Αναπαραγωγή Αδιαφορία zebra για τη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giann
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giann

PB Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2009
Μηνύματα
233
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους!
Θέλω να βάλω τα 2 ζευγάρια ζεμπράκια που έχω για αναπαραγωγή. Πριν τρεις μέρες(την Δευτέρα)έβαλα κάθε ζευγάρι στο κλουβί του και χθες Tετάρτη τους πρόσθεσα τις φωλιές(καλαθάκια κλειστού τύπου). Το ένα ζευγάρι από την πρώτη μέρα μπήκανε στην φωλιά,τακτοποιούν το νήμα τα είδα να ζευγαρώνουν κιόλας μια φορά, οκ. Το άλλο ζευγάρι όμως αδιαφορεί προς το παρών δεν έχει μπεί καθόλου στη φωλιά και δεν έχει αγκίξει το νήμα...
Μήπως είναι ακόμα νωρίς; Μόνο 3-4 μέρες είναι μαζί τα ζευγάρια. Τι να κάνω;
Περιμένω τις εμπειρίες σας. Εσας έφτιαχναν αμέσως τη φωλιά πάντα;
 
εμένα στην αρχή που την είχα πρωτοβάλει κάνανε ένα μήνα να μπουν, εννοείς οτι το αρσενικό με το θυληκό γνωρίζοντε μόνο 3-4 μέρες;
 
Ναι 4 μέρες γνωρίζονται, την Δευτέρα τα έβαλα μαζί.
Και το άλλο ζευγάρι το ίδιο αλλα μπήκαν αμέσως.
Εσύ τους είχες νήμα και δεν την έφτιαχναν; Και πέρασε ένας μήνας; Μετα γέννησαν;
 
Γιαννη μηπως βιαζεσαι; Ενταξει δεν ειναι ολα τα πουλια ιδια... Μπορει το ενα ζευγαρι να "κολλησε" αμεσως αλλα το αλλο απλως να θελει το χρονο του...By the way χτες ηταν Τεταρτη σημερα Πεμπτη! Οπως και να εχει ειναι νωρις... Εμενα εκαναν αυγα στον πατο και απειρα ζευγαρωματα μεχρι που αποφασισα να βαλω φωλια... Οταν εβαλα μετα απο μια 10 μερες ηταν ολοκληρωτικα ετοιμη... Κατσε λιγο ακομα και βλεπεις...
 
Δεν βιάζομαι και πολύ:)
Απλά ανοίγω τη συζήτηση λόγω της διαφορετικής συμπεριφοράς των 2 ζευγαριών να ακούσω και τις δικές σας εμπειρίες από τα ζευγάρια σας, πως ξεκινάνε αυτά τα πουλάκια την διαδικασία της αναπαραγωγής, να μάθω περισσότερα πράγματα πάνω σαυτό το θέμα
Φαίνεται πράγματι ότι το ένα ζευγάρι δεν είναι ακόμα έτοιμο.. Εσυ Εφη όταν λες σε 10 μέρες ήταν ολοκληρωτικά έτοιμη τι εννοείς; Ειχαν γεννήσει κιόλας;
 
Απλά ανοίγω τη συζήτηση λόγω της διαφορετικής συμπεριφοράς των 2 ζευγαριών να ακούσω και τις δικές σας εμπειρίες από τα ζευγάρια σας, πως ξεκινάνε αυτά τα πουλάκια την διαδικασία της αναπαραγωγής,
Και 10 ζευγάρια να είχες μπορεί να έβλεπες 10 διαφορετικές συμπεριφορές. Άλλα πουλιά με το που τα βάζεις μαζί ζευγαρώνουν και ψάχνουν υλικό για φωλιά. Άλλα μαλλώνουν σαν τρελά και ξαφνικά αρχίζουν να ζευγαρώνουν. Κάποια άλλα απλά αδιαφορούν για λίγο καιρό και μετά πλησιάζουν σταδιακά. Κάποια αδιαφορούν για καιρό πριν ζευγαρώσουν. Σε ένα ζευγάρι μου φέτος στην αρχή ο αρσενικός ήταν επιθετικός με τη θηλυκιά (όχι πολύ επιθετικός αλλά ώρες ώρες την κυνηγούσε). Στη συνέχεια ζευγάρωσαν και αφού έκαναν αυγά έγινε η θηλυκιά επιθετική (όποτε έβγαινε από τη φωλιά τον κυνηγούσε). Τώρα είναι πάλι στα μέλια. Η πρώτη γέννα τελικά ήταν άσπορη και είναι ήδη στην επώαση της δεύτερης με πιασμένα πλέον αυγά. Αυτή τη φορά δεν τον κυνηγάει. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές συμπεριφορές και πολύ διαφορετικοί χαρακτήρες. Το δικό σου ζευγάρι προφανώς δεν ενδιαφέρεται ακόμη για ζευγάρωμα. Πρόσεχε πάντως με ζευγαρώματα τέτοια εποχή γιατί πλησιάζουν οι ζέστες και είναι ολέθριες για τη φωλιά.
 
Oπότε Βασίλη αφήνω μέσα την φωλιά και τα νήματα, τους δίνω χρόνο και περιμένω..σωστα;
Πάντως και τα 2 ζευγαράκια αγαπημένα φαίνονται, δεν μαλώνουν, περιποιείται το ένα το άλλο και κοιμούνται κολλητά.
Παλιότερα που είχα πάλι ζεμπράκια τα είχα βάλει για αναπαραγωγή τέτοια εποχή και είχα 3 συνεχείς γέννες καλοκαίρι(Ιούνιο, Αυγουστο,Σεπτέμβριο) χωρίς προβληματα. Τα έχω σε βεράντα με σκιά, ελπίζω να έχω τα ίδια καλα αποτελέσματα!
 
Γιαννη οταν ελεγα σε 10 μερες ολοκληρωτικα ετοιμη εννοουσα με νημα ετοιμη στρωμενη φωλια... Επι μια βδομαδα δλδ περιπου εβλεπα νηματα εδω κ εκει με τον αρσενικο να κανει ολη τη δουλεια και τη θηλυκια να μην κανει τπτ! Τελικα οταν δεν υπηρχε νημα πουθενα εξω μπηκε η κυρια στη φωλια την τακτοποιουσε λιγο και καθοταν και μετα μερα παρα μερα ειχα και απο 1-2 αυγουλακια...
Εγω μαλλον συμφωνω με το Βασιλη οσον αφορα τη ζεστη κανε τωρα οτι ειναι και μετα αστα απο Σεπτεμβριο...
Ολα καλα θα πανε! Καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα!
 
Από τη στιγμή που δεν μαλλώνουν δεν υπάρχει και λόγος να τα χωρίσεις. Όσο για τις θερμοκρασίες εσύ ξέρεις τις συνθήκες του χώρου σου. Από 30 βαθμούς και πάνω πάντως υπάρχει κίνδινος για διάφορα προβλήματα και θέλει ιδιαίτερη προσοχή. Τα ζεμπράκια χρησιμοποιούν κλειστή φωλιά κάτι που αυξάνει τη θερμοκρασία και επίσης δεν φημίζονται για την καθαριότητα μέσα στη φωλιά. Αυτό κάνει πολύ πιο επιρρεπή τα μωρά τους σε ασθένειες όταν κυριαρχούν υψηλές θερμοκρασίες. Σκέψου τους παράγοντες : Υψηλή θερμοκρασία και υγρασία στη φωλιά, κλειστός χώρος που δεν αερίζεται επαρκώς, και βακτήρια από τις κουτσουλιές. Έχουν τις ιδανικές συνθήκες για να αναπττυχθούν τα βακτήρια. Αν τελικά το επιχειρήσεις θα πρέπει να προσέξεις την καθαριότητα της φωλιάς, μπορείς να στρώσεις τσόχα μόλις γίνουν 5-6 ημερών οι νεοσσοί και να την αλλάζεις μόλις λερώνεται. Κι εγώ πάντως θα προτιμούσα να συνεχίσω από Σεπτέμβρη, θα γεννηθούν κάποια αυγά στο πάτωμα αλλά δεν θα διακινδινέψεις να χάσεις νεοσσούς.
 
Σας ευχαριστώ παιδιά!
Θα τα βάλω για μια μόνο γέννα τώρα. Μετα το κατακαλόκαιρο θα τα σταματήσω και ξανά από Σεπτέμβρη..
Θα σας ενημερώνω..
 
Επανέρχομαι στο θέμα...
Στο ένα ζευγάρι ζεμπράκια έχω φωλιά εδώ και 2 εβδομάδες.
Στην αρχή πλήρης αδιαφορία για φωλιά και για νήματα.
Τις τελευταίες μέρες κάθονται συνέχεια στο πάνω μέρος της φωλιάς(κλειστό ψάθινο καλαθάκι)κρατάνε νήματα και φτερά στο ράμφος τους αλλά τα σκορπάνε εδώ και εκεί, εξακολουθουν όμως να μην μπαίνουν μέσα στη φωλιά! Κάθονται πάνω της και κάνουν έναν περίεργο ήχο.
Τι σημαίνει αυτή η συμπεριφορά; Μήπως θέλουν άλλο είδος φωλιάς;
 
Γιάννη λίγο δύσκολο να μην τους κάνει η φωλιά η ψάθινη (όχι αδύνατον όμως). Όσες φορές την έχω χρησιμοποιήσει δεν είχα πρόβλημα (Υπήρχαν άλλα προβλήματα που με κάνουν να μην την χρησιμοποιώ αλλά όχι να μην κάνουν φωλιά) Μία περίπτωση είναι να μην είναι σε φάση ο αρσενικός (αυτός χτίζει φωλιά), άλλη να νοιώθουν ανασφάλεια στο μέρος που είναι (χαμηλό ύψος, μικρό κλουβί, συχνές ενοχλήσεις), άλλη να μην τους βολεύει το υλικό που τους έχεις. Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ δυστηχώς.

ΥΓ. Αρχές Ιούνη έχουμε, αν γεννήσουν τώρα τα μικρά θα βγουν από τη φωλιά κατακαλόκαιρο, μήπως να τα άφηνες για μετά το καλοκαίρι τελικά;
 
Κιεμένα μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην κάνει αυτή η φωλιά...
Το κλουβί είναι μεγάλο(ζευγαρώστρα για καναρίνια) και σε ήσυχο μέρος.
Για υλικό τους έχω κανονικό, λευκό νήμα. Το έχεις χρησιμοποιήσει εσυ αυτό; Ποιό θεωρείς πιο κατάλληλο υλικό για ζεμπράκια;
 
Ο Βασιλης χρησιμοποιει κοκοφινικα Γιαννη για καλυτερα και μαλλον εχει δικιο κ εγω στην επομενη γεννα μου τετοιο υλικο θα τους βαλω... Μεχρι τωρα τους ειχα υλικο ιδιο με των καναρινιων αυτο το λευκο νημα και δεν ειχα προβλημα... Ομως ο Βασιλης κατι περισσοτερο θα ξερει... (ειχε πει οτι φτιαχνουν πιο σφιχτη και σταθερη φωλια ετσι ωστε να μην υπαρχει θεμα να παρασυρουν καποιο αυγο ή νεοσσο εξω απο τη φωλια κατα λαθος...Βασιλη αν κανω λαθος καπου διορθωσε με! . )
Ομως και παλι θα συμφωνησω με τον Βασιλη... Δεν τα αφηνεις καλυτερα απο Σεπτεμβριο...
 
Milksnakeman ίνες κοκοφοίνικα μπορείς να βρεις σε pet shop ή σε κάποιο e-shop. :)
 
ShadyLady δεν έχω βρει σε pet shop και σκεφτόμουν να αρχίσω να μαδάω καρύδες απο τα σουπερ μάρκετ :)
 
Τι να πω μαυτό το ζευγάρι...
Σήμερα κουβαλάνε νήμα στο πάνω μέρος της φωλιάς! Στην οροφή.
Δεν λένε να μπούνε μέσα...
 
Καλησπέρα. Αφήστε τις καρύδες στα souper market ήσυχες! Μπορείτε να βρείτε το υλικό που θέλετε στο https://culpret.gr/. Αντώνης
 
Εγώ πλέον χρησιμοποιώ ίνες κοκοφοίνικα και στο τέλος τους δίνω μικρή ποσότητα νήματος ή άλλου μαλακού υλικού. Έτσι φτιάχνουν τη φωλιά με τον κοκοφοίνικα γερή και μέσα στρώνουν πιο μαλακά υλικά για να στέκονται επάνω τα αυγά και οι νεοσσοί. Στην αρχή κι εγώ χρησιμοποιούσα απλά νήμα. Αλλά ενώ μερικά αρσενικά έχτιζαν χωρίς πρόβλημα κάποια άλλα δεν μπορούσαν να στηρίξουν το υλικό με τίποτα. Με το που τελείωναν τη φωλιά την χαλούσαν (καταλάθος μάλλον) ή τουμπάριζαν όλο το υλικό. Γιαυτό άρχισα με τς ίνες κοκοφοίνικα και μέχρι στιγμής πάει καλά. Γιάννη με τα δικά σου δεν ξέρω τι να πω. Από τη στιγμή που όλα είναι σωστά δεν ξέρω γιατί δεν προχωράει στο χτίσιμο. Δύο εξηγήσεις μπορώ να δώσω :
1ον Τελικά δεν αρέσει αυτή η φωλιά στον αρσενικό (μπορεί να του φαίνεται μικρή) κάτι που δεν μου έχει τύχει αλλά δεν το αποκλείω κιόλας.
2ον Δεν είναι σε αναπαραγωγική φάση και δεν θέλει να κάνει φωλιά. Όταν θέλουν πάντως ακόμη και να μην έχουν φωλιά προσπαθούν να βάλουν υλικό μέσα στις ταΐστρες, αυγοθήκες και όπου βρουν.

Ακόμη και αν δεν μπορούσε να χρησιμοποιήσει το νήμα θα το έβαζε μέσα στη φωλιά. Από τη στιγμή που δεν το βάζει καθόλου δεν φταίει αυτό. Επιμένω ότι χρειάζεται ένα διάλλειμα το ζευγάρι. Πολλές φορές μου έχει λειτουργήσει να αφήσω ένα ζευγάρι για κάποιο διάστημα και στην επόμενη προσπάθεια να πάνε όλα καλά.
 
Back
Top