Αναπαραγωγή Η πρώτη μου αναπαραγωγή καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα πιο όμορφα πανκιά, να σου ζήσουν καλότυχα!
Εχτες εδειχνα τις φωτο στο Βασιλη και τυ ειπα ακριβως αυτο!
"Μου εχουν λειψει αυτα τα καρφακια απο τα πανκια!"
 
Nα έχουν υγεία και μακροζωία κοντά σου.
-Αφαίρεσε τα σπασμένα φτερά της ουράς στο αρσενικό. Σε 25 μέρες θα βγούν καινούργια. Αυτό είναι απαραίτητο να γίνεται όταν υπάρχουν νεοσσοί. Μια απότομη "μεταβολή" την ώρα που απομακρύνεται ο γεννήτορας απο την φωλιά που ταΐζει, είναι αρκετή για να κάνει ζημιά σε κάποιο παιδικό μάτι. Τα σπασμένα φτερά της ουράς δεν έχουν καμιά ευκαμψία και μπορούν να δημιουργήσουν μεγάλα προβλήματα, ίσως όχι στην ηλικία που βρίσκονται τα μικρά σου, σε λίγο νεότερες ηλικίες.
 
δεν υπήρχε περίπτωση να αντιστεκόσουν, βρε Γιώργη(με όλα αυτά που διαβάζεις εδώ μέσα)και να μην επιχειρούσες εκτροφή καναρινιών! Και όπως με ότι άλλο ασχολήθηκες,έτσι και τώρα.. Μια χαρά τα κατάφερες👍! φτου φτου.. Να σου ζήσουν, φίλε μου!
welcome to the canaries' club:D!
 
Μια απότομη "μεταβολή" την ώρα που απομακρύνεται ο γεννήτορας απο την φωλιά που ταΐζει, είναι αρκετή για να κάνει ζημιά σε κάποιο παιδικό μάτι. Τα σπασμένα φτερά της ουράς δεν έχουν καμιά ευκαμψία και μπορούν να δημιουργήσουν μεγάλα προβλήματα, ίσως όχι στην ηλικία που βρίσκονται τα μικρά σου, σε λίγο νεότερες ηλικίες.
Δεν ήξερα πως είναι επικίνδυνο και περίμενα να βγουν με την πτερρόροια, ευχαριστώ για την επισήμανση.
σήμερα αφαίρεσα τα σπασμένα
 
Γιατι θες να τα χωρισεις; Τι φοβασαι; Καλο δεν ειναι που ζευγαρωνουν;
 
Σήμερα το μεσημέρι έσκασαν τα δύο πρώτα αυγά της δεύτερης γέννας και οι δύο πρώτοι μπόμπιρες ξεπετάχτηκαν !
επίσης η μαμά και ο μπαμπάς ξεκίνησαν το τάισμα από σήμερα (την πρώτη μέρα της ζωής τους)
IMG_20160430_200520b.webp IMG_20160430_200527bs.webp
 
Άντε με το καλό!
Γιώργο πως και σε αυτή τη φάση της φωλιάς έχεις μόνο την τσόχα;
 
Άντε με το καλό!
Γιώργο πως και σε αυτή τη φάση της φωλιάς έχεις μόνο την τσόχα;
έχει και βαμβάκι απο κάτω αλλά δεν φαίνεται γιατί είναι ίδιο χρώμα με την τσόχα... Πάντως δεν είναι και φουλ στο υλικό οπως η προηγούμενη γιατί με τα μικρά δεν φαντάστηκα πως θα πάει σε δεύτερη γέννα και της έδωσα υλικό την πρώτη μέρα λίγο πρίν γεννήσει το αυγό
 
Back
Top