Ασθένειες Αμάσητη τροφή σε κοκατίλ.

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης j1makos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

j1makos

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2013
Μηνύματα
55
Καλησπέρα σας έχω ένα πρόβλημα τις 2 τελευταίες μέρες, βλέπω ξερασμένη αμάσητη τροφή στον πάτο του κλουβιού και στις πατηθρες απο την θυληκια μου κοκατιλινα, ειναι σε φαση αναπαραγωγης και θελω να δω αν γνωριζει καποιος αν ειναι κατι σοβαρο να την παω σε πτηνιατρο ´η και ακομα να διακοψω την ολη φαση της αναπαραγωγης.

Ειναι 2 χρονων, το εχω 9 μηνες, ειναι σε εσωτερικο χωρο και σε κλουβι, ζει με αλλο ενα αρσενικο κοκατιλ, απο τροφη σπορους της versele laga, απο λαχανικα μπροκολο καροτο μαρουλι απο φρουτα μηλο και αχλαδι καθε 2 μερες αυγο και αυγοτροφη απο αρωματικα βοτανα τσουκνιδα, θυμαρι, βασιλικο και ριγανη αλλες σε τσαγακι και αλλες φορες μεσα στην αυγοτροφη. συγνωμη για τους τονους αλλα κολλησε το πληκτρολογιο δεν ξερ γιατι.
 
Το καλύτερο να επισκεφθείς γιατρό. Δεν νομίζω κάποιος από εμάς να μπορεί να πει αν είναι σοβαρό ή όχι.
Μήπως άλλαξες κάτι στην τροφή; Έλεγξες την ποιότητα των σπόρων μήπως είναι μουχλιασμένοι;. Έχεις καρβουνάκι μέσα στο κλουβί;
 
Να έχω καρβουνάκι την βλέπω και ζωηρή και πολύ καθαρή και στην τροφή είναι η πρώτη που κοίταξα και είναι μια χαρά.
 
Μήπως προσπαθεί να την ταΐσει ο αρσενικός αλλά αυτή τρώει ακόμα μόνη της και το φτύνει;
 
Σε αυτό δεν είμαι σγρς αλλά πότε την ταίζει αφού την μέρα είναι μέσα ο Πάρης; Το βράδυ μπαίνει μέσα στην φωλιά. Αύριο θα την πάω σε έναν πτηνίατρο. Για να είμαι πιο σγρς.
 
Σε αυτό δεν είμαι σγρς αλλά πότε την ταίζει αφού την μέρα είναι μέσα ο Πάρης; Το βράδυ μπαίνει μέσα στην φωλιά. Αύριο θα την πάω σε έναν πτηνίατρο. Για να είμαι πιο σγρς.
Λοιπόν; Τι σου είπε ο γιατρός;
 
Σαν εμετός ακούγεται παρά σαν τάισμα αφού λες ότι υπάρχει σε τόσα σημεία στο κλουβί. Θέλει στενή παρακολούθηση διότι μπορεί να κρύβεται πρόβλημα υγείας.
 
Καλησπέρα παιδιά Καλή Ανάσταση και Χρόνια πολλά, η Αφρούλα την πείραξε το στομάχι της πολύ απλά την πειράξανε τα χορταρικά και τα λαχανικά έτσι λαίμαργη και πειναλέα που είναι, ο γιατρός μου είπε ότι ένα ένζυμο δημιουργείτε λίγο παραπάνω και για αυτό και η αμάσητη τροφή ξερασμένη, μου έδωσε μια 15 ήμερη αγωγή με aviomycine, και για 20 μέρες μόνο σπόρια και νερό, και καθημερινή καθαριότητα, επειδή το έπαθε από δω και πέρα από ένα μήνα και μετά μόνο 2 φορές την εβδομάδα χορταρικό η λαχανικό.
 
Χρόνια πολλά!
Σου εξήγησε για ποιο λόγο πιστεύει πως χρειαζόταν η αντιβίωση αφού επρόκειτο για δυσανεξία;
 
Χρόνια πολλά!
Σου εξήγησε για ποιο λόγο πιστεύει πως χρειαζόταν η αντιβίωση αφού επρόκειτο για δυσανεξία;
Μου είπε για να φτάσουν τα ένζυμα στο στομάχι της σε φυσιολογικά επίπεδα για να μπορεί να λειτουργήσει κανονικά.
 
Ενδεχομένως Μαρία, (εικάζω τώρα) λόγω δυσανεξίας να δημιουργήθηκε κάποια λοίμωξη ή να προσπαθεί να προλάβει τη λοίμωξη.
Ο γιατρός αυτός ασχολείται με πτηνά;
 
Ενδεχομένως Μαρία, (εικάζω τώρα) λόγω δυσανεξίας να δημιουργήθηκε κάποια λοίμωξη ή να προσπαθεί να προλάβει τη λοίμωξη.
Ο γιατρός αυτός ασχολείται με πτηνά;
Ναι η συγκεκριμένη γιατρός είναι και στα πτηνά.
 
Περαστικά της! Τι χορταρικά της έδινες;
Ευχαριστώ πολύ, Μαρούλι, σταμναγκάθι και σπανάκι από λαχανικά μπρόκολο καρότο και κουνουπίδι βραστό από φρούτα μήλο αχλάδι μπανάνα και 1 φορά το 15ήμερο πορτοκάλι.
 
Καλησπέρα μια χαρά πάει η μικρή στμάτησε πλέον να βγάζει τροφή μετά από μα βδομάδα, τρώει φυσιολογικά και πίνει νερό στα συνηθισμένα επίπεδα η κουτσουλιές της δεν μου φαίνονται περίεργες και είναι πολύ ζωηρή ψάχνει συνέχεια το ταίρι της.
 
Back
Top