Ασθένειες Αιμα στο κλουβι απο το νυχι της καναρας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tarasis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tarasis

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2013
Μηνύματα
83
Πόλη
Γιαννιτσά
Σημερα το μεσημερι καθως γυρισα απο τη δουλεια ειδα αιμα στο κλουβι και στα φτερα της θυληκιας μου. Παρατηρησα κατι στο νυχι της, σαν πληγη και λιγο φουσκωμενο στην περιοχη εκει που αρχιζει το νυχι της. Της εβαλα bentadine τι αλλο κανω;Βλεπω οτι δεν εχει αλλο αιμα. Προσπαθω να ανεβασω φωτο αλλα ειναι μεγαλη...
 
μάλλον έχει πτερόρροια (?). Μπορείς να της βάλεις μπανιέρα να την βοηθήσεις.
 
Αιμα στο νυχι.. Φουσκωμενο νυχι... και εχει πτερορροια;
 
Κάπου θα τραυματίστηκε το πουλάκι... Πώς είναι η συμπεριφορά της; Είναι κινητική; Τρώει πίνει; Δείχνει να πονάει;
 
στο νύχι είναι η πληγή ! Δεν διάβασα καλά, άκυρο.
Συχνά υπάρχουν τραυματισμοί στα νύχια από εγκλωβισμό σε κάποιο σημείο του κλουβιού.
Αν το κλουβί είναι καθαρό δεν υπάρχει πρόβλημα

Καλό είναι να καθαρίσεις και τις πατήθρες.
 
πεταει, δε δειχνει να πονα... Θα το παρακολουθησω και θα σας πω. Ευχαριστω...
 
να και η φωτογραφια με τη βοηθεια της αλικης. 😉Δε ξερω αν σας βοηθησε.
Να της δωσω κατι για να τη βοηθησω(βιταμινες ή κατι αλλο);
 

Συνημμένα

  • rsz_Φωτογραφία0346[2].webp
    rsz_Φωτογραφία0346[2].webp
    6,8 KB · Προβολές: 87
Γιάννη παρακολούθηση και φώτο όπως δύποτε, εμένα το μυαλό μου πάει αλλού
 
Και μένα για ξηρή ευλογιά μου κάνει Γιάννη... Χθες δεν είχε τίποτα στο δάχτυλο αυτό; Ούτε μια φουσκάλα;

Επίσης βάλτη μόνη της σε ένα κλουβάκι!
 
Δευτερόλεπτα πριν σου γράψω την ανέβασες λυπών αγαπητέ φίλε Γιάννη αν και δεν φαίνεται καλά θα σε παραπέμψω σε ένα άθρο να δεις και να παρατηρήσεις αν είναι ιδία τα σημάδια Κανάρα με πρόβλημα στα πόδια μελέτησε και εδώ είμαστε περιμένω νια σου. Εμένα εκεί πάει το μυαλό μου
 
Ολα δειχνουν ότι έχει ευλογια παρατηρησα και το αλλο ποδαρακι της και εκει εχει σημαδι αλλα μικροτερου ευρους απο το αλλο. Τα χωρισα και της έβαλα μπεταντιν στα ποδια. Επλυνα και το κλουβι που ήταν το πατωμα και της πατηθρες και ας ελπίσουμε οτι δε μολυνθυκαν και τα αλλα δύο καναρινια(πατερας και νεοσσος)αν και βλεπω να την έχω πατησει. Σας ευχαριστω για την άμεση ανταποκριση σας... Θα σας εχω νεα συντομα.
 
Πρωί βράδυ betadine αραιωμένο και στα δύο πόδια και ο Θεός βοηθός!
 
Ξηρή ευλογιά είναι..Betadine και απομόνωση από άλλα (αν είναι στον ίδιο χώρο).
 
Ενα δυσαρεστο νεο, χθες παρατηρησα οτι εχει ο νεοσσος σημαδακι στο ποδι και σημερα τον εχασα. Κριμα του χρονου θα ειμαι πιο προσεκτικος και ενημερωμενος. Προταιρεοτητα ειναι να σωσω τη μανα. Οταν λες αραιωμενο μπορεις να ωσεις αναλογια. Εγω της βαζω απευθειας στα ποδια betadine, λες να τις κανω ζημια; Της το βαζω καθε πρωι ειμαι στη δευτερη μερα και βλεπω οτι η πληγη μαυριζει. Ευχαριστω☹

Οταν λες απομονωση εννοεις ξεχωριστα κλουβια ή και σε διαφορετικο χωρο μακρια απο τα αλλα;

Ξηρή ευλογιά είναι..Betadine και απομόνωση από άλλα (αν είναι στον ίδιο χώρο).
 
Ξεχωριστά κλουβιά. Εγώ αν θυμάμαι καλά πέρσι το αραίωνα με ιώδιο και γλυκερίνη. Δεν νομίζω να κάνεις ζημιά.. Εφόσον μαυρίζει πάει πολύ καλά και σε λίγες μέρες θα πέσει! Λυπάμαι πολύ για το μικρό αλλά με τέτοιο ανοσοποιητικό δεν την άντεξε την ευλογιά... ☹
 
Μπορείς να ζητήσεις ιωδιούχο γλυκερίνη από το φαρμακοποιό σου, αλλά και σκέτο Βetadine κάνει δουλειά. Απλά η ιωδιούχος γλυκερίνη, κρατάει πιο ''μαλακή'' τη φλεγμονή και δημιουργεί ένα αντιμικροβιακό-αντιβακτηριδιακό στρώμα προστασίας ενάντια στις επιμολύνσεις.
 
Back
Top