Ασθένειες Ακαρεα σε καναρινι μαλινουα ή κατι αλλο;

bliapaths

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2008
Μηνύματα
48
Πόλη
Φιλιππιάδα
εχω ενα αρσενικο καναρινι μαλινουα το οποιο το πηρα απο καποιον που εκανε εκτροφη μεσα και εγω το εχω στο μπαλκονι απο τον αυγουστο. Πριν τρεισ μηνεσ σταματησε να κανει τσιου τσιου κελαιδαγε κανονικα τωρα σταματησε εδω και ενα μηνα. Τρωει κανονικα ειναι αρκετα κινητικο του εκανα θεραπεια για ακαρεα με acaricine τησ TAFARM και μετα του χωριγησα πολυβιταμηνη τησ bogena αλλα δεν ειδα καμια διαφορα δεν κανει ακομα τσιου. Δεν εχει πτεροροια η κατι τετοιο τη λετε να εχει;
 
του εκανα και θεραπεια για τυχων αναπνευστικεσ η εντερικεσ ασθενειεσ αλλα και παλι δεν εγινε τπτ παλι με φαρμακο τησ TAFARM ..
 
Αν δεν είσαι σίγουρος ότι έχει κάποια συγκεκριμένη ασθένεια μην χορηγείς φάρμακα! Επιβαρύνεις το πουλάκι άδικα! 😉

Κοίταξε λιγάκι εδώ και δες τα συμπτώματα των ακάρεων: Ακάρεα της Τραχείας
 
του χωριγισα για ακαρεα γιατι ειδα κατι μικρα μαυρακια κατω απο τησ φτερουγεσ και εκανε σαν να εσπαγε σπορουσ στο στομα
 
Αυτά τα μαυράκια κάτω από τις φτερούγες πολύ πιθανόν να είναι ψείρες δυστυχώς.
Μπορείς να κάνεις απολύμανση στο κλουβί και στο ίδιο το πουλάκι, καλή επιτυχία…

Φιλικά
Πίτσα Ρόδος
AL 173
 
Αν δεν είσαι σίγουρος ότι έχει κάποια συγκεκριμένη ασθένεια μην χορηγείς φάρμακα! Επιβαρύνεις το πουλάκι άδικα!
Συμφωνω απολυτα.
του χωριγισα για ακαρεα γιατι ειδα κατι μικρα μαυρακια κατω απο τησ φτερουγεσ και εκανε σαν να εσπαγε σπορουσ στο στομα
Μπορει να ειναι ψειρες... Το αφουγκραστικες αν ασμενει το πουλι;
Αν ειχε τοσα πολλα ακαρεα που να φαινοντε κατω απο τα φτερα εδω και τοσο καιρο που τον παιδευεις θα ειχε ψοφησει.
τρωει κανονικα ειναι αρκετα κινητικο
... Εν κατακλειδι. Μπορει το πουλι απλα να κρυωσε εξω ή να σταματησε να κελαιδα λογω καποιας αδιαθεσιας ή ψειρων...ή οτι. Το ''οτι''... Θα το ηξερες αν πηγαινες σε ενα γιατρο. Εσυ ομως ακολουθησες την απαραδεκτη τακτικη να το γεμισεις αντιβιωσεις.. Και τιποτα να μην εχει το πουλι καταφερες να το κανεις καπως. Θα σου ελεγα να τον βαλεις μεσα.. Προσεξε την διατροφη του(και οχι μονο) καθαριοτητα, απολυμανση(τα απλα τα βασικα)πιαστον και ψηλαφισε τον... Εχει κανει καρινα... Εχει ψειρες;ασμενει; Αν τιποτα απο τα παραπανω τοτε, βιταμινουλες και προβιοτικα για την χλωριδα του εντερου και φυσικα υπομονη. Νομιζω πως τον εχεις ταλαιπωρησει, δωστου χρονο.
 
Νομίζω ότι όντως έχει άκαρι το καναρινάκι από αυτά που λες πιο πάνω.
του χωριγισα για ακαρεα γιατι ειδα κατι μικρα μαυρακια κατω απο τησ φτερουγεσ και εκανε σαν να εσπαγε σπορουσ στο στομα
Όπως το περιγράφεις αν βρίσκεις στο πάτο του κλουβιού πούπουλα ή το βλέπεις να τα μασά τότε το πιο πιθανό είναι να έχει. Φωτό μπορείς να βάλεις;
Πότε χορήγησες Acaricine; Επαναληπτική έκανες; διάβασε εδώ
Ακάρεα της Τραχείας
και εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Επαναληπτική-χορήγηση-pulmosan.4945/

περιμένουμε νέα σου.
 
καθαρισμο στα κλουβια τους κανω καθε κυριακη και μια φορα το μηνα με ζεστο νερο τησ ποτιστρεσ και ταιστρες, αλλα με προβλιματιζει γιατι δεν κανει τσιου
 
η σκεψη μου ηταν να το παω σε καποιο κτηνιατρο αλλα στην περιοχη μου δεν ξερουν τπτ μονο φαρμακα σου πουλαν.
 
Βάλε σήμερα βράδυ ένα λευκό πανί πάνω στην οροφή του κλουβιού. Αν αύριο το πρωϊ δεν έχει στιγματάκια κόκκινα καφέ τότε δεν είναι κόκκινο άκαρι. Τα μαύρα στιγματάκια που περιγράφεις είναι ψείρα ή σαν κόκκο καφέ; Αν το βάλεις σε λευκή πεστέτα και το πιέσεις με το νύχι σου σπάει και αφήνει κόκκινο ή έντονο καφέ χρωμα; Ταιριάζει κάτι από τα άρθρα στην περίπτωσή σου; Υπόψη το άκαρι αν βρεί ξύλο κάνει φωλιές που δύσκολα καταστρέφονται.

καθαρισμο στα κλουβια τους κανω καθε κυριακη και μια φορα το μηνα με ζεστο νερο τησ ποτιστρεσ και ταιστρες, αλλα με προβλιματιζει γιατι δεν κανει τσιου
Αν πρόκειται για άκαρι δεν κάνεις τίποτε. Θέλει καθημερινό καθαρισμό, ειδικά πατήθρες ταϊστρες ποτήστρες με καυτό νερό και συχνή απολύμανση κλουβιού.
 
του εριξα sprei για ψηρες τησ TAFARM. Και πολυβιταμινεσ τησ BOGENA στο νερο για μια βδομαδα θα του βαζω και θα περιμενω τα αποτελεσματα τησ πολιβιταμηνεσ για μια εβδομαδα οχι το σπρει...
 
Περιμενουμε νέα σου και στο ενδιάμεσο διάβασε (αν δεν το έχει κάνει ήδη )τα άρθρα που σου είπα παραπάνω
 
αα... και κατι αλλο που δεν ειπα. Ανοιγει το στομα του για να κανει τσιου και δεν μπορει λεσ και δεν εχει δυναμη η ψυχη να μηλησει
 
Ψηλάφησε την καρίνα (στέρνο) του πουλιού. Αν είναι έντονη και εξέχει σαν καρίνα βάρκας δώσε δεξτρόζη στο νερό για να πάρει ενέργεια να αντέξει.
Αν πρόκειται για άκαρι είναι σε πολύπροχωρημένο στάδιο και εξαιρετικά δύσκολο να σπάεις τον κύκλο τους αφού αναπαράγωνται κάθε 8 ημέρες περίπου. Το άκαρι σε τόσο μεγάλη περίοδο δικαιολογεί και το άνοιγμα του στόματος σαν προσπάθεια να "φτύσει" τα ακάρεα που είναι στο λαιμό του. Θα πρότεινα να δώσεις vetermec https://community.petbirds.gr/threads/Επαναληπτική-χορήγηση-pulmosan.4945/ άμεσα, μετά δεξτρόζη( 2 -3) ημέρες μετά πολυβιταμίνες επανάληψη vetermec και μετά αντιβοίωση 1 εδομάδα γιατί το άκαρι εσωτερικά δημιουργεί πληγές με τα νύχια του που γατζώνεται στους ιστούς.
Πάντως το καλύτερο που θα έπρεπε εδώ και καιρό να είχες κάνει ήταν μια επίσκεψη σε πτηνίατρο
 
Εγώ έχω ένα θηλυκό μαλινουά που κάνει ακριβώς αυτό που λές. Ανοίγει το στομα του να κάνει τσιου και ακούγεται κάτι αλλά όχι τσιου πάντος. Σαν να μήν έχει δύναμη. Κατα τα άλλα το πουλί ειναι ζωηρότατο και ευδιάθετο. Μου ειπαν οτι μπορεί να έχει άσμα. Ειναι δυνατό να έχει άσμα με μόνο σύμπτωμα αυτό. Δυσκολο. Για άκαρι έχω κάνει θεραπεία. Τι λές να κάνουμε; Μήπως έχουν στρεσαριστεί για κάποιο λόγο και χάσανε την μιλιά τους. Μια φορά ενα καναρίνι που είχα μου έπεσε απο το κλουβί και εφυγε. Για κακή του τύχη τον κινήγησε μια γάτα αλλά το έσωσα. Μετά απο αυτο το περιστατικό δεν ξανα έβγαλε άχνα και το εριξε στο φαί μέχρι που έγεινε σαν περιστέρι...
 
Καταρχήν το άσθμα στα πτηνά είναι αποτέλεσμα μιας παθολογικής κατάστασης, η οποία μπορεί να είναι:
-Χημικές ουσίες ή αλλεργίες
-Μύκητες ή βακτήρια
- Προσβολή από άκαρι
- Ενδοκρινικές μεταβολές κατά την διάρκεια επώασης ή αλλαγής φτερώματος.

Ανάλογα με την αιτιολογία υπάρχει και αντίστοιχη αντιμετώπιση, όχι σε όλες όμως τις περιπτώσεις. Εκτός όμως από το άσθμα μπορεί να έχει άλλα αναπνευστικά προβλήματα που μπορεί να είναι ιοί/βακτήρια στους πνεύμονες ή απλά γρίπη. Είναι λοιπόν δύσκολο να μπορέσει να ξέρει σίγουρα κάποιος τι ακριβώς είναι.
Εάν δε θες να επισκευθεις πτηνίατρο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απομονώσεις το πτηνό σε ζεστό χπώρο, να αποκλείσεις το ενδεχόμενο ακάρεων, να ενισχύσεις την άμυνα του οργανισμού με πολυβιταμίνες.
 
πολλεσ φορεσ την ημερα ανοιγοκλεινει το στομα του κια κανει αρκετεσ φορεσ πωσ σαν να φτερνιζετε δηλ να εχει νερο στησ μυτεσ. Οι κτηνιατροι στην περιοχη μου δεν ξερουν και πολλα
 
Από τα συμπτώματα που αναφέρεις πως παρουσιάζει το πουλάκι πιστεύω ότι έχει κρυώσει και θέλει την ανάλογη θεραπία. Εγώ χρησιμοποιώ το <SIVOTINE της BOGENA που είναι κατά της Πνευμονίας, Ορνίθωσης, Καταρροής, και Διάρροιας… Εύχομαι να γίνει γρήγορα καλά….

Φιλικά
Πίτσα Χαρίτου
ΑL 173
 
Back
Top