Γενικά Ακούγεται κοκατίλ στη γειτονιά μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
για να το θυμάμαι.
Καλώς τα δέχτηκες...
Να τη βγάλεις δαγκωνιάρα. Για να μην την ξεχάσεις ποτέ!
Να μας ενημερώσεις για τις εξελίξεις.
 
Καλώς τα δέχτηκες...
Να τη βγάλεις δαγκωνιάρα. Για να μην την ξεχάσεις ποτέ!
Να μας ενημερώσεις για τις εξελίξεις.
Κύριε Γιάννη με τόσες γρατζουνιές που έχω πάνω μου (έπεσα πάνω στα ξύλα) δεν θα την ξεχάσω σίγουρα :D
Έχουν 6 ώρες ταξίδι μπροστά τους. Μακάρι να τα καταφέρει μέχρι να φτασουν. Πραγματικά δεν έχω λόγια για αυτόν τον άνθρωπο που άφησε τη δουλειά του για να κάνει αυτό το ταξίδι και να σώσει το πουλάκι.
 
Το καλο ειναι οτι βρεθηκε το πουλακι! ας ελπισουμε να μην εχει κατι και να πανε ολα καλα! Πολλα μπραβο παντως και σε σνα και στο κυριο! Θελει ξεκουραση τωρα και να φαει να καρδαμωσει!
 
Το κακόμοιρο. Είναι εξουθενωμένο και αδύναμο. Παρόλα αυτά, βρίσκεται στα χέρια σας, υπάρχουν πια πολλές ελπίδες και οι πιθανότητες της πολλαπλασιάζονται! Τα κατάφερες! Μπράβο και στην υπεύθυνη και αγαθή αντιμετώπιση του γείτονα σου και για την άμεση κινητοποίηση του! Εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα κατά ευχήν! 🙂
 
Αν έχει εξωτερικό τραύμα στο πόδι νομίζω ότι οποιοσδήποτε κτηνίατρος κάτι θα έκανε και ο γείτονας θα κέρδιζε χρόνο και κόπο...
Μπράβο Ζωή.. Μόλις έχεις νέα να μας γράψεις!
 
Eύγε και πάλι Εύγε Ζωή!👍

*Μου κάνει εντύπωση που ολόκληρη Κωνσταντινούπολη δεν έχει έναν πτηνίατρο 😳
Υπάρχει πτηνιατρος στην κτηνιατρική σχολή ενός πανεπιστημίου όμως απ' ότι κατάλαβα δίνει απλά βεβαιώσεις για να ταξιδέψουν τα πτηνά και δεν ξέρω τι άλλο κάνει. Πάντως όταν το καλοκαίρι είχα τηλεφωνήσει για τον Σελίμ μου είχαν πει να κλείσω ραντεβού για μετά από έναν μήνα και σήμερα που ήταν επείγον το περιστατικό μας είπαν να πάμε σε 5 μέρες, νωρίτερα δεν είχαν χρόνο. Ουσιαστικά δηλαδή δεν υπάρχει πτηνιατρος.
[automerge]1544522909[/automerge]
Το καλο ειναι οτι βρεθηκε το πουλακι! ας ελπισουμε να μην εχει κατι και να πανε ολα καλα! Πολλα μπραβο παντως και σε σνα και στο κυριο! Θελει ξεκουραση τωρα και να φαει να καρδαμωσει!
Πριν λίγο που μιλήσαμε μου είπε ότι κοιμάται στον πάτο, αλλά ξύπνησε 2 φορές και έφαγε. Άντε να δούμε..
 
Ουσιαστικά δηλαδή δεν υπάρχει πτηνιατρος.
Σε πολλές περιπτώσεις οι κτηνίατροι μπορούν να καλύψουν περιστατικά καλύτερα κι από κάποιους πτηνιάτρους.
απ' ότι κατάλαβα δίνει απλά βεβαιώσεις για να ταξιδέψουν τα πτηνά και δεν ξέρω τι άλλο κάνει.
Κόβει το 150αρι (περίπου) που χρειάζεται για να βεβαιώσει πως μπορούν να ταξιδέψουν τα πουλιά από και προς την Τουρκία...
 
Ουσιαστικά δηλαδή δεν υπάρχει πτηνιατρος.

Πραγματικά εντυπωσιακό για μια πόλη 15 εκατομμυρίων και μάλιστα με παράδοση στα ωδικά πτηνά..
 
Το κακόμοιρο. Είναι εξουθενωμένο και αδύναμο. Παρόλα αυτά, βρίσκεται στα χέρια σας, υπάρχουν πια πολλές ελπίδες και οι πιθανότητες της πολλαπλασιάζονται! Τα κατάφερες! Μπράβο και στην υπεύθυνη και αγαθή αντιμετώπιση του γείτονα σου και για την άμεση κινητοποίηση του! Εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα κατά ευχήν! 🙂
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Αμβροσιε. Κι εμείς αυτό ελπίζουμε, όλα να πάνε καλά.
[automerge]1544524407[/automerge]
Αν έχει εξωτερικό τραύμα στο πόδι νομίζω ότι οποιοσδήποτε κτηνίατρος κάτι θα έκανε και ο γείτονας θα κέρδιζε χρόνο και κόπο...
Μπράβο Ζωή.. Μόλις έχεις νέα να μας γράψεις!
Γιώργο, το μισό πόδι είναι μαύρο, σαν να έχει σαπίσει. Η κτηνίατρος είπε ότι δεν ξέρει τι πρέπει να κάνει. Απλά το καθάρισε. Πάνω από το μαύρο μέρος είχε αίμα. Μου είπε ότι μάλλον το πουλάκι προσπαθεί να κόψει το νεκρό μέρος. Θα δούμε τι θα μας πει και ο πτηνιατρος.
[automerge]1544525030[/automerge]
Πραγματικά εντυπωσιακό για μια πόλη 15 εκατομμυρίων και μάλιστα με παράδοση στα ωδικά πτηνά..
Δεν ξέρω αν έχουν παράδοση πάντως έχουν τρέλα με τους παπαγάλους. Διατηρούν ακόμη και σε διαμερίσματα πολλούς και μεγάλους παπαγάλους και φυσικά η νούμερο ένα αιτία θανάτου είναι η διάρροια. Υπάρχει ένα φάρμακο που γράφει ότι είναι γενικά για διάρροια αλλά φυσικά δεν κάνει τίποτα αφού δεν ξέρουν τι έχει το πουλί και τι καλύπτει το φαρμακο. Με μια πρόχειρη αναζήτηση σ παρόμοια με το δικό μας φόρουμ ή σελίδες στο facebook καταλαβαίνεις ότι όλοι ψάχνουν τρόπο να σταματήσουν τη διάρροια μια και δεν υπάρχει γιατρός και πασχίζουν να το κάνουν δίνοντας στα πουλιά βραστές πατάτες και νερό μέσα στο οποίο βράζει το ρύζι. Απελπιστική κατάσταση. Για αυτόν τον λόγο όταν πέθανε ο Σελίμ δεν ήθελα άλλο πουλάκι. Τρελαίνεσαι να τα βλέπεις να αργοπεθαίνουν και να μην μπορείς να κάνεις το παραμικρό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπόν, τα νέα μας είναι μάλλον ευχάριστα. Ο γιατρός είπε ότι το πουλάκι είναι πολύ ταλαιπωρημένο. Το πόδι του ίσως να το χάσει ίσως και όχι. Έδωσε αντιβίωση, βιταμίνες, προβιοτικα και είπε να βάζουμε σπαθολαδο στο πόδι και μια άλλη αλοιφή που έφτιαξε ο ιδιος. Κατά τα άλλα θεωρεί σχεδόν βέβαιο ότι θα τα καταφέρει. Αρχισε ήδη να κάθεται σε πατηθρα και έφαγε παλι. Περισσότερες λεπτομερειες θα μάθω το βράδυ όταν επιστρέψουν.
 
Λοιπόν, τα νέα μας είναι μάλλον ευχάριστα. Ο γιατρός είπε ότι το πουλάκι είναι πολύ ταλαιπωρημένο. Το πόδι του ίσως να το χάσει ίσως και όχι. Έδωσε αντιβίωση, βιταμίνες, προβιοτικα και είπε να βάζουμε σπαθολαδο στο πόδι και μια άλλη αλοιφή που έφτιαξε ο ιδιος. Κατά τα άλλα θεωρεί σχεδόν βέβαιο ότι θα τα καταφέρει. Αρχισε ήδη να κάθεται σε πατηθρα και έφαγε παλι. Περισσότερες λεπτομερειες θα μάθω το βράδυ όταν επιστρέψουν.
Χίλια μπράβο κ συγχαρητήρια σε σένα αλλά κ στον κύριο. Αντε με το καλό να αναρρώσει
 
Λοιπόν, τα νέα μας είναι μάλλον ευχάριστα. Ο γιατρός είπε ότι το πουλάκι είναι πολύ ταλαιπωρημένο. Το πόδι του ίσως να το χάσει ίσως και όχι. Έδωσε αντιβίωση, βιταμίνες, προβιοτικα και είπε να βάζουμε σπαθολαδο στο πόδι και μια άλλη αλοιφή που έφτιαξε ο ιδιος. Κατά τα άλλα θεωρεί σχεδόν βέβαιο ότι θα τα καταφέρει. Αρχισε ήδη να κάθεται σε πατηθρα και έφαγε παλι. Περισσότερες λεπτομερειες θα μάθω το βράδυ όταν επιστρέψουν.
Θαυμάσια! Όλα καλά λοιπόν και τα πράγματα παίρνουν τον δρόμο τους! Πολύ καλά και ενθαρρυντικά τα νέα σας! Χάρηκα πολύ! 🙂👍
 
Παρακολουθώ το θέμα απο χτές.
Χαίρομαι που τελικά το πιάσατε το πουλάκι και ελπίζω να γίνει σύντομα καλά :)
Πολλά μπράβο και στους δύο που δεν το βάλατε κάτω και το σώσατε!
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τη θετική ενέργεια :D
Η μικρούλα μέσα στην ατυχία της στάθηκε τυχερή. Άρχισε ήδη από τώρα να τον τρέχει τον νέο της μπαμπά 😛
 
Back
Top