Ασθένειες Αιμα στο ποδι απο το καναρινι μου

tarasis

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2013
Μηνύματα
83
Πόλη
Γιαννιτσά
Εδώ και 4-5 ημέρες βλεπω αιμα στο ποδι απο το καναρινι μου.Αυτο που κανω είναι να βαζω betadine στο ποδι(1 φορα τη μερα) αλλα δε βλεπω βελτιωση. Μηπως να βαζω περισσοτερες φορες τη μερα;Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω;
 

Συνημμένα

  • Φωτογραφία0618.webp
    Φωτογραφία0618.webp
    13,2 KB · Προβολές: 101
Η φωτογραφια σου δεν ειναι καθαρη. Αν δεν εχει χτυπησει καπου, θα σε συμβουλευα να βαζεις μπεταντιν κ να το τυλιγεις με λευκοπλαστ. Ενδεχεται να το τσιμπαει και να το ξαναματωνει. Βαλε μας καποια πιο καθαρη φωτογραφια αυριο, και πιστευω μπορεις να το πας στον κτηνιατρο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Έχει κάποια πληγή; Από που προέρχεται το αίμα; Το πατάει το πόδι του; Μοιάζει σαν να έχει σπυρί πάνω στο γόνατο.
 
Μέσω της φωτό... Διακρίνω φλεγμονή... στην άρθρωση... αλλά έχει ανοικτή πληγή και χάνει αίμα; Είναι δηλαδή χτύπημα; Αλλιώς φλεγμονή μπορεί να έχει και από τσίμπημα... ή τραυματισμό χωρίς εξωτερική πληγή... Σε κάθε περίπτωση μια πιο καθαρή φωτό θα βοηθούσε... 😳
 
Παιδιά εσείς που ξέρετε, μήπως λόγω αιμορραγίας θα χρειαστεί κονάκιον;
 
Παιδιά εσείς που ξέρετε, μήπως λόγω αιμορραγίας θα χρειαστεί κονάκιον;

Πιθανόν να μην αιμορραγεί... αλλά να το τσιμπά και να μη σταματά, όπως ανέφερε κάποιος φίλος παραπάνω!
Είχα ανάλογη εμπειρία το καλοκαίρι, που του είχε ξεριζωθεί (δεν ξέρω πως) το νύχι... ήταν μέσα στα αίματα και το πουλί και τα διάφορα μέσα στο κλουβί... Κατόρθωνα σταμάταγα την αιμορραγία... και μετά από ώρα ξανά το ίδιο. Γιατί το τσίμπαγε...
 
Εγω το ανεφερα, γιατι ειχα το ιδιο προβλημα με ενα μου καναρινι. Καθοταν στον πατο λεω τι επαθε παει το σπασε, το πηγα στο γιατρο και ο χαζουλης απλα το τσιμπαγε και ειχε κολλησει στα αιματα. Σε 3 μερες με λευκοπλαστ ηταν μια χαρα.
 
Ό,τι και να λέμε υποθέσεις είναι στον αέρα. Η φώτο δυστυχώς δεν βοηθάει καθόλου!
 
Back
Top