Γενικά Ζεστη, στρες ή κατι αλλο;

Μπα δεν υπαρχει περιπτωση να τα αφησω εξω μονιμα. Γιατι και να βρω λυση για τα αρπαχτικα πουλια δεν μπορω να τα αφησω εξω γτ θα μου τα κλεψουν..στην γειτονια που ζω ειναι πλ επικυνδυνα και ειδη μια φορα παρα λιγο να μου τα κλεψουν..
Αν δεν μπορείς να το κρεμάσεις ψηλά να μην το φτάνουν τότε να βρεις ένα τρόπο που να συγκρατεί το κλουβί κάπως πιο μόνιμα και να ξεκρεμιέται δύσκολα. Υπάρχουν κάποιοι γάντζοι με μεγάλη ασφάλεια συγκράτησης.
Αν δεν ξεκρεμιέται εύκολα δεν θα μπορέσουν να το πάρουν...
Πάντως το μέσα έξω στον οργανισμό του πουλιού κάνει πολύ κακό.
Μαλιστα καταλαβα... Εγω παντως εβαζα μπανιερα για δεκα λεπτα μονο τα μεσημερια γτ ετσι πιστευα πως δεν θα κρυωσουν μιας που τα βγαζω εξω τα πρωινα..
Δεν υπάρχει πρόβλημα με το μπάνιο στα πουλιά τις πρωινές ώρες.
Ούτε καν αν αυτό γίνει το χειμώνα.
Αν χρειάζεται νερό για να πλυθεί θα το κάνει.
Αν κρυώνει θα πάρει λίγο νερό κάθε φορά με το ράμφος και θα το ρίξει στο φτέρωμά του, αν όχι θα μπει ολόκληρο μέσα και θα βραχεί πολύ περισσότερο.
Το καθάρισμα και η περιποίηση που θα ακολουθήσει και η λίπανση των φτερών με το υγρό από τον ουροπήγιο αδένα για την αδιαβροχοποίηση τους.
 
Ευχαριστω πολυ και σε εσενα Γιαννη...
Μετα θα παρω τον γιατρο να τον ρωτησω κ αυτον και θα σας πω τι μου ειπε...
 
Ας μην ξεχνάμε πως το θέμα αυτό ίσως σχετίζεται με ένα παλαιότερο θέμα της Εύας. Και είχε πέσει πολύ ανάλυση! 16 σελίδες! Αν θυμάμαι καλά Εύα το ένα καναρινάκι είχε ακάρεα.. Μετά τη θεραπεία με πουλμοσάν τώρα ξανακούς πάλι θόρυβο; Μήπως δεν έφυγαν εντελώς τα ακάρεα; Γι αυτό ακούς το τακ τακ; Κάνουν και τα 2 θόρυβο;
 
Πάντως το μέσα έξω στον οργανισμό του πουλιού κάνει πολύ κακό.
Θα ήθελα από εσένα ή κάποιους άλλους που έχουν την ίδια άποψη, να το στοιχειοθετήσουν αυτό.
Να διευκρινίσω να μιλήσουμε για την εποχή του "κοντομάνικου" όχι τον χειμώνα, όχι τις προβληματικές ημέρες, εννοείται το σημείο θα είναι σωστό (ρεύματα, ηλιοφάνεια, βροχή κτλ), εννοείται δεν θα έχουμε διαφορά θερμοκρασιών, εννοείται να είναι προστατευμένο από κάθε είδους απειλή.
Κατά τα λοιπά τι "πολύ κακό" μπορεί να συμβεί;
Όσοι έχουμε λίγα πουλάκια και όχι πολυπληθείς εκτροφές εκατοντάδων πουλιών, έχουμε βιώσει την χαρά του πουλιού που βγαίνει σ' εξωτερικό χώρο, που αρχίζει να κελαηδάει αμέσως και να πεταρίζει χαρούμενο. Επίσης αν δεν βγει ποτέ, πως θα αντλήσει τις uv να μεταβολίσει την D και να φτιάξει το ασβέστιό του;
Η διαχείριση των petbirds είναι διαφορετική από των εκτροφικών πτηνών και η σχέση τους με τον φροντιστή τους πιο ιδιαίτερη, δεν είναι αποδεκτή η λύση αφήστε τα μόνιμα έξω, γιατί τότε δεν μιλάμε για petbird αλλά για μια ξεχασμένη στο μπαλκόνι υποχρέωση.
Αναμένω με ενδιαφέρον απόψεις επί του θέματος. 🙂
 
Θα ήθελα από εσένα ή κάποιους άλλους που έχουν την ίδια άποψη, να το στοιχειοθετήσουν αυτό.
Έχω και εγώ την ίδια άποψη! :D

Να διευκρινίσω να μιλήσουμε για την εποχή του "κοντομάνικου" όχι τον χειμώνα, όχι τις προβληματικές ημέρες, εννοείται το σημείο θα είναι σωστό (ρεύματα, ηλιοφάνεια, βροχή κτλ), εννοείται δεν θα έχουμε διαφορά θερμοκρασιών, εννοείται να είναι προστατευμένο από κάθε είδους απειλή.
Ναι δεν υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας αν τα πουλιά μέσα στο σπίτι μπαίνουν σε χώρο μη κλιματιζόμενο προφανώς.. Το ξέρω ότι το θεωρείς δεδομένο, απλά εγώ το τονίζω Μαρία μου! Για όλους εδώ μέσα.. Αν ένα πουλάκι ζει στο air condition (μια εποχή με τόση ζέστη δεν είναι και απίθανο.. αλλά να τονίσουμε ότι δεν κάνει καλό να είναι τα πουλάκια μας σε ρεύμα αέρα, είτε λέγεται κλιματιστικό είτε ανεμιστήρας. Μπορεί να γίνει η ίδια ζημιά) και έχει συνηθίσει να ζει στους 27 βαθμούς, θα βγει στους 32 και μετά το βράδυ θα κοιμηθεί στους 27 πάλι.. Έστω και μια τόσο μικρή διαφορά μπορεί να κάνει κακό.. Και φυσικά να μην ξεχνάμε πόσο ευαίσθητο αναπνευστικό έχουν.
Όσοι έχουμε λίγα πουλάκια και όχι πολυπληθείς εκτροφές εκατοντάδων πουλιών, έχουμε βιώσει την χαρά του πουλιού που βγαίνει σ' εξωτερικό χώρο, που αρχίζει να κελαηδάει αμέσως και να πεταρίζει χαρούμενο. Επίσης αν δεν βγει ποτέ, πως θα αντλήσει τις uv να μεταβολίσει την D και να φτιάξει το ασβέστιό του;
Φυσικά αν δεν ζουν σε χώρο με κλιματισμό ή με ανεμιστήρα το να βγουν έξω το πρωί και να γυρίσουν το απόγευμα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τώρα το καλοκαίρι και εγώ το κάνω! Αν και έξω τα μεσημέρια είναι πιο ανυπόφορη η ζέστη, όντως δείχνουν πιο χαρούμενα!

Αναμένω με ενδιαφέρον απόψεις επί του θέματος. 🙂
Εμένα αυτό που με προβληματίζει την συγκεκριμένη εποχή δεν είναι η διαφορά θερμοκρασίας, αλλά το στρες που προκαλείται απ τις μετακινήσεις και το πέρα δώθε όλη την ημέρα. Και ιδιαίτερα σε μια περίοδο δύσκολη όπως η πτερόροια. Τα καναρίνια μας δεν είναι παπαγάλοι και τα περισσότερα είναι φοβικά με τους ανθρώπους.. και στρεσάρονται εύκολα με τις μετακινήσεις.. Δεν μιλάω για όλα τα καναρίνια.. Αλλά για την πλειοψηφία. Τα δικά πχ είτε τα έχω μέσα είτε έξω και μπάνιο θα κάνουν και θα χαλάσουν τον κόσμο με το τραγούδι τους και πρόσφατα μια που κλωσούσε στην ταίστρα (τι να τις κάνεις) δεν πα να μετακίνησα όλο το κλουβί σε άλλο σημείο; Εκείνη έκανε το μπανάκι της και συνέχισε το κλώσημα..

Άρα καταλήγουμε και πάλι στο ότι μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς και δεν υπάρχουν κανόνες ή στάνταρ αντίδραση στο μέσα - έξω... Άλλα καναρίνια δεν νιώθουν (σαν τα δικά μου τα βόδια) και άλλα μπορεί να στρεσάρονται με την αλλαγή θέσης και περιβάλλοντος και να παύουν το τραγούδι τους.. Αλλά εμείς θα πρέπει να προστατέψουμε την πλειοψηφία (τα πιο πολά φοβούνται και στρεσάρονται) και γι αυτό λέμε μην τα μετακινείτε συνεχώς μέσα - έξω.. Αν έχετε καναρίνια που δεν στρεσάρονται με τις μετακινήσεις φυσικά και μπορείτε να τα μπαινοβγάζετε αν η θερμοκρασία του δωματίου είναι η ίδια με την εξωτερική, αλλά προσοχή στα ρεύματα αέρα και τα αρπακτικά, όπως πάντα! Αυτά είχα να πω!
 
Εμένα αυτό που με προβληματίζει την συγκεκριμένη εποχή δεν είναι η διαφορά θερμοκρασίας, αλλά το στρες που προκαλείται απ τις μετακινήσεις και το πέρα δώθε όλη την ημέρα.
Συμφωνώ... Ακόμη και η αλλαγή στο σημείο τοποθέτησης του κλουβιού μπορεί να επηρεάσει αρκετά.
 
Συμφωνείστε οτι διαφωνείτε εκεί που συμφωνείτε για να το συντομεύουμε😛
Παρακάτω γράφει πως την γουστάρουν την έξοδο!
Καταλήξαμε αριθμητικά στο κατά το δοκούν, αυτό θα μείνει.:)
 
Παρακάτω γράφει πως την γουστάρουν την έξοδο!
Να μείνουν τότε μόνιμα έξω...
Όχι όμως μέσα έξω.
Είναι δύσκολη η αλλαγή στον οργανισμό του πουλιού ακόμη κι αν βραχυπρόθεσμα οι διαφορές του μέσα έξω είναι μικρές.

Δημήτρη @Deukalion καταθέτουμε με σεβασμό τη γνώμη μας για όποιον τη χρειάζεται...
Αν κάποιος δε τη χρειάζεται ας την αγνοήσει...
Αρκεί να μη χαθεί ο σεβασμός που προαπαιτεί η ιστορία και το μέλλον του petbirds.
 
Γιάννη νομίζω είμαι και εγώ άξιος του σεβασμού που ήδη ανέφερες και σε αυτή την κατεύθυνση θα ήθελα να μάθω με σαφήνεια ποιόν προσέβαλα;Εγώ θεωρώ πως ήμουν σαφής και με σεβασμό σε ό,τι ανέφερες,ιδίως για το ίδιο το θέμα, τους αναγνώστες και το μέλλον, εφόσον όντως διαφωνείτε εκεί που συμφωνείτε, κάτι που δεν βγαίνει σαν άμεση συνέπεια απο το post #27.
 
Ήθελα να περιμένω τις τοποθετήσεις περισσότερων ατόμων αλλά δεν πειράζει, δεν είμαστε δογματικοί ας προχωρήσει η συζήτηση.
@alicedros μου, παρ' όλο που ως θέση συμφωνείς με τον μισαλούρη, επί της ουσίας εγώ είδα να συμφωνείς μαζί μου στην ανάλυσή σου εκτός αυτού του σημείου "κάπως" 🙄
το στρες που προκαλείται απ τις μετακινήσεις και το πέρα δώθε όλη την ημέρα.
Εξ' αυτού δικαιολογώ την επισήμανση του @Deukalion, γιατί έτσι το αντελήφθην κι εγώ.
Το σημειώνω και το ψάχνω, αναμένοντας πιθανές ακόμα τοποθετήσεις.
Δεν είμαι καναρινολόγος, όπως ούτε και παπαγαλολόγος, στο παρελθόν έχω φροντίσει πολλά καναρίνια και έχω μια "γεύση" της προσωπικότητάς τους. Για να μην αμφισβητηθώ, θα σας πω... ότι οι κουτσουλιές τους μυρίζουν πολύ περισσότερο και πολύ πιο ιδιαίτερα από των παπαγάλων. Υπάρχει μια οσμή καναρινίλας κοντά στο κλουβί τους, ενώ δεν συμβαίνει το αντίθετο :)
Από την προσωπική μου πείρα, δεν διαπίστωσα κανένα καναρινάκι μας να πάθει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα, εκτός της χαράς που αντλούσε όταν το βγάζαμε έξω.
Επισημαίνω, τις ίδιες συνθήκες για να μην σπαταλάμε μελάνι στα ίδια και τα ίδια.
Αρκεί να μη χαθεί ο σεβασμός που προαπαιτεί η ιστορία και το μέλλον του petbirds.
Ο σεβασμός προς το petbirds και τους συνομιλητές μας δεν αποδεικνύεται με λιβανιστήρια.
Η συμμετοχή μας εδώ έχει να κάνει με την αναζήτηση του καλύτερου τρόπου φροντίδας των κατοικιδίων μας πτηνών και την συνεισφορά της γνώσης μας, που προκύπτει από τις αναζητήσεις μας, στην κοινότητα.
Στην διαδικασία αυτή μπορεί να διαφωνήσουμε ή και να συμφωνήσουμε. Αν δεν μας ενδιαφέρει πρωταρχικά να ξεχωρίσουμε τους συμφωνούντες μαζί μας από τους διαφωνούντες, θα διαπιστώσουμε ότι στον κεντρικό στόχο θετικότερη συνεισφορά έχει η διαφωνία.
Δεν έχω καταλάβει γιατί η διαφωνία θεωρείται εχθρική πράξη προσωπικού χαρακτήρα λες και αμφισβητείται το αλάθητο κάποιου.
Ας συζητάμε με επιχειρήματα και ας αφήσουμε τις γενικότητες και τα διαπιστευτήρια κατά μέρος.
 
Θα ήθελα από εσένα ή κάποιους άλλους που έχουν την ίδια άποψη, να το στοιχειοθετήσουν αυτό.
Να διευκρινίσω να μιλήσουμε για την εποχή του "κοντομάνικου" όχι τον χειμώνα, όχι τις προβληματικές ημέρες, εννοείται το σημείο θα είναι σωστό (ρεύματα, ηλιοφάνεια, βροχή κτλ), εννοείται δεν θα έχουμε διαφορά θερμοκρασιών, εννοείται να είναι προστατευμένο από κάθε είδους απειλή.
Κατά τα λοιπά τι "πολύ κακό" μπορεί να συμβεί;
Όσοι έχουμε λίγα πουλάκια και όχι πολυπληθείς εκτροφές εκατοντάδων πουλιών, έχουμε βιώσει την χαρά του πουλιού που βγαίνει σ' εξωτερικό χώρο, που αρχίζει να κελαηδάει αμέσως και να πεταρίζει χαρούμενο. Επίσης αν δεν βγει ποτέ, πως θα αντλήσει τις uv να μεταβολίσει την D και να φτιάξει το ασβέστιό του;
Η διαχείριση των petbirds είναι διαφορετική από των εκτροφικών πτηνών και η σχέση τους με τον φροντιστή τους πιο ιδιαίτερη, δεν είναι αποδεκτή η λύση αφήστε τα μόνιμα έξω, γιατί τότε δεν μιλάμε για petbird αλλά για μια ξεχασμένη στο μπαλκόνι υποχρέωση.
Αναμένω με ενδιαφέρον απόψεις επί του θέματος. 🙂
Συμφωνω απολυτα Μαρια... ,:)

Εγω παλι πιστευω πως το παρα τραβηξατε το θεμα!
Λοιπον το πηγα το ενα και το ειδε... Το πουλακι μου οπως και το αλλο ειναι υγιεστατο...
Τελικα φταιει η ζεστη... Και μονο αυτη... Θα κανω οπως μου ειπε τα καλοκαιρια θα τα αφηνω εξω και τον χειμωνα μεσα. Γτ οπως ειπε και η Μαρια δεν φανταζεσται πως κανουν τα καημενα οταν βγαινουν εξω με τι χαρα κελαιδανε...
 
Η τοποθέτηση των πουλιών μόνιμα σε ένα μέρος μακροπρόθεσμα έχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα μια και το πουλί χωρίς πιέσεις και αλλαγές οδεύει στην κάθε φάση της ζωής του.
Με τα χρόνια έχω παρατηρήσει πως όσο λιγότερες είναι οι αλλαγές και οι μετακινήσεις των πουλιών τόσο πιο ήρεμα και με άριστη υγεία παρουσιάζονται στην επόμενη.
Ας αποφασίσει ο καθένας αν το μέσα ή το έξω "βολεύει" τα πουλιά που έχει και ας προσπαθήσει στο μέτρο του εφικτού να τα κρατήσει όσο το δυνατό αμετακίνητα.
Αυτή είναι η θέση μου.
δεν φανταζεσται πως κανουν τα καημενα οταν βγαινουν εξω με τι χαρα κελαιδανε...
Το καταλαβαίνω..
Δεν μπορούν ας μείνουν μόνιμα έξω;
θα ήθελα να μάθω με σαφήνεια ποιόν προσέβαλα;
Δημήτρη ήταν μια γενική προσωπική τοποθέτηση με άλλους αποδέκτες και... ασφαλώς όχι κάτι αποκλειστικά για σένα.
Αν κάτι τέτοιο φάνηκε ζητώ συγνώμη...
 
Ναι Μαρια θα το κανονισω εγκαιρως!
Το καταλαβαινω αυτο με την μετακινιση αλλα ειδικα το ενα τον χειμωνα δεν μπορω να το αφηνω εξω γτ ειναι πολυ ευαιστητο και θα μου κρυωνει...
 
Δημήτρη ήταν μια γενική προσωπική τοποθέτηση με άλλους αποδέκτες και... ασφαλώς όχι κάτι αποκλειστικά για σένα
Δεν έχεις το σθένος να ονομάσεις τον αποδέκτη και να του απευθυνθείς προσωπικά; Επιτέλους τι πράγματα είναι αυτά;
Εσύ θα κρίνεις εμένα και την προσφορά μου εδώ ή οπουδήποτε αλλού; Με ποιο δικαίωμα; Αν δεν μπορείς την διαφορετική άποψη, δεν μπορείς να συμμετέχεις σε ομάδα. Δεν μπορούμε να διατυπώσουμε μία γνώμη χωρίς να την θεωρήσεις εχθρική ενέργεια. Και σκέψου δεν είχα γνώμη, ερώτηση έκανα.
Σπόντες, γενικότητες και υπονοούμενα για ποιον; Για κανέναν περαστικό; Σε παρακαλώ πολύ λίγη αξιοπρέπεια.
 
δεν μπορω να το αφηνω εξω γτ ειναι πολυ ευαιστητο και θα μου κρυωνει...
Αν μείνει μόνιμα έξω δεν θα είναι τόσο ευαίσθητο και ασφαλώς θα εξοπλιστεί σωστά ακόμη και για τις πιο κρύες νύχτες του χειμώνα.
 
Χμμμ... Πρωτα θα δω πως ακριβως θα τα προστατεψω και μετα θα δω τι θα κανω... Και μαλλον θα τα αφησω Μονιμα εξω
Και εγω Εύα μου τόσα χρόνια (απ το 2007) μόνιμα έξω τα έχω! Απλά να τα βγάλεις τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου ώστε να ντυθουν κατάλληλα για τις εξωτερικές θερμοκρασίες και το χειμώνα να είναι έτοιμα! Ειμαο σίγουρη πως καναρινια που παίρνουν την πτεροροια έξω είναι πιο προετοιμασμένα και ετοιμοπολεμα για τα κρύα του χειμώνα. Και επίσης μπορείς να ενισχύσεις τη διατροφή τους με λίγο καναβουρι πριν τα πολλά κρύα στε να αποκτήσουν αποθέματα λίπους και να βγάλουν τον χειμώνα μια χαρά! 😉
 
Back
Top