Αναπαραγωγή Ακομα να δω αυγα cockatiels

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης melagio80
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ασβεστιο...υπαρχει σε σταγονες;Θα ειναι καλο να τους βαλω βραστο αυγο με φρυγανια;
Εχω εν τω μεταξυ κατι σταγονες που μου εδωσαν για το Μπουμπλη, γραφουν BOGENA MYLTI-VIT της beaphar, να τους βαλω και τετοιες σταγονες;
 
η bogena για εμενα ειναι μια καλη περιπτωση... Διαβασε οδηγιες και αναλωγως αν ειναι βιταμινες βαλε...
 
Δεν έχω ακούσει κάτι για το αν υπάρχει ασβέστιο σε σταγόνες αλλά εγώ θα σου προτείνω το calci-lux που διαλύεται στο νερό. Εγώ αυτό χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Γιατί δεν τους δίνεις σκετό το αυγό; Δεν χρειάζεται να δώσεις αυγό με φρυγανιά.
Ναι μπορείς να δώσεις το multi-vit, που είναι υδατοδιαλυτό κιόλας.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: Multi-vit for birds
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αναστασια αυτες ειναι οι βιταμινες αλλα εμενα απ'εξω εχουν εναν παπαγαλο! Σκετο αυγο αλλα τριμμενο η οπως ειναι στη μεση κομμενο;
 
"Καλού κακού προμηθεύσου απο τώρα, σύριγγα, σκόνη για τάισμα νεοσσών και μελέτησε τα θέματα, σε περίπτωση που δεν ταίσουν οι γονείς 😉"
Την σκονη θα την ζητησω για νεογεννητους παπαγαλους;Εχω διαβασει βεβαια συζητησεις που εχετε κανει.
 
Την σκονη θα την ζητησω για νεογεννητους παπαγαλους;

Κοίταξε εδώ: Handmix

Σκετο αυγο αλλα τριμμενο η οπως ειναι στη μεση κομμενο;

Τώρα που δεν έχουν βγει τα μικρά μπορείς να το δίνεις στη μέση αλλά όταν βγουν οι νεοσσοί να το δίνεις τριμμένο.:)
 
Σ'ευχαριστω Αναστασια.
Ο Γρηγορης μου ειπε να τα προμηθευτω απο τωρα και με την πρωτη ευκαιρια θα παω απο το πετ σοπ.
 
Ασβεστιο...υπαρχει σε σταγονες;Θα ειναι καλο να τους βαλω βραστο αυγο με φρυγανια;
Εχω εν τω μεταξυ κατι σταγονες που μου εδωσαν για το Μπουμπλη, γραφουν BOGENA MYLTI-VIT της beaphar, να τους βαλω και τετοιες σταγονες;

Σταγόνες με ασβέστιο υπάρχουν αλλά καλύτερα είναι αυτό Calci-lux (Orlux) υδατοδιάλυτο. Σε περίπτωση που δεν βρείς ένα σουπιοκόκαλο θα κάνει την δουλειά του ή ακόμα και αυγό με το τσόφλι.
Γνώμη μου καλύτερα να πάρεις το ΚΑΥΤΕΕ EXACT Kaytee Exact Hand Feeding Baby Bird (μόνο και μόνο επειδή έχει περισσότερη πρωτείνη)
Οι πολυβιταμίνες που έχεις είναι πολύ καλές για τα κοκατιλ σου και γενικά για τους παπαγάλους.
 
Δηλαδη συγνωμη, δεν καταλαβα; Τι θελεις να μου πεις οτι δεν τα προσεχω και δεν νοιαζομαι για εκεινα γιατι αυτο καταλαβαινω απο την απαντηση σου.
Αν ηθελα να σου πω οτιδηποτε θα το εκανα.Αναφερω καπου οτι δεν τα προσεχεις και δεν τα νοιαζεσαι; Μην μεταφερεις σε αλλους δικες σου σκεψεις! Σε κανουν επιθετικη χωρις λογο.
 
Σημερα τελικα τους αλλαξα θεση και τους εβαλα στο αποθηκακι, κοντα στο παραθυρο.Αλλα απο το πρωι και πριν καν τα μετακινησω η Μαρου ηταν εξω. Και ακομα και τωρα δεν εχει μπει μεσα. Γιατι;
 
Καλησπέρα Ιωάννα,:)
στην φωλιά θα κάτσει μόνιμα μόλις γεννήσει το τελευταίο της αυγό!
 
Α,ωραια! Παντως πιστευω εκει που τους εβαλα οτι ειναι καλυτερα, δεν τα πειραζει ουτε η υγρασια της νυχτας...
 
Αυτη θα αποφασισει ποτε θα καθισει κανονικα να κλωσσησει. Αλλα πουλια καθονται κανονικα απο το πρωτο αλλα απο το δευτερο κτλ και αλλα μετα το τελευταιο. Εγω πιστευω καλυτερα να την αφησεις να κανει τη δουλεια της με την ησυχια της και μην αγχωνεσαι με το παραμικρο. :)
 
Απλα επειδη ειναι η πρωτη της γεννα με πιανει αγχος...
Τους αλλαξα και μερος και φοβαμαι ακομα περισσοτερο
 
Λογικό είναι να σε πιάνει άγχος. Ηρέμησε και όλα θα πάνε καλά, όπως σου είπε και ο Ανέστης. Μακάρι να αποκτήσεις μωράκια κοκατιλ... Θα σου κλέψω ένα..😛
 
παιδια ο αδερφοσ μου τα εχει μονιμα εξω στην απολυτη υσηχια τουσ.
δεν τα αγαπα;
και τοτε γιατι αυτα του γεννανε σαν κουνελια;
α ρε κοινωνια αδικη...
 
Kι εγω 6 χρονια εξω τα εχω, εννοειται δεν παθανε τιποτα.Απλα τωρα σαν πρωτη γεννα και λογω του οτι χαλαει ο καιρος τα εβαλα για καλο και για κακο μεσα...
Μαιρη αν βγαλω πολυ ευχαριστως να σου δωσω!
 
Νομιζω πως εχω ασχημα νεα για τα αυγουλακια μας...η Μαρου φαινεται πως παρατησε τα αυγουλακια, εχει να κατσει στη φωλια της 4 μερες.☹
 
Back
Top