Διατροφή Ακαταλληλότητα σπόρων καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fotis71
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
.. Διότι κάποια στιγμή,Γιάννη, πρέπει να πάμε παρακάτω.. Και όχι να χρειάζεται να κινούμε την αγορά (εμείς οι μικροί και άσημοι) αγοράζοντας ένα σακί για συντήρηση,ένα για την αναπαραγωγή,ένα για την πτερόροια κλπ.
Πολλοί πλέον είναι αυτοί που τροποποιούν το μίγμα τους.. Κι ας μη το λένε ανοιχτά. Αλλοι μάλιστα ανακατεύουν 2 μίγματα και το κρατάνε έτσι όλο το χρόνο.. Με άξια αποτελέσματα παρακαλώ πολύ. Οι γνώσεις και οι πληροφορίες υπάρχουν και πρέπει να απλώνονται.. Αν θέλετε να πάμε παρακάτω ως χώρα.
Εγώ το κάνω..
Και μου αρέσει να μεταφέρω την πληροφορία.. Αλλά δεν οδηγώ ούτε υποχρεώνω κανέναν να την ακολουθήσει.
 
Μας μάλωσε ο Γιάννης... ☹
Καλημέρα Γιάννη
Μην το βλέπεις έτσι Φώτη. Ο Γιάννης θέτει μια ερώτηση η οποία είναι εύλογη, και μάλιστα αν υπάρξει η ανάλογη ανταπόκριση από τον Δημήτρη ή κάποιον άλλον (έστω παρατήρηση που οδηγεί σε ενδείξεις) η συζήτηση θα γίνει ακόμα πιο γόνιμη.
. Καταλληλο μιγμα (με αποτέλεσμα..) για τα gloster ειναι το quiko breeder plus,
Dimitris.P , Δημήτρη ποιο είναι αυτό το αποτέλεσμα που αναφέρεις πιο πάνω; Δεν επιτυγχάνεται με τις άλλες τροφές που αναγράφονται στο ποστ 13;
 
Dimitris.P , Δημήτρη ποιο είναι αυτό το αποτέλεσμα που αναφέρεις πιο πάνω; Δεν επιτυγχάνεται με τις άλλες τροφές που αναγράφονται στο ποστ 13;
κατέθεσα τη γνώμη μου Γιάννη, όπως την κατέθεσε και ο κος Μάκης..
Προσωπικά θα πήγαινα στο Vadigran .
 
Μην το βλέπεις έτσι Φώτη. Ο Γιάννης θέτει μια ερώτηση η οποία είναι εύλογη, και μάλιστα αν υπάρξει η ανάλογη ανταπόκριση από τον Δημήτρη ή κάποιον άλλον (έστω παρατήρηση που οδηγεί σε ενδείξεις) η συζήτηση θα γίνει ακόμα πιο γόνιμη.

Dimitris.P , Δημήτρη ποιο είναι αυτό το αποτέλεσμα που αναφέρεις πιο πάνω; Δεν επιτυγχάνεται με τις άλλες τροφές που αναγράφονται στο ποστ 13;
Αστειεύτηκα απλά, δεν το είδα στραβά.
 
κατέθεσα τη γνώμη μου Γιάννη, όπως την κατέθεσε και ο κος Μάκης..
Δημήτρη δεν σε ψέγει κανείς για το ότι κατέθεσες τη γνώμη σου ούτε για την ίδια τη γνώμη και πολύ καλά έκανες μάλιστα.:) Ρωτώ όμως ένα άλλο πράγμα: Ποιο είναι αυτό το αποτέλεσμα σε παρένθεση στη φράση.
. Καταλληλο μιγμα (με αποτέλεσμα..) για τα gloster ειναι το quiko breeder plus,
Δλδ τι έχεις παρατηρήσει ως καλύτερο συγκριτικά με άλλες τροφές στον φαινότυπο των πουλιών.
 
.. Με την quiko, όλα τα πουλιά ήταν σε σχετικά άψογη φόρμα και υγεία όλο το χρόνο, χαρίζοντάς μου μάλιστα 35 νεοσσούς.
Με το που άλλαξα εταιρία.. Δεν είδα ούτε ''φτερό''.
 
Μας μάλωσε ο Γιάννης...
Το αντίθετο μάλιστα...
Επειδή δεν θα ήθελα κάτι τέτοιο έβαλα ρητορικές ερωτήσεις περισσότερο για σκέψη.
Βρισκόμαστε στον καλύτερα ενημερωμένο χώρο της Ελλάδας και μπαίνουμε στη λογική "τι κάνουν οι άλλοι και το κρατούν μυστικό".
Προσωπικά Δημήτρη με αφήνει αδιάφορο τι κάνουν οι άλλοι...
Το μείγμα δεν το πειράζω... κι ο λόγος είναι πολύ απλός...
Δεν μπορώ να γνωρίζω τις ανάγκες του κοπαδιού μου ανά πάσα στιγμή.
Δε μιλάω για μια δίαιτα σε ένα "παχύσαρκο" καναρίνι, ούτε για μια αυξημένη διατροφή σε κάποιο υπό ανάρρωση πουλί.
Μιλάμε για αλλαγές στη σίτιση ολόκληρου του κοπαδιού...
Θυμίζω πως μέσα εκεί υπάρχει ιεραρχία... κάποιο τρώει πρώτο και κάποιο τελευταίο... Εγώ προσπαθώ με κάθε τρόπο να καλύπτω τις διατροφικές ανάγκες που έχει το τελευταίο, διαφορετικά θα το χάσω...
κατέθεσα τη γνώμη μου
Δημήτρη και καλά έκανες... είναι τροφή για συζήτηση και βελτίωση... όλων μας.
Αν μάλιστα έχεις τη δυνατότατα να μας παραθέσεις τους λόγους που θα πρέπει να αλλάζουμε αυτές τις αναλογίες στα κατάλληλα μείγματα θα το εκτιμούσαμε όλοι.
Γιατί αυτός ο λόγος
και όχι να χρειάζεται να κινούμε την αγορά (εμείς οι μικροί και άσημοι) αγοράζοντας ένα σακί για συντήρηση,ένα για την αναπαραγωγή,ένα για την πτερόροια κλπ.
για μένα είναι λάθος.

Οικονομίες κάνουμε σε όλα... αλλά όχι στην ευζωία Δημήτρη.

Έχεις δίκιο ως προς την έρευνα... Το ψάξιμο... και την ανησυχία.
Άλλο όμως ψάχνομαι... κι άλλο τα ανακατεύω όλα μπορώ δεν μπορώ.
Γιατί δεν σας κρύβω πως μετά από 3-4 δεκαετίες εκτροφή... αυτό με τις αραιώσεις των μειγμάτων... αδυνατώ να το κάνω χωρίς επιπτώσεις, δεν έχω τις γνώσεις.
 
Το μείγμα δεν το πειράζω..δεν μπορώ να γνωρίζω τις ανάγκες του κοπαδιού μου ανά πάσα στιγμή..
.. Αυτό ισχύει ναι, όταν κάποιος χρησιμοποιεί κλούβες πτήσης.. Εγώ έχω το κάθε ένα σε δικό του κλωβό.
Η παρατήρηση εκεί κρίνεται πολύ πιο εύκολη..

δεν έχω τις γνώσεις
.. Αυτό δεν το δέχομαι! .. Ξέρω πως προσπαθείς να διατηρήσεις τις ισορροπίες στις συζητήσεις, αλλά. 🙂
 
Δεν μας λείπουν τα μείγματα ούτε οι ανεξάρτητοι σπόροι. Δεν θα κουραστώ να γράφω οτι το θέμα δεν είναι οι αναλογίες των σπορικών, αυτές υπάρχουν σε μεγάλη ποικιλία και εύκολα μπορεί να διαλέξει ο καθένας αυτήν της αρεσκείας του. Το θέμα είναι η ποιότητα και η αποδοχή του βασικού σπόρου. Αυτό θέλει συνεχή έλεγχο,όλο το χρόνο και σε κάθε νέα συσκευασία που ανοίγει. Αυτός ό έλεγχος γίνεται ιδιαίτερα δυσχερής αν υπάρχουν αλλαγές ή προσμίξεις. Γι' αυτό έχω την γνώμη οτι ο καλύτερος τρόπος είναι η επιλογή ενός δοκιμασμένου μείγματος σαν βάση σε συνδιασμό με ένα κέρασμα ανάλογα την εποχή και τις ανάγκες της.
 
Αυτό που παραβλέπεται αρκετές φορές σε ανάλογες συζητήσεις είναι το μέγεθος της εκτροφής στο οποίο αναφερόμαστε κάθε φορά. Οπότε εκτός από το είδος των πτηνών και τη χρονική περίοδο, το μέγεθος μιας εκτροφής είναι εξίσου σημαντικό ερώτημα και δεν πρέπει να αγνοείται. Διότι πολύ απλά δε γίνεται να προτείνουμε σωστά πράγματα μεν, ασύμφορα δε.

Οπότε άλλη απάντηση πρέπει να δοθεί σε ένα μέλος με 1 ζευγάρι gloster πχ, άλλη σε άτομο με 10 gloster και άλλη σε άτομο με 100 gloster. Και το ίδιο ισχύει για όλες τις ράτσες.
Δε γίνεται να λέμε και να την κρατάμε 30 -40 μέρες μόνο για να είναι φρέσκια η τροφή και να μην είναι χύμα και να είναι επώνυμη και να είναι κατάλληλη για κάποια συγκεκριμένη περίοδο. Αυτό είναι εφικτό μόνο σε μεγάλες εκτροφές και σαφώς είναι το ιδανικό. Αλλά είναι πρακτικά αδύνατο. Διότι όλοι ξέρουμε πως αυτές οι επιλογές υπάρχουν συνήθως μόνο σε μεγάλα σακιά. Οπότε πρέπει να συνυπολογίζεται και ο αριθμός των πτηνών στην όποια πρόταση κάνουμε.

Δεν έχει νόημα να προτείνουμε σε άτομα με 2-3 πουλάκια τροφή που βγαίνει μόνο σε 20κιλο και ταυτόχρονα να του λέμε και να μην πάρει χύμα.
 
.. Αυτό ισχύει ναι, όταν κάποιος χρησιμοποιεί κλούβες πτήσης.. Εγώ έχω το κάθε ένα σε δικό του κλωβό.
Σωστά... έτσι υπάρχει καλύτερη εποπτεία στα πουλιά... ειδικά αν είναι λίγα.
ξέρω πως προσπαθείς να διατηρήσεις τις ισορροπίες στις συζητήσεις, αλλά..
Χαίρομαι που μου αναγνωρίζεις την προσπάθεια... αλλά στα αλήθεια δε γνωρίζω άνθρωπο που να ξέρει τις ανάγκες τους.
Όπως καταλαβαίνεις γι αυτό επιμένω σε επώνυμα και δοκιμασμένα μείγματα...

με την quiko, όλα τα πουλιά ήταν σε σχετικά άψογη φόρμα και υγεία όλο το χρόνο,
Είμαι από τους πρώτους που χρησιμοποίησα τα μείγματα της Quiko (φεύγοντας από τη vadigran) γιατί έχει εξαιρετική αποδοχή και αποτελέσματα στα πουλιά μου.
1.webp
 
Τύπε Φώτη, όπως αναφέρθηκε και προηγούμενως, για να μην την πετάξεις την τροφη, κλειστην σε ενα ταπερ (αεροστεγως) και βαλτην στο κατάψυξη για δυο μερες. Έπειτα αποψυξε την τροφή ελεγχόμενα, αφηνοντάς την στο ταπερ και στη συντήρηση του ψυγείου για τουλαχιστον δυο μερες.
 
κλειστην σε ενα ταπερ (αεροστεγως) και βαλτην στο κατάψυξη για δυο μερες. Έπειτα αποψυξε την τροφή ελεγχόμενα, αφηνοντάς την στο ταπερ και στη συντήρηση του ψυγείου για τουλαχιστον δυο μερες.
Καλησπέρα Matsablokos (συγνώμη αλλά δεν βλέπω κάποιο όνομα)
Όσο αφορά την τροφή... Μέσα σε τρεις μέρες γέμισε σκουλίκια, πολλά όμως, οπότε αναγκάστηκα και την πέταξα.
Έκανα κάτι εγώ λάθος;
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει
Ανέκαθεν διατηρούσα καναρίνια, ποτέ ξανα δεν μου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο, μόνο κάποιες φορές έπιανε αυτό το πράγμα σαν τον ιστό της αράχνης
Αλλά ποτέ κάτι αντίστοιχο σαν τώρα, σκουλίκια κανονικά κ από τη στιγμή που το είδα, σε τρεις μέρες ήταν γεμάτο το δοχείο.
 
Όσο αφορά την τροφή... Μέσα σε τρεις μέρες γέμισε σκουλίκια, πολλά όμως, οπότε αναγκάστηκα και την πέταξα.
Έκανα κάτι εγώ λάθος;
Πιθανολογώ ότι αν μόλις την άνοιγες, την έβαζες και στο ψυγείο, δεν θα συνέβαινε ό,τι συνέβη. Παρόλα αυτά, πάρα πολύ καλά έκανες και της έδωσες σουτ, γιατί δεν ξέρεις τι μολυσματικοί παράγοντες θα μπορούσαν να υπάρχουν μέσα στην τροφή.
 
Άρα η άποψη των περισσοτέρων είναι τα μείγματα της Quiko?
.. Από ότι φαίνεται ή καλύτερα γράφεται.. Ναι!
πάρε όση ποσότητα χρειάζεσαι και μη στοκάρεις ολόκληρο σακί!
 
Εγώ πάλι θα επιμείνω στο απαγορευτικό γεγονός του να πάρεις την ποσότητα που χρειάζεσαι ή / και παραπάνω αρκεί το σακί, σακούλι ή συσκευασία τέλος πάντων να το ανοίξεις εσύ ο ίδιος στον χώρο σου, για λόγους μείωσης της πιθανότητας επιμόλυνσης.
Το ζήτημα που θέτω δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο κατάστημα, αλλά με το γεγονός ότι σαφέστατα όπου υπάρχουν πολλές τροφές παραπλήσιες (π.χ. σπορικά), υπάρχει και μεγαλύτερη πιθανότητα για επιμολύνσεις.
 
Εγώ πάλι θα επιμείνω στο απαγορευτικό γεγονός του να πάρεις την ποσότητα που χρειάζεσαι ή / και παραπάνω αρκεί το σακί, σακούλι ή συσκευασία τέλος πάντων να το ανοίξεις εσύ ο ίδιος στον χώρο σου, για λόγους μείωσης της πιθανότητας επιμόλυνσης.
Το ζήτημα που θέτω δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο κατάστημα, αλλά με το γεγονός ότι σαφέστατα όπου υπάρχουν πολλές τροφές παραπλήσιες (π.χ. σπορικά), υπάρχει και μεγαλύτερη πιθανότητα για επιμολύνσεις.
Ωραία
και πως συντηρώ σωστα την τροφή για να μην έχω παλι τα ίδια;
 
Εγώ πάλι θα επιμείνω στο απαγορευτικό γεγονός του να πάρεις την ποσότητα που χρειάζεσαι ή / και παραπάνω αρκεί το σακί, σακούλι ή συσκευασία τέλος πάντων να το ανοίξεις εσύ ο ίδιος στον χώρο σου, για λόγους μείωσης της πιθανότητας επιμόλυνσης.
Το ζήτημα που θέτω δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο κατάστημα, αλλά με το γεγονός ότι σαφέστατα όπου υπάρχουν πολλές τροφές παραπλήσιες (πχ. σπορικά), υπάρχει και μεγαλύτερη πιθανότητα για επιμολύνσεις.

Όχι ότι θεωρητικά δεν είναι σωστό αυτό που λες αλλά η ''πιθανότητα'' επιμόλυνσης που αναφέρεις + η πιθανότητα η επιμόλυνση αυτή να προκαλέσει κάτι στα πουλιά μας δεν είναι προσδιορισμένη. Οπότε δεν ξέρουμε αν η ανησυχία μας (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου) είναι δικαιολογημένη ή όχι. Αν πχ η πιθανότητα είναι 1/10... Καλώς αντιμετωπίζουμε τις χύμα σαν τον.σατανά. Αν είναι 1/100, πρέπει να ηρεμήσουμε κάπως. Αν είναι 1/1000 απλά να κοιτάμε να παίρνουμε από μαγαζιά που είναι στοιχειωδώς καθαρά και περιποιημένα.

Σαφώς και όταν υπάρχει η επιλογή αγοράς του μείγματος που μας εξυπηρετεί σε σφραγισμένη συσκευασία το προτιμάμε. Αλλά πόσες φορές αυτό είναι δυνατό σε συνδυασμό πάντα και με το μέγεθος της εκτροφής μας; Δε γίνεται και να παίρνουμε μείγμα κατάλληλο και στην ποσότητα που θέλουμε και να μην είναι χύμα και να μην κάνουμε μόνοι μας αραιώσεις και να μην κάνουμε δικές μας αναλογίες με μεμονωμένους σπόρους. Κατά τη γνώμη μου βάζουμε μόνοι μας ναρκοπέδια και μπερδεύουμε αντί να βοηθάμε όλους τους νέους εκτροφείς.
 
Back
Top