνω το παρακατω ντοκιμαντέρ:

Kedi -> (Τούρκικα η γάτα)

Εξαιρετικά ενδιαφέρον! Μπλέκει και πλέκει πολύ εύστοχα και με ευαισθησία την συνύπαρξη και την αλληλεπίδραση των ανθρώπων με τις γάτες της Κωνσταντινούπολης.
Εξαιρετική φωτογραφία, όμορφες ιστορίες ανθρώπων και ζώων.
 
Εξαιρετική πρωτοβουλία και υπόδειγμα διαχείρισης των αδέσποτων. Ελπίζω να έχει προνοήσει ο δημος και να στειρώνει όλα τα αδέσποτα που σιτίζει, διαφορετικά η κατάσταση μπορεί να βγει εκτός ελέγχου, τόσο από τον αριθμό τους, όσο και από τα περιττώματα τους. Κι αυτά τα καημένα κάπου πρέπει να κάνουν την ανάγκη τους.
Αδέσποτα σκυλάκια υπάρχουν ελάχιστα, όσα δηλαδή βλέπετε στις φωτογραφίες. Ο δήμος τα εμβολιαζει, κάτι που γίνεται σε ολόκληρη τη χώρα και όχι μόνο εδώ, επειδή υπάρχουν στις πόλεις της ανατολικής Τουρκιας κρούσματα λύσσας.
Τα σκυλάκια είναι στειρωμένα, δεν ξέρω με ποιανου την πρωτοβουλία στειρώθηκαν. Δεν είναι στειρωμένος μόνο ο παππουλης της τελευταίας φωτογραφίας που μένει στον δικό μου δρόμο, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει θηλυκό για να ζευγαρώσει.

Περιττώματα δεν βλέπεις πουθενά. Το κάθε σοκάκι έχει τον δικό του kapıcı, θυρωρό ας πούμε, ο οποίος περνάει κάθε πρωί πριν τις 7 και καθαρίζει τον δρόμο με τη σκούπα του. Ενώ 3-4 φορές την εβδομάδα περνάει αυτοκίνητο του Δήμου και πλενει τον δρόμο.

Σύντομα θα προσθέσω εικόνες από αδεσποτακια που σουλατσαρουν μέσα σε καταστήματα ή κοιμούνται σε κάποια βιτρίνα (στην εσωτερική πλευρά), αν και είμαι σίγουρη ότι όλοι έχετε δει βιντεάκια στο YouTube σχετικά με τη συνηθεια των γειτόνων να κοιμίζουν τον χειμώνα τα αδέσποτα μέσα στα μαγαζιά τους.

Να πω ότι τα Ταταύλα (Kurtuluş) υπάγονται στον δήμο του Şişli. Εγώ αναφέρομαι μόνο στη δική μου περιοχή, τα Ταταύλα, για την οποία και μπορώ να εκφέρω γνώμη.
 
Κι εμείς εδώ παλεύουμε για τα αυτονόητα. Να μαζεύουν οι ιδιοκτήτες τις ακαθαρσίες των ζώων. Πηγαίνω τα παιδιά το πρωί σχολείο και κάνουμε σλάλομ για να μην πατήσουμε κάτι έξω από το σχολείο.
Υπευθυνότητα και ευσυνείδησια, δε χρειάζεται κάτι άλλο.
 
Kedi -> (Τούρκικα η γάτα)
Για την ιστορία να πούμε ότι η γάτα ήταν το αγαπημένο ζώο του προφήτη Μωάμεθ ο οποίος συνήθιζε να προσεύχεται με γάτες τριγύρω του. Επιπλέον όλη αυτή η αγάπη πηγάζει και από το κοράνι που λέει πως δεν πρέπει ποτέ να πετανε το φαγητό που περίσσεψε αλλά να το δίνουν στους άστεγους ή στα αδέσποτα. Και όσοι έχουν τη δυνατότητα πρέπει όταν μαγειρεύουν να υπολογίζουν και αυτούς. Τα τελευταία χρόνια στην Πόλη έχει δημιουργηθεί ένα ίδρυμα όπου βρήκαν καταφύγιο όλοι οι άστεγοι (εκτός από τους ναρκομανείς), άρα όλοι έχουν επικεντρωθεί στην φροντίδα των ζώων.

Ευχαριστούμε Δημήτρη για το βίντεο. Ανυπομονώ να το δω μόλις γυρίσω σπιτι.
[automerge]1561468230[/automerge]
Κι εμείς εδώ παλεύουμε για τα αυτονόητα. Να μαζεύουν οι ιδιοκτήτες τις ακαθαρσίες των ζώων. Πηγαίνω τα παιδιά το πρωί σχολείο και κάνουμε σλάλομ για να μην πατήσουμε κάτι έξω από το σχολείο.
Υπευθυνότητα και ευσυνείδησια, δε χρειάζεται κάτι άλλο.
Μα όταν δεν μπορείς σαν ιδιοκτήτης να αναλάβεις τις ευθύνες του ζώου σου, τότε οποία πρωτοβουλία κι αν πάρει ο Δήμος δεν θα έχει απήχηση. Δυστυχώς!
 
Και στη Σμύρνη συμβαίνει κάτι παρόμοιο. Έξω από το σπίτι που μένω το χειμώνα, έχουν φτιάξει ξύλινο σπιτάκι με μερικά κουρέλια για τις γάτες. Σχεδόν κάθε είσοδο, έχει ένα παρόμοιο σπιτάκι, αλλά δεν νομίζω ότι είναι πρωτοβουλία του δήμου. Μάλλον ιδιωτών.
Δυστυχώς δίπλα σε κάδους αφήνουν ό,τι περισσέψει από το μεσημεριανό με συνέπεια όχι μόνο να ελκύει γάτες, αλλά κάθε είδους ανεπιθύμητο ζώο (ποντίκια, κατσαρίδες). Μάλιστα ένας φίλος μου, μού είπε ότι πλέον έχουν γίνει εκλεκτικές και στο φαγητό τους και αν δεν τους συγκινήσει, δεν θα μπουν καν στον κόπο να το δοκιμάσουν.
Ακόμα και σε καλές εμπορικές περιοχές δεν είναι σπάνιο να βλέπεις κάποια γάτα, να βρίσκει καταφύγιο στη βιτρίνα, ανάμεσα σε ρούχα. Παραδόξως καταστηματάρχες και ιδιοκτήτες το βρίσκουν πολύ χαριτωμένο. Καμιά σχέση με τις δικές μας γάτες που δεν πλησιάζονται. Εκεί έχουν πλήρως εξοικειωθεί με τους ανθρώπους και στα καλά καθούμενα, εκεί που περιμένεις στη στάση, θα έρθει κάποια να σου τριφτεί στα πόδια. Σε γνωστούς μου εκεί τούς λέω ότι "στη χώρα σας, οι γάτες κυβερνάνε" (Ülkenizinde kediler yönetiyor)
[automerge]1561468707[/automerge]
Ο δήμος τα εμβολιαζει, κάτι που γίνεται σε ολόκληρη τη χώρα και όχι μόνο εδώ, επειδή υπάρχουν στις πόλεις της ανατολικής Τουρκιας κρούσματα λύσσας.
Τα σκυλάκια είναι στειρωμένα, δεν ξέρω με ποιανου την πρωτοβουλία στειρώθηκαν. Δεν είναι στειρωμένος μόνο ο παππουλης της τελευταίας φωτογραφίας που μένει στον δικό μου δρόμο, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει θηλυκό για να ζευγαρώσει.
Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ περισσότερα σκυλιά χωρίς το σκουλαρίκι στο αφτί. Ίσως σημάδι των καιρών ότι τα οικονομικά δεν πάνε καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε ευχαριστουμε Ζωη για την περιγραφη αλλα και το φωτογραφικα ντοκουμεντα :)

Tα τελευταια χρονια σε οτι αναφορα το κεντρο της Αθηνας και σε μια ευρύτερη ακτινα απο αυτο, ειναι αισθητη η μειωση των αδεσποτων ζωων.
Εδω βεβαια αυτο επετεύχθη με εναν εντελως ανορθοδοξο τροπο μιας και δυστυχώς τα αδεσποτα εγιναν τροφη για καποιους!
 
Σε ευχαριστουμε Ζωη για την περιγραφη αλλα και το φωτογραφικα ντοκουμεντα :)

Tα τελευταια χρονια σε οτι αναφορα το κεντρο της Αθηνας και σε μια ευρύτερη ακτινα απο αυτο, ειναι αισθητη η μειωση των αδεσποτων ζωων.
Εδω βεβαια αυτο επετεύχθη με εναν εντελως ανορθοδοξο τροπο μιας και δυστυχώς τα αδεσποτα εγιναν τροφη για καποιους!
Αντώνη, και για τη Θεσσαλονίκη είχαν ακουστεί διάφορα. Ελπίζω να είναι μόνο φήμες 🤔

Ζωή υπέροχο το "φωτορεπορταζ" σου 👍Μας δείχνει επίσης ποοσο πίσω είμαστε εδώ στην Ελλάδα, στην περιοχή μου δε από φόλες, χαμός...
Και στη Χαλκιδική μια από τα ίδια. Η μαμά μου έχει σταματήσει πια να βγάζει βόλτα τον σκύλο 😏
 
Δεν είναι φήμες δυστυχώς με την ανοχή (αν όχι την παρότρυνση) των δήμων, ήδη απ' την εποχή των Ολυμπιακών του 2004 έχει γίνει σωστή γενοκτονία στα αδέσποτα.
 
Δεν έχω λόγια για τη συμπεριφορά σου Ζωή...
Με κάθε τρόπο σε καμαρώνω!
Κύριε Γιάννη, σας ευχαριστώ πολύ 🙂

Δεν είναι φήμες δυστυχώς με την ανοχή (αν όχι την παρότρυνση) των δήμων, ήδη απ' την εποχή των Ολυμπιακών του 2004 έχει γίνει σωστή γενοκτονία στα αδέσποτα.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω!
Πάντως σε όλα αυτά να πούμε ότι δεν είναι θέμα μόνο του εκάστοτε δήμου. Αν το ελληνικό κράτος τοποθετούσε σπιτάκια για τους αδέσποτους σκύλους, πόσοι Έλληνες θα συμφωνούσαν με αυτό; Είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι θα διαμαρτύρονταν και δεν θα ήθελαν έναν αδέσποτο σκύλο με όλα τα προικιά του έξω από το σπίτι τους.
Πριν μερικά χρόνια και στην Ελλάδα στειρωναν δωρεάν τα αδέσποτα σκυλιά. Πόσοι από εμάς πήγαν τον αδέσποτο σκύλο της γειτονιάς τους σε κάποιο κτηνιατρείο για να τον στειρώσουν; Εδω, ο δήμος για παράδειγμα εμβολιασε τον σκυλακο της γειτονιάς μας. Έκτοτε όμως εμείς εδώ στη γειτονιά είμαστε αυτοί που αναλαμβάνουμε τα χάπια του, τα επαναληπτικά εμβόλια (ακόμη κι αν δεν χρειάζονται) και τις αμπούλες του. Αν το καλοσκεφτούμε το κόστος για τη φροντίδα ενός αδέσποτου όταν επιβαρύνει μια ολόκληρη γειτονιά είναι μηδαμινο. Η πρόθεση είναι αυτή που λείπει!
 
Δεν είναι φήμες δυστυχώς με την ανοχή (αν όχι την παρότρυνση) των δήμων, ήδη απ' την εποχή των Ολυμπιακών του 2004 έχει γίνει σωστή γενοκτονία στα αδέσποτα.
Για οτι τα τρωνε πιστευω λεει ο Αντωνης
 
Back
Top