Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή σπίνου με καναρίνι

ΙΟΡΔΑΝΗΣ

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2008
Μηνύματα
11
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες σχετικά με το αν είναι εφικτή η αναπαραγωγή ανάμεσα σε σπίνο και καναρίνι από κάποιον που γνωρίζει σχετικά. Ευχαριστώ
 
Μια απορεία... Τα μικρά σπινοκάναρα μετά είναι στείρα;
 
Εχω γνωστό μου με σπινοκάναρο που το έχει ζευγαρώσει πολλές φορές με θηλυκό καναρίνι και πάντα βγαίνουν πουλάκια. Απ'οτι μου έχει πεί τα σπινοκάναρα όλα είνα γόνιμα. Δεν είναι σαν τα γαρδελοκάναρα.
 
Εχω γνωστό μου με σπινοκάναρο που το έχει ζευγαρώσει πολλές φορές με θηλυκό καναρίνι και πάντα βγαίνουν πουλάκια. Απ'οτι μου έχει πεί τα σπινοκάναρα όλα είνα γόνιμα. Δεν είναι σαν τα γαρδελοκάναρα.
μηπως ο φιλος σου εχει σκαρθοκαναρο;Γιατι αυτο ειναι πρωτακουστο. Καταφερε καποιος να βγαλει σπινοκαναρο και μαλιστα του δινει και απογονους; Μηπως ο φιλος σου δε τα λεει καλα;
 
μηπως ο φιλος σου εχει σκαρθοκαναρο;Γιατι αυτο ειναι πρωτακουστο. Καταφερε καποιος να βγαλει σπινοκαναρο και μαλιστα του δινει και απογονους; Μηπως ο φιλος σου δε τα λεει καλα;
Κι όμως έχω ακούσει για μουλάρι να γεννήσει κι ας είανι υβρίδιο.. Μόνο που τότε το μικρό πέθανε γιατί δεν είχε γαλακτοφόρους αδένες ώστε να θηλάσει.. Να είναι και αυτό μια εξαίρεση; Εκτός και αν ανήκουν στο ίδιο είδος αλλά διαφορετικό υποείδος.. Τότε μπορεί να βγουν γόνιμα.. Ποιές είναι οι επιστημονικές ονομασίες του σπίνου και του καναρινιού😕
 
Ο σπίνος και το καναρίνι ανήκουν σε διαφορετικές οικογένειες. Γόνιμοι απόγονοι βγαίνουν μόνο από τη διασταύρωση καναρινιού και οργανελιού. Κάποιες εξαιρέσεις υπάρχουν και στα υβρίδια και μερικά (σπάνια) είναι γόνιμα. Έτσι προήλθε και ο κόκκινος παράγοντας στα καναρίνια καθώς και το μωσαϊκό. Το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και με τα μουλάρια για την περίπτωση με το μουλάρι που γέννησε. Σχετικά με το φίλο που αναπαράγει σπινοκάναρο με κανάρα έχω κάποιες αμφιβολίες πρώτον γιατί είναι ελάχιστα τα σπινοκάναρα στην Ελλάδα και δεύτερον γιατί η πιθανότητα να πέτυχε πουλί το οποίο να είναι γόνιμο είναι ίδια με αυτήν να κερδίσει το λόττο. Πιστεύω ότι έχει σκαθοκάναρο ή κάτι άλλο και όχι σπινοκάναρο, αν μπορείς να βάλεις φωτό του πουλιού θα βοηθούσε ώστε να μη μιλάμε στον αέρα.
 
Σχεδον ολα τα υβριδια εχουνε μονο αριθμο χρωμοσωματων. Και επισης δυνητικα καποια μπορουνε να δωσουνε απογονο. Οι περιπτωσεις των μουλαριων που γεννησανε ειναι εξαιρετικα σπανιες και συμφωνα με αρθρο που διαβαζα προσφατα οι συνευρεσεις πρεπει να ειναι πολυ συχνες ωστε να αυξανεται η πιθανοτητα. Για παραδειγμα ελεγε το κειμενο αυτο οτι ενα θηλυκο μουλαρι γεννησε μετα απο 6 χρονια που βρισκοταν στον ιδιο χωρο με εναν επιβητορα και ζευγαρωναν ελευθερα ολον τον καιρο. Παρολα αυτα ελεγε οτι δεν εχει καταχωρηθει ποτε αρσενικο μουλαρι που να εδωσε απογονο. Εφη αυτο που ειπες περι γαλακτοφορων αδενων ειναι αποδεδειγμενο επιστημονικα η απλα τα εχεις ακουσει καπου; Ρωταω γιατι μου ακουγεται περιεργο... 😕

Τωρα στη συγκεκριμενη περιπτωση το συγκεκριμενο υβριδιο να δινει ολες τις φορες γονιμους απογονους χωρις να το δω η να το διαβασω καπου οτι ειναι πιθανο, μου ειναι δυσκολο να το πιστεψω απλα ως ιστορια καποιου εκτροφεα. (δεν θελω να θιξω κανεναν ουτε και αμφισβητω τα λεγομενα του Γιωργου):)
 
πως γινεται απο αθροισμα ατομωςν με ζυγο αριθμο χρωμοσωματων να γεννιεται οργανισμος με μονό αριθμο; Αχ τι δεν καταλαβα παλι. 🙂
 
πως γινεται απο αθροισμα ατομωςν με ζυγο αριθμο χρωμοσωματων να γεννιεται οργανισμος με μονό αριθμο; Αχ τι δεν καταλαβα παλι. 🙂


Αν ο ενας γονιος που εχει πχ. 46 δωσει τα μισα 23 και ο αλλος με 44 δωσει τα μισα 22 τοτε ο απογονος θα εχει 45. :) Αυτο εννοουσα οτι δεν θα ειναι "ζευγαρωμενα" ολα τα χρωμοσωματα!
 
Εχεις δικιο, ο απογονος παιρνει μισα χρωμοσωματα απο καθε γονιο και δημιουργει δικη του αλυσιδα, αργω λιγο αλλα... Μαθαινω, ευχαριστω πολυ!
 
Εφη αυτο που ειπες περι γαλακτοφορων αδενων ειναι αποδεδειγμενο επιστημονικα η απλα τα εχεις ακουσει καπου; Ρωταω γιατι μου ακουγεται περιεργο...
Το είχα διαβάσει σε άρθρο εφημερίδας, όχι επιστημονικό.. Μπορώ όμως μόλις ευκαιρήσω να βρω και κάποιο paper σχετικό αν υπάρχει, για σιγουριά!
 
Κι όμως έχω ακούσει για μουλάρι να γεννήσει κι ας είανι υβρίδιο.. Μόνο που τότε το μικρό πέθανε γιατί δεν είχε γαλακτοφόρους αδένες ώστε να θηλάσει.. Να είναι και αυτό μια εξαίρεση; Εκτός και αν ανήκουν στο ίδιο είδος αλλά διαφορετικό υποείδος.. Τότε μπορεί να βγουν γόνιμα.. Ποιές είναι οι επιστημονικές ονομασίες του σπίνου και του καναρινιού😕
ΣΠΙΝΟΣ-FRINGILLA COELEBS-CHAFFINCH
Καναρινι-serinus
Το θεμα καταρχην ξεκιναει λαθος. Δεν εχει αναφερθει ακομα παραγωγη σπινοκαναρου ανα τον κοσμο. Τα περισσοτερα υβριδια και τα πιο δημοφιλες ζευγαρωμα ειναι αρσενικα αγρια πουλια με καναρες. Το προβλημα στο ζευγαρωμα με σπινο ειναι οτι η καναρα δε δεχεται το σπερμα του σπινου. Κατα καποιο παραξενο τροπο πραγμα που δε γινεται με αλλες διασταυρωσεις η καναρα αποβαλει το ξενο σπερμα. Οποτε παμε στο αναποδο τωρα. Ενα αγριο θυληκο με τα βιας ζευγαρωνει σε κλουβι ακομα και με το αρσενικο της ιδιας ρατσας. Ο σπινος για να ζευγαρωσει χρειαζεται τεραστιο κλουβι και τις δυσκολιες αναπαραγωγης μπορει να μας περιγραψει μονο καποιος λατρης του ειδους. ΜΕ αλλα λογια η παραγωγη σπινοκαναρου ειναι σχεδον αδυνατη. Παμε τωρα στα παραγωμενα υβριδια. Το μονο υβριδιο το οποιο μπορει να δωσει απογονους υπο προυποθεσεις ειναι το σκαρθοκαναρο.Ακομα πιστευεται οτι και το φλωροκαναρο μπορει να δωσει μετα το δευτερο χρονο αλλα δεν εχει αποδειξει κανενας οτι το καταφερε. Τελος η παραγωμενη γενια απο υβριδιο δεν αναγνωριζεται απο την com.Tα υβριδια δημιουργηθηκαν απο τον ανθρωπο καθαρα για κατι το διαφορετικο το πιο ανθεκτικο και με καλυτερες φωνες. Δυστυχως αυτα τα πουλια ειναι καταδικασμενα να μην αναπαραγωνται και ακομα χειροτερα τα θυληκα να απελευθερωνονται με μικρες πιθανοτητες επιβιωσης
 
Γεια σε ολους τους λατρεις των πουλιων.
Ειμαι εκτροφεας καναρινιων χρωματος & αγριοπουλιων & υβριδιων, περσι εβγαλα απο 1 φλωρο ελληνα με 2 θηλυκες ελληνιδες φλωρες, σε μια μεγαλη κινεζικη 20 πουλια. Επισης εβγαλα & 4 καρδερινακια.Φετος θα προσθεσω και ζευγαρια σπινοκαναρα με κοκκινη καναρα. Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολους για την καινουργια σαιζον.
 
Φιλε Ιορδανη ειναι εφικτο το ζευγαρωμα. Θελει σωστη επιλογη γεννητορων & ενα προγραμμα διατροφης και υπομονη ωστε να παρατηρεις τα πουλια, τις απαντησεις θα τις δωσουν τα ιδια αν με καταλαβαινεις.
 
Ειχα αρσενικο φλωροκαναρο που ζευγαρωνε με θηλυκο καναρινι κιτρινο κοινο.Αυγα γινονταν, ποτε ομως δεν εκκολαπτονταν, ηταν ασπορα. Τυχαιο ή κανονας;
 
Back
Top