Γενικά Αναζήτηση παπαγάλου που να μιλά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ δεν θα πρότεινα ζακο ή κάποιο άλλο είδος με μεγαλύτερες απαιτήσεις την στιγμή που ο φίλος σου δεν έχει την ανάλογη εμπειρία.
σε προηγούμενο ποστ ανέφερα οτι φιλοξένησε μακάο[για 2 βδομάδες αν θυμαμαι καλα] αυτο δε θεωρειται εμπειρια; Ή επειδη ήταν μικρο το διάστημα δεν πιανεται;
 
Ε δε πιανεται και τοσο... Ενταξει είδε λιγο την συμπεριφορα του αλλα ως εκει. Γιατι σκεψου οταν πηγαν το πουλι.. Μεχρι να νιωσει την αλλαγη περιβάλοντος πήρε καποιες μέρες.. Οποτε μετα αρχησε σιγα σιγα να αλλαζει και να βγαζει τον πραγματικο του εαυτο...
 
σε προηγούμενο ποστ ανέφερα οτι φιλοξένησε μακάο[για 2 βδομάδες αν θυμαμαι καλα] αυτο δε θεωρειται εμπειρια; Ή επειδη ήταν μικρο το διάστημα δεν πιανεται;


Δεν μπορούμε να πούμε για εμπειρία την στιγμή που είχε ενα πουλί για 2 ή έστω 5 βδομάδες. Τι κατάφερε να μάθει σε αυτό το σύντομο χρονικό διάστημα; Την διατροφή, την ψυχοσύνθεση, τις συνήθειες, την ενηλικίωση, τις διαταραχές, το τρόπο που ενεργούν και σκέφτονται, τον χώρο και τον χρόνο που χρειάζονται; Για μένα δεν θεωρείται εμπειρία η κατοχή ενός πουλιού, έστω και αν αυτή είναι για 1 χρόνο.
 
οκ θα του ξαναπώ για ρινγκνέκ τότε,
Φώτη μου αυτο το είδος που ανέφερες πωλείται στην Ελλάδα;δε το ειχα ξανακουσει
 
Αυτο το ειδος υπαρχει αλλα απο θα το βρεις σε εκτροφεα.
Ειναι το παπαγαλακι που ξεκιναει την εκπομπη του Μαμαλακη!
 
Γιατί μιλάτε έτσι για τους ριγκνεκ; Είναι πανέμορφα πουλιά! βγαίνουν σε διάφορα χρώματα, κίτρινο, πράσινο, μπλε. αργότερα βγάζουν και το δαχτυλίδι στο λαιμό! Είναι κουκλιά! Και από κόλπα άλλο τίποτα. Πάντως θεωρούνται και καλοί ομιλειτές! Είναι μεσαίου μεγέθους και δεν κοστίζουν ακριβά! Όλα είναι θετικά! Οπότε μην βιαστείτε να τους απορρίψετε. καλή τύχη και ενημέρωσέ μας για το τί αποφάσισε τελικά!
 
Σοφία, πράγματι είναι πανέμορφα και πανέξυπνα. Επίσης είναι θορυβώδη και πολύ πιο δύσκολα στην εκπαίδευση σε σχέση με πολλά άλλα είδη. Όχι επειδή είναι χαζά, αλλά επειδή ο κυριαρχικός τους χαρακτήρας δυσκολεύει πολύ τη διαδικασία. Όσο πιο κυριαρχικό θεωρείται ένα είδος τόσο πιο ακατάλληλο είναι για πρωτάρηδες. Βέβαια μπορεί το παιδί να είναι πολύ υπομονετικό και ο παπαγάλος να είναι ήσυχος απο χαρακτήρα. Αν όμως δεν είναι έτσι τα πράγματα τί γίνεται; Ο παπαγάλος αναπτύσσει προβλήματα συμπεριφοράς και ο ιδιοκτήτης βαράει το κεφάλι του στον τοίχο.
Γι' αυτούς τους λόγους, για να αποφύγουμε όσο γίνεται δυσάρεστες καταστάσεις, προτείνουμε σε πρωτάρηδες πιο "εύκολα" είδη όπως μπάτζι, κοκατίλ, λόρι, και κάποιες κονούρες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ένας παπαγάλος λούτρινος με τη συσκευή μέσα που μιλαει θα ήταν η καλύτερη επιλογή για τον φίλο σου. Σε ζωντανό δεν λέει πες του.


μαλλον εισαι λιγο ηρωνικος, πιστευω οτι αυτη η συμπεριφορα δεν ταιριαζει σε καποιον που θελει να βοηθησει εδω στο φορουμ αλλα σε καποιον που θελει να δειξει οτι κατι ξερει, τι παπαγαλους εχεις εσυ; Τι γνωσεις εχεις;
 
mike δεν ειναι σωστο να μιλας ετσι σε μικρα παιδια... Δεν εχουν τις γνωσεις και την οικονομικη δυνατοτητα μην εισαι τοσο ειρωνικος. Δεν θα ηθελες να εισαι στην θεση του παιδιου. Βασσιανα υπαρχουν καποιοι παπαγαλοι οπως οι ρινγ νεψκ η αλλιως μικροι αλεξαντερ η αλεχαντρινε ειδικα το μπλε ειναι πολυ εντιπωσιακο η το ασπρο και ειναι σχετικα μεγαλουτσικοι παπαγαλοι και οικονομικοτεροι. αλλα κανουν φασαρια δεν ειναι για αρχαριους και τοσο εκτος και αν εχει υπομονη οπως σου λενε τα παιδια!
 
mike δεν ειναι σωστο να μιλας ετσι σε μικρα παιδια... Δεν εχουν τις γνωσεις και την οικονομικη δυνατοτητα μην εισαι τοσο ειρωνικος. Δεν θα ηθελες να εισαι στην θεση του παιδιου!
Γιατι αν ήταν ένας 30χρονος στη θέση του φιλου μου θα ήταν σωστό να μιλούσε έτσι; Κοίταξε να δεις mike,ζήτησα σοβαρες γνώμες απο τα παιδιά που ξέρουν, αν έχεις να προτείνεις κάτι σοβαρο πόσταρε, αλλιώς δε βλέπω το λόγο,ξέρεις τι; Και εγώ μπορώ να σε ειρωνευτώ, δεν είσαι ο μόνος που μπορει να το κάνει, αλλα προτιμώ να τειρώ όσο μπορώ τους κανόνες του φόρουμ και να μην προκαλώ τα άλλα μέλη για καβγάδες. Το νεαρό της ηλικίας μου δε νομίζω οτι δίνει το δικαίωμα σε κανέναν απο εδώ μέσα να μου φέρεται με περισσότερη ειρωνία απο αυτή που θα φερόταν σε έναν 40χρονο
και όσο αναφορά τις γνώσεις, μπορεί να μπει ένα 30χρονο καινούριο μέλος και να έχει 2 απορίες, πιστεύω πως μπορώ να του τις λύσω, δεν έχει σχέση η ηλικία με τις γνώσεις[οχι πάντα τουλάχιστον]
ευχαριστώ.
 
Back
Top