Φροντίδα Αλλάζοντας τις πατήθρες δεν στρεσάρεται το πουλί;

George Kouth

PB Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2016
Μηνύματα
1.370
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ναι λερώνονται πιο εύκολα, αλλά αν στην εβδομαδιαία καθαριότητα τις καθαρίζεις με σαπούνι και ζεστό νερό (μετά εννοείται τις ξεπλένεις πολύ καλά) δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα!
Όλη αυτή η διαδικασία του "βγάλε-βάλε" τις πατήθρες με στο κλουβί δεν στρεσάρει το κάθε πουλί;
Προσωπικά έως τώρα έχω δοκιμάσει αρκετές φορές να το κάνω αυτό που λες και τα τρόμαξαν τόσο πολύ, που επί 2-3 μέρες με έβλεπαν και χτυπιόντουσαν. Άσε που το διάστημα μέχρι να στεγνώσουν οι πατήθρες τα πουλιά δεν είχαν που να κάτσουν...
 
Άσε που το διάστημα μέχρι να στεγνώσουν οι πατήθρες τα πουλιά δεν είχαν που να κάτσουν...
Γιώργο μου. Γι'αυτό λοιπόν.. Πρέπει πάντα στο σπίτι να έχουμε κι άλλες πατήθρες για να κάνουμε την αλλαγή.. Μέχρι να ξανά βάλουμε τις πατήθρες που καθαρίσαμε!
 
Γιώργο μου. Γι'αυτό λοιπόν.. Πρέπει πάντα στο σπίτι να έχουμε κι άλλες πατήθρες για να κάνουμε την αλλαγή.. Μέχρι να ξανά βάλουμε τις πατήθρες που καθαρίσαμε!
Δεν το σκέφτηκα ποτέ...
Καλή ιδέα να έχουμε δύο ζευγάρια και να τα βάζουμε εναλάξ κάθε εβδομάδα.
Η τρομάρα που θα παίρνουν όμως κάθε φορά που θα μπαίνει χέρι μέσα στο κλουβί τους και θα προσπαθεί να βγάλει τις πατήθρες για να τις αλλάξει;
Υπόψιν ότι αυτό θα γίνεται κάθε εβδομάδα, δηλαδή αρκετά συχνά.
 
Η τρομάρα που θα παίρνουν όμως κάθε φορά που θα μπαίνει χέρι μέσα στο κλουβί τους και θα προσπαθεί να βγάλει τις πατήθρες για να τις αλλάξει;
Εγώ Γιώργο..χρησιμοποιώ αυτές τις πατήθρες!
2017-01-02-21-24-48-1601750186.webp
Τις οποίες.. Τις βάζω στα κλουβιά και τις βγάζω απ'έξω! Και έτσι δεν τρομάζουν τα πουλιά μου και γω κάνω την δουλειά μου ήσυχη, αλλά και μέσα να έβαζα τα χέρια μου... Θα τις έβγαζα με ήρεμες κινήσεις και τέλος! Ούτε τα πουλιά αγχώνονται ούτε τίποτα. 🙂
 
Εγώ Γιώργο..χρησιμοποιώ αυτές τις πατήθρες!View attachment 47589
Τις οποίες.. Τις βάζω στα κλουβιά και τις βγάζω απ'έξω! Και έτσι δεν τρομάζουν τα πουλιά μου και γω κάνω την δουλειά μου ήσυχη, αλλά και μέσα να έβαζα τα χέρια μου... Θα τις έβγαζα με ήρεμες κινήσεις και τέλος! Ούτε τα πουλιά αγχώνονται ούτε τίποτα. 🙂
Εγώ που έχω τέτοιες;
rsz_rsz_006_2.webp
Τις είχα φτιάξει μόνος μου από καβίλιες. Θα πρέπει να αγοράσω άλλες αναγκαστικά δηλαδή.
 
Δεν το σκέφτηκα ποτέ...
Καλή ιδέα να έχουμε δύο ζευγάρια και να τα βάζουμε εναλάξ κάθε εβδομάδα.
Η τρομάρα που θα παίρνουν όμως κάθε φορά που θα μπαίνει χέρι μέσα στο κλουβί τους και θα προσπαθεί να βγάλει τις πατήθρες για να τις αλλάξει;
Υπόψιν ότι αυτό θα γίνεται κάθε εβδομάδα, δηλαδή αρκετά συχνά.
Μπορεί στην αρχή! Όχι απαραίτητα στη συνέχεια το συνηθίζουν και δεν τρομάζουν, οι κινήσεις να μην γίνονται σπαστικά
Και απότομα, επίσης όσο ποιο πολύ ασχολείσαι μαζί τους τόσο ποιο πολύ θα σε συνηθίσουν, καθάρισμα κλουβιού κτλ. Στα φετινά έχω κάποια μικρό προβληματάκια αλλά μετά από ένα χρονικό διάστημα τίποτα. Διπλός εξοπλισμός επιβάλετε
 
Μπορεί στην αρχή! Όχι απαραίτητα στη συνέχεια το συνηθίζουν και δεν τρομάζουν, οι κινήσεις να μην γίνονται σπαστικά
Και απότομα, επίσης όσο ποιο πολύ ασχολείσαι μαζί τους τόσο ποιο πολύ θα σε συνηθίσουν, καθάρισμα κλουβιού κτλ. Στα φετινά έχω κάποια μικρό προβληματάκια αλλά μετά από ένα χρονικό διάστημα τίποτα. Διπλός εξοπλισμός επιβάλετε
Δεν με φοβούνται πολύ. Πλέον με έχουν μάθει στις τοποθετήσεις τροφής, αυγοτροφής, καθάρισμα κτλ.
Όταν όμως βγάζω τις πατήθρες, παρότι κάνω αργές και "απαλές" κινήσεις, εάν πάω να βγάλω την πατήθρα στην οποία είναι πιο κοντά ή κάθονται, αναγκάζονται να πεταρίζουν μέσα σε όλο το κλουβί.
Αυτός ο φόβος τους θα γίνει συνήθεια;
Και στην αναπαραγωγή, για παράδειγμα, τι θα κάνουν;
 
Αν δεν σε συνηθίσουν καθόλου.. Τότε αγόρασε σαν αυτές που αγοράζω εγώ..στην περιοχή σου δεν βρίσκεις τέτοιες;
Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει. Θα κοιτάξω online.
Το αστείο είναι ότι η κάθε μια είναι στην ίδια τιμή με περίπου 2 μέτρα καβίλια. 🙂
αυτές που αγοράζω εγώ
Εσύ από που τις πήρες;
 
Όσο λιγότερο βάζουμε τα χέρια μας μέσα στο ζωτικό χώρο των πουλιών τόσο πιο ήρεμα γίνονται.
Οι πατήθρες που αλλάζουν απ' έξω φυσικά για μένα είναι οι καλύτερες.
Μόνο στις κλούβες πτήσης αυτό είναι αδύνατο να εφαρμοστεί και αναγκαστικά πάμε στη λύση με τις καβίλιες...
 
Όσο λιγότερο βάζουμε τα χέρια μας μέσα στο ζωτικό χώρο των πουλιών τόσο πιο ήρεμα γίνονται.
Το γνωρίζω αυτό, για αυτό λέω. Μήπως δεν είναι αναγκαία η εβδομαδιαία αλλαγή και καθαρισμός των πατηθρών;
Εάν γινόταν μια φορά στις 2-3 εβδομάδες θα υπήρχε σημαντικό πρόβλημα (βέβαια να μην υπάρχουν κουτσουλιές πάνω);
 
Και στην αναπαραγωγή, για παράδειγμα, τι θα κάνουν;

στην αναπαραγωγη δεν πειραζεις τιποτα!
μονο τον πατο καθαριζεις και αυτο αν χρειαζεται πραγματικα, σιγα σιγα και με πολυ απαλες κινησεις, γι αυτο προτιμουνται ζευγαρωστρες με συρταρι.

Προσωπικα δεν τα πειραζω καθολου και στο προτεινω ανεπιφυλακτα
 
Οι ξυλινες πατήθρες δεν είναι πιο ευάλωτες στην ψείρα;χωρις να σημαίνει οτι με πλαστικές δεν πιάνει ψείρα φυσικά..
 
Το γνωρίζω αυτό, για αυτό λέω. Μήπως δεν είναι αναγκαία η εβδομαδιαία αλλαγή και καθαρισμός των πατηθρών;
Εάν γινόταν μια φορά στις 2-3 εβδομάδες θα υπήρχε σημαντικό πρόβλημα (βέβαια να μην υπάρχουν κουτσουλιές πάνω);
Εγώ μια τις αλλάζω με καθαρές μια φορά το μήνα κατά μέσο όρο
Γιατί στην αναπαραγωγή χρειάζεται να αλλάζονται με καθαρές πιο συχνά 8-10 μέρες ανάλογα με την ηλικία των μικρών και στη συντήρηση ακόμη και στους δύο μήνες... αν δεν υπάρχει τόσο ανάγκη.
Τώρα αν κάποιος θέλει να το κάνει συχνότερα... ας το κάνει.
Κακό δεν είναι αν αλλάζουν απ' έξω...
 
νομιζω γινομαστε υπερβολικοι! Δεν χρειαζονται καθε βδομαδα πλυσιμο οι πατηθρες! Οι πατηθρες και το ποσο καθαρες διατηρουνται εξαρτατε απο το πατο του κλουβιου! Καθαρος πατος καθαρες πατηθρες!
 
στην αναπαραγωγη δεν πειραζεις τιποτα!
μονο τον πατο καθαριζεις και αυτο αν χρειαζεται πραγματικα, σιγα σιγα και με πολυ απαλες κινησεις, γι αυτο προτιμουνται ζευγαρωστρες με συρταρι.

Προσωπικα δεν τα πειραζω καθολου και στο προτεινω ανεπιφυλακτα
Εντάξει, δεν νοιάζομαι τόσο πολύ για την αναπαραγωγή. Έτσι και αλλιώς το ζευγάρι μου είναι εκτός.
Απλά το έθεσα ως παράδειγμα και για τους υπόλοιπους.
 
Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει. Θα κοιτάξω online.
Στο πετ σοπ της Αριστοτέλους.. Πουλάνε τέτοιες πατήθρες να ξέρεις.. Αν και ξέρω πως δεν σου είναι τόσο εύκολο να πας εκεί.. Εγώ στο είπα πάντως! 🙂
 
Στο πετ σοπ της Αριστοτέλους.. Πουλάνε τέτοιες πατήθρες να ξέρεις.. Αν και ξέρω πως δεν σου είναι τόσο εύκολο να πας εκεί.. Εγώ στο είπα πάντως!
Πολύ μα πάρα πολύ εύκολο. Ευχαριστώ πολύ Εύα!
Μάλλον θα πάω να τις πάρω γιατί είναι οι μόνες ξύλινες που αλλάζουν από έξω.
Να πάρω διπλές για κάθε κλουβί;
 
Πολύ μα πάρα πολύ εύκολο. Ευχαριστώ πολύ Εύα!
Μάλλον θα πάω να τις πάρω γιατί είναι οι μόνες ξύλινες που αλλάζουν από έξω.
Να πάρω διπλές για κάθε κλουβί;
Α μια χαρά τότε... Ναι πάρε διπλές.. Πως θα κάνεις αλλαγές σε κάθε καθάρισμα τότε βρεε;η θα πάρεις διπλές η πάρε όσες πιο πολλές μπορείς... Εγώ αυτό κάνω.. Μιας που δεν μπορώ να πηγαίνω συνέχεια εκεί...
Και μιας που θα πάρεις τέτοιες.. Να πάρεις τις στρογγυλές... Όχι απο αυτές που είναι σαν τετράγωνες!
 
Back
Top