Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή καναρινιών Ιανουάριο μήνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mixas78
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν εχει να κανει με θεμα οικολογιας. Απλα αν εσυ εχεις σωστες συνθηκες για ανα9αραγωγη τα πουλια σου θα γεννουν απο Γεναρη ως Ιουνιο με Ιουλιο.. μιλαμε για 5 6 γεννες ισως. Θα εξαντληθουν και θα "τα φτυσουν" για να στο πω απλα. Γι αυτο συμβαδιζουμε οσο γινεται με τους φυσικους ρυθμους.
Και αν τα σταματήσω μετά από 3 γέννες; Δεν μπορώ να το κανονίσω αυτό;
 
Εδώ όλοι έχουμε πουλιά σε κλουβιά, πουλιά που γεννήθηκαν σε κλουβιά και δεν μπορούν να ζήσουν στην ελεύθερη φύση.
Οι συζητήσεις μας έχουν να κάνουν με την καλύτερη δυνατή φροντίδα τους. Οι απόψεις μας για την καλύτερη δυνατή φροντίδα τους, στηρίζονται σε επιστημονικά και εμπειρικά δεδομένα.
Οι απόψεις είναι για να καταρρίπτονται όχι όμως βάσει ψυχολογικών αλλά επιστημονικών αναφορών.
κανείς δεν δήλωσε οικολόγος.. Κανείς δεν δήλωσε παντογνώστης. Γι αυτό είμαστε εδώ, διαβάζουμε και επικοινωνούμε, μοιραζόμαστε γνώση και εμπειρίες! Για μένα η φίλη Μαρία σου έδωσε την καλύτερη δυνατή απάντηση, αγαπητέ φίλε Μίχα,.. Αλλά πως φτάσαμε από το να προσπαθούμε να σου δώσουμε λύση στο θέμα που άνοιξες στο σημείο να κρίνεις, να κρίνουμε, να κρινόμαστε.. Ο καθένας μας ας βγάλει τα συμπεράσματα του! Θέλω να πιστεύω πως όλοι μας προσπαθήσαμε να σου μεταδώσουμε τι θα κάναμε αν ήμασταν στη θέση σου..η εξέλιξη του θέματος με αφήνει με απορίες και πολλά ερωτηματικά!
πλέον όμως ξέρω..
 
Δεν χρειάζεται κανένας να ειρωνεύεται τον άλλον διότι πολύ απλά όλοι ικανοποιούμε τον εγωισμό μας εκτρέφοντας πουλιά στα κλουβιά.
Φίλε καλωσόρισες, με την πάροδο του χρόνου θα καταλάβεις σύντομα ότι η διάθεση ειρωνείας - ο μυστικισμός - ο ανταγωνισμός και η σκοπιμότητα απουσιάζουν από αυτό το φόρουμ-ομάδα, αντιθέτως το ενδιαφέρον - η άμιλλα και προπαντός η πλουσιοπάροχη και εμπεριστατωμένη πληροφόρηση περισσεύουν...
Στο λέω με κάθε ειλικρίνεια...
διότι πολύ απλά όλοι ικανοποιούμε τον εγωισμό μας εκτρέφοντας πουλιά στα κλουβιά.
Αν υποθέσουμε ότι ακόμη και αυτό είναι σωστό... απλά αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που μας πειράζει να ικανοποιήσουμε τον εγωισμό μας 2-3 μήνες αργότερα... με σίγουρα μεγαλύτερη επιτυχία και λιγότερα προβλήματα στα πουλιά (είτε γονείς-είτε νεοσσούς), έτσι και αλλιώς 2 το πολύ 3 γέννες θα κάνει το κάθε ζευγάρι, (με 4 ή 5 γέννες ως επί το πλείστον αποχαιρετάμε γονείς και τελευταίους νεοσσούς), άρα μιλάμε για δώρο άδωρο...
Σου εύχομαι και το πιστεύω ότι θα έχεις μία καλή αναπαραγωγή απλά λίγο υπομονή... και η χαρά θα έχει διάρκεια ενώ παράλληλα θα έχει και σωστά αποτελέσματα.
 
Φίλε καλωσόρισες, με την πάροδο του χρόνου θα καταλάβεις σύντομα ότι η διάθεση ειρωνείας - ο μυστικισμός - ο ανταγωνισμός και η σκοπιμότητα απουσιάζουν από αυτό το φόρουμ-ομάδα, αντιθέτως το ενδιαφέρον - η άμιλλα και προπαντός η πλουσιοπάροχη και εμπεριστατωμένη πληροφόρηση περισσεύουν...
Στο λέω με κάθε ειλικρίνεια...

Αν υποθέσουμε ότι ακόμη και αυτό είναι σωστό... απλά αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που μας πειράζει να ικανοποιήσουμε τον εγωισμό μας 2-3 μήνες αργότερα... με σίγουρα μεγαλύτερη επιτυχία και λιγότερα προβλήματα στα πουλιά (είτε γονείς-είτε νεοσσούς), έτσι και αλλιώς 2 το πολύ 3 γέννες θα κάνει το κάθε ζευγάρι, (με 4 ή 5 γέννες ως επί το πλείστον αποχαιρετάμε γονείς και τελευταίους νεοσσούς), άρα μιλάμε για δώρο άδωρο...
Σου εύχομαι και το πιστεύω ότι θα έχεις μία καλή αναπαραγωγή απλά λίγο υπομονή... και η χαρά θα έχει διάρκεια ενώ παράλληλα θα έχει και σωστά αποτελέσματα.
Σε ευχαριστώ φίλε μου. Συμφωνώ και να ξέρεις ότι σέβομαι το φόρουμ σας και την προσπάθεια που καταβάλετε. Άλλωστε σήμερα αφιέρωσα αρκετό χρόνο με το να μιλώ στο φόρουμ σας με διάθεση να λύσω κάποιες απορίες μου. Καλό βράδυ σε όλους!
 
Κάποιος ειδικός αναφέρει τα εξής: "Η περίοδος αναπαραγωγής εάν το ζευγάρι βρίσκετε σε κλειστό χώρο μπορεί να ξεκινήσει και από Ιανουάριο-Φεβρουάριο. Αυτό συνήθως συμβαίνει με εκτροφείς που θέλουν τα καναρίνια όσον το δυνατό πιο έτοιμα για τους διαγωνισμούς που ξεκινούν τον Νοέμβρη ή νωρίτερα για πώληση. Σε αντίθετη περίπτωση ο Μάρτιος είναι καλός μήνας για να ξεκινήσουν τα πουλιά". Άρα αυτοί που πολούν πουλιά στο εμπόριο τα ζευγαρώνουν Ιανουάριο μήνα;
 
Δυστυχως καποιοι απο τους εμπορους (οχι εκτροφεις) τα ζευγαρωνουν ολο το χρονο μεχρι να πεθανουν απο εξαντληση.. Ολα στο βωμο του κερδους.

Οι εκτροφεις που πανε σε διαγωνισμους ισως το κανουν.. Οι χομπιστες καλο ειναι να μενουν στα πιο φυσιολογικα στανταρ.
 
Κάποιος ειδικός αναφέρει τα εξής: "Η περίοδος αναπαραγωγής εάν το ζευγάρι βρίσκετε σε κλειστό χώρο μπορεί να ξεκινήσει και από Ιανουάριο-Φεβρουάριο. Αυτό συνήθως συμβαίνει με εκτροφείς που θέλουν τα καναρίνια όσον το δυνατό πιο έτοιμα για τους διαγωνισμούς που ξεκινούν τον Νοέμβρη ή νωρίτερα για πώληση. Σε αντίθετη περίπτωση ο Μάρτιος είναι καλός μήνας για να ξεκινήσουν τα πουλιά".
Δεν χρειάζεται να είναι ειδικός κάποιος για να πει κάτι παρόμοιο...
Είναι η κοινά αποδεκτή κατάσταση στην αναπαραγωγή καναρινιών ειδικά σε εκτροφές που έχουν τις δυνατότητες για να κάνουν κάτι τέτοιο. Φυσικά δεν είναι κανόνας και κάποιοι ξεκινούν και αρκετά πιο αργά με τους ίδιους στόχους
Άρα αυτοί που πολούν πουλιά στο εμπόριο τα ζευγαρώνουν Ιανουάριο μήνα;
Το πότε θα τα πουλήσει κάποιος ή αν θα τα πουλήσει ως αυτοσκοπό... αφορά τον ίδιο και μόνο αυτόν.
Και η πώληση είναι ανεξάρτητη από την εποχή που θα τα ζευγαρώσει τα πουλιά που έχει.
Συνήθως όσοι ασχολούνται και με το εμπόριο... Βάζουν τα ζευγάρια τους σε όσο το δυνατό περισσότερες γέννες (4 ίσως παραπάνω κι από 5).
 
Χρόνια πολλά Μίχα! Απ αυτά που σου έγραψά εδώ:
Αν κάνεις λίγο ακόμα υπομονή θα γίνουν όλα στην ώρα τους όπως προστάζει η φύση και το ένστικτο των πουλιών μας. Αν προχωρήσεις τώρα σε αναπαραγωγή θα βρεις μπροστά σου αργότερα ένα σωρό προβλήματα τόσο για το ζευγαράκι σου όσο και για τα μικρά που θα βγουν. Οι γονείς θα αναπαράγονται από τώρα μέχρι τον Ιούνιο και το πιθανότερο είναι να τους χάσεις από υπερκόπωση. Και τα μικρά θα αλλάξουν φτέρωμα τον Φλεβάρη - Μάρτη που κανονικά θα έπρεπε να βρίσκονται στο αυγό! 😛 Και τα μικρά που βγαίνουν τώρα γεννιούνται με "χαλασμένο" βιολογικό ρολόι μιας και είναι ώριμα σεξουαλικά τον Ιούλιο που σταματάει η αναπαραγωγή και όλα τα φυσιολογικά καναρινάκια και πουλάκια της φύσης μπαίνουν στην πτερόροια και αλλάζουν τα φτερά τους. Όπως καταλαβαίνεις πολλά προβλήματα εγκυμονούν από εκτός εποχής ζευγαρώματα και είναι πολύ δύσκολο να τα διορθώσουμε μετά. Πρέπει να σεβόμαστε το βιολογικό ρολόι των καναρινιών μας.
Τι ακριβώς δεν κατάλαβες; (δεν έχω κανέναν τόνο ειρωνείας απλά θέλω να σε βοηθήσω και να σου εξηγήσω κάτι που τυχόν δεν κατάλαβες καλά :) ) Γιατί αυτά που λέω παρά πάνω είναι πάρα πολύ σοβαρά.. και όντως μια αναπαραγωγή εκτός εποχής φέρνει πολλά προβλήματα και συνέπειες..
Η μεγάλη μου απορία είναι γιατί για λίγους μήνες να βάλεις σε ρίσκο τη ζωή των καναρινιών σου; Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις υπομονή 2-3 μήνες; Μπορεί να μην το καταλαβαίνεις αλλά αν αποσυντονίσεις το βιολογικό τους ρολόι θα έχουν πολλά θέματα υγείας και θα τα χάνεις χωρίς να ξέρεις το λόγο... Τόσο τους γονείς όσο και τα μικρά...

Πέρα απ την αναπαραγωγή εκτός εποχής, και άνοιξη να ήταν θα σου έλεγα πρώτα να βρεις κατάλληλο μέρος, να μάθεις τι πρέπει να προσφέρεις στα ενήλικα για να είναι υγιή και χαρούμενα και μετά να ξεκινήσεις την προετοιμασία για αναπαραγωγή. Ο χώρος της κουζίνας είναι όσο επικίνδυνός είναι και το λεβητοστάσιο.. Δυστυχώς.. έξω δεν μπορείς να τα βάλεις;
 
Χρόνια πολλά Μίχα! Απ αυτά που σου έγραψά εδώ:

Τι ακριβώς δεν κατάλαβες; (δεν έχω κανέναν τόνο ειρωνείας απλά θέλω να σε βοηθήσω και να σου εξηγήσω κάτι που τυχόν δεν κατάλαβες καλά :) ) Γιατί αυτά που λέω παρά πάνω είναι πάρα πολύ σοβαρά.. και όντως μια αναπαραγωγή εκτός εποχής φέρνει πολλά προβλήματα και συνέπειες..
Η μεγάλη μου απορία είναι γιατί για λίγους μήνες να βάλεις σε ρίσκο τη ζωή των καναρινιών σου; Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις υπομονή 2-3 μήνες; Μπορεί να μην το καταλαβαίνεις αλλά αν αποσυντονίσεις το βιολογικό τους ρολόι θα έχουν πολλά θέματα υγείας και θα τα χάνεις χωρίς να ξέρεις το λόγο... Τόσο τους γονείς όσο και τα μικρά...

Πέρα απ την αναπαραγωγή εκτός εποχής, και άνοιξη να ήταν θα σου έλεγα πρώτα να βρεις κατάλληλο μέρος, να μάθεις τι πρέπει να προσφέρεις στα ενήλικα για να είναι υγιή και χαρούμενα και μετά να ξεκινήσεις την προετοιμασία για αναπαραγωγή. Ο χώρος της κουζίνας είναι όσο επικίνδυνός είναι και το λεβητοστάσιο.. Δυστυχώς.. έξω δεν μπορείς να τα βάλεις;
Ζω σε κωμόπολη της Κοζάνης με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Σε θερμοκρασίες κάτω του μηδενός αντέχουν τα καναρίνια;
 
Ζω σε κωμόπολη της Κοζάνης με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Σε θερμοκρασίες κάτω του μηδενός αντέχουν τα καναρίνια;
Αν έχουν μπει σε προστατευμένο μέρος από τις αρχές του Φθινοπώρου δεν θα υπάρξει θέμα.
Οι επιπτώσεις του ψύχους που μπορεί να υπάρξει κάποιες (λίγες) μέρες του χρόνου ίσως μετριαστούν με κάποιο προστατευτικό κάλυμμα που θα τα βοηθήσει.
Έχω δει καναρίνια σε χιονισμένη φωλιά σε κλουβί με πουλιά κρεμασμένα στα κλαδιά ενός δέντρου στην αυλή κάποιου φίλου μου.
Εκείνη την Άνοιξη είχε χιονίσει στο Βόλο και το κράτησε αρκετές μέρες,
 
Αντεχουν μια χαρα στο κρυο. Ο αερας ειναι που δημιουργει προβληματα. Προστατευμενα παντα απο αερα, οταν ξερεις οτι ερχεται κακος καιρος ενισχυεις τη διατροφη τους με λιπαρους σπορους και οπως ειπωθηκε το νου σου στο νερακι!
 
Που έκαναν πτερόροια; Άλλαξαν φτερά μέσα ή έξω;
Δεν γνωρίζω τα αγόρασα από κατάστημα πριν δύο μήνες. Πάντος νομίζω ότι πλέον δεν μπορούν να προσαρμοστούν στις εξωτερικές συνθήκες διότι τα έχω εδώ και δύο μήνες μέσα στο σπίτι. Από την άνοιξη όμως θα φτιάξω μια κατασκευή και θα τα βγάλω έξω. Αν έχετε κάποια φωτογραφία εξωτερικής κατασκευής που να τα προστατεύει από γάτες θα με διευκόλυνε
 
Πάντος νομίζω ότι πλέον δεν μπορούν να προσαρμοστούν στις εξωτερικές συνθήκες διότι τα έχω εδώ και δύο μήνες μέσα στο σπίτι.
Συμφωνώ μαζί σου! Προσπάθησε όμως ακόμα να τα έχεις σε σχετικά κρύο μέρος του σπιτιού (15 βαθμούς) και σιγά σιγά όταν με το καλό έρθει η άνοιξη να μπουν και αυτά σε αναπαραγωγή. Μην σου πυρώσουν από τώρα και ακολουθήσουν όλα τα προβλήματα και συνέπειες που σου έχουμε αναφέρει. :) Μέχρι τότε έχεις όλο το χρόνο να μάθεις πως να φροντίζεις (από άποψη διαμονής, διατροφής και καθαριότητας) το ζευγαράκι σου ώστε να είναι έτοιμο την άνοιξη και να σου χαρίσει γερούς και υγιείς νεοσσούς! 😉

Από την άνοιξη όμως θα φτιάξω μια κατασκευή και θα τα βγάλω έξω. Αν έχετε κάποια φωτογραφία εξωτερικής κατασκευής που να τα προστατεύει από γάτες θα με διευκόλυνε
Την άνοιξη αυτά θα πυρώσουν... Πρέπει να αποφασίσεις που θες να γίνει η αναπαραγωγή τους γιατί απ τη στιγμή που θα φύγει το διαχωριστικό το κλουβί δεν ξανακουνιέται μέχρι να βγουν απ τη φωλιά οι νεοσσοί! Οπότε πρέπει να βρεις ένα σταθερό σημείο.. Αν αποφασίσεις να τα βγάλεις έξω αυτό θα γίνει Απρίλιο και αν (με τον τρελόκαιρο) και ίσως καθυστερήσει πολύ το ζευγάρωμα. Γνώμη μου φέτος τα ζευγαρώνεις μέσα στο σπίτι (αν τα έχεις στην κουζίνα ξέχνα το.. Το πιθανότερο όλοι οι νεοσσοί δε θα αντέξουν τις μυρωδιές και τις αναθυμιάσεις της κουζίνας και θα τα χάσεις) και από Ιούνιο - Ιούλιο τα βγάζεις έξω μόνιμα και το ζευγάρι και τα μικρά τους! Θα έχει ζέστη οπότε δε θα υπάρχει κάποιος φόβος! Αρκεί να είναι προστατευμένα από ρεύματα αέρα, βροχή και αρπακτικά! Και από τότε και μετά θα είναι μόνιμα έξω και θα προσαρμοστούν στις εξωτερικές συνθήκες! 😉
Όσο για κατασκευή εδώ: https://community.petbirds.gr/forums/%CE%99%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%95%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD.21/ θα βρεις πάρα πολλές ιδέες για ιδιοκατασκευές αρκεί να το ψάξεις λίγο!
 
Back
Top