Γενικά Αναζητάω παπαγάλο ringneck, monk ή μεγαλύτερου μεγέθους

απλά δεν έχω βρει κάποιον στα χρήματα μου
Παναγιώτη, δυστυχώς δεν καταφέρνω να το βρω, αλλά στο παρελθόν (ίσως και στο πολύ μακρινό παρελθόν) είχα διαβάσει στο φόρουμ ένα θέμα σχετικό με αναζήτηση ζακό (ή Άφρικαν Γκρευ)και το μέλος τότε είχε πέσει (ή έτεινε να πέσει) σε παγίδα - απάτη, καθώς είχε βρει έναν οικονομικό παπαγάλο από τα βαλκάνια. Μακάρι να μπορούσα να είμαι πιο συγκεκριμένος...
Περισσότερο το αναφέρω, ώστε να είσαι επιφυλακτικός με ό,τι βρεις στο διαδίκτυο ή σε αγγελίες.
Καλή Αναζήτηση
 
@thunderfck, Αν μπορείτε για ζακο ενδιαφέρομαι αν μου βρειτε κάτι καλό θα μαζέψω λεφτά και θα δω τι θα κάνω ευχαριστώ
Αν κατάλαβα σωστά είσαι στη Θεσσαλονίκη. Γνωρίσω εκτροφεα εκεί με διαφορα ζευγάρια έχει εκλέκτους Μακάο ζακο. Δρ γνωρίζω αν έχει μικρά τώρα αλλα μπορώ να μάθω κ να σ στείλω λεπτομέρειες. Σωτήρης λέγεται είναι πολύ σωστό παιδί. Ζητησε τ να σε αφήσει να πας να δεις τα πουλιά να πάρεις μια εικόνα να έχεις να βασανίζεις το μυαλό σ μέχρι να μαζέψεις τα χρημματα :)
τα «σχετικά» κάπως με προβλημάτισε, έτσι όπως το έγραψες. Τα ζακο (και τα εκλεκτούς) είναι πολύπλοκα ζωντανά. Υπάρχει τίμημα για την αντίληψη κ την ικανότητα ομιλίας π έχουν. Αν είσαι αρχάριος και πάλι είσαι κατάλληλος, αλλά χρειάζεται «δίψα» για αυτά τα «σχετικά» 😜
Αν είσαι μικρός ηλικιακά (κ ερχονται σπουδές στρατός μεταπτυχιακό ίσως) πρέπει να λάβεις υπόψιν σ ότι δενθα είσαι μόνος θα έχεις κ ένα φτερωτό «ζευγάρακι» να συλλογιζεσαι. Δεν εξαφανίζεσαι έτσι για μέρες μήνες χρόνια ίσως.
Υπάρχουν λύσεις βέβαια για τα πάντα οι οποιεσ μέσα στα «σχετικά» είναι κ αυτές 😊
 
Εγω στην ηλικια αυτη παντως δεν θα πρότεινα ζακο η καποιον αλλο μεγαλο παπαγαλο που δενετε με τον ιδιοκτητη του, για τα ολα τα ψυχολογικα που θα ακολουθησουνε σε καποια στρατευση, σπουδες, ελειψη χρονου λογω δραστηριοτητων κλπ!
Ειναι σαν να προτεινα σε καποιον 20χρονο να παρει 1100 μοτοσυκλέτα
 
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν κάποιος όπως λέει ο @thunderfck , διαβάσει, συζητήσει με τον εαυτό του και με άλλους και εξακολουθεί να θέλει συνειδητά να παραμένει για τα επόμενα πολλά - πολλά χρόνια της ζωής του με ένα "παιδάκι" νοητικής / συναισθηματικής αντίληψης 3-4 ετών, όλα θα είναι ΟΚ και θα ξεκινήσει μία σχέση ζωής, ενδεχομένως και για... "πάντα".
Ας περιμένουμε να ακούσουμε και τη γνώμη του @ektoras 500 που (ελπίζω να μην τα μπερδεύω) έχει Ζακό και έχει κάνει και ταξίδια μαζί του
 
Οταν εισαι ψημενος για κατι τα βρισκεις ολα θετικα ομως οποτε η συζητηση με τον εαυτο σου δεν ξερω αν θα φερει αποτελεσμα
Εγω ας πουμε οταν πηρα παπαγαλο και συζηταγα με τον εαυτο μου για το που θα τον αφησω στις διακοπες μου, απαντουσα οτι θα τον αφησω στον πατερα μου! Αγοραζοντας τον ομως και μαθαινοντας για τα 1000 μη και 500 δεν πρεπει, καταλαβα οτι το να τον αφησω στον πατερα μου εχει μεγαλο ρισκο για να μην φαει κατι που δεν πρεπει η αν θα τον κτυπησει ρευμα σε λαθος σημειο η το πως θα αντιδρασει στο κραξιμο που κανει καποιες φορες ασταματητα! Ετσι ειμαι στο ψαξιμο στις διακοπες μου το που θα τον αφησω με το αναλογο κοστος βεβαια!
 
Εγω στην ηλικια αυτη παντως δεν θα πρότεινα ζακο η καποιον αλλο μεγαλο παπαγαλο που δενετε με τον ιδιοκτητη του, για τα ολα τα ψυχολογικα που θα ακολουθησουνε σε καποια στρατευση, σπουδες, ελειψη χρονου λογω δραστηριοτητων κλπ!
Ειναι σαν να προτεινα σε καποιον 20χρονο να παρει 1100 μοτοσυκλέτα

Τάκη όπως πολύ σωστά υπογράμμισε ο @ianos ένα ζωντανό μπορεί να ανθίσει στα χέρια ενός πιτσιρίκου. Το συγκεκριμένο ειδος σε υπνωτίζει ξεπερνάει ακόμα κ το δεσιμο π αναπτύσσεται με ένα σκύλο. Με το περασμένη του χρόνου (σκέψου ενηλικιώνεται στα 3 ετη) όσο ζεις μαζί τ σιγά σιγά σε κάνει σκλαβακι τ. Μη ξεχνάς, ζουν πολλά πολλά χρόνια, ένας ιδιοκτητης μικρός ηλικιακά έχει το χρονο με το μέρος του κ την ενέργεια να μελετήσει διορθώσει όποιο σφάλμα γίνει (αν γίνει).

Ένας π είναι 40-50 ετών γιατί μπορεί κ φέρνει στο σπίτι τ ένα τέτοιο ζωντανό κ το κρατάει μόνο τ και "ζευγαρώνει" μαζί τ; Είναι θαρρεις σωστό; Κ αν τολμήσει καποιος να θίξει το θέμα η κανει την ερώτηση της ηλικιας τ και τι θα απογίνει μετα το φτερωτό τ φιλαράκι;δε παίρνει ποτε απάντηση (η είσπραττει αρνητικά σχόλια)...
Για ένα τέτοιο παπαγάλο όσο μικρότερος τόσο το καλύτερο κατά τη ταπεινή μ άποψη. Υπάρχουν τρόποι να αποφευχθούν τα άσχημα στα οποία ορθώς αναφέρεσαι. Φτάνει να μελετηθούν πολύπλευρα κ έξωνυχιστικα όλα τα «σχετικά» (επιμενω έχω κολλησει εδώ εγώ) 🙂
 
Eσυ οπως κ καποιοι αλλοι εισαι εξαιρεση ομως!
Και να πω και τα δικα μου οταν στα 23 μου ειχα τον πρωτο Αλεξανδρινο στο τελος τον φροντιζε η μητερα μου, αφου το νου μου τον ειχα στην βολτα!
 
Καλησπέρα. η άποψη η δικη μου είναι ότι όταν σκευτουμε να αναλάβουμε την ευθηνή ενός ζωντανού, πρέπει να μην λειτουργούμε εν μέσω ενθουσιασμου. είναι μια παρα πόλη σοβαρή δέσμευση που πρέπει προτιστος το κεφάλαιο ευθηνή να αφορά εμάς. στην απόκτηση ενός παπαγάλου δεν υπάρχουν ψιλά γράμματα, είναι όλα κεφαλαία και σαφή. Δεν μπορώ να έχω άποψη για το αν κάποιος είναι ικανός η όχι, ούτε για το ποια ηληκια ειναι καταληλη για την ανάληψη μιας τέτοιας ευθηνης, το μόνο συγουρο όμως ειναι ότι αυτά τα πλάσματα έχουν αισθηματα, αγάπη και δεσιμο κυρίως, και αυτό πρέπει να το λαμβανουμε σοβαρά υπόψη, αν μπορούμε να ήμαστε συνεπείς σε μια μακροχρόνια δέσμευση.
 
Κάποια μέλη του φόρουμ γνωρίζουμε μια κοπέλα η οποία υπεραγαπά πτηνά και ζώα. Για δώρο οι γονείς της, της αγόρασαν ένα μακάο.
Κάποια στιγμή η κοπέλα έφυγε για σπουδές εκτός Αθηνών, δεν μπορούσε να πάρει το πουλί μαζί της (θα έμενε ολομόναχο όλη μέρα), οπότε ο παπαγάλος έμεινε στο σπίτι με τους γονείς και τα υπόλοιπα ζώα-πουλιά και η κοπέλα μετακόμισε (μακριά).
Μετά από λίγο το πουλί ξεκίνησε να μαδιέται.
Η κοπέλα μετά από κάποια χρόνια, τελείωσε τις σπουδές της και επέστρεψε σπίτι...
Έχουν περάσει χρόνια και (απ΄όσο γνωρίζω) το πρόβλημα συνεχίζει... Μόνο η ουρά και το κεφαλάκι του είχαν φτερά όταν το είχα δει.
Η αναγκαστική απουσία της του κόστισε πολύ.
 
Κάποια μέλη του φόρουμ γνωρίζουμε μια κοπέλα η οποία υπεραγαπά πτηνά και ζώα. Για δώρο οι γονείς της, της αγόρασαν ένα μακάο.
Κάποια στιγμή η κοπέλα έφυγε για σπουδές εκτός Αθηνών, δεν μπορούσε να πάρει το πουλί μαζί της (θα έμενε ολομόναχο όλη μέρα), οπότε ο παπαγάλος έμεινε στο σπίτι με τους γονείς και τα υπόλοιπα ζώα-πουλιά και η κοπέλα μετακόμισε (μακριά).
Μετά από λίγο το πουλί ξεκίνησε να μαδιέται.
Η κοπέλα μετά από κάποια χρόνια, τελείωσε τις σπουδές της και επέστρεψε σπίτι...
Έχουν περάσει χρόνια και (απ΄όσο γνωρίζω) το πρόβλημα συνεχίζει... Μόνο η ουρά και το κεφαλάκι του είχαν φτερά όταν το είχα δει.
Η αναγκαστική απουσία της του κόστισε πολύ.
Με άλλα λόγια σε "ζωντανά" με υψηλή νόηση και πιο περίπλοκο (πλούσιο) συναισθηματικό κόσμο, πρέπει κανείς να δίνει εξαιρετική προσοχή και κυρίως σταθερότητα, διαφορετικά είναι σαν να το "παίρνει στο λαιμό του". Αλλά κανείς δεν μπορεί να προβλέψει το μέλλον για την επόμενη π.χ. 10ετία. Μπορεί από την άλλη μεριά όμως να κάνει κάποιες θεωρήσεις για το τι έρχεται ή τι είναι πιθανό να συμβεί σε σχέση με τον ελεύθερο χρόνο ή τη μετεγκατάστασή του σε άλλον χώρο, και βάσει αυτών να κινηθεί στις επιλογές του, μειώνοντας έτσι τον κίνδυνο να προκαλέσει αθέλητη βλάβη σε ένα pet.
 
Το παράδειγμα αυτο με τη κοπέλα π αναφέρεσαι @Sissy δυστυχώς είναι ένα από τα πολλά. Μπορείς να προσθέσεις κ αλλά όπως ένα νέο ζευγάρι χωρίς παιδιά π αποκτά ένα μωρό πουλακι κ στη πορεία έρχεται στο κόσμο κ ένα ανθρώπινο μωρακι. Η κάποιος εργένης π σταματά να ασχολείται η βρισκει ταίρι η ξαφνικά δουλεύει πολλες ώρες η ξεκινα να φεύγει διακοπές αφήνοντας πίσω το πτηνό. Όλα αυτά στα οποία αναφέρομαι είναι ανθρώπινες ηλικίες 25-40.
Η ασθενεία στην οποία αναφερεσαι πλήττει κυριως Τα Ταισμενα με κρεμα ζωντανά. Αυτά π ο εκτροφεας απομακρύνει σε πολύ νεαρή ηλικία από τους φυσικους γονείς τους κ τς ταιζει με κρέμες. Το πουλάει στη συνέχεια κ ο νέος ιδιοκτήτης συνεχίζει κ το ταιζει μρ κρεμα για μήνες εφόσον και στο διαδίκτυο κυκλοφορεί αυτή Η «συμβουλή». Κάθε φορά π το ταιζεις με κρεμα τόσοι πιο «ευάλωτο», «ευπαθές» το κανεις. Συχνά πυκνά διαβάζω συμβουλές στο διαδίκτυο να ταιζει κάποιος έναν μικρό ζακο 4-5-9 μηνών, πρακτική για να μην υπόσιτιστεί. Απελπίζομαι κάθε φορά με τους «ειδήμονες» αυτούς 😔
Δυστυχως εμείς τα «κάνουμε» ευάλωτα τα ζωντανά αυτά δεν είναι μια πραγματικότητα η ασθένεια αυτή για την οποία φταίει η ηλικία η η προσωπικότητα η οι επιλογές του ιδιοκτήτη μόνο. Υπάρχουν λύσεις κ επιλογές αρκεί απλά να μπορούμε να τις «δούμε»
 
Το παράδειγμα αυτο με τη κοπέλα π αναφέρεσαι @Sissy δυστυχώς είναι ένα από τα πολλά. Μπορείς να προσθέσεις κ αλλά όπως ένα νέο ζευγάρι χωρίς παιδιά π αποκτά ένα μωρό πουλακι κ στη πορεία έρχεται στο κόσμο κ ένα ανθρώπινο μωρακι. Η κάποιος εργένης π σταματά να ασχολείται η βρισκει ταίρι η ξαφνικά δουλεύει πολλες ώρες η ξεκινα να φεύγει διακοπές αφήνοντας πίσω το πτηνό. Όλα αυτά στα οποία αναφέρομαι είναι ανθρώπινες ηλικίες 25-40.
Η ασθενεία στην οποία αναφερεσαι πλήττει κυριως Τα Ταισμενα με κρεμα ζωντανά. Αυτά π ο εκτροφεας απομακρύνει σε πολύ νεαρή ηλικία από τους φυσικους γονείς τους κ τς ταιζει με κρέμες. Το πουλάει στη συνέχεια κ ο νέος ιδιοκτήτης συνεχίζει κ το ταιζει μρ κρεμα για μήνες εφόσον και στο διαδίκτυο κυκλοφορεί αυτή Η «συμβουλή». Κάθε φορά π το ταιζεις με κρεμα τόσοι πιο «ευάλωτο», «ευπαθές» το κανεις. Συχνά πυκνά διαβάζω συμβουλές στο διαδίκτυο να ταιζει κάποιος έναν μικρό ζακο 4-5-9 μηνών, πρακτική για να μην υπόσιτιστεί. Απελπίζομαι κάθε φορά με τους «ειδήμονες» αυτούς 😔
Δυστυχως εμείς τα «κάνουμε» ευάλωτα τα ζωντανά αυτά δεν είναι μια πραγματικότητα η ασθένεια αυτή για την οποία φταίει η ηλικία η η προσωπικότητα η οι επιλογές του ιδιοκτήτη μόνο. Υπάρχουν λύσεις κ επιλογές αρκεί απλά να μπορούμε να τις «δούμε»

Απο εκει ξεκινουν αν οχι ολες οι περιασοτερες "παρενέργειες" στη συνπεριφορα ενος πτηνου τελικα.
Χρονο με το χρονο τετοιες συμπεριφορες ερχονται και ματσαρονται με το παρελθον του πουλιου και βλεπουμε οτι η παρεμβαση του ανθρωπου στο πρωτο χρονικο διαστημα της ζωης του ειναι προβληματικη.

Τα πουλια πρεπει να απογαλακτιζονται απο τους γονεις πρωτα και μετα ολα τα αλλα.
 
Ένα πουλακι ταισμενο κ απογαλακτισμενο από τους φυσικους του γονείς μέρα τη μέρα το σάλιο του πατέρα κ της μάνας μεταφέρει στοιχεία/πληροφορίες/εφόδια ζωής προς τον νεοσσο. Ολοκληρώνεται τελειοποιείται σαν οργανισμός. Αντιλαμβάνεται ότι είναι πτηνό σε αντίθεση με τε ταισμενα στο Χέρι π χρόνια πολλά περνούν αλλά παραμένουν μπερδεμένα.
 
Τον πιο σημαντικό ρόλο (στην περίπτωση του ταΐσματος απο τον άνθρωπο) παίζει το να μην μεγαλώνει μόνο του χωρίς άλλα πουλιά ίδιας ή κοντινής ηλικίας κι όχι το τάισμα αυτού καθε αυτού. Επίσης και η φάση του απογαλακτισμού όπου γίνεται το imprinting στα πρότυπα που έχει.
 
Το τάισμα οταν γίνεται από τον άνθρωπο δημιουργεί “human imprinted” πουλάκια... Εάν μεγαλώνει με αδερφάκια η με αλλά πουλιά δε σημαίνει ότι δεν θα είναι. Ο κανόνας είναι ο εξής:
«Εάν στην ενηλικίωση αναμασά τροφή για να ταΐσει άνθρωπο τότε ανεξάρτητα πως μεγάλωσε είναι “human imprinted”». Πουλιά π έχουν ταϊστεί από τον άνθρωπο αλλά έχουν μεγαλώσει με αλλά πουλιά παρατηρείται ότι πάλι human imprinted είναι κ αναμασούν την τροφή για το ανθρώπινο ταίρι τους (ανάμεσα σε αυτά και η δικια μ). Η μέθοδος co-parenting στην οποία αναφέρομαι ουσιαστικά ειναι για να μη πανικοβάλλονται με την ανθρώπινη παρουσία. Να μπορούν να συνυπάρξουν μαζί μας. Και έχει αξία αυτή η μεθοδος απο τις 9 εβδομάδες κ μετά.
πράγματα π γράφονται στο διαδίκτυο δεν ισχύουν για όλα τα είδη. Και τα γκριζακια, ο κόσμος τους είναι ιδιαίτερος πολύ
 
...«Εάν στην ενηλικίωση αναμασά τροφή για να ταΐσει άνθρωπο τότε ανεξάρτητα πως μεγάλωσε είναι “human imprinted”»...
Αυτό δεν είναι απόλυτο. Ακόμη κι άγρια πουλιά πιασμένα απο τα δάση αναμασούν τροφή για ανθρώπους που δέθηκαν αργότερα αφού εξημερώθηκαν. Είχα ένα τέτοιο. Δεν έχει να κάνει λοιπόν απόλυτα με το πως μεγάλωσε αλλά με τη σχέση που αναπτύσσει με κάποιον.


Η μέθοδος co-parenting στην οποία αναφέρομαι ουσιαστικά ειναι για να μη πανικοβάλλονται με την ανθρώπινη παρουσία. Να μπορούν να συνυπάρξουν μαζί μας. Και έχει αξία αυτή η μεθοδος απο τις 9 εβδομάδες κ μετά.
Αυτό το έγραψα απο την προσωπική εμπειρία μου.
https://community.petbirds.gr/threads/Ανατροφή-νεοσσών-με-τη-μέθοδο-του-co-parenting.18065/

Εαν μέχρι τις 9 εβδομάδες δεν έχουν καμιά επαφή με τον άθρωπο τα πουλιά είναι αγρίμια κι αυτό δεν είναι co-parenting. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να σε αφήσουν να συμμετέχεις στον απογαλακτισμό τους και το στρες που βιώνουν στην παρουσία μας είναι τεράστιο. Ορίστε και μια πρόσφατη περίπτωση με κακό τέλος. https://community.petbirds.gr/threads/Πήρα-ένα-ringneck-2-5-μηνών-και-δεν-μπορώ-να-το-ταΐσω.36085/

πράγματα π γράφονται στο διαδίκτυο δεν ισχύουν για όλα τα είδη.

Αυτά που έγραψα πιο πάνω ισχύουν για όλα τα είδη. Πες μας την προσωπική σου εμπειρία.
 
Φιλε μ αναφερόμαι στα γκριζακια. Αυτά π παραθέτεις δεν έχουν ισχύ στο ειδος αυτο. Αμφιβάλλω κ για τα υπόλοιπα είδη. Φραγκοκοτες εάν μεγαλώσουν με κοτόπουλα δεν ζευγαρώνουν με φραγκόκοτες. Γλάροι οι οποίοι μεγάλωσαν από αλλο ειδος τείνουν να προσπαθούν να ζευγαρώσουν με το λάθος ειδος. Δεν είναι προσωπική εμπειρία αυτά είναι πραγματικότητα.
Στα γκριζακια η συμμετοχή του ανθρωπου είναι απλά χρήσιμη για την ανοχή τους προς εμάς τους ανθρώπους οποιαδήποτε άλλη παρέμβαση είναι επιβλαβής. Και Η δικη μ εμπειρία απλά επαληθεύει αυτα τα πειράματα π έχουν γίνει.
 
Και Η δικη μ εμπειρία απλά επαληθεύει αυτα τα πειράματα π έχουν γίνει.

Εδώ και καιρό ακόμη μόνο γνώμη. Εμπειρία δεν μας έχει δείξει. :)
 
Δεν ενδιαφέρουν τους περισσότερους αυτά είναι θεωρίες μια και Ένας π αναζητά την παρέα ενός γκρίζου τον ενδιαφέρουν human imprinted πουλάκια.
Την εκτροφή μ την έχω παρουσιάσει στα βασιλικά γκριζακια 😜
 
Back
Top