Φροντίδα Αλλάζοντας τις πατήθρες δεν στρεσάρεται το πουλί;

Α μια χαρά τότε... Ναι πάρε διπλές.. Πως θα κάνεις αλλαγές σε κάθε καθάρισμα τότε βρεε;η θα πάρεις διπλές η πάρε όσες πιο πολλές μπορείς... Εγώ αυτό κάνω.. Μιας που δεν μπορώ να πηγαίνω συνέχεια εκεί...
Και μιας που θα πάρεις τέτοιες.. Να πάρεις τις στρογγυλές... Όχι απο αυτές που είναι σαν τετράγωνες!
Εντάξει, μέγεθος 10-12 mm έτσι;
Μήπως θυμάσαι σε τι τιμή είναι;
 
Εντάξει, μέγεθος 10-12 mm έτσι;
Μήπως θυμάσαι σε τι τιμή είναι;
Γιώργο τι μέγεθος έχουν δεν ξέρω, αυτές σε ένα μέγεθος τις φέρνουν... Και φαντάζομαι πως παντού έτσι τις πουλάνε... Και όσο για την τιμή θα σε γελάσω... Νομίζω οι μικρές... 1.25€ και οι μεγάλες 1.45€...
 
Γιώργο τι μέγεθος έχουν δεν ξέρω, αυτές σε ένα μέγεθος τις φέρνουν... Και φαντάζομαι πως παντού έτσι τις πουλάνε... Και όσο για την τιμή θα σε γελάσω... Νομίζω οι μικρές... 1.25€ και οι μεγάλες 1.45€...
Οκ θα πάω να τις δω. Μάλλον θα κατέβω κέντρο σύντομα.
Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 
logo_.png


κι αυτο εδω εχει ξυλινες πατηθρες
 
κι αυτο εδω εχει ξυλινες πατηθρες
Καλύτερα να πάω να τις δω στο κατάστημα. Και εκτός αυτού (τώρα το θυμήθηκα) πρόσφατα άνοιξε υποκατάστημα αυτού στην Αριστοτέλους, που είναι στην γειτονιά μου. Θα πάω να κοιτάξω εκεί.
 
Καλύτερα να πάω να τις δω στο κατάστημα. Και εκτός αυτού (τώρα το θυμήθηκα) πρόσφατα άνοιξε υποκατάστημα αυτού στην Αριστοτέλους, που είναι στην γειτονιά μου. Θα πάω να κοιτάξω εκεί.


Γιωργο μιλαμε για το ιδιο μαγαζι; ανοιξε θεσσαλονικη;
 
Οι ξυλινες πατήθρες δεν είναι πιο ευάλωτες στην ψείρα;χωρις να σημαίνει οτι με πλαστικές δεν πιάνει ψείρα φυσικά..
Γιατί Γιώργο... Εσύ πλαστικές χρησιμοποιείς; Σίγουρα οι ξύλινες είναι πιο ευάλωτες ώστε να πιάσουν ψείρες κτλπ, αλλά αν σε κάθε καθαρισμό χρησιμοποιείς ξύδι η χλωρίνη τότε είσαι οκ... Μπορεί μάλιστα όποιος θέλει μια στο τόσοο να τις ψεκάζει με chevi-tren! Αλλά αν κάποιος τηρεί σωστά τους κανόνες υγιεινής στα πουλάκια του... Τότε σίγουρα δεν έχει να φοβάται τίποτα... Και σ'αυτήν την περίπτωση προέχει το σωστό πάτημα των μικρών μας φίλων. Γι'αυτό όσοι έχετε πλαστικές πάρτε ξύλινες... Μόνο καλό θα κάνετε!👍D
 
Γιατί Γιώργο... Εσύ πλαστικές χρησιμοποιείς; Σίγουρα οι ξύλινες είναι πιο ευάλωτες ώστε να πιάσουν ψείρες κτλπ, αλλά αν σε κάθε καθαρισμό χρησιμοποιείς ξύδι η χλωρίνη τότε είσαι οκ... Μπορεί μάλιστα όποιος θέλει μια στο τόσοο να τις ψεκάζει με chevi-tren! Αλλά αν κάποιος τηρεί σωστά τους κανόνες υγιεινής στα πουλάκια του... Τότε σίγουρα δεν έχει να φοβάται τίποτα... Και σ'αυτήν την περίπτωση προέχει το σωστό πάτημα των μικρών μας φίλων. Γι'αυτό όσοι έχετε πλαστικές πάρτε ξύλινες... Μόνο καλό θα κάνετε!👍D

εηω διαμαρτυρομαι! Καλυτερα οι πλαστικες για να φτιαηουν ξυλινες κοβουν δεντρακια απο δαση! 😀 ο οικολογος! Πλακα κανω
😛
 
νομιζω γινομαστε υπερβολικοι! Δεν χρειαζονται καθε βδομαδα πλυσιμο οι πατηθρες! Οι πατηθρες και το ποσο καθαρες διατηρουνται εξαρτατε απο το πατο του κλουβιου! Καθαρος πατος καθαρες πατηθρες!
Εδώ να προσθέσω ότι ο καθένας μας πρέπει να γνωρίζει και τις επιμέρους ανάγκες τις εκτροφής του, δλδ εγώ με τα Japan κυρίως σε αυτά με καταπληκτική στάση πρέπει να αλλάζω πατήθρες ποιο συχνά γιατί λόγο τις όρθιας στάση τους λερονονται πολύ ποιο εύκολα και γρήγορα 🙂
 
Εγώ άλλο θέλω να ξέρω... Πόσο μπορούμε να κρατάμε μια ξύλινη πατήθρα ως που να πάρουμε καινούργια;
 
Εγώ άλλο θέλω να ξέρω... Πόσο μπορούμε να κρατάμε μια ξύλινη πατήθρα ως που να πάρουμε καινούργια;
Αυτό μάλλον δεν μπορεί να απαντηθεί με ακρίβεια χρόνου. Εγώ τις δικές μου τις έχω πάνω από 5 χρόνια 3 σετ για 40 κλουβια εκθεσιακα, 18 ζευγαροστρες, 6 κλούβες του μέτρου, κ. Α, αυτό που κάνω εγώ εκτός το πλύσιμο είναι ότι τις ψεκάζω και με frondline αυτές που αποθηκεύω
 
Και εγω στην φάση της αλλαγής είμαι, σε λίγα κλουβιά έχω πλαστικές τις οποιες θα αλλάξω σύντομα..σίγουρα χρειάζονται διπλά σετ..
 
Εγώ Γιώργο..χρησιμοποιώ αυτές τις πατήθρες!
2017-01-02-21-24-48-1601750186-jpeg.47589
Και εγώ τις ίδιες με της Εύας χρησιμοποιώ στα κλουβιά. Στην κλούβα έχω χοντρές και μεγάλες και μόνο αυτές που είναι χαμηλά καθαρίζω σχεδόν καθημερινά γιατί αυτές λερώνονται περισσότερο. Τις υπόλοιπες τις καθαρίζω πιο σπάνια.
Όλη αυτή η διαδικασία του "βγάλε-βάλε" τις πατήθρες με στο κλουβί δεν στρεσάρει το κάθε πουλί;
Καθόλου. Και στα κλουβιά, αλλά και στην κλούβα έχουν μάθει πως αυτό γίνεται κάθε μέρα, οπότε μπορεί να τα δεις να μην πεταρίσουν καν! Μη σου πω συνεχίσουν και τρώνε τα γουρουνάκια! 😛

Και στην αναπαραγωγή, για παράδειγμα, τι θα κάνουν;
Στην αναπαραγωγή ο καθαρισμός της πατήθρας γίνεται μόνο σε περίπτωση που λερωθεί.

Άσε που το διάστημα μέχρι να στεγνώσουν οι πατήθρες τα πουλιά δεν είχαν που να κάτσουν...
Καλέ γιατί περιμένεις να στεγνώσουν; Εγώ τις πλένω με ζεστό νερό και σφουγγάρι με σαπούνι για τα πιάτα τις ξεβγάζω και μετά τις στεγνώνω με χαρτί κουζίνας. Δεν χρειάζεται να περιμένεις. :)

Οι ξυλινες πατήθρες δεν είναι πιο ευάλωτες στην ψείρα;
Γι αυτό ψεκάζουμε τους ζεστούς μήνες μια φορά τον μήνα τις πατήθρες μας με Chevitren της Chevita. 😉
 
Καλέ γιατί περιμένεις να στεγνώσουν;
Αφού Αλίκη μου.. Αυτό λέμε εδώ μέσα.. Πως πρέπει πάντα να τις γυρνάμε στο κλουβί εντελώς στεγνές για να μην αναπτύσσονται μικρόβια κτλπ! 🙂
 
Αφού Αλίκη μου.. Αυτό λέμε εδώ μέσα.. Πως πρέπει πάντα να τις γυρνάμε στο κλουβί εντελώς στεγνές για να μην αναπτύσσονται μικρόβια κτλπ! 🙂
Εγώ τις πλένω με ζεστό νερό και σφουγγάρι με σαπούνι για τα πιάτα τις ξεβγάζω και μετά τις στεγνώνω με χαρτί κουζίνας. Δεν χρειάζεται να περιμένεις. :)
:)
 
τις πλένω με ζεστό νερό και σφουγγάρι με σαπούνι για τα πιάτα τις ξεβγάζω και μετά τις στεγνώνω με χαρτί κουζίνας.
.. Πολύ σωστή αυτή η διαχείριση των ξύλινων πατηθρών και εν συνεχεία, αν..
ψεκάζουμε μια φορά τον μήνα τις πατήθρες μας με Chevitren
.. Τότε ούτε ψείρα ούτε ζημιά !
σωστό πλύσιμο και ψεκασμός με chevi-tren.. Τίποτε λιγότερο τίποτε περισσότερο..👍
 
Back
Top