Αναπαραγωγή Αιφνίδιος θάνατος πουλιών από εκκολαπτική μηχανή

petdimitris

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιαν 2014
Μηνύματα
16
Καλησπερα στους φιλους της ιστοσελιδας, ονομαζομαι Δημητρης κατοικος Σπαρτης με αδυναμια στα ζωα. Ιδιαιτερα στα πουλειρκα παπιες χηνες (που δυστυχως δεν εχω ακομα ειχα στο παρελθον) και νανακια και κοτες.. Με τα οποια ασχολουμαι καιρο και εχω μηχανη η οποια με βοηθαει στην αναπαραγωγη τους. Αντιμετωπιζω ενα προβλημα το οποιο ανακαλυψα με τη βοηθεια του κτηνιατρου. Παρατηρησα οτι μετα απο την πολυχρονη χρηση της μηχανης οι νεοσσοι που εβγαιναν μεγαλωναν μεχρι ενος σημειου και μετα πεθαιναν ξαφνικά παρουσιαζοντας κατι σαν νευριτιδα με στριψιμο του λαιμου τους ειτε αιφνιδιο θανατο. Μιλησα με τον κτηνιατρο ο οποιος δεν ηξερε και εκεινος τι να μου πει και τελικα υστερα και απο αλλες περιπτωσεις αλλων κτηνοτροφων κατεληξε στο συμπερασμα οτι φταιει η μηχανη στην δημιουργια ανωμαλιας μεσα στο αυγο... Τα πουλια δεν μεγαλωναν απο ενα σημειο και επειτα και επισης πεθαιναν ακαριαια χωρις αιτια.. εχετε και εσεις παρομοια κρουσματα; Ευχαριστω
 
Γεια σου καλώς ήρθες!
Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία στα νανάκια αλλά θέλω να σε ρωτήσω δεν έχεις κλώσες γιατί προτιμάς την μηχανή; Επίσης τα αυγά από που τα προμηθεύεσαι; Πάντα από τον ίδιο προμηθευτή; Εμβόλιο τους κάνεις;
Καλή περιήγηση στο φόρουμ και ελπίζω σύντομα να λύσεις το πρόβλημά σου :)
 
Δε πειραζει, ουτως η αλλως το προβλημα ειναι της μηχανης ολα εκει οδηγουν διοτι αν ηταν ασθενεια θα πεθαιναν και οι υγιεις κοτες μας... Αντιθετως πεθαινουν μονο οσα βγαινουν απο τη μηχανη.. Ναι εχω νανες οι οποιες καθονται κιολας 2 φορες.. Απλα ηθελα να βγαλω και εγω... Τα αυγα ειναι δικα τους τ αμαζευω και τα βαζω στη μηχανη.. Εμβολιο ρωτησα μου ειπε ο κτηνιατρος οτι γινονται εμβολιασμοι μονο σε μεγαλα πτηνοτροφια οχι σε μικρα... Δε ξερω...☹
 
Μάλιστα αυτά που κλωσούν οι μάνες δηλαδή είναι υγιή οπότε σωστά κάτι θα φταίει στις θερμοκρασίες της μηχανής.
 
γενικως ασχολουμαι απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου με κατοικιδια..σκυλακια και πτηνα.. Μεγαλωσα με αυτα... Μαλιστα τη μηχανη την αγορασα με χρηματα που μαζευα μικρος απο καλαντα. 🙂 και εχω ψαξει απειρα πραγματα γυρω απο αρρωστιες.. Μεχρι να μαθω..χασαμε μικρα σε μηχανες που επεφταν στο νερο μεσα.. Και αλλες περιπτωσεις, αυτο ομολογω με δυσκολεψε... Παντως αν εχετε μπορειετ να μου προτεινετε καποια σελιδα για να φτιαξω μονος μια κλωσσομηχανη
Ευχαριστω
 
Είμαι μέλος στο facebook σε μία σελίδα που ασχολείται με ζώα φάρμας. Κάτι άλλο δεν ξέρω να σε πληροφορήσω. Αν θέλεις να στην δώσω να ρωτήσεις και μας δίνεις κι εμάς τις πληροφορίες με την εξέλιξη.
 
Γεια σου, αυτή είναι η ομάδα, κάνε αίτημα facebook.com/groups/ToMavroProvato/ έχει αρκετούς με παρόμοιες ασχολίες ίσως κάποιος ξέρει να σε πληροφορήσει :)
 
Εγω εχω ρατσα απο κοτες ΝτοπιΕς, που κλωσσανε τα αυγα τους, και δεν ειχα ποτε προβλημα. Η μηχανη δεν ειναι παραξενο να δημιουργει τετοια προβληματα. Και να ξερουμε οτι η Μανα δεν μπορει ποτε να αντικατασταθει απο μηχανη. Εγω ουτε εμβολια κανω στα μικρα ουτε βιταμινες ουτε φυραμα ουτε τιποτα... μεσα στη βροχη να ειναι δεν αρρωσταινουν ποτε..
 
οι δικιες μου και απο μηχανη που ειναι δεν καταλαβαινουν χριστο 😛
 
οι δικιες μου και απο μηχανη που ειναι δεν καταλαβαινουν χριστο 😛
σιγουρα η μητερα ειναι αναντικαταστατη τους δειχνει τι να τρωνε και αποφευγουν τροφες που μπορει να τα μολυνουν η να τα σκοτωσουν.. Περα απο το ωραιο θεαμα...η μηχανη ειναι μια καλη λυση αλλα πλεον οι μονες που καθονται κλωσσες ειναι οι νανες φαινεται το εχουν στο ενστικτο τους αυτο... Μακαρι να ειχα κοτες μεγαλες κλωσσες αν εχει καποιος θα προμηθευομουν... Τωρα η μηχανη που εχω Χαρη εχει συμπληρωσει τα χρονια της ειναι πανω απο 12ετια... Τα προηγουμενα κοτοπουλα που εβγαζα μεχρι πριν ενα χρονο ηταν μαι χαρα υγιεστατα και μεγαλωναν κανονικα και εκαναν και αυγα... Οι τελευταιες 4 φορες ειχαν αυτα τα αποτελεσματα και ηταν απο τον ιδιο κοκκορα και νανες νεα σε ηλικια ολα... Και χωρις συμπτωματα πεθαιναν ξαφνικά ουτε κουνελια να ηταν..
 
Εμενα ολες οι κοτες μου κλωσσανε, και δεν ειναι καμια τους νανος... ειναι ολες φυσιολογικες κοτες.. Βεβαια εχουν και τσουλουφακια οι περισσοτερες, κλλα το ενστικτο της φυσης να κλωσσανε ειναι σταθερη αξια γι αυτες!

missing-image.png
 
Εμενα ολες οι κοτες μου κλωσσανε, και δεν ειναι καμια τους νανος... ειναι ολες φυσιολογικες κοτες.. Βεβαια εχουν και τσουλουφακια οι περισσοτερες, κλλα το ενστικτο της φυσης να κλωσσανε ειναι σταθερη αξια γι αυτες!
πωπωπωπω παρτες μη τις ματιαξω...😀 ναι και εμενα εχουν τσουλοφι οι νανες και πολλες εχουν και φτερα στα ποδια και ο νανος μου εχει... Δινετε κοτες μεγαλες για κλωσσιμα;
 
Μάλιστα αυτά που κλωσούν οι μάνες δηλαδή είναι υγιή οπότε σωστά κάτι θα φταίει στις θερμοκρασίες της μηχανής.
ναι βεβαια οι θεμροκρασιες τις κοιταζω συνεχεια και την υγρασια επισης κατι αλλο μπορειν παιζει ειναι πολυ παλια η μηχανη εδω την πηρα θυμαμαι με δραχμες!
 
αναλογα με τι κοτες εχεις ειναι αν κλωσσαν ή οχι... Πχ οι αυστραλοπ και οι σουσεξ που εχω εγω δεν υπαρχει περιπτωση να κλωσσησουν...
 
Καλημέρα σε όλους!
Petdimitris, τα αυγά τα βάζεις μόνο στη μηχανή, ή δοκιμάζεις και με κλώσσες, ή άλλη μηχανή;. Μόνο σε αυτή την περίπτωση θα μπορείς να αποδώσεις το φαινόμενο στη λειτουργία της μηχανής σου...
Λόγοι αιφνίδιου θανάτου των νεοσσών υπάρχουν, από ασθένειες έως και διατροφικά!
Έχεις αλλάξει κάτι άλλο στην ανατροφή των νεοσσών. Μήπως αυξήθηκαν τα πουλια ανα τετραγωνικό μέτρο;
Μήπως έχεις πάρει τα αυγά λάθος περίοδο (εντός πτερόρροιας;). Η μηχανή, θα σου βγάλει προβλήματα στην ανάπτυξη, κλούβια αυγά, και νεοσούς που δεν ανοίγουν το κέλυφος, κτλ. Για μένα, σαν κτηνίατρο, όταν ο νεοσσός αρχίσει και τρώει, δεν έχει συνήθως προβλήματα από την εκκόλαψη.Ψάξτο για άλλα προβλήματα.Βιταμίνες παίρνουν οι γονείς;Εμβόλια γίνονται, δεν είναι ο κανόνας, αλλά εαν μένει κάποιος κοντά σε ορνιθοτροφική μονάδα, καλό είναι να κάνει...
Καλή συνέχεια.
 
Δημήτρη, αυτή η μηχανή π. Ε. (προ ευρώ), δεν έχει αντιπροσωπεία;
Από την πολύχρονη εμπειρία σου νομίζω μπορείς να ελέγξεις αν οι θερμοκρασίες επώασης και οι ημέρες είναι ο. Κ...Αν δε βρίσκεται άκρη και εφόσον χάνεις συνεχώς πουλιά, γιατί δεν αγοράζεις μια νέα;... Νομίζω οι απώλειες θα συνεχιστούν, οπότε η απόσβεση της αγοράς θα γίνει από τα πουλάκια που θα βγαίνουν υγιή.
Μικροβιακό έλεγχο έκανε ο κτηνίατρος;
Δεν ξέρω τις ασθένειες της κότας, αλλά αν υπάρχει μικρόβιο στο χώρο, οι πρώτοι που θα επηρεαστούν είναι οι νεοσσοί.
 
Μήπως οι κότες και ο κόκορας είναι κοντινοί συγγενείς; Μήπως παίζει θέμα αιμομιξίας δηλαδή και πρέπει να ανανεώσεις τους γεννήτορες;
 
@Αλεκτορ, Καλησπερα σας οχι δεν τα βαζω αλλου, ακολουθω τους κανονες πχ τα βαζω οχι πανω απο μια βδομαδα τα φαγητα τους δεν εχουν αλλαξει συσταση. ενω τοσα χρονια εβγαιναν χωρις προβληματα (ξερω οπως ειπατε τ ακλασσικα προβληματα να μην σπανε το αυγο ή να ειναι κλουβια, δεν βαζω επισης πολλα αυγα μαζι) οι τελευταιαες 3 φορες που εβαλα..σε διαφορετικες περιοδους τα πουλακια μεγαλωνουν και πεθαινουν χωρις αιτια σαν τα κουνελια δλδ τη μια ειναι μια χαρα και την αλλη μερα ειναι νεκρα.. Και μαλιστα ειτε νανακια ειναι ειτε κοτες μεγαλες... Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζει και ενας εκτροφεας στρουθοκαμηλων
 
@Paianas, Φιλε καλησπερα κανω καθε φορα μετα την εκκολαψη απολυμανση και καθαρισμα, ναι το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ξαναβαζω στην ιδια μηχανη.. Τ αεφαγε τα ψωμια της οσο για τον εμβολιασμο ρωτησα κτηνιατρο και μου ειπε γινεται σε πτηνοτροφους με πολλα πουλαι αλλιως δεν κανουν σε μικρα κοτετσια.. Απλα θα παρω νεα. 🙂
 
Back
Top