Ασθένειες Ακάρεα της τραχείας ή ψείρες των φτερών;

Εγγραφή
29 Ιουν 2015
Μηνύματα
522
Πόλη
Αθήνα
Το τελευταίο καιρό βλέπω στα κοκατίλ μου κατσαρωμένα πούπουλα στο κεφάλι και στα φτερά.
Ξέρω πως είναι ακάραια αλλά επίσης μήπως είναι και ψείρες των φτερών;
Τι να κάνω για να το καταπολεμήσω χωρίς να χρειάζεται να τα πιάσω γιατί φρικάρουν πολύ κι χτυπιούνται; Σκέφτομαι μήπως κανένα σπρέι...
Επίσης βλέπω στο normal grey μου κίτρινα πούπουλα στα φτερά και διάβασα πως αυτό μπορεί να οφείλεται στο συκώτι. Υπάρχει κάποια ειδική τροφή να τους δώσω; Μήπως κάποια βιταμίνη;
Συγνώμη για τις πολλαπλές ερωτήσεις...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 🙂
 
Συγγνώμη αλλά φωτογραφία δεν γίνεται προς το παρόν...
Για το σπρέι σκεφτόμουν κάτι σαν αυτό
026851003380D.jpg
 
Το τελευταίο καιρό βλέπω στα κοκατίλ μου κατσαρωμένα πούπουλα στο κεφάλι και στα φτερά.
Ξέρω πως είναι ακάραια αλλά επίσης μήπως είναι και ψείρες των φτερών;
Τι να κάνω για να το καταπολεμήσω χωρίς να χρειάζεται να τα πιάσω γιατί φρικάρουν πολύ κι χτυπιούνται; Σκέφτομαι μήπως κανένα σπρέι...
Βρε Γιάννη είσαι και καλό μας μέλος και με αυτή την περιγραφή περιμένεις να σου πούμε τι έχει και τι να κάνεις; Πως ξέρεις πως έχει σίγουρα παράσιτα; Επειδή παρατηρώ μια σύγχυση για τα παράσιτα και τα ακάρεα γενικά.. Δες αυτά:
https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-της-τραχείας.1800/
https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-και-ψείρες-στα-πουλιά.17693/
Και μετά εσύ πες μας που κατέληξες.. εσύ έχεις το πουλί εσύ μπορείς να ξέρεις πολλά περισσότερα από μας.


Επίσης βλέπω στο normal grey μου κίτρινα πούπουλα στα φτερά και διάβασα πως αυτό μπορεί να οφείλεται στο συκώτι. Υπάρχει κάποια ειδική τροφή να τους δώσω; Μήπως κάποια βιταμίνη;
Φώτο... Αλλιώς πάμε στα τυφλά... ΑΝ είναι συκώτι μπορείς να δώσεις Milk Thistle (γαιδουράγκαθο) ή αποξηραμένο ταραξάκο, αποξηραμένα φύλλα αγκινάρας, αποξηραμένο γαιδουράγκαθο και γενικά τα βότανα κάνουν καλό..

Συγνώμη για τις πολλαπλές ερωτήσεις...
Άλλη φορά δύο θέματα και φώτοζ! 😉
 
Ορίστε και οι φωτογραφίες.
Στη πρώτη φαίνεται η ουρά και λίγο από το φτερό. (του λουτίνο)
Στη δεύτερη φαίνεται το κεφάλι του normal grey.
Στη τρίτη και τα 2 μαζί.
Δεν νομίζω να είναι και ιδιαίτερα καλές αλλά προσπαθήστε να καταλάβετε ότι μπορείτε απ' αυτές...
 

Συνημμένα

  • tyt.webp
    tyt.webp
    5 KB · Προβολές: 127
  • tyty.webp
    tyty.webp
    8,7 KB · Προβολές: 115
  • IMG_2825.webp
    IMG_2825.webp
    43,3 KB · Προβολές: 1
Γιάννη οι φώτο δεν βοηθάνε καθόλου... Τουλάχιστον ας μην φαίνονται τα κάγκελα..

Επίσης χώρισε τα πουλάκια. Υποθέτεις ότι και τα 2 έχουν από κάτι διαφορετικό και τα έχεις στο ίδιο κλουβί βρε;
 
Επίσης χώρισε τα πουλάκια. Υποθέτεις ότι και τα 2 έχουν από κάτι διαφορετικό και τα έχεις στο ίδιο κλουβί βρε;
Όχι, όχι.
Νομίζω πως έχουν το ίδιο αλλά φαίνεται σε διαφορετικά σημεία...
Γιάννη οι φώτο δεν βοηθάνε καθόλου... Τουλάχιστον ας μην φαίνονται τα κάγκελα..
Θα προσπαθήσω αλλά έχω μείνει με μια χάλια κάμερα...
 
Για να καταλάβουμε αν είναι ψείρες φτερών αυτό είναι σχετικά εύκολο λόγο της χαρακτηριστικής εικόνας των φτερών
(όπως καταλαβαίνεις πρέπει να τα πιάσεις να ανοίξεις την φτερούγα και να δείς αν μπορείς βγάλε και φωτο )

επίσης οι ψείρες πάνω σε ανοιχτόχρωμα φτερά φαίνονται πολύ εύκολα
 
Σήμερα του έβαλα epithol για τα ακάρεα και χτυπιόταν πάρα πολύ! Αυτό μου είπαν πρέπει να το βάζω κάθε μέρα για 1 βδομάδα! Θα με μισήσει το ζωντανό!
Τέλος πάντων ψείρες δεν είδα αλλά μόνο κάτι κόκκινα στα φτερά σαν πληγή. Δεν νομίζω για ψείρες...
 
Εγω εχω παρατηρισει οτι σε θεραπιες που χρειαζονται να πιανεις το πουλακι καθε μερα, συνιθιζει στο πιασιμο και δεν αντιστεκεται τοσο πολυ
 
Οχε σε καμια περιπτωση δεν του αρεσει, απλα συνηθιζει
 
Ακόμη και αν δεν το θέλει, ακόμη κι αν αντιδρά, ακόμη κι αν τρομάζει... εμείς γνωρίζουμε πως πρέπει να κάνει ολόκληρη τη θεραπεία του...
Το πιάσιμο του πτηνού για εφαρμογή θεραπείας είναι το μοναδικό πιάσιμο πουλιών, που κατά τη γνώμη μου δικαιολογείται απόλυτα.
Δεν θα πρέπει να μας ανησυχεί και φυσικά να μας ενοχλεί το αποτέλεσμα της αλλαγής της συμπεριφοράς του.
 
Δεν μπορώ να ξέρω αν υπάρχουν ακάρεα σ' αυτά τα πουλάκια απ' όσα βλέπουμε στις φωτογραφίες.
Θέλω να σου πω να προσέξεις, γιατί καθημερινή εφαρμογή pulmosan δεν έχω ακούσει ή διαβάσει, ενώ αντίθετα θεωρείται ισχυρό και με ακατάλληλη εφαρμογή επικίνδυνο φάρμακο.
Επίσης πριν δώσεις λεφτά για φάρμακα παρακολούθησε τα πουλάκια μήπως χτυπιούνται στα κάγκελα, γιατί μου φαίνεται μικρό το κλουβί για δύο πουλιά αυτού του μεγέθους.
 
Επίσης πριν δώσεις λεφτά για φάρμακα παρακολούθησε τα πουλάκια μήπως χτυπιούνται στα κάγκελα, γιατί μου φαίνεται μικρό το κλουβί για δύο πουλιά αυτού του μεγέθους.
Λεφτά δεν έδωσα... Ο πετσοπάς, ο έμπιστος φίλος, μου το έδωσε τσάμπα👍!
Για το αν χτυπιούνται...χτυπιούνται αλλά το κλουβί δεν είναι και τόσο μικρό (μεγαλύτερο δεν γίνεται τα έχω ξαναπεί🙄...)
 
Λεφτά δεν έδωσα... Ο πετσοπάς, ο έμπιστος φίλος, μου το έδωσε τσάμπα👍!
Εντάξει αλλά αν δεν έχει μέσα οδηγίες, δες εδώ το άρθρο μας https://petbirds.gr/product/beaphar-pulmosan/ . Αναφέρεται μία εφαρμογή με επανάληψη μετά ένα μήνα πάλι. Όχι καθημερινά, πρόσεχε. Τώρα όσο για το ράμφος, μπορεί το μεγάλωμά του να προέρχεται και από άλλες αιτίες, όπως βλάβη στο συκώτι π.χ. (δεν λέω πως είναι αυτό). Μπορείς να το λιμάρεις με χαρτόλιμα αν το κρίνεις απαραίτητο. Αλλιώς άφησέ το και φρόντισε την καλή διατροφή του και βλέπεις.
 
Για το αν χτυπιούνται...χτυπιούνται αλλά το κλουβί δεν είναι και τόσο μικρό (μεγαλύτερο δεν γίνεται τα έχω ξαναπεί🙄...)
Ξέρεις τι προβλήματα και τι συνέπειες έχει αυτό στα κοκατιλάκια σου;
 
Back
Top