Ασθένειες Αδύνατο καναρίνι με φουσκάλες στα πόδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myrto.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Myrto.

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2017
Μηνύματα
133
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να είστε καλά! Αχχ λοιπόν, το καναρίνι μου ο Νούκι δεν είναι καλά. ☹ Πριν από περίπου δύο εβδομάδες τον είδα να κάθεται πάνω στην πατήθρα με την κοιλιά του ακουμπησμένη σε αυτή και την ουρά του να σχηματίζει γωνία με το υπόλοιπο σώμα του προς τα κάτω. Δεν ήταν δραστήριος και σηκωνόταν στα πόδια του μόνο για να πάει στην τροφοθήκη για φαγητό και έπειτα για να πάει στην πατήθρα και να καθίσει και πάλι έτσι. Τότε λοιπόν τον έπιασα και είδα ότι στα πόδια του, συγκεκριμένα στους ταρσούς είχε κάτι εξογκώματα-φουσκάλες! Κατευθείαν τότε του έβαλα betadine και μετά από λίγο epithol και Staficort (αφήνοντας να περάσει ώρα ανάμεσα στις επαλείψεις) και τότε αμέσως σηκώθηκε στα πόδια του και κινούνταν πέρα δώθε! Τις επαλείψεις τις συνεχίζω καθημερινά. Όμως δεν είναι μόνο αυτό…

Είναι πολύ αδύνατος, έχει καρίνα, παρόλο που τρώει. Μάλιστα από τότε άρχισα να του δίνω επιπλέον παχυντικούς σπόρους εκτός αυτών του μείγματος, βιταμίνες στο νερό και αυγοτροφή του εμπορίου γιατί το αυγό και την δική μου αυγοτροφή δεν την ακουμπά. Στην πραγματικότητα ούτε του εμπορίου θα ακουμπούσε αλλά του έριξα μέσα από τα σποράκια που του αρέσουν και μάλλον έφαγε από αυτή και λογικά του άρεσε, γιατί μετά άρχισε να την τρώει (το ίδιο έκανα και στο αυγό εχτές και κάτι τσίμπησε).

Άλλο ένα θέμα που με ανησυχεί είναι ότι δεν έχει πούπουλα σε ολόκληρα τα πόδια εκτός από κάποια μετρημένα στα δάχτυλα ακριβώς στην άρθρωση της φτέρνας… Γενικά το φτέρωμα είναι πολύ άσχημο. Όταν τον πήρα, πέρυσι τον Μάη (ήταν περίπου 1ός χρόνου) είχε σπασμένα φτερά στην ουρά αλλά υπέθεσα ότι με την πρώτη φυσιολογική πτερόρροια θα τα άλλαζε και θα ήταν καλά. Όμως δεν πέρασε καθόλου από αυτή την διαδικασία. Τα φτερά του είναι τα ίδια και πραγματικά λιγότερα….

Μέχρι στιγμής είναι δραστήριος, κελαηδάει κανονικά, έχει όρεξη για φαγητό και μπάνιο. Όμως κάτι έχει και πολύ φοβάμαι μην επιδεινωθεί. Του χορηγώ επίσης από τότε που ξεκίνησα τις επαλείψεις και δοξυκυκλίνη. Οι κουτσουλιές είναι φυσιολογικές μέχρι στιγμής. Μίλησα βεβαίως με κτηνίατρο, πιθανώς πρόκειται για ευλογιά, οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παρά να τον υποστηρίξουμε…
Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω… Και στο παρελθόν είχε προβλήματα με τα πόδια, κάποτε του είχαν πρηστεί, του είχα κάνει και τότε επαλείψεις και του είχε περάσει, όμως δεν είχε βγάλει αυτές τις φουσκάλες.

Μήπως σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;

Σας επισυνάπτω φωτογραφίες από τις φουσκάλες στο πόδι και από την κοιλιά που τράβηξα πριν από 5 μέρες.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας και συγγνώμη αν σας κούρασα!
 

Συνημμένα

  • rsz_1πόδι1.webp
    rsz_1πόδι1.webp
    64,4 KB · Προβολές: 80
  • rsz_1κοιλιά_κ_πόδι.webp
    rsz_1κοιλιά_κ_πόδι.webp
    98,7 KB · Προβολές: 76
Είναι πολύ αδύνατος, έχει καρίνα, παρόλο που τρώει.
Υπάρχει δυνατότητα να το δει κάποιος γιατρός;
Εσύ κάποια αγωγή για εσωτερικά παράσιτα έχεις δώσει;
Μίλησα βεβαίως με κτηνίατρο, πιθανώς πρόκειται για ευλογιά,
Επειδή εγώ δεν είμαι ειδικός και επειδή δε βλέπω κάτι τέτοιο.. σου εξήγησε το γιατί;
Τότε λοιπόν τον έπιασα και είδα ότι στα πόδια του, συγκεκριμένα στους ταρσούς είχε κάτι εξογκώματα-φουσκάλες!
Από όσα μπορώ να δω δεν βλέπω κάτι που να σε ανησυχεί περισσότερο από το στήθος που κινείται σε "καρίνιασμα"
Άλλωστε αυτά που έκανες καλύπτουν πολλά ενδεχόμενα.
Κατευθείαν τότε του έβαλα betadine και μετά από λίγο epithol και Staficort (αφήνοντας να περάσει ώρα ανάμεσα στις επαλείψεις) και τότε αμέσως σηκώθηκε στα πόδια του και κινούνταν πέρα δώθε! Τις επαλείψεις τις συνεχίζω καθημερινά.
ίσως είναι στην αρχή κάποιας ποδοδερματίτιδας (θα ήθελα να δω από κάτω την πατούσα) αλλά δεν είναι τόσο άμεσο πρόβλημα αυτό
Μάλιστα από τότε άρχισα να του δίνω επιπλέον παχυντικούς σπόρους εκτός αυτών του μείγματος, βιταμίνες στο νερό και αυγοτροφή του εμπορίου γιατί το αυγό και την δική μου αυγοτροφή δεν την ακουμπά.
Νομίζω πως αυτά το κράτησαν στη ζωή.
Είναι πολύ αδύνατος, έχει καρίνα, παρόλο που τρώει.
Όταν τρώει με βουλιμία και εν τούτοις αδυνατίζει ένα πουλί τότε σίγουρα κάτι δεν πάει καλά στον οργανισμό τους... κι αυτό για μένα χρειάζεται γιατρό.
Γενικά το φτέρωμα είναι πολύ άσχημο. Όταν τον πήρα, πέρυσι τον Μάη (ήταν περίπου 1ός χρόνου) είχε σπασμένα φτερά στην ουρά αλλά υπέθεσα ότι με την πρώτη φυσιολογική πτερόρροια θα τα άλλαζε και θα ήταν καλά.
Τα σπασμένα φτερά μπορεί να έχουν αιτία το κλουβί που ζούσε, τον πιθανό υπερπληθυσμό και η πτερόρροια αλλάζει το φτέρωμα αλλά αν δεν υπάρχει καλή υγεία στο πουλί υπάρχει αυτή η κακή εικόνα που περιγράφεις. Αν μάλιστα όπως λες υπάρχουν και γυμνές περιοχές τότε τα πράγματα είναι αρκούντως σοβαρά.
Μέχρι στιγμής είναι δραστήριος, κελαηδάει κανονικά, έχει όρεξη για φαγητό και μπάνιο.
Αυτό από μόνο του μας δίνει πολλές ελπίδες..
Μπορείς να μας πεις που το έχεις το κλουβί του;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δυστυχώς, δε γνωρίζω να υπάρχει στην περιοχή κάποιος πτηνίατρος από όσο έχω ψάξει.

Για εσωτερικά παράσιτα έχω δώσει το teniazine μια φορά τον Δεκέμβριο και μία ξανά τον Φεβρουάριο.

Επειδή ζει για καιρό με αυτά τα συμπτώματα δόθηκε μια πιθανότητα πως πρόκειται για αυτή την ασθένεια, αλλά δεν έχουν γίνει εξετάσεις…

Απ’ όσο τον βλέπω δεν τρώει βουλιμικά, τρώει κανονικά. (αυτό νομίζω ότι μπορώ να το καταλάβω γιατί το προηγούμενο καναρίνι μου, όταν είχε αρρωστήσει έτρωγε όντως με βουλιμία, δηλαδή μανιωδώς, όμως είχε άλλο πρόβλημα)

Το κλουβί το έχω μέσα στο σπίτι, στο σαλόνι σε γωνία, σε ήσυχο μέρος.

Λέτε να υπάρχουν ελπίδες; Μακάρι :)! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, καθησυχάστηκα λίγο είναι η αλήθεια. Αύριο θα βάλω φωτογραφίες και από τις πατούσες.
 
Το κλουβί το έχω μέσα στο σπίτι, στο σαλόνι σε γωνία, σε ήσυχο μέρος.
Αρχικά και επειδή ο καιρός έχει γίνει ζεστός να το βγάζεις για μια βδομάδα έξω το πρωί (μέτρα προστασίας για τα αρπακτικά) και να το επιστρέφεις το βράδυ πάλι μέσα.
Μετά τη βδομάδα.. μόνιμα έξω..
Το σαλόνι είναι ακατάλληλος χώρος για καναρίνια και γενικά μέσα στο σπίτι.
Χρειάζονται ήλιο και φως που μέσα δεν το έχουν.
Δεν θα πάθει τίποτε... Μόνιμα έξω από δω και πέρα.
 
Πάντως Μυρτώ, από τις φωτογραφίες που έχεις βάλει, δεν φαίνεται κάποια φουσκάλα στα πόδια, κάποιο εξόγκωμα, εκτός ίσως από το σημείο ένωσης των δαχτύλων, το σημείο που πατά δηλαδή στο κλαρί, και το οποίο και πάλι δεν φαίνεται πολύ καλά.
Είχε στο παρελθόν εξογκώματα τα οποία μοιάζουν με αυτά της ευλογιάς; Δεν φαίνεται ούτε και αυτό.
 
Καλημέρα!

Αρχικά και επειδή ο καιρός έχει γίνει ζεστός να το βγάζεις για μια βδομάδα έξω το πρωί (μέτρα προστασίας για τα αρπακτικά) και να το επιστρέφεις το βράδυ πάλι μέσα.
Μετά τη βδομάδα.. μόνιμα έξω..
Ναι, μέχρι στιγμής τον βγάζω για 5-10 λεπτά όταν έχει ήλιο τα πρωινά, γιατί ακόμα εδώ βρέχει και μέχρι προχτές είχε πολύ κρύο. Χτες που είχε πολύ καλή μέρα τον είχα έξω και τώρα τον έχω βγάλει. Τον χειμώνα που δεν τον έβγαζα τον έβαζα κοντά σε ανοιχτό παράθυρο για να πάρει φως αλλά, σαφώς η έκθεση ήταν μικρή. Το καλοκαίρι εννοείται έξω αλλά τώρα φοβάμαι επειδή δεν έχει πούπουλα της προκοπής μην κρυώσει. Πιστεύετε ότι τα πούπουλά του αυτά, και έτσι που υπάρχουν σημεία που δεν έχει πτέρωμα αρκούν για να μην κρυώσει; Αλλά ναι θα το εφαρμόσω αυτό που είπατε, είναι και σωστό, θα του καλύψω το κλουβί από δυο μεριές με κάποιο υλικό για να κρατάει λίγο ζέστη και θα τον βάλω έξω μετά από μια εβδομάδα. Και μπάνιο να κάνει έξω;

δεν φαίνεται κάποια φουσκάλα στα πόδια
Αυτά εννοείς φουσκάλες ή το πρήξιμο που υπάρχει στην πατούσα.
Ναι αυτά εννοώ φουσκάλες- χίλια συγγνώμη έπρεπε να τις επισημάνω! Σας επισυνάπτω σημερινές φωτογραφίες σε λιγάκι για να τις κάνω resize

Είχε στο παρελθόν εξογκώματα τα οποία μοιάζουν με αυτά της ευλογιάς;
Τι να σας πω, δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ στο παρελθόν εδώ και 10 χρόνια που είχα το προηγούμενο καναρίνι μου κάποια ασθένεια και ό,τι έχω μάθει είναι από εδώ. Από όσες φωτογραφίες έχω δει λοιπόν και συγκρίνοντάς τες δε μου μοιάζει για εξογκώματα ευλογιάς. Όχι στο παρελθόν δεν είχε ξαναβγάλει εξόγκωμα, μόνο πρήξιμο στην άρθρωση της πατούσας
Μήπως αυτές τις φουσκάλες (Σταύρο) είναι κρέμα epithole?
όχι όχι, αυτές τις φουσκάλες είδα και την πρώτη φορά πριν του βάλω τις κρέμες.
 
Ναι, μέχρι στιγμής τον βγάζω για 5-10 λεπτά όταν έχει ήλιο τα πρωινά, γιατί ακόμα εδώ βρέχει και μέχρι προχτές είχε πολύ κρύο.
Ας κάνει ότι καιρό θέλει...
Άσε όλη τη μέρα το πουλί έξω.. χρειάζεται επειγόντως ήλιο...
Μη φοβάσαι.. η θερμοκρασία το επιτρέπει.

όχι όχι, αυτές τις φουσκάλες είδα και την πρώτη φορά πριν του βάλω τις κρέμες
Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο..
Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι;

Αλλά ναι θα το εφαρμόσω αυτό που είπατε, είναι και σωστό, θα του καλύψω το κλουβί από δυο μεριές με κάποιο υλικό για να κρατάει λίγο ζέστη και θα τον βάλω έξω μετά από μια εβδομάδα. Και μπάνιο να κάνει έξω;
Μην καλύπτεις το κλουβί... άσε το πουλί έξω να "εισπράξει" υγεία που του λείπει...
Μη φοβάσαι.. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με τις θερμοκρασίες.
Μπάνιο από την άλλη βδομάδα νωρίς το πρωί.. (μέχρι τις 10-11)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα πούπουλα που δεν έχει ή τέλος πάντων οι περιοχές που φαίνονται γυμνές από πούπουλα μήπως έιναι επειδή τα φτερά του έχουν λιπανθεί και κολλήσει από την επιθολ;
 
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον!

Μην καλύπτεις το κλουβί... άσε το πουλί έξω να "εισπράξει" υγεία που του λείπει...
Μη φοβάσαι.. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με τις θερμοκρασίες.
Μπάνιο από την άλλη βδομάδα νωρίς το πρωί.. (μέχρι τις 10-11)
Αλήθεια 😱:D; αν πάει 5 βαθμούς το βράδυ σίγουρα δεν θα κρυώσει; Να μην το σκεπάσω ούτε με κάποιο σκούρο πανί που τον σκεπάζω ;

Τα πούπουλα που δεν έχει ή τέλος πάντων οι περιοχές που φαίνονται γυμνές από πούπουλα μήπως έιναι επειδή τα φτερά του έχουν λιπανθεί και κολλήσει από την επιθολ;
Δε νομίζω, μισό λεπτό να σας δείξω τα μπούτια του, δεν έχει καθόλου πούπουλα... Νομίζω ότι εκεί πρέπει να έχουν φτερά, έτσι δεν είναι;

Αυτή η φωτογραφία τραβήχτηκε πριν μία εβδομάδα, δε φαίνεται μάλλον πολύ καλά, αν είναι μετά όταν τον ξαναπιάσω για να του βάλω αλοιφή θα βγάλω μία καλύτερη.Αλλά δεν έχει πούπουλα σε όλο το μπούτι.
rsz_viber_image.webp
 

Συνημμένα

  • rsz_220180312_092610.webp
    rsz_220180312_092610.webp
    55,1 KB · Προβολές: 39
  • rsz_220180312_091948.webp
    rsz_220180312_091948.webp
    38,8 KB · Προβολές: 39
  • rsz_120180312_092001.webp
    rsz_120180312_092001.webp
    40,4 KB · Προβολές: 38
  • rsz_20180312_092557.webp
    rsz_20180312_092557.webp
    36,6 KB · Προβολές: 39
  • rsz_20180312_092428.webp
    rsz_20180312_092428.webp
    35,1 KB · Προβολές: 37
  • rsz_20180312_092200.webp
    rsz_20180312_092200.webp
    15,4 KB · Προβολές: 39
  • rsz_20180312_092131.webp
    rsz_20180312_092131.webp
    10,4 KB · Προβολές: 37
  • rsz_20180312_092023.webp
    rsz_20180312_092023.webp
    49,5 KB · Προβολές: 41
  • rsz_20180312_092019.webp
    rsz_20180312_092019.webp
    49,9 KB · Προβολές: 37
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
αν πάει 5 βαθμούς το βράδυ σίγουρα δεν θα κρυώσει;
Με μια βδομάδα μέσα έξω .. Θα υπάρξει μικρή προσαρμογή και κυρίως θα έρθουν πιο ζεστές νύχτες.
Μη φοβάσαι...
Εγώ τουλάχιστο.. έτσι θα έκανα... Προηγείται η υγεία του.
Σε ένα μήνα θα δεις τεράστια διαφορά στην υγεία του..
 
Με μια βδομάδα μέσα έξω .. Θα υπάρξει μικρή προσαρμογή και κυρίως θα έρθουν πιο ζεστές νύχτες.
Μη φοβάσαι...
Εγώ τουλάχιστο.. έτσι θα έκανα... Προηγείται η υγεία του.
Σε ένα μήνα θα δεις τεράστια διαφορά στην υγεία του..
Συμφωνώ ! Σας ευχαριστώ πραγματικά για τις συμβουλές, θα τις ακολουθήσω!
 
Μήπως αυτές τις φουσκάλες (Σταύρο) είναι κρέμα epithol?
Θα μπορούσε να είναι Γιάννη, όπως και βαζελίνη γι' αυτό και ζήτησα διευκρίνιση. Πάντως κι εγώ πρώτη φορά βλέπω τέτοιο πράγμα. Μοιάζουν σαν να έχουν υγρό ή αέρα μέσα τους. Στις νεότερες φωτογραφίες, βλέπω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στις πατούσες τουλάχιστον.

Κατά τα άλλα, από ό,τι μπορώ να δω, διακρίνω ότι υπάρχει πρόβλημα στην κοιλιά το οποίο χρειάζεται αντιμετώπιση με φάρμακα αφού γίνει διάγνωση. Επίσης, ένα ακόμη παράξενο πράγμα είναι ότι έχει ανοίξει το δέρμα στο στέρνο του πουλιού. Πώς μπορεί να έχει γίνει αυτό;

rsz_1κοιλιά_κ_πόδι.webp rsz_220180312_092610.webp
 
Δηλαδή ποιο σκεύασμα και για πόσο καιρό,2 εβδομάδες;και γιατί;
Δίνω το tabernil doxiciclina για 5-6 μέρες. Μόλις είδα τις φουσκάλες, μαζί με τις κρέμες ξεκίνησα τότε, πριν δυο εβδομάδες να δίνω αυτό το σκεύασμα για 5 ημέρες (τότε ήταν Σάββατο απόγευμα, αυτό είχα στο σπίτι και είπα να το δώσω γιατί κιόλας οι φουσκάλες μου θύμισαν φλεγμονή, οπότε το αντιβιοτικό έχοντας ένα φάσμα δράσης ίσως είχε αποτέλεσμα). Μετά πέρασαν 2 μέρες που δεν το έδωσα και μετά ξαναάρχισα να του κάνω μια ακόμη θεραπεία, την οποία θα σταματήσω αύριο για να μην προκύψουν τυχόν δευτερογενείς λοιμώξεις.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι κράτησε στη ζωή το πτηνό και ανέκτησε την όρεξή του... Πριν ξεκινήσω όλα αυτά καθόταν έτσι με την κοιλιά ακουμπησμένη στο κλαδάκι. Την ίδια μέρα αμέσως μετά τις αλοιφές λες και αναστήθηκε, αυτό το πράγμα πραγματικά μου έκανε τεράστια εντύπωση, τόσο γρήγορα να σταθεί στα πόδια του δεν το περίμενα. Και βεβαίως ξεκίνησε και πάλι να τραγουδά κανονικά και όλα μια χαρά αλλά ανησυχώ πολύ.

(έτσι όπως το έγραψα νομίζω δεν έγινε κατανοητό, συγγνώμη, αύριο θα σταματήσω να του δίνω επειδή πέρασαν οι μέρες, γενικά του χορηγούσα το σκεύασμα για δευτερογενείς λοιμώξεις, που μπορεί να προέκυπταν :/ )
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αρχίζω από τα εύκολα...

μισό λεπτό να σας δείξω τα μπούτια του, δεν έχει καθόλου πούπουλα... Νομίζω ότι εκεί πρέπει να έχουν φτερά, έτσι δεν είναι;
Φυσιολογικά είναι τα μπουτια του και τα ποδια του γενικα. Στα σημεια αυτα οντως δεν εχουν πουπουλα..

από ό,τι μπορώ να δω, διακρίνω ότι υπάρχει πρόβλημα στην κοιλιά το οποίο χρειάζεται αντιμετώπιση με φάρμακα αφού γίνει διάγνωση.
Η αποψη μου ταυτιζεται με αυτη του Σταυρου... ειναι τα εντερικα του; Ειναι κατι αλλο; Δυστυχως δεν μπορω να το ξερω... αλλα αφου εχεις κανει θεραπεια για ενδοπαρασιτωση λογικα εσωτερικα σκουλυκια μαλλον δεν εχει.
Τα Ιωαννινα δεν ειναι πολυ μακρια απο τη Θεσσαλονίκη. Βρε καποιους πτηνιατρους απο τη λιστα εδω, και παρε ενα τηλ να στειλεις δειγμα κουτσουλιας. Ρωτησε τους αν κανουν αναλυση κουτσουλιων και πως θα ηταν το καλυτερο να αποστειλεις τις κουτσουλιες και ποια ειναι η διαδικασια για να μην αλλοιωθουν τα αποτελεσματα. Σαν μια πρωτη εικονα η αναλυση κουτσουλιων θα βοηθησει πολυ.
Εσυ μεχρι να βγουν τα αποτελεμσατα συνεχισε να κανεις ο,τι κανεις και κρατας το καναρινακι αυτο (Θεε μου ποσο ομορφος!) στη ζωή. Απλα την ημερα που θα στειλεις για αναλυση να εχει φαει για μια μερα μονο σπορους και νερο.

Οσο για τις φουσκαλες δε θεωρω πως ειναι τοσο ανησυχητικο.. Μερικες φωτογραφιες ομως στο γιατρο που θα κανει αναλυση των κουτσουλιων του μπορεις να στειλεις να μας πει τη γνωμη του.

Με μια βδομάδα μέσα έξω .. Θα υπάρξει μικρή προσαρμογή και κυρίως θα έρθουν πιο ζεστές νύχτες.
Μη φοβάσαι...
Αρχικά και επειδή ο καιρός έχει γίνει ζεστός να το βγάζεις για μια βδομάδα έξω το πρωί (μέτρα προστασίας για τα αρπακτικά) και να το επιστρέφεις το βράδυ πάλι μέσα.
Μετά τη βδομάδα.. μόνιμα έξω..
Δεν θα πάθει τίποτε... Μόνιμα έξω από δω και πέρα.
Ας κάνει ότι καιρό θέλει...
Άσε όλη τη μέρα το πουλί έξω.. χρειάζεται επειγόντως ήλιο...
Μη φοβάσαι.. η θερμοκρασία το επιτρέπει.
Μη φοβάσαι.. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με τις θερμοκρασίες.
Μπάνιο από την άλλη βδομάδα νωρίς το πρωί.. (μέχρι τις 10-11)
Γιαννη δε σου κρυβω πως η τοση παροτρυνση για να γινει η προσαρμογη του καναρινιου αυτου στον εξωτερικο χωρο και στις εξωτερικες θερμοκρασιες με αυτο τον τροπο με τρομαζει! Μιλαμε για ενα πουλακι που ειναι αρρωστο, εχει αναγκη απο ζεστη (σιγουρα 30 βαθμους και πανω) και σταθερη θερμοκρασια. Και φυσικα αυτες οι αλλαγες στη θεση του κλουβιου το στρεσαρουν... Ενα καναρινι που εχει αρχες καρινιασμα δε θα προτεινα ποτε να βγει ξαφνικά εξω ενα πρωινο στα Ιωαννινα! Που ακομα εχουν 4 και 5 βαθμους τα βραδια... Ακομα και λιγοι βαθμοι διαφορας για τοσο ευαισθητους οργανισμους μποει να παοβουν μοιραιοι...
Τα καναρινια συνηθιζουν τις εξωτερικες θερμοκρασιες μονο αν εχουν περασει πτεροροια σε εξωτερικο χωρο (δλδ απο Σεπτεμβρη και μετα πρεπει να ειναι σε εξωτερικο χωρο). Και αν κανει και μπανιο το κρυωμα δεν το γλυτωνει...

Μην καλύπτεις το κλουβί... άσε το πουλί έξω να "εισπράξει" υγεία που του λείπει...
Το σαλόνι είναι ακατάλληλος χώρος για καναρίνια και γενικά μέσα στο σπίτι.
Χρειάζονται ήλιο και φως που μέσα δεν το έχουν.
Το σαλόνι είναι ακατάλληλος χώρος για καναρίνια και γενικά μέσα στο σπίτι.
Χρειάζονται ήλιο και φως που μέσα δεν το έχουν.
Ναι το σαλονι ειναι οντως ακαταλληλος χωρος και οντως το καναρινι χρειαζεται ηλιο. Γι αυτο πρεπει να μπει σε ενα δωματιο ησυχο χωρις φασαριες, πολυκοσμια ή καπνό και να κοιμαται μόλις νυχτωνει. Οσο για τον ηλιο μπορει να εισπραξει ηλιο αρκει να ανοιχτει ενα παραθυρο με το κλουβι να βρισκεται σε αποσταση απο το παραθυρο και τον κρυο αερα... και οι αχτινες του ηλιου να πεφτουν πανω του. Αν βρεις μια τετοια θεση, θα του κανει σιγουρα καλο.

Ευχομαι περαστικα και περιμενω νεα (ελπιζω ευχαριστα!)!
Φαινεται να αγαπας πολυ αυτο το καναρινακι!
 
Φυσιολογικά είναι τα μπουτια του και τα ποδια του γενικα. Στα σημεια αυτα οντως δεν εχουν πουπουλα..
Αν είναι όντως φυσιολογικά τότε εντάξει 🙄, έφυγε ένα βάρος, δεν ήξερα ότι δεν έχουν πούπουλα στα μπούτια.

Βρε καποιους πτηνιατρους απο τη λιστα εδω, και παρε ενα τηλ να στειλεις δειγμα κουτσουλιας. Ρωτησε τους αν κανουν αναλυση κουτσουλιων και πως θα ηταν το καλυτερο να αποστειλεις τις κουτσουλιες και ποια ειναι η διαδικασια για να μην αλλοιωθουν τα αποτελεσματα. Σαν μια πρωτη εικονα η αναλυση κουτσουλιων θα βοηθησει πολυ.
Δυστυχώς δεν έχω τέτοια δυνατότητα, θα ήταν το καλύτερο αλλά δε μπορώ να μπω σε αυτή την διαδικασία. Αυτό που έχω σκοπό να κάνω είναι να ρωτήσω τι εξετάσεις μπορεί να κάνει ο κτηνίατρός μου και τι μπορεί αυτές να δείξουν👍

Ευχομαι περαστικα και περιμενω νεα (ελπιζω ευχαριστα!)!
Χίλια ευχαριστώ Αλίκη!
 
Τα Ιωαννινα δεν ειναι πολυ μακρια απο τη Θεσσαλονίκη. Βρε καποιους πτηνιατρους
Να κάνει τι στα Ιωάννινα; Το ΑΠΘ είναι δίπλα. Ακόμη και στους ιδιώτες κτηνιάτρους, στα Ιωάννινα μπορεί να βρεις καμία 0,25 κτηνιάτρους που να γνωρίζουν μερικά πράγματα για πουλιά, σε αντίθεση με τη Θεσσαλονίκη που μπορείς να βρεις 4-5.

Εν πάση περιπτώσει, το πουλάκι χρειάζεται εργαστηριακές και μικροβιολογικές εξετάσεις και στοχευμένη θεραπεία. Η δοξυκυκλίνη βοήθησε όλο αυτό το διάστημα στον μη καταρρεύσει ολοκληρωτικά ο οργανισμός από τη δράση της ασθένειας. Εάν δεν δοθεί θεραπεία για την αντιμετώπιση της ασθένειας, αργά ή γρήγορα θα επέλθει το μοιραίο είτε, αφήσει το κλουβί μέσα, είτε το αφήσει έξω από το σπίτι.

Η τελική απόφαση για τη συνέχεια, ανήκει πλέον στη Μυρτώ.
 
Μυρτώ για εμένα το πουλάκι έχει κάτι σίγουρα. Στην θέση σου θα προσπαθούσα να τονώσω το ανοσοποιητικό, καθότι στο μυαλό μου αυτό το έχει κρατήσει ζωντανό μέχρι στιγμής. Θα έδινα σταθερά για 3-4 μέρες ηλεκτρολύτες,θα προσπαθούσα να καλύψω το πτηνό απο πλευράς μετάλλων και ιχνοστοιχείων και σαν κάτι το τελείως απαραίτητο θα παρείχα επι μονίμου βάσεως λιπαρούς σπόρους. Πρέπει δηλαδή να παχύνει το καναρινάκι σου και για αυτό πρέπει άμεσα να βρεις και να αγοράσεις περίλλα, κία, καναβούρι, σουσάμι κ. Α και να τα παρέχεις συνεχώς,το ίδιο και για το αυγό με τον κρόκο.
Αν 'ισιώσει" λίγο το πτηνό πιστεύω οτι θα ανταπεξέλθει και στην θεραπεία που χρειάζεται.Αν δεν βρεθεί η κατάλληλη θεραπεία τουλάχιστον δεν θα τρώει απο τις σάρκες του και θα είναι σε θέση να αντιμετωπίσει καλύτερα την πάθησή του.

Έψαξα και βρήκα διάφορα πράγματα, εσκεμμένα δεν τα παρουσιάζω διότι είναι απλές αναγνώσεις και μαντεψιές. Στην πρώτη παράγραφο σου γράφω τι θα έκανα αν ήταν δικό μου το καναρίνι. Να το βλέπει ο ήλιος όποτε μπορείς.
Προσπάθησε να βρείς έναν εξειδικευμένο γιατρό.Αν δεν βρείς, προσπάθησε να επικοινωνήσεις μεσω mail με την κα. Γκρευ.
Περαστικά.
 
Back
Top