Φροντίδα Αλλάζοντας τις πατήθρες δεν στρεσάρεται το πουλί;

Τελικά να τις πάρω διπλές ή να πάρω ένα ζευγάρι και να τις στεγνώνω όπως η Αλίκη;
Εσύ θα το αποφασίσεις αυτό. Το να έχεις διπλές πατήθρες είναι πιο κοστοβόρο για σένα αλλά εξοικονομείς χρόνο. Με την μέθοδο που ακολουθώ εγώ απλά χάνω 5 λεπτά καθημερινά να πλύνω τις δύο πατήθρες στην κλούβα και να τις σκουπίσω με χαρτί κουζίνας. :)
 
Εσύ θα το αποφασίσεις αυτό. Το να έχεις διπλές πατήθρες είναι πιο κοστοβόρο για σένα αλλά εξοικονομείς χρόνο. Με την μέθοδο που ακολουθώ εγώ απλά χάνω 5 λεπτά καθημερινά να πλύνω τις δύο πατήθρες στην κλούβα και να τις σκουπίσω με χαρτί κουζίνας. :)
Λέω να μην πάρω... Σιγά, έτσι και αλλιώς θα κάνω γρήγορα για να τις βάζω πίσω!
 
Λέω να μην πάρω... Σιγά, έτσι και αλλιώς θα κάνω γρήγορα για να τις βάζω πίσω!
Εγώ δεν λέω να έχουμε δεύτερες πατήθρες μόνο για το καθάρισμα. Γιατί πολύ απλά, δεν ξες ποτέ τι γίνεται... Εμένα ας πούμε μια φορά.. Μια πατήθρα που ενώ την έβαζα στα κάγκελα δεν στεκόταν και έπεφτε... Και έτσι αναγκαστικά την πέταξα... Και μια άλλη φορά μια πατήθρα σχεδόν μου είχε ανοίξει στην μέση... Και καλά που είχα άλλες στην άκρη! 🙂
 
Γιώργο εγώ έχω καβίλιες και το ίδιο το κλουβί το δικό σου (αν κατάλαβα καλά στην φωτογραφία. Το 60cm το κλασσικό)
Τις βάζω με απαλές κινήσεις..
την κάτω: όπως την έχεις εσύ τοποθετημένη ανοίγοντας το διπλανό πορτάκι της ταίστρας και τραβώντας την με τα δυο δάχτυλα... Βάζω την καινούργια πάλι με δυο δάχτυλα (εχω δυο ζεύγη) περνώντας την και στηρίζοντας την απέναντι πλευρά (έχω βάλει ένα tire up απέναντι για να μην γλιστράει προς τα κάτω πάνω στο κάγκελο) και με μια ελαφρά κίνηση "τραβώ" και ανοίγω τα κάγκελα (της πλευράς μου) προς τα έξω για να "κάτσει" και η από δω πλευρά της καβίλιας...
Τις άλλες 2: επειδή στηρίζονται στα ψηλά μεγάλα πορτάκια που έχει το κλουβί, ανοίγωντας σιγά σιγά το κάθε πορτάκι και πιάνοντάς τις με δυο δάχτυλα πάλι με απαλές κινήσεις. Και πάλι πρώτα την απέναντι σταθερή πλευρά και μετά κλείνεις το πορτάκι Χερι μπαίνει μεσα μόνο αν παίσουν στον πάτο, που αν το συνηθίσεις σπάνια πέφτουν... Ελπίζω να κατάφερα να περιγράψω τις κινήσεις...🙂
Σαφώς βέβαια οι εξωτερικές πατήθρες είναι πολύ πιο "αστρεσάριστες" για το πουλί... Αλλά οι καβίλιες πολύ πιο οικονομικές... Έχω 3 ζευγάρια από μια βέργα αγορασμένη από Praktiker αν θυμάμαι καλά 1,80-190€...
Λίγο off topic... Chevitren Που θα βρούμε; Περιμέναμε προμηθευτές για το Δεκέμβριο αλλά βλέπω ακόμα τίποτα...
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που περιέγραψες την όλη διαδικασία για το πως τις βγάζεις και τις βάζεις.
Ναι, όντως έχουμε το ίδιο κλουβί (60άρα ζευγαρώστρα με συρταράκι).
Λέω να πάρω όμως τις έτοιμες και αυτές που έχω θα τις κρατήσω για ανταλλακτικές σε περίπτωση που γίνει κάτι.
Θα τις βγάζω πιο εύκολα από έξω και δεν θα ταράζω και τα πουλιά.
Και πάλι σε ευχαριστώ όμως για τις πληροφορίες που μου έδωσες, αφού θα μου φανούν χρήσιμες στο κοντινό μέλλον!
 
Λέω να πάρω όμως τις έτοιμες
..σωστή κίνησηκαι να επιλέξεις 2 διαστάσεων.. Τοποθετώντας μία των 10mm και μία των 12mm ανά πουλί,θα γυμνάζουν καλύτερα τα πόδια τους. Των 8mm είναι μικρές για τα πόδια των καναρινιών. 😉👍
 
Τα μικρόσωμα πουλιά π.χ τζαπανακια χρειάζονται μικρότερης διαμέτρου;
 
Τα μικρόσωμα πουλιά π.χ τζαπανακια χρειάζονται μικρότερης διαμέτρου;
Από όσο γνωρίζω, όλα τα καναρίνια θέλουν 10-12mm. Τώρα για τα japan δεν είμαι 100% σίγουρος, γιατί έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες, καλύτερα περίμενε να σου απαντήσουν οι κάτοχοι αυτής της ράτσας..
Υ. Γ. Έχεις japan;
 
Από όσο γνωρίζω, όλα τα καναρίνια θέλουν 10-12mm.
Δεν είναι όλα τα καναρίνια το ίδιο. Οι άνθρωποι με μεγάλο πόδι φορούν μεγάλο νούμερο παπούτσι και το αντίστροφο. Το ίδιο συμβαίνει και στα καναρίνια, εάν αλλάξεις φυσικά τη λέξη παπούτσι με τη λέξη πατήθρα.
 
Τα μικρόσωμα πουλιά π.χ τζαπανακια χρειάζονται μικρότερης διαμέτρου;
Εγώ δουλεύω πολύ τον 10mm , και 8 mm να βάλεις δεν υπάρχει πρόβλημα στα μικρόσωμα καναρινια.
είναι αυτο που είπε ο Σταύρος
Δεν είναι όλα τα καναρίνια το ίδιο. Οι άνθρωποι με μεγάλο πόδι φορούν μεγάλο νούμερο παπούτσι και το αντίστροφο. Το ίδιο συμβαίνει και στα καναρίνια, εάν αλλάξεις φυσικά τη λέξη παπούτσι με τη λέξη πατήθρα.
 
Δεν είναι όλα τα καναρίνια το ίδιο. Οι άνθρωποι με μεγάλο πόδι φορούν μεγάλο νούμερο παπούτσι και το αντίστροφο. Το ίδιο συμβαίνει και στα καναρίνια, εάν αλλάξεις φυσικά τη λέξη παπούτσι με τη λέξη πατήθρα.
Ευχαριστώ πολύ, δεν το γνώριζα. Για αυτό έγραψα ότι δεν είμαι 100% σίγουρος.
 
Back
Top